facebook azbuz twitter ff su wlive delicious Paylas

SPONSOR REKLAMLAR
Cevapla Yeni Konu
06.01.2013 09:20:16
Ekrem Yilmaz
Yurtdisi emeklilik borclanma secimi
Yurt ici 1971 ssk girisim var. Yurtdisi 1979 calisma baslangicim var.
En fazla emekli maasi almam icin borclanancagim gun sayisi; prim odeme gunluk (10TL ile 65TL arasi) ve tarih secimi nasil olmali?

Bana 3600 gun uzerinden 1996 dan once asgari ucretten muracat etmem tavsiye edildi (SSK da muracat yerinde calisanlar tarafindan).

Cok tesekkurler.


Cevapla Yeni Konu
06.01.2013 10:58:46
Yaşar Gönenç
Sayın Ekrem Yılmaz
Yurt dışı borçlanmalarda borçlanacak süre seçiminde 2000 öncesi tercih edilmelidir.Siz 1979 yılında çalımaya başlamış iseniz bu tarihden seçiminiz başlamalıdır.Günlük tutar seçiminde ise genel prim sayısı ve imkanlarınız dikkate alınmalıdır.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
06.01.2013 21:29:05
Ekrem Yilmaz
Sayin Yasar Gonenc
Cevabiniz icin tesekkurler. 1979-1996 (16 sene secildi). Su ana kadar cevap alamadigim konulardan biriside asgari ucretten hesaplanan primin iki kati veya uc kati prim yatirirsam alacagim emekli maaasida iki veya uc kati olacakmi?

Tekrar tesekkurler.

Prim artış oranı ile emekli maaşı artış oranı orantılı değildir.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
06.01.2013 22:29:48
Ekrem Yilmaz
Sayin Yasar Gonenc
Dedigim gibi bu konuya ait kesin bir cevap yok. Onceki soruma gore "Yurt ici 1971 ssk girisim var. Yurtdisi 1979 calisma baslangicim var.

Diyelimki prim odemede bir sorunum yok. Sizce en yuksek emekli maasi alabilmem icin muracat seklim nasil olmalidir?

Tesekkurler.

Sayın Ekrem Bey
Günlük borçlanma tutarı 10.44 TL ile 67.85 TL arasındadır.Tabiki en yükseğini seçmenin emekli maaşına yansıması daha fazladır.Bunun hesabını Ali Tezel Beyin sitesinde ücretli olarak yapılmaktadır.Yalnız bu parayı başka yerde kullanarak daha fazla bir getiri de sağlanabilir.Bir de olaya o yönüyle bakmak gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.01.2013 23:03:06
Ekrem Yilmaz
Cok tesekkurler. Tabiki asgari ucretten alinacak emekli maasi verecegin fazla prim oraninda artmiyacaksa fazla para odemenin bir anlami kalmiyor. Benim amacim eger iki kati veya uc kati fazla prim odersem alacagim emekli maasida o kadar artip atmiyacagini ogrenmekti. SGK da calisanlar kesinlikle fazla artmayacagini soylemislerdi. Sizin de yardiminizla oyle oldugunu anlamis oldum.

Yardiminiz icin tesekkurler, iyi geceler.

Ekrem.


Cevapla Yeni Konu
09.01.2014 04:54:10
Abdi Kalkan
konular hep ayni kime inanacam bilemiyom bana bir cevap yasanda yok ne hikmetse tukiyede calismak nasip olmadi 20ay askerlik yapdim duse kalka yururken nasipde kanadaya kelmek varmis sene 1978 kanadaya geldim calisma hayati basladi iyide kidiyordu ne olduysa 1993 de is kasasi oldu malulen emekli oldum turkiyeden emekli olmak isdedim sgk olmas bagkur dediler yanlis oldunu dusunuyom yok dediler ben bi r dolar pirim olduu saman mektup yasdim olur demislerdi hayel kiriklii yasadim saten yemisim darbeyi birde sis vurun dedim akil veren cok icraat yok saykilar iyi bir akil verene

Sayın Abdi Kalkan
Önce geçmiş olsun.Mücadele gücünü insan bırkmadıkça bbir yere varır.Merak etmeyiniz.Önünüzde emekli olmak için seçenekler var şöyleki.
1.Yurt dışında çalışmaya başladığın tarihin burada da başlangıç sayılması için dava açarsınız.Bunu kazanırsınız o tarih burada çalıştığınız tarih olur.Yurt dışı borçlanbma yaparak buradan da emekli olursunuz.
2.Türkiye de sigorta başlangıcınız olur.Ondan sonra yurt dışı borçlanma yapar bu süreler de sigorta hizmeti sayılır.Borçlandığınız süre kadar Türkiye de çalışma başlangıcınız geri gider o da bir emeklilik planlamasıdır.
3.Yurt dışı borçlanma yaparsanız burada da hizmetiniz olmadığından bu süreler bağ-kur hizmeti sayılır.Bağ-kur şartlarında da emeklilik seçeneğiniz vardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın
EtiketlerEmeklilik