sigortalı olunca dul maaşım kesilir mi


Yazan: Süreyya Sarıcı - 12.06.2010 13:46:16

merhaba, annem 63 yaşında ve dul, vefat eden babasından maaş alıyor (emekli sandığı ), kendisi emekli olabilmek için sigortalı olarak çalışmak istiyor. Bu durumda babasından aldığı maaş kesilir mi? Saygılar.


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 13.06.2010 09:55:13
Sayın Süreyya Sarıca
Anneniz babanızdan yetim maaşını almaya devam eder.Ayrıca kendisi ssk ve bağ-kur dan emekli olsa da kendi maaşını
da alır.Evlenmediği Sürece.Emekli Sandığı Mensuplarına taınınmış bu bir ayrıcalıktır.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sevgi Özbek - 07.07.2010 13:35:54
mrb bende babamdan kalma yetim maaşı alıyorum daha doğrusu biizmkini annem alıyor kardeşim 18ine gelince sgk ya bildirdik baya bi rakam kesildi ama daha sonra bi miktarı iade edildi bende yeni sgklı oldum ve bunuda bildirdik yine baya bi rakam kesildi ama henüz hiçbişi iade edilmedi acaba bu sefer iade edilmicekmi bunu merak ediyorum

Cevaplayan: Emel Uzunyalıemekli - 25.09.2010 18:37:26
emeklilik maaşı 1995te babsm vefat etti babamdan yetim aylığı ssk dan alıyorum kendim isteğe bağlı bağkurdan emekli olacağım emekli olunca b7abamın aylığı kesilirmi saygılar.

Siz maaşınızı aldığınızda yetim maaşınız kesilir.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mehtap Duzen - 30.09.2010 19:20:56
slmlar,sskdan emekli babamdan yetim aylığı almaktayım yaşım 17 annemde yok..staja başladım ssklı yapıcaklar babamdan aldığım maaş kesilicekmi?veya sskya bildirmemeiz gerekmi? bu konuda yardımcı ıolursanız sevinirim iyi akşamlar..

Sayın Mehtap Duzen
Yasaya göre yetim aylığı alırken, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabii olarak çalışmaya başlandığı tarihten itibaren aylık kesilir. Yersiz olarak alınan aylıklar yasal faizleri ile geri alınır. iş akdi ile sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten itibaren aylık almakta olduğu sosyal güvenlik kuruluşuna durumunu yazılı olarak bildirmesi gerekiyor.(Zorunlu staj konusunda kurumdan bilgi alalım)Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Umit Uren - 08.10.2010 15:03:59
Iyı Gunler,

Annem ssk emeklisi merhum babamın aylığını alıyor , ben şirket sahibiyim . şirket hisselerimi anneme devredip
ssk lı olarak işe gireceğim . Bu durumda annemi de bag kur lu yaparak primlerini ödeyeceğiz . BU durumda annemin maaşı kesilir mi . Yanlız hissedar olacak , şirket içinde gorev almayacak ...

Cevaplarınız için teşekkür ederim

Sayın Umit Uren
Anneniz her türlü durumda hem kendi maaşını hem de eşinden dolayı dul maaşını alır.Bu nedenle bağkurlu olursa dul maaşı kesilmez.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Dilek Dogan - 28.10.2010 14:15:02
ben esımen den yenı bosandım bı kızım var babam fevat ettı annem babamın aylını alıyo bende aylıga bas vurursam annemın ması kesılırmı ve benım kızım bagkurdan saglık ıcın yararlana bılırmı.benı bılgılendırırsenız sevınırım tesekkurler...

Cevaplayan: Meryem Aygün - 08.11.2010 01:22:59
benim babam emekli sandığından ben sigortalıyım mamaşını alıyordum aralık 2010 da kesilmiş bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

Sayın Meryem Aygün
Konuyu tam anlayamadım.Siz babanızdan dolayı yetim maaşı mı alıyordunuz.Şayet böyle ise siz sigortalı olmanızla bu maaşınız kesilmez.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nazife Uzun - 14.11.2010 00:33:25
eşimden sskdan dul maaşı alıyorum sigortalı bir işe yarım gün girersem maaşım kesilirmi kesilirse nekadar kesilir

Sayın Nazife Uzun
Eşinizden dolayı aldığınız dul maaşı siz işe girmekle veya emekli olup emekli aylığı almakla kesilmez.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Olya Sağlık - 15.11.2010 11:25:19
slm iyi günler ben babamdan dolayı emekli yetim maaşı alıyorum bu ay ssk olarak işe başladım ve ssk olaylandı acaba yetim maaşı devam edicekmi yoksa hepsi kesilecekmi yada benden kesilip annemin maaşına mı aktarılacak birçok yere sordum kesilmez dediler ama çoğu kişide kesilecek diyor bilgi verirseniz sevinirim

Sayın Olya Sağlık
Rahmetli babanız emekli sandığında emekli ise siz ssk lı çalışsanız da yetim maaşınız kesilmez.Ancak Babanız Bağ-kur veya ssk dan emekli ise sizin yetim maaşınız kesilir.İşi bıraktığınızda tekrar bağlanır.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nuray Uray Nur - 04.12.2010 12:36:57
ssk dan yetim maaşı alıyorum 10 senedir ,yeni işe başladım ,işyeri siğortalı yapmak istiyor ,siğortalı olunca maaşım kesilir biliyorum ,önemli olan ,işten cıkınca tekrar bağlanırmı cevap yazarsanız sevinirim .......yeni yasalara göre bağlanmıyor diye bi duyum aldım doğruluk derecesi varmı ......cevap için şimdiden teşekürler

Sayın Nuray Nur
Bağ-Kur veya SSK’dan yetim maaşı alıyorsanız babanızdan yetim aylığı bağlatırken, evlenmenizi ve sigortalı olarak çalışmaya başladığınızı Bağ-Kur’a ya da SSK’ya bildireceğinize dair taahhütname imzaladınız. Çalışmanızı SSK’ya bildirerek, yetim aylığınızı kestirmeniz gerekiyor. Aksi halde, Bağ-Kur ya da SSK tespit ettiğinde yersiz ödediği yetim aylıklarını kanuni faiziyle birlikte geri alır. İşsiz kaldığınızda kestirdiğiniz aylığınızı yeniden bağlatabilirsiniz
Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ersin Karakoyun - 20.12.2010 02:59:51
Merhaba,Eşim 1995 ssk dan emekli oldu vefat etti,bana ve kızıma maaş bağlandı,Kızım 1 Aralık 2011 itibari ile ssk lı olarak işe başladı,kızımın aldığı maaş sistem gereği bana verilirmi,bunun için nereye ne şekilde bilgi vermem gerekiyor.Birde 10 ay önce kızımın maaşına istinaden yetim maaşı aldığı ziraat bankası şubesinden kredi kullandık,maaş benim adıma aktarılırsa buradan kesilemezmi,yoksa bu borcu tamamen toplu olarakmı ödemek zorundayız.İyi çalışmalar

Cevaplayan: Safiye Örenli Renli - 26.12.2010 15:16:02
merhaba ben merhum esimin emekli maaşını alıyorum(ssk) suan çalışmak istiyorum sigortalı bir işte daha önce ssk dan (1983 yılından) sigortam var bunu devam ettirirsem dul maaşım kesilir mi? iki maasıda birden alabilirmiyim ama ikiside ssk dan sizden rica ediyorum şimdikten tesekkür ederim

Sayın Safiye Örenli
Bir kişi hem dul maaşını hem de kendi maaşını alır.Bir sorun yaşamazsınız.Sigortalı çalışmanızda da bir engel olmaz.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Semanur Yılmaz - 29.12.2010 08:36:23
Eşim vefat etti ve çocuklarımla bana ssk dan maaş bağlandı.Bende işe girmek istiyorum bu durumda aldığım maaş kesilirmi yoksa çocuklarıma mı eklenir?

Sayın Senanur Yılmaz
Siz çalışamaya başladığınızda hatta emekli olduğunuz da dahi dul maaşınız kesilmez.Bu konuda sorun yaşamazsınız.Bilgilerinize.
Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şükriye Taç - 29.12.2010 12:15:04
annem isteğe bağlı bağkur pirimi ödüyor ve televizyonda çocuk borçlandırılması adı altında bir kanun çıkacağını duyduk kanun yürürlüğe girdimi veya nezan girecek.Şimdiden teşekkürler.

Şükrüye Taç
Kadınlara doğum borçlanması hakkı getirildi.Yalnız bu haktan bağkurlular yararlanamıyorlar.SSK lı olmak gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şükriye Taç - 30.12.2010 08:59:49
Tüm kurumlar birleşti deniliyor o zaman bağkurlular ssk dan niye ayrı tutuluyor.Bağkurlularada bu çocuk borçlandırılması kanunu gündeme gelebilirmi? Şimiden teşekkürler

Adı SGK olarak birleşti ama yollar yine ayrı malesef.Bağkurlulara doğum borçlanması gelmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Semanur Yılmaz - 30.12.2010 09:19:06
Peki Yaşar bey girdiğim iş yarım günllük olduğu için sigortamda 15 günlük yatırılacak sağlık güvencem eşimden mi devam eder yoksa kendi sigortamdan mı yararlanırım.

Sayın Semanur Yılmaz

30 günden eksik günlerin GSS primlerini ödeyecekler
Ayda 30 günden az çalışma günü ile sgk’ya bildirilen kişilerin, bildirimlerini işverenler takip eden ayın 23 üne kadar internet üzerinden sgk’ya gönderiyorlar. Bu işçiler de ayın 24 ünden itibaren internete girip işverenin kendisini ayda kaç gün bildirdiğine bakıp 30 günden eksik kalan günlerinin primlerini ödemek için ayın sonuna kadar koşa koşa bankaya gidip eksik GSS primlerini ödemedikçe sgk üzerinden sağlık yardımı alamayacaklar.

Cevaplayan: Elif Şengül - 06.01.2011 17:32:08
Merhaba
Babam vefat ettiği için annem babamdan emekli maaşı alıyor.Daha önce annem sigortalı bir işte çalışmaya devam ediyordu fakat rahatsızlığı yüzünden artık çalışamıyor.Doğum borçlanmasını ödedi ve 16 ay borçlu kaldı.Bu 16 ayı da başka bir işyerinde kendisini sigortalı göstermek istiyor.Eğer sigortalı gösterilirse annemin babamdan aldığı maaş kesilir mi? Cevap verirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

SAYGILAR..

Sayın Elif şengül
Annenizin babanızdan dolayı aldığı maaş dul maaşıdır.Bu maaş anneniz çalışsa da emekli maaşı alsa da kesilmez.Birlikte alınır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nazlı Can - 08.01.2011 10:10:07
Eşimi 5 yıl önce kaybettim ondan maaş alıyorum. 1 yıldırda sigortalı bi işte çalışıyorum fakat sigortaya bunu bildirmedim çünkü bilmiyordum.Hakkımda herhangi bi yasal işlem yapılırmı?

Siz eşinizden dolayı dul maaşı alıyorsunuz.Siz çalışsanız da hatta emekli de olsanız hem kendi maaşınızı hem de dul maaşınızı alırsınız.evlenmediğiniz sürece.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nazlı Can - 08.01.2011 10:44:34
Hem Onun sigortasından hem kendi sigortamdan yararlanıyorum bu sorun olurmu sigortaya bildirmek gerekirmi? Bide evlendiğimde kesilen maaşım kızıma geçiyormu?
Ayrıca tşk ederim Yaşar bey

Sayın Nazlı Can
Kişi önce sağlık hizmetini kendi sigortasından kullanmalıdır.Bu temel esastır.İkici soruyu baştan alarak srmanız gerekir.Bilginize.

Cevaplayan: Nazlı Can - 08.01.2011 11:00:57
Ben bunu bilmiyordum 1 yıldır çalışıyorum ama sigortaya bildirmem gerektiğini bilmiyordum

Cevaplayan: Nazlı Can - 08.01.2011 11:02:52
Evlenme halinde kesilen maaş kızıma geçermi?


Yaşar Gönenç
Arkadaşlar ölen sigortalının maaş paylaşımı kurallar dahilinde yapılmaktadır. İşte size bu konu ile ilgili bilgiler...

Sigortalının ölümü halinde aylığa hak kazanan sadece dul kalan eş aylığın % 75’ini alacaktır. Sigortalının anne ve babasının hayatta olması dul eşin aylık oranını etkilemez.

Sigortalının ölümü sonrası hem eş hem de çocuklar hak sahibi olmuşlarsa dul eş aylığın % 50’sini alacaktır. Aylığa hak kazanan çocuk sayısına göre;

Çocuk 1 ise, eş % 50 çocuk %25

Çocuk sayısı 2 ise eş % 50, diğer çocukların her biri % 25 oranında aylık alacaktır. Dikkat edilirse çocuk sayısının bir yada iki olması anne açısından aylık oranını etkilememektedir.

Çocuk sayısı 2’den fazla ise hak sahiplerine bağlanacak aylıklar toplamı sigortalıya ait aylık toplamını aşamayacağından hesap, tek ve çift pay hesabına göre yapılır. Bu yöntemde % 50 pay sahiplerine (eş) 2 pay, % 25 hisse sahiplerine(çocuk, ana-baba) 1 pay verilerek paylar toplanır. Aylık pay sayısına bölünür. Bulunan miktar üzerinden aylık bağlanır. Örneğin; sigortalının ölümünde aylık bağlanacak 6 çocuk ve eş varsa, hisse 8 olduğundan (eş:2, çocuk:1), çocuklara %12,5 oranında eşe %25 oranında aylık bağlanacaktır.

Sigortalının sadece eşi ve anne-babası hayatta ise ve hak sahibi çocuk yoksa, aylığın %75’i eşe, %25’ide yarı yarıya anne ve babaya verilir. Sigortalının anne yada babasından birisi sağ değilse diğeri aylığın % 25’ini alır.


Cevaplayan: Nazlı Can - 08.01.2011 11:12:20
tşk ederim

Cevaplayan: Hülya - 10.01.2011 15:29:10
ben babamdan yetim aylığı alırken sigortalı olarak ara ara çalıştım.bunu ssk`ya bildirmem gerektiğini bilmiyordum.1,5 yıl sonra bana dava açıldığını ve faiziyle ödemem gerektiği mahkeme kararı geldi.itiraz dilekçesi yazdık.itiraz edildiği için daha çok faizlenerek tekrar mahkeme kararı geldi.ben bilmeden almaya devam ettim bu konuda bilgilendirilmedim.ssk `nın bunda suçu yokmu neden hemen farkedip hata yapmamızı önlemiyor. 5milyar olmuş ödeyecek durumum yok.bana yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekür ederim bilgi ve yardımlarınız için

Cevaplayan: Dudu - 10.01.2011 20:52:12
merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum ve 1 ay önce de işe başladım işe başlamadan önce aylığım kesildi güncelleme yapmam gerekiyordu aksattım ve hala alamadım..şimdi işe başladığımı bildirmem mi gerekiyor, maaşım kesilecek galiba , anneme devreder mi maaşım??alamadığım iki aylık maaşım bana dönecek mi??2 erkek kardeşim de yaşları dolduğu için maaşları kesildi onlar da anneme dönecek mi acaba??biliyorum çok soru sordum ama lütfen yardımcı olun rica ediyorm.....

Sayın Dudu
Annenizin başka maaşı yoksa çocukların yetim maaşı kesidiğinde annenizin dul maaş oranı %75 yükselir.Dolayısıyla %25 artar.siz işe başladığınız için yetim aylığı kesilir.bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Derya Deniz - 14.01.2011 18:08:46
merheba ben babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum babam ssk emeklisi.ben sigortalı bir işe giricem ama benim %70 engelliğim var buna rağmen ben işe girdiğimde benim yetim maaşım kesilirmi yoksa benim maaşım anneme mi eklenir en kısa sürede cevaplarsanız çok sevinirim.tesekkürler


Cevaplayan: Ayşegül Bali - 22.01.2011 18:59:53
merhabalar ben 20 yaşındayım öğrenciyim vefat eden babamın emekli maaşını alıyorum acaba satj yapmaya başladığımda bu maaşım kesilir mi veya kesilirse satajım bittikten sonra ssk ya tekrar basvursam almaya devam edebilir miyim şimdiden tesekkür ederim saygılar...

Sayın Ayşegül Bali
Staj sigortası olarak çalışma yaparsanız yetim aylığınız kesilmez.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşegül Bali - 22.01.2011 20:13:01
merhabalar benim sormak istediğim bi sor var yardımcı olursanız cok sevinirim bn 20 yaşında üniversite öğrencisiyim vefat eden babamın emekli mmaşını alıyorum yazın satj yaptığımda bu maaşım kesilir mi veya kesilirse tekrar basvuru yaptığımda alabilir miyim yardımcı olursanız cok sevinirim tesekür ederim...

Sayın Ayşegül Bali
Staj sigortası yapılırsa yetim maaşı kesilmez.Ayrıca yetim maaşı aldığınız kişi emekli sandığından emekli olmuşsa sigortalı olarak çalışsanız da emekli olsanız da yetim maaşınız kesilmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Canan Örendirek - 24.01.2011 19:00:26
eşimden ,kızımla birlikte dul ve yetim aylığı alıyoruz kızım sigortalı işe girdi maaşı kesildi onun maaşını kendime bağlatabilirmiyim?

Sayın Canan Örendirek
SGK bu düzenlemeyi yapmıştır.Daha önce almış olduğunuz dul maaşo oranı %50 den %75 çıkarımıştır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gül - 27.01.2011 23:04:23
merhaba
ssk kurumundan babamın vefatından dolayı dul ve yetim aylığı almaktaydım.2003 yılında dört aylığına kısa bir süre sigortam oldu bunun yanında 2003 sonrasında aralıklarla devam eden sigorta dönemlerim oldu.ssk kurumuna sigortalı işe başladığımı bildirmem gerektiğini bilmiyordum.bunun üzerine ssk kurumu fuzili maaş kapsamında bana bir borç çıkardı.konuyla alakalı ödeme yapmam mümkün değil fakat öğrendimki babam emekli sandığına bağlı olsaydı ben maaş almaya devem edicektim.bu konuda hakkımı savunabilmem için bana yol gösterirmisiniz.
ikinci soru olarakta ssk evlilik parası verdiğini öğrendim dul ve yetim olarak evlilik parası alma şartları ve süresi nedir?ben evlilik parası almadım buna karşılık bu borcumu kapsarmı?

Sayın Gül
Siz çalıştığınız için yetim maaşını alamamanız gerekirdi.Bunun bir çzümü yok.Yasası böyle.Memur kızı ile işçi kızı farkı adaletsiz bir durum ama yasa güvencesi var.
Yetim maaşı alan kız çocukları evlendiklerinde 24 aylık yetim maaşı çeyiz parası olarak alma hakları vardır.Yalnız yetim maaşı alırken bu durum söz konusudur.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Can Güler - 31.01.2011 17:47:33
merhabalar bi akrabam rica etti şu sorusu var önemle acilen cevaplarınızı bekliyorum.

Bir kız kardeşimizin Babası vefat etmeden önce babası bağkurluydu. vefat ettikten sonra kalan prim borç tutarını ödeyip annesi emekli oldu. kız yetim aylığı alıyor kız bir işe girerse yetim aylığı kesilirmi ? ayrıca annesinin maaşını etkilermi ??? yyardımlarınızı bekliyorum ...

Yetim aylığı alan biri çalışmaya başlayınca yetim aylığı kesilir.Annesi dul maaşı alıyor.Başka yetim maaşı alan yoksa anneninin dul maaşı oranı %75 çıkar.
Yetim maaşı alan olursa %50 olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: İsmail Güler - 31.01.2011 17:54:52
1959 doğumluyum 1985 ten vergi levhası var ama bağkura giriş gözükmüyor bağkura giriş yapmışlar enazından esnaf ve santkarlar odasının bağkura giriş yaptırtması gerekiyordu şoför olmamızdan dolayı ilgilenemedik .ayrıca 2000 yılından ssk var bugüne kadar 11yıllık aralıksız ödendi acaba nezman emekli olabilirim ?? yardımlarınız için teşekkür ederim...

Cevaplayan: Can Güler - 01.02.2011 10:30:46
Yaşar bey ilgi alakanıza teşekkür ederim. annesi ve kızı ikisi toplam 450 tl maaş alıyorlarmış. annesi 270 tl kızı 180 tl şimdik kız işe girince annesi tutar olarak ne alır acaba kızının parasınıda alırmı 180 tl yi yoksa toplam 450 tl mi alır yoksa k 270 tl mi alır annesi acil yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla...

Sayın Can
Annesinin maaşı %25 yükselir 337.50 TL olur.

Cevaplayan: Hatice - 16.02.2011 15:16:17
ben ve kız kardeşim babamdan dolayı yetim maaşı alıyorduk. kardeşim sigortalı işte çalıştı bildirmesi gerektiğini bilmediği için yetim aylığını almaya devam etti şimdi faizli bir borç düzenlenmiş ödenecek deniyor.kızkardeşimin aldığı para bana eklenecek ben alacaktım.bu durumda ben mağdur oluyorum.benim üzerime eklenmesi gereken parayı kızkardeşim almış oluyor bu durumdan dolayı cezalı para ödemesi gerekiyor.o zaman benim üzerime geçmesi gereken parayı benim almam gerekmiyormu lütfen beni bilgilendirirmisiniz Yaşar Bey ne yapmam gerekiyor.hem ben hem kızkardeşim mağdur durumda .

Sayın Hatice
Yetim maaşı oranı %25 dir.Kardeşlerden birinin yetim maaşı kesilirse diğerinin yetim maaşı %50 olmaz.Diğer bir anlatımla
ilave yapılmaz.Bu nedenle kurumun uygulaması yasaldır.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: İlyas.. Bir İşe Başlayacagım 17 Yaşındayım Sigorta Yapıyorlar Sigorta Yaplınca Aplınca Annemden Maaş - 16.02.2011 16:16:19
bir işe başlayacagım 17 yaşındayım sigorta yapıyorlar sigorta yaplınca annemden maaş kesilecekmi ?

Siz yetim maaşı alıyorsanız SSK lı olunca yetim maaşınız kesilir.Yetim maaşı aldığınız kişi memur değilse.

Cevaplayan: Esra Kaçarrr - 17.02.2011 18:09:34
öncelikle mrblar.benim BABAM POLİS EMEKLİSİ VE vefat etti.babamdan dolayı emekli sandığından yetim maaşı alıyorum ve kız çocuğum.ben şimdi sigortalı işe girsem yetim maaşım kesilir mi?kesilecekse anneme devretmem için ne yapmam gerekiyor?benim maşım anneme devred,ildi zaman kesintili olarakmı gecicek yoksa olduğu gibi mi?şimdiden teşşekürler..

Siz ssk lı olarak işe girseniz bağkurlu da olsanız yetim maaşınız kesilmez.Evlenirseniz ve mumur olursanız kesilir.Sizden başka yetim maaşı alan yoksa sizin yetim maaşınız kesilirse annenizin dul maaşı %50 den %75 yükselir.

Cevaplayan: Hatice - 18.02.2011 10:15:58
16.02.2011`de yazmış olduğum yazının cevabını anlayamadım.sadece 2 kızkardeş hayatta anne baba vefat etmiş.kızkardeşim sigortalı işte çalıştı diye o faizli para ödemesi gerekiyor diye mahkeme kararı var.o dönemde kızkardeşimin haberi olsada bildirseydi onun aldığı aylık bana eklenmeyecekmiydi.şuan ailede yetim aylığı alan kişi benim.yetim aylığı alan kişinin aldığı aylık sigortalı işe girilirse donuyormu.Yaşar Bey inanın anlayamadım lütfen beni aydınlatırmısınız. 2.sorum kızkardeşimin durumu torba yasasına göre affa uğruyormu . almamam gerektiğini bilmiyordum diye 3 yıl önce itiraz etmiştik mahkeme aleyhine sonuçlanmış.biz anlamıyoruz zaten.ödemesi gereken para daha çok artmış.vereceğiniz bilgiler için teşekür ederrim

Sayın Hatice
Yetim maaşı alan bir kişi çalışmaya başlarsa yetim maaşını almaması gerekir.SGK na haberdar edip işe girişini bildirmeliydi.
Yetim maaşı iki kişi alırsa birinin yetim maaşı kesilirse diğerine eklenmez.Siz yetim maaşının %25 ini alıyorsunuz.Kız kardeşinizde %25 aılıyorsa birisi almadığında diğerinin ki % 50 olmaz.Bilginize.

Cevaplayan: Defne Efne Güler - 20.02.2011 14:49:03
Eşim emekli sandığı emeklisi 2006 da vefat etti.Ben maaşını alıyorum, sigortalı işe girersem maaşım kesilir mi?

Sayın Defne Güler
Eşinizden dolayı dul maaşınız çalışamaya başlayınca kesilmzez.Emekli olduğunuzda iki maaşı birden alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sevde Uçar - 21.02.2011 00:08:22
Ben,annem ve ablam babamın ölümünden dolayı yetim maaşı alyorduk.06/2010 tarihinde sigortartalı bir işte çalışmaya başladım.Daha öncedende diğer kızkardeşim yetim aylığı alıyordu ve sigortalı bir işe girdiğinde herhangi bir başvuru yapmaksızın aldığı yetim aylığı kesildi.Fakat bende ki durum böyle olmadı.Engelli kadrosundan işe başladım ve babamdan aldığım yetim aylığı kesilmedi.Kısacası kızkardeşim işe girdiğinde herhangi bir bildirimde bulunmadan yetim aylığı kesilirken,engelli kadrosundan işe girdiğim için benim maaşım bağkur tarafından kesilmedi.Maaşımın kesilmemesinde engelli kadrosunda işe başlamamın etkisi var mı ? Eğer yoksa bu aldığımız yetim aylıklarını geri ödemesini yapamacak mıyız ?

%60 raporu olan cocukların yetim aylığı kesilmez.Yaşam boyu alırlar.




Cevaplayan: Şafak Öncel - 22.02.2011 11:36:25
ben 2010 aralıkta dul ve yetim maaşı için başvuru yaptım.henüz sonuçlandırılmadı ve bugün itibariyle sigortalı bir işe başladım.başvuru tarihinden sonra geçen bu süreçte birikmiş aylık alabilirmiyim.(babam ssk emeklisiydi).

Birikmiş aylıklarınızı alabilirsiniz.

Cevaplayan: Esra Avcı - 22.02.2011 18:35:49
İYİ GÜNLER.BEN RAHMETLİ BABAMDAN YETİM AYLIĞI ALIYORUM.ÜNİVERSİTE SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM BU YAZ STAJ YAPACAĞIM OKUL BİZE HİZMET SİGORTASI YAPIYORMUŞ. BU SİGORTA İŞ YERİNDE HERHANGİ BİR KAZA GELMESİN DİYE YAPILIYORMUŞ EMEKLİLİĞİ ETKİLEMİYORMUŞ SADECE HİZMET SİGORTASI DİYE GEÇİYORMUŞ.BU STAJ SÜRECİNDE OKUL TARAFINDAN YAPILAN SİGORTADAN DOLAYI BENİM YETİM AYLIĞIM KESİLİR Mİ....?

Staj sigortasında kesilmez.

Cevaplayan: Umıt Mıt - 24.02.2011 00:43:32
esım vefat ettı bagkura borcunu odeyıp dul maası alabılırmıyım.hıc odenmıs prım yok.41 bın borc cıktı afla bırlıkte ne kadara duser tesekkur ederım

Yeni çıkan yasadan yararlanarak ödiyebilirsiniz.SGK borç ve faizleri ayırmış siz ekstra çıkarınız.

Cevaplayan: Sevde Uçar - 24.02.2011 23:33:06
%51 özürlü raporum var.Babamın ölümünden dolayı annem,ben ve ablam bağkurdan yetim aylığı alıyoruz.06/2010 tarihinde bir yerde özürlü kadrosunda işe başladım.Aldığım yetim aylığında herhangi bir kesilme olmadı ama ssk`da bildirimde bulunmamıştım.%60 oranındaki özürlülük oranlarında ömür boyu maaşlar kesilmez demişsiniz.Peki benim durumum nasıl olacak ? 06/2010 tarihinden bu zamana kadar almış olduğum maaşları bağkur geri ödenmesini isteyecek mi ? Eğer geri ödeme yapacakcaksam yetim aylığının kesilmesi için nasıl ssk`ya bildirim yapacam ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Cevaplayan: Eda Genç - 26.02.2011 23:39:30
EMEKLİ SANDIĞINA TABİ OLAN 1988 YILINDA VEFAT EDEN ANNEMDEN YETİM MAAŞI ALAN HALEN ÜNİVERSİTEDE YÜKSEK LİSANS YAPMAKTAYIM SİGORTALI BİR İŞE GİRERSEM ANNEMDEN ALDIĞIM YETİM MAAŞI KESİLİRMİ,AYRICA İLERİDE EVLENECEĞİM ZAMAN EVLENME YARDIMI ALABİLİRMİYİM
TEŞEKKÜRLER

Sayın Eda Genç
SSK lı bir işe girsen veya işyeri açsan emekli de olsan yetim maşın kesilmez.Memur kızı olduğun için.Emekli sandığına tabi olan bir işe girersen (memur olursan) evlenirsen kesilir.Evlenirken nikah yaptıkdan sonra mürcatla ceyiz parası alırsın.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Figen Dede - 28.02.2011 13:08:06
merhaba, babam vefaat etti babamdan bağkurluyduk,ben evlendim benim maaş kesildi anneme geçmedi annem şuan 340 lira maaş alıyor kız kardeşimde evlendi çeyiz parası aldı iki senesi doldu benim sormak isyedigim benim maaşım ve kardeşimin evlenmeden aldığı maaş anneme eklenirmi.hala eklenmedi iki sene oldu

Sayın Figen Dede
Anneniz babanızdan dolayı dul aylığı alıyor.sizler yetim aylığı aldığınız için anneni babanızın maaşının % 50 sini alıyordu.
Yetim maaşı alanlar kesildi ise annenizin maaşı %75 çıkar diğer bir ifadeyle %25 artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Deniz - 04.03.2011 11:24:07
eşim vefat etti.bağkura olan borcunu ödeyip emekli maaşını alıcam.aynı zamanda ssklı bir işe girersem eşimin maaşınıda alabilirmiyim.birde eşimin ssk dan borcu yok.yani para ödemeden emekli olabilirmişim.ancak öldüğünde bağkurluydu.sskdan emekli olabilirmiyim.reddi miras yaptım.eşimin maaşını alabilirmiyim.teşekkürler.

Sayın Ayşe Deniz
1.Siz hem eşinizden dul maaşı alırsınız.Hem de çalışır maaşınızı alırsınız.emekli olduğunda hem dul maaşı hem de kendi emekli maaşınızı alırsınız.
2.Reddi miras ta emeklilik yönüne bir engel yoktur.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Naz Dem - 04.03.2011 15:09:29
ben babamdan [hayatta değil]ssk yetim aylığı alıyorum.1 günlük bir sigorta girişim oldu[2.gün olmadı]. acaba maaşımla ilgili ne gibi bir sorunla karşılaşabilirim. ne yapmalıyım ? ck teşekkürler..

Sayın Naz Dem
Babanız emekli sandığı emeklisi ise hiç bir sorun olmaz.SSK ve ya Bağ-kur sa size yansıması olursa tekrar mürcat gerekir.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ceyda Alev - 04.03.2011 16:13:11
babam öldükten sora onun maaşını annm alıor suan bn ve bir erkek kardesimede bölündü maaş kardeşimin maaşı 18 yasını doldurduktan sora kesilicekmiş acaba anneme tekrardan dönücekmidir?birde ben nişanlıyım çeyiz parası almak istiyorum yalnız annmden kesilirmi acaba cvb nızı bekliorum .

Cevaplayan: Rainsun - 05.03.2011 23:11:49
acil yardım lutfen...babam 10yıl once vefat ettı...bagkurdan emeklı ,annem ve ben maas alıyoruz .bu ay ben sıgortalı ıse baslayacagım...rbabamdan aldıgım maasım kesılır mı.....benden kesılırse annemın parasına eklenır mı....lutfen yardımcı olunuz..tesekkur ederız....

Siz işe başlarsanız yetim maaşınız kesilir.Sizden başka yetim maaşı alan yoksa annenizin maaşı %50 den %75 çıkar..

Cevaplayan: Selim Kesit - 07.03.2011 15:54:07
iyi günler...ben bu ay emekli oldum acaba maaşımın belli bir kısmını direk olarak alabilirmiyim...mesela 10 aylık maaşımı bana direk verirlermi...teşekürler

Bu konuda bankalarla görüşmeniz gerekir.

Cevaplayan: Melisa - 07.03.2011 16:14:39
eşim vefatetti.eşim öldüğünde bağkurluydu.bağkur borcunu ödeyip emekli olabilirim.ancak önceki sigorta borcu yok.yani sigortadan emekli olursam para ödemiycem.ama en son bağkurlu olduğu için bağkurdan emekli olursun diyorlar.acaba hangisinden emekli olurum.sigortadan para ödemeden emekli olmam mümkünmü.

Kişi en son hangi kuruma tabi ise oradan ölüm aylığı bağlanır.

Cevaplayan: Ahmet Hmet Yet - 07.03.2011 19:24:55
engelli birisi engelli maaşı bakım maaşı yetim maaşı hepsini birden alabilirmi.engelli vefat edince yetim maaşı öbür yetim kardeşlerine eklenirmi

Cevaplayan: Eren - 07.03.2011 19:32:02
sigortadan emekli oldum...acaba ben maaşımın 10 aylıgını kredi olarak kullanabilir miyim...yani 10 aylığımı peşin alabilirmiyim...



Cevaplayan: Eren - 07.03.2011 19:35:38
sigortadan emekli oldum ve emekli maaşımın ne kadarını kredi olarak kullanabilirim...yani maaşımın 10 aylığını kullanabilirmiyim...

Bu konuda bankalarla görüşmen gerekir

Cevaplayan: Melis - 07.03.2011 23:11:53
tarım sigortası ödüyorum.emekli olursam kaçlira alırım acaba.

Cevaplayan: Emine Bakır - 09.03.2011 19:10:18
eşim emekli sandığına bağlıydı. vefat etti. kızım ve bana dul ve yetim aylığı bağlandı. ben sigortalı(ssk) bir işte çalışmak istiyorum. çalışmaya başlayınca bunu emekli sandığına bildirmelimiyim. birde maaşım kesilirmi? kesilirse ne kadar kesilir.

Dul maaşı alan kişi çalışamaya başlayınca dul maaşı kesilmez.emekli olduğuzda da iki maaşı birden alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emine Bakır - 11.03.2011 00:51:54
işe girdiğimi emekli sandığına bildirmelimiyim. ben evlenirsem benim maaşım kızıma bağlanırmı.

Konuyu daha açık yazalım.

Cevaplayan: Emine Bakır - 11.03.2011 14:08:59
eşim emekli sandığına bağlıydı. vefat etti. kızım ve bana dul ve yetim aylığı bağlandı. ben sigortalı(ssk) bir işte çalışmak istiyorum. çalışmaya başlayınca bunu emekli sandığına bildirmelimiyim. birde maaşım kesilirmi? kesilirse ne kadar kesilir
İŞE GİRDİĞİMİ EMEKLİ SANDIĞINA BİLDİRMELİMİYİM. BEN EVLENİRSEM MAAŞIM KIZIMA BAĞLANIRMI?

Dul maaşı alan çalışamaya başlarsa maaşı kesilmez.Keni de emekli olsa iki maaşı da alır.





Cevaplayan: Ertuğrul Ertürk - 13.03.2011 21:02:55
ölen eşimden dul aylığı alıyorum ssk kendim bağkur ödüyorum 23 yıldır emekli olduğumda eşimden aldığım aylk kesilirmi teşekkürler

Siz hem kendi maaşınızı hem de eşinizden dolayı dul maaşını alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç



Cevaplayan: Ertuğrul Ertürk - 13.03.2011 21:12:53
eşimden dul alığı alıyorum sskkendim 23 yıldır tarım bağkur ödüyorum emekli oldumda eşimden dul aylığı alabilecekmiyim

Siz hem kendi maaşınızı hem de eşinizden dul maaşını birlikte alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nehir Kutalmıs - 13.03.2011 22:26:11
oncelıklle merhabalar babam memur emeklısıydı vefat ettıgı ıcın yetım aylıgı alıyorum , sıgortalı olarak bır resmı kurumda calısmaktayım babmın aylıgı kesılır mı ya da ben benım yetım aylıgımı annemın uzerıne devredebılır mıyım ozellıkle bunu öğrenmek ıstıyorum , bu arada ben hala sigortaya gıdıp işlemlerımı baslatamadım bu bır sorun cıkarır mı ?

Nehir Babanız memur emeklisi olduğu için siz ssk lı işe girseniz yetim aylığı kesilmez.Sizin yetim aylığı kesildiğinde sizden başka yetim maaşı alan yoksa annenizin dul maaşı oranı %50 den %75 çıkartılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nehır Kutalmış Utalmış - 16.03.2011 22:45:26
cevabınız ıcın tesekkur ederım ama bı sey daha eklemek ıstıyorum ben tek cocugum o yuzden baska yetım aylıgı alan yok ve su an sıgortalı calıstıgım ıcın ıstegım doğrultusunda aylıgımı anneme devredemem mı ? ayrıca ben sözleşmelı öğretmenım kadroya gectıgım zaman yetım aylıgım otomatık olarak mı kesılıyor yoksa benım bunu bıldırmem mı gerekıyor tekrar tesekkur ederım

Siz SGK na dilekçeyle başvurmanız gerekir

Cevaplayan: Saliha Demirel - 17.03.2011 16:36:05
2004 yılında eşimi kaybettim emekli sandığına bağlı olarak 22 yıl hizmeti vardı henüz emekli olmadan vefat etti.bende halen çalışan devlet memuruyum.oğluma %25,kızıma % 25 banada % 50 ödeniyordu.oğlumun yaşı gereği maaşı kesildi.şu anda kızıma ve bana oğlumun aldığı aylıktan ne kadarı ilave edilmiştir.ayrıca kızım ssk lı bir işe girdiğinde yetim maaşını alabilirmi? bunun için ne yapmamız gerekli.teşekkür ederim.

Cevaplayan: İlke İrem Demirel - 17.03.2011 20:18:37
öncelikle merhabalar.ben 2004 yılında babamı kaybettim .babam 22 yıl öğretmen olarak çalışmıştı.emekli olmadan vefat etti ben yetim maaşı annemde dul maaşı almaktayız.ben ssklı işe girdiğimde almakta olduğum maaşım kesilirmi? kesilirse anneme devredilirmi teşekkür ederim..

Siz ssk lı işe girseniz yetim maaşınız kesilmez.Evlendiğinde ve memur olduğunda kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşen Gök - 21.03.2011 00:27:08
babam sgk dan emekliydi 12 yıl önce vefat etti maaşını annem alıyordu o da vefat etti ben eşimden yeni boşandım maaşa talep ettim ne kadar maaş alırım yaşım 49 ayrıca herhangi bir işe sgk lı olarak girersem maaşım kesilirmi daha önceden hiçbir kaydım yok eşim bana hiçbir surette nafaka ödemeyecek

Yeim maşınız bir işe girerseniz kesilir.

Cevaplayan: Esma Kara - 21.03.2011 14:16:08
Merhabalar,
Babamı 3 sene önce kaybettik. Babam bağkurdan emekli oldu. Emekli maaşının yarısı anneme, kalan yarısı da kardeşim ve bana bağlandı. Daha sonra ben işe başlayınca haber vermediğim için bir sene sonra, ssk m yattıktan sonraki aldığım maaşları annem ve kardeşimden kestiler. Şimdi annem %50, kardeşim %25 alıyor. Dilekçe verirsem benim payımın tekrar anneme ve kardeşime eklenme ihtimali var mı? Yazılarınızdan anladığım kadarıyla zaten tek çocuk olduğu zaman anne en fazla %50, kardeş ise %25 alıyor ama yine de emin olmak için sormak istedim .
Teşekkürler,

Sayın Esma
%50 %25 oranı doğrudur.Bilginize.


Cevaplayan: Naz Dem - 22.03.2011 17:38:53
ben ssk dan yetim aylığı almaktaydım. 1 günlük bir sigorta girişim oldu.sonra işten çıktım. maaşım kesildi. ne yapmalıyım? geri bağlanır mı?

Siz tekrar SGK na başvurunuz.

Cevaplayan: Zerrin Umut - 24.03.2011 23:26:26
ssk dan emekli olan babamdan 2003 yılında yetim aylığı almaya başladım 2008 de sigortalı işe başladım. 11.03.2011 tarihinde çıkarıldım.. işsizlik sigortası bittikten sonra yetim aylığını tekrar alabilirmiyim ?

Alabilirsiniz

Cevaplayan: Zerrin Umut - 25.03.2011 18:00:43
annem yaşıyor ama o alıyor bana da tekrar döner mi maaş?

Cevaplayan: Perihan Katrancı - 29.03.2011 16:21:45
babamdan dolayı yetim maaşı almaktayım.babam emekli sandığı emeklisi.şimdi bende bağkurdan emekli oalacağım.yetim maaşım kesilirmi

Sayın Perihan Katrancı
Yetim maşınız kesilmez.İki maaşı da alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayse Okan - 30.03.2011 16:33:34
ben annemden yetım aylıgı alıyorum sskdan kendımde 3600 gunden sskdan emeklılıge hak kazandım annemden aldıgım maas kesılırmı acıl cevaplandırırsanız sevınırım

Cevaplayan: Mercan Karataş - 31.03.2011 00:06:55
ben ölen eşimden dul yetim maaşı alıyorum ssk dan kendimde ssk calışıyorum 6 sene sonunda emekli ayrılcam benim yada eşimin maaşı kesilirmi. ve son kac yıl yüksek ödersem maşımı yüksek alırım

Siz hem dul maaşını alır hem de kendi maaşınızı alırsınız.Bir sorun yaşamazsınız.

Cevaplayan: Aslı Yılmaz - 02.04.2011 20:44:33
öncelikle sizlere tşk ederiz benin iki tane sorum olcak benim babam geçen yıl vefat etti anneme sgkdan dul ve yetim aylığı bağlandı babamın bilmediğimiz borçları çıktı maaş aldığımız bankadan kredi çekerek ödedik bunları çoğu elden olduğu için bu borçların belgeli değil tabiki çektimiz kredi yuzunden bı sorgulama gelirmi bize ıkıncı sorum ise bugun elımıze geçen bırde belgeli borcu çıktı malıye bakanlığından bu annemın aldığı maaşı etkılermı lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler allaha emanet olun

Cevaplayan: Dilek Yılmaz - 03.04.2011 15:55:38
Merhabalar,
Ben babamdan (ssklı) yetim aylığı alıyorum.Bölümümde zorunlu staj programı malesef bulunmadığından okul sigorta işlemlerini karşılamıyor.Staj yapacağım firma karşılayacak.Staja başlar başlamaz sigortalı olacağım bu durumda maaşım kesilecek mi? Kesilmezse gerekli yerlere çalıştığıma dair bildirim yapmalı mıyım? Staj programı bittiğinde gerekli başvurularla maaşımı ve sosyal güvencemi geri kazanır mıyım ? Benim maaşım kesildiği takdirde anneme eklenir mi? 2 kardeş alıyoruz biz maaşı.Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

Staj sigortasında yetim maaşı kesilmez.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Elif Şengül - 05.04.2011 15:37:47
Merhaba Yaşar Bey
Annem doğum borçlanmasını yatırdıktan sonra 16 ay prim eksikliği kaldı.Rahatsız olduğundan dolayı çalışamadığı için bir işyerinde kendisini sigortalı olarak gösterdi.Bu işyerine 340 TL sigorta parası ödüyor.Fakat isteğe bağlı ödendiği zaman 250 TL ödeniyormuş.Annemin normal bir işyerinden kendisini sigortalı olarak göstermesi emekli maaşında fiyat farkeder mi? Yoksa İşyerinden de sigortalı gösterse yada isteğe bağlı da ödese aynı emekli maaşımı alır? Birde kardeşim 18`ini mayıs ayının 2`sinde dolduracak.Babamdan aldığı yetim maaşı okumadığı için kesilecek.Kardeşimin Babamdan aldığı maaş Anneme devredilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum..Saygılar.

Cevaplayan: Nursel Boz - 07.04.2011 17:19:35
26,02,1962 Doğumluyum.08.01.1996 işe giriş tarihim.3900 prim günüm var.1982 ve 1984 yıllarında sigortadan önce doğumlarım var.Bu şekilde doğum borçlanması yapabilirmiyim? Şimdiden cevabınız için teşekkürler..

Sigortalı olmadan önce yapılan doğumlarda borçlanma yapılmıyor.Bu durum da olanlar mahkemeye gittiler sonuçları
beklenmektedir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Burcu Ak - 08.04.2011 12:43:54
merhabalar babam vefat ettiğinden ondan kalan ssk maaşını annem ve iki kardeşimle paylaşıyoruz ben şu anda öğrenciyim ve işe başladım ssk yapılacak bunu bildirmem gerekiyor mu? nereye ?
birde maaşım kesilcek fakat annemlerin aldığı maaşa mı eklenicek miktar yoksa tamamen mi kesiliyor. onu öğrenmek istiyorum

Siz maaşı çekmen SGK bunun düzenlemesini yapar.SSK Girişinizi bir dilekçeyle kuruma bildirin.İyi olur.
Annenize ancak yetim maaşı alan kalmazsa yansır./50 oranında aldığı aylık %75 oranına yükselir.%25 artar.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Burcu Ak - 08.04.2011 13:44:03
yani kardeşlerim de maaş alma hakkını kaybedince mi anneme benim aldığım para yansır
peki şimdi benim aldığım yetim maaşı kardeşlerime mi geçer

Oranları değişmez.

Cevaplayan: Mine Ay - 11.04.2011 18:44:26
rahmetli babamdan dul ve yetim maaşı alıyorum bağkura borçlanmam var borçlanmayı ödeyip bağkurdan emekli olursam babamdan almış olduğum yetim aylığım kesilirmi lütfen bana yardi
ımcı olursanız çok memnun olurum saygılarımla arz ederim.....

Babanız memur emeklisi ise kesilmez.Değilse kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Aydın Doağn - 14.04.2011 10:47:21
Ben sakatlığımdan dolayı sakat maaşı alıyorum,üzerime küçük işyeri var geliri az,bağkur kayıt yapmadı bu yüzden,bugün saglık karnemi vize yaptırmaya gittigimde maaşımın kesilebilecegini söylediler.Ben aşağı yukarı 10 senedir böyle devam ediyordum ve maaşımı alıyordum.acaba maaşımı kesebilirlermi.

Cevaplayan: Burcu Dogan - 14.04.2011 16:17:54
merhaba, babam 2000 yılında vefat etmişti, 3 ay önce ssk işe başladım bu durumu dilekçe ile bildirdim ve babamdan olan maaşın anneme aktarılasını istedim ama olmsuz bir yazı geldı bu durumda ne yapmalıyım.babam işçi emeklisiydi.ben babamdan aldığım yetim aylıgmın anneme devir olmasını istiyorum..yardımcı olursanız sevınırm.

Sizzden başka yetim maaşı alan varmı.Varsa annenizin maaşın da bir değişiklik olmaz.ayrıca annen de emekli maaşı alıyor mu.Birde siz kurumun gönderdiği yazı da ne denmiş.Ona göre yorum yapalım.
Yaaşar Gönenç

Cevaplayan: Merve Aydä±n - 15.04.2011 11:01:00
merhaba, annem, babam hayatta olmadığı için onun emekli maaşını alıyor. şu anda annemin üzerine şahıs firması kurarsak ve bağkur primlerini ödemeye başlarsak, babamdan aldığı aylık kesilir mi?

teşekkürler...

Cevaplayan: Merve Aydä±n - 15.04.2011 11:33:11
biraz once yazdigim soru okunamiyor sanirim. tekrar yazacagim.
annem babamdan kalan emekli maasini aliyor. annemin uzerine sahis sirketi kurarsak ve bagkurlu yaparsak bu maas kesilir mi?

Dul Maaşı kesilmez.Bilginize.


Cevaplayan: Didem Alpaslan - 16.04.2011 02:14:04
mrb ben didem babam 9 yil once vefay etti ve ben suan yeni evliyim ceyiz parasi icin muracaat ettim ama uvey annem ev adresimi baska yeri gostermis ben olmadan o parayi alabilirmi_? acil yardim maas aldigim kartta onda ben olmadan bu parayi alabilirmi?

Cevaplayan: Didem Alpaslan - 16.04.2011 02:15:53
mrb ben didem babam 9 yil once vefay etti ve ben suan yeni evliyim ceyiz parasi icin muracaat ettim ama uvey annem ev adresimi baska yeri gostermis ben olmadan o parayi alabilirmi_? acil yardim maas aldigim kartta onda ben olmadan bu parayi alabilirmi?



Cevaplayan: Ayşe Yşe Yşe Okan - 16.04.2011 20:34:31
annem vefat etti ben annemden ssk ölum aylıgı alıyorum bende3700 gundenemekli olucam ssk dan annemin maşıkesilir teşekkurler

Siz emekli maaşınızı alırsanız yetim maaşınız kesilir.

Cevaplayan: Naciye Aciye Aciye Sarıoglu - 17.04.2011 22:52:16
ben bundanyediyıl önce ssk dangunlerimi toplattım banaemekli olamassındediler uc ayönce ikibucukaydahaödersem emekliolabilirsindediler bendeödedim şiimdi 57 yaşındayımmuracat etmek uzereyim bana tam bilgi vermediler ben 50yastan emekliolacaktım benemekli oldugumda yediyıllık gecen zamanın parasını ssk bana ödermi

Sayın Naciye Sarıoğlu
Sizin ssk giriş tarihiniz ve 3600 günü ne zaman doldurduğunuza bağlı emekliliğiniz.Bunları bilmeden yorum yapamayız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Naciye Aciye Aciye Sarıoglu - 18.04.2011 19:57:58
BEN NACİYE SARIOĞLU İŞE GİRİŞ TARİHİM 1967 DİR 7 YIL ÖNCE 3600 GÜNÜMÜN OLMADIĞINI BEYAN ETTİLER 3 AY ÖNCE TESADÜFEN 3 AY BİR BOŞLUĞUM OLDUĞUNU ÖĞRENDİM 3 AYI İSTEĞE BAĞLI ÖDEDİM 50 YAŞINDA EMEKLİ OLMAM GEREKİRKEN BENİ 7 YIL DAHA GECİKTİRDİLER ŞU ANDA 57 YAŞINDAYIM BU BOŞA GECEN 7 YILIN BİRİKMİŞ OLAN PRİMLERİNİ SSK BANA ÖDERMİ 2 GÜN SONRA EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPICAM BENİ BU KONUDA AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Emekli dilekçesi verilirken emekli şartlarını taşımak gerekir.Pirim günü eksik olduğundan emekli dilekçeniz ret edilmştir.Daha sonra
tamamlanmıştır.Bu nedenle önce verdiğin de bir hak söz konusu olamaz.Geriye doğru bir alacağınız olmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Okan - 25.04.2011 23:47:11
31 MARTTA SSK YA EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPTIM BEN ANNEMDEN YETİM MAAŞI ALAN BİRİYİM KENDİ EMEKLİLİĞİM BAĞLANDIĞINDA ANNEMDEN ALDIĞIM MAAŞI ALAMAYACAĞIMI BİLİYORUM BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİGİM NİSAN AYININ MAAŞININ BANKAYA YATIRILMIŞ OLMASI BEN KREDİ ÇEKTİGİM İÇİN BANKA HALİYLE OTOMATİKMAN KREDİ BORCUM KESİLDİ GERİ KALAN PARAYI BEN ALDIM ÖGRENMEK İSTEDİĞİM KENDİ MAAŞIM BAGLANANA KADAR ANNEMDEN ALDIGIM MAAŞI KULLANA BİLİRMİYİM YOKSA BUNUN İLERDE BANA NE GİBİ BİR SONUÇ GETİRİR CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Cevaplayan: Aslı Can - 26.04.2011 15:31:20
Merhaba Yaşar Bey
Ben yaklaşık 10 yıldır annemden yetim aylığı alıyorum annem (ssk emeklisi) kız kardeşim eşinden ayrıldı oda annemin maaşına başvurdu ve maaşı bağlandı kardeşim annemin maaşını alırken aynı zamanda başka biryerde sigortasız çalışıyordu kardeşimin eşinin çalışma bakanlığına hem annesinin maaşını alıyor hem sigortasız başka biryerde çalışarak haksız kazanç elde ediyor diye şikayeti üzerine annemden aldığı maaşı kesildi.Kardeşime herhangi bir ceza gelmedi şuan çalıştığı yerden ayrıldı yetim aylığı için tekrar başvursa bağlanırmı?Cevabınıza şimdiden teşekkürler

Yetim aylığı için tekrar başvurabilir.

Cevaplayan: Ayşe Okan - 26.04.2011 18:14:52
merhaba yaşar bey 31 martta ssk ya emeklilik başvurusu yaptım ben annemden yetim maaşı alan biriyim kendi emekliligim baglandıgında annemden aldıgım maaşı alamayacagımı biliyorum benim ögrenmek istedigim nisan ayının maaşının bankaya yatırılmış olması ben kredi çektigim için banka otomatik olarak kredi borcumu kesti geri kalan parayı ben aldım sizden istegim kendi maaşım baglanana kadar annemden aldıgım maaşı kullana bilirmiyim ssk bana bu konuda dava açabilirmi şimdiden teşekkürler

Emekli tarihiniz müracat ettiğiniz ayın ertesinde başlar.Bu nedenle bu şekilde hesap yapın.

Cevaplayan: Aysel Şengül - 28.04.2011 14:44:49
Merhaba Yaşar Bey
Annem doğum borçlanmasını yatırdıktan sonra 16 ay prim eksikliği kaldı.Rahatsız olduğundan dolayı çalışamadığı için bir işyerinde kendisini sigortalı olarak gösterdi.Bu işyerine 340 TL sigorta parası ödüyor.Fakat isteğe bağlı ödendiği zaman 250 TL ödeniyormuş.Annemin normal bir işyerinden kendisini sigortalı olarak göstermesi emekli maaşında fiyat farkeder mi? Yoksa İşyerinden de sigortalı gösterse yada isteğe bağlı da ödese aynı emekli maaşımı alır? Birde kardeşim 18`ini mayıs ayının 2`sinde dolduracak.Babamdan aldığı yetim maaşı okumadığı için kesilecek.Kardeşimin Babamdan aldığı maaş Anneme devredilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum..Saygılar.

Yetim maaşı alan kalmazsa annenizin maaşı %25 artar.Anneniz Bağkurdan ssk ya gçti ise mutlaka 1261 günü ssk ya çalışarak pirim ödemesi gerekir.Onun için hizmetlerini bimek gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ahmet Keskin - 29.04.2011 23:15:31
annem ssk emekli

Cevaplayan: Ahmet Şişman - 03.05.2011 04:10:07
merhaba. babam öldüğü için dul ve yetim aylığı alıyoruz annem 3 yıl sonra ssk dan emekli olucak maaşı kesilir mi?

Anneniz hem dul maaiını hem de kendi emekli maaşını birlikte alır.Bilginizee.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gökhan Çerez - 05.05.2011 19:12:41
mrb... babam yıl önce vefat etti şimdi sigotalı işe giricem ama açıköğretimden de okuyorum sigortalı olursam maaşım kesilir mi 18 yaşındayım

Cevaplayan: Gülcan Sezer Ezer - 10.05.2011 12:16:36
Merhabalar Yaşar bey ben babamdan yetim aylığı alıyorum ( kurum emekli sandığı ) ama daha öncesinden ssk`lı olarak çalıştım ara ara , ve daha yeni öğrendim kuruma bildirmem gerektiğini bu durumda bana yaptırımı ne olur , ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

Geriye doğru bir işlem yapma.

Cevaplayan: Gülcan Sezer Ezer - 10.05.2011 12:20:26
Merhabalar Yaşar bey ben babamdan yetim aylığı alıyorum ( kurum emekli sandığı ) ama ara ara ssk`lı olarak çalıştım ve kuruma bildirmem gerektiğini yeni öğrendim bana bunun yaptırımı ne olur ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanınz çok sevinirim iyi çalışmalar ... ?????

Sağlık hizmeti alırken çalıştığın dönemlerde kendi sigortan üzerinden alman gerekirdi.Bilginize.


Cevaplayan: Gülcan Sezer Ezer - 10.05.2011 12:38:24
Merhabalar Yaşar bey ben babamdan yetim aylığı alıyorum ( kurum emekli sandığı ) ama daha öncesinden ssk`lı olarak çalıştım ara ara , ve daha yeni öğrendim kuruma bildirmem gerektiğini bu durumda bana yaptırımı ne olur , ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

Cevaplayan: Yeter Berber - 12.05.2011 01:57:36
mrb ben evde boncuk pul işlemesi yapan bi bayanım.işini yaptıgım firma vergi mukelefi olmamı istedi.mukelef olunca bağkurda pirim borcu cıktı ödiycek durumum yok.evde calışan hanımlar icin bi kolaylık yokmu zordurumdayım cevaplarsanız sevinirim.tşkler

Cevaplayan: Okan Baş - 21.05.2011 07:42:55
babam 1998 yılında vefat etti.o günden buyana annem ablam ve bana maaş baglandı.ablam evlenince ablamın maaşı kesildi anneme devredildi şimdi bende 18 yaşımı daha yeni bitirdim ama benim maaşım anneme devredilmedi devredilmesimi gerekiyor. gerekiyorsa ne yapmalıyız.yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

Cevaplayan: Hatice Atice - 24.05.2011 11:58:42
merhaba ben eşimden boşandım ve nafaka alıyorum şimdi bir iş buldum ve sigorta yapılınca nafaka kesilirmi bunu ögrenmek istiyorum . teşekkürler

Cevaplayan: Hanife Erkan - 29.05.2011 12:30:42
merhaba ben babam vefat ettikten sonra bağkur maşı alıyorum.. sigortalı işe başlarsam maaşim kesilirmi ya da annemin maaşına eklenir mi ? teşekkürler.

Maaşınız çalışamaya başlayınca kesilir.Sizden başka yetim maaşı alan yoksa annenizin dul maaşı %25 artar.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nilgün Taşdemir - 30.05.2011 22:58:39
merhaba benım annem babamın emeklı maasını yanı dul maasını alıyor ama kısa zamn önce sıgortalı bir işe gırdı sigortası baslayınca babandan aldıgı maas ondan kesılecekmı bunu öğrenmek istiyoruz

Kesilmez.

Cevaplayan: Süheyla Taş - 02.06.2011 00:00:54
merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum.(kurum ssk) fakat kendim 31 ocak 2011 tarihinden itibaren bağkurlu oldum. bağkur başlangıcını bildirirken aldığım maaşıda belirtmiştim. Hala babamdan yetim maaşı yatıyor 4 aydır. kurumlar farklı olduğu içinmi yoksa tekrar bildirmem mi gerekir verilenleri geri isterlermi benden.Teşekkürler

Sizin yetim maaşı almamanız gerekir.SGK na tekrar bilgi verin.Bu parayı da almayın.Bilginize.

Cevaplayan: Hande Soylu Oylu - 04.06.2011 00:39:09
merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum.sigortalı işe girdiğimde maaşım anneme aktarılırmı...(annem ,ben ve erkek kardeşim maaş alanlar)

Yetim maaşı alanlar kalmazsa o zaman annenizin maaşı %25 artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Filiz İliz İliz Demirbaş - 07.06.2011 19:55:55
ben 8 ay önce eşimden ayrıldım annemden ablam aylık alıyordu şimdi ablam emekli bende cokzordurumdayım annem den yetim aylıgı alabirirmiyim şimdiden teşekkurler

Siz de yetim aylığı alabilirsiniz.

Cevaplayan: Özge - 08.06.2011 14:55:56
ben babamdan yetim maaşı alıyordm.sigortalı işe girince dilekçe yazdım.ama cevap gelmedi ve bunun üzerine tekrar dilekçe yazdım ankara sgkya.acaba benim yetim maaşm anneme aktarıldı mı diye merak ediyorm.
Siz sitemde bunları görebilirsiniz.
SGK nun resmi sitesine e-Devlet şifresi ile girerek TC numaranızdan öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Emekli maaşınızı ve kesintilerini de görebilirsiniz.Maaş aktarmasını da yapabilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sercan - 09.06.2011 14:37:22
Üniversite öğrencisiyim vefat eden babamın emekli maaşından yararlanıyordum fakat 3 ay önce sigortalı bir işe girdim dilekçe yazdım ve cevap gelmedi bu süre içersinde de aylığımı çekmedim ancak geçen gün cevap geldi ve öğrencilik haklarım devam ettiği sürece sgk tabi bir işte çalışmamın gelir kesilmesi gerektirmediğini söylüyor bugün aylığımı çekmeye gittiğimde aylığımı 2 ay çekmediğim için geri çekilmiş ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler.

SGK na dilekçe yazarak aylığının gönderilmesini talep ediniz.

Cevaplayan: Özge İnal - 14.06.2011 09:13:59
merhabalar babam emekli polis memuruydu 5 yıl önce vefat etti.Babamdan dul ve yetim aylığı alıyorum benden başka alan yok.Sigortalı bir işe başlasam maaşım kesilir mi;? kesilirse işten ayrılınca devam eder mi? ve ne gibi bir işlem yaptırmam gerek kuruma lütfen yanıtlayın herkes farklı şeyler söylüyor teşekkürler.

Babanız memur emeklisi olduğundan siz memur olmadıkça ve evlenmedikçe yetim maaşınız kesilmez...Siz SSK veya Bağkur a pirim ödemesi de yapılabilir.Çalışa da bilirsiniz hatta emekli de olursunuz yine kyetim maaşı kesilmez.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Semra Akcan - 15.06.2011 01:38:34
2006 yılında babam 2007 annem rahmetli oldu emekli maaşı bağlandı çalışan değilim büyük bir hata yaptım birini sevdim ve bu ilişkiden hamile kaldım 4 aylık hamileyken terkedildim ve çoçuğumu tek başıma büyütmek zorundayım kimsem yok bu durumda çoçuğum olucağı için maaşım kesilirmi ve doğumu bu şartlar altında emekli sandığından faydalanarak yapabilirmiyim yoksa bu yanlışım yüzünden maaşım ve emekli sandığı haklarımdan mahrummu kalırım şimdiden teşekkür ediyorum...

Cevaplayan: Serdar Serkan Kara - 23.06.2011 15:57:33
babamdan yetim aylığı alıyorum üniversite öğrencisiyim yazın bi işe girip calışmak istiyorum babamdan aldığım emekli maaşı kesilirmi tşk ederim

Cevaplayan: Fethiye - 01.07.2011 14:00:43
eşimin vefatından dolayı emekli sandığından dul maaşı almaktayım. ssk lı olarak işe başladım. bu durumda dul maaşım kesilirmi kesilirse oranı ne olur .. tşk ederim..

Dul maaşınız sadece evlenirseniz kesilir.Hem kendi maaşınızı hem de dul maaşınız alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Tuğba - 02.07.2011 15:48:19
Merhaba,babamdan yetim aylığı almaktayım.Üniversite öğrencisiyim ve başka bir üniversitenin tıp fakultesinde ağustos ayında staj (zorunlu değil) yapacağım.Staj süresince yapılacak olan sigorta yüzünden yetim aylığım kesilir mi? Ayrıca asgari ücretin %30 undan az olmamak koşuluyla ücret ödeneceğine dair bir madde okudum.Zorunlu olmayan stajyerler için de geçerli mi, staj yaptığım süre içinde ücret ödenecek mi? Teşekkür ederim...

Staj sigortası yapılırsa yetim aylığı kesilmez.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ebru Deniz - 03.07.2011 16:31:17
merhabalar Yaşar Bey benim iki sorum olacak;
ben annemden yetim aylığı alıyorum (emekli sandığı ) çalıştığım işyeri beni sigortalı yapmak istiyor tüm yorumlarınızı okudum yasalarda herhangi bir değişiklik var mı yoksa yine aynı haklara mı sahibim yani sigortam yapılırsa yetim aylığım kesilmiyor değil mi?
birde babam evlilik yapmıştı şimdi boşandı,o da emekli sandığına dul maaşı almak için başvuracak bu durum benim maaşımı etkilermi yani benim maaşımın miktarı azalır mı ? Teşekkür ederim saygılar

Emekli sandığına tabi bir işte (memur) çalışmadığın sürece yetim maaşını kesilmez.Evlenirsen kesilir.
Babanız dul maaşı alırsa %50 sini alır Sizlerde %25 %25 olarak alırsınız.İki yetim varsa.


Cevaplayan: Burcu Urcu - 05.07.2011 19:45:02
ben ve kardeşim babamdan yetim aylığı alıyoruz (ssk) annem babamdan boşandığı için o almıyor. ben işe girersem maaşım kardeşime geçer mi? teşekkürler

Cevaplayan: Burcu Arslan - 05.07.2011 20:06:21
erkek kardeşim (17 yaşında) ve ben babamızdan yetim aylığı alıyoruz (Ssk). annemle babam boşanmış olduğu için annem maaş almıyor. eğer ben işe girersem benim maaşım kardeşime geçer mi? acele cevap bekliyorum teşekkürler

Cevaplayan: Burcu Arslan - 05.07.2011 20:07:36
erkek kardeşim (17 yaşında) ve ben babamızdan yetim aylığı alıyoruz (Ssk). annemle babam boşanmış olduğu için annem maaş almıyor. eğer ben işe girersem benim maaşım kardeşime geçer mi? acele cevap bekliyorum teşekkürler

Cevaplayan: Büşra Yiğit - 07.07.2011 16:36:08
babamızdan dolayı ben ve kardeşim bağkurdan yetim maaşı alıyoruz.ben sigortalı işe başladığımda maaşım anneme geçer mi? evlendiğim zaman çeyiz parası alma hakkım gidiyor mu?

Evlendiğinizde ceyiz parası almanız için yetim aylığı alıyor olma şartı vardır.Siz çalışmaya başlarsanız yetim aylığınız kesilir.Sizden başka yetim aylığı alan yoksa bir de annenizin ayrıca emekli maaşı da yoksa annenizin dul aylığı %25 artar.

Cevaplayan: H.özcan - 16.07.2011 18:17:10
ben ıkı cocuğumun ve kendımın yetım maasını alıyordum kızım evlenınce o kesıldı bana dönmedi? oğlum 18 e gırdıhı ıcın okulu da bıttıhı ıcın onun kıde kesıldı ...ben calısıyordum ama su anda ısı bıraktım ve cıktım...
ogşlumun maası bana dönermı bılgılendırırsenız sevınırım..

Sizin dul maaşınız %50 den %75 çıkar.SGK kendisi bu düzenlemeyi yapar.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Burcu Arslan - 19.07.2011 13:48:52
erkek kardeşim (17 yaşında) ve ben babamızdan yetim aylığı alıyoruz (Ssk). annemle babam boşanmış olduğu için annem maaş almıyor. eğer ben işe girersem benim maaşım kardeşime geçer mi? acele cevap bekliyorum teşekkürler

Cevaplayan: Nurdane Şen - 27.07.2011 11:17:34
MERHABA EŞİM 2009 YILINDA VEFAT ETTİ ŞUANDA EŞİMDEN DUL AYLIĞI ALMAKTAYIM SSK LI İŞE GİRERSEM MAAŞIM KESİLİR Mİ?
İKİNCİSİ EVLENMEDEN ÖNCE BABAMDAN DOLAYI EMEKLİ SANDIĞINDAN YETİM AYLIĞI ALIYORDUM.EVLENİNCE KESİLDİ.ŞİMDİ BABAMDAN DA MAAŞ ALABİLİRMİYİM?SSK LI İŞE GİRERSEM DURUM NASIL OLUR?

Siz işe girseniz de emekli de olsanız dul maaşınız kesilmez.Bir kişi hem dul maaşını hem de kendi emekli maaşını birlikte alır.Emekli sandığından tekrar yetim maaşı için başvurabilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Enver D.ergi - 27.07.2011 16:35:27
Ben Sosyal Sigortalar Kurumundan 20 yıl önce emekli oldum. Eşim de SSK`a İsteğe Bağlı olarak 6 yıl önce emekli oldu.
Halihazırda hem ben hem de eşim Emekli Maaşı almaktayız. Bu durumda ben vefat edersem, eşim benden dolayı
dul maaşı alır mı? Eşimin İsteğe Bağlı olarak emekli olmasından ötürü bir maaşı olduğunu tekrar dikkatinize sunarım.

Teşekkür ederim.

Eşlerden biri vefaat ettiğinde diğer eş hem kendi maaşını hem de eşinden dolayı dul maaşını birlikte alır.Evlenmediği sürece.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şükran Bektaş - 29.07.2011 15:06:12
merhabalar eşim vefat etti dul ve yetim aylıgı almaktayım ssk tan şu anda sigortalı bir işe başlayacagım maaşım kesilirmi lütfen beni aydınlatırmısınız benimle birlikte bir oglumda alıyor maaşı oglumun hakkına düşen 200 tl benim hakıma düşen 400 tl bilgilendirseniz sevinirim saygılar şimdiden teşekkür ederim


Sigortalı işe girerseniz dul maaşı almaya devam edersiniz.Emekli olsanız dahi hem kendi emekli maaşınızı hem de dul maaşını birlikte alırsınız.Evlenmediğiniz sürece.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Battal Öztürk - 31.07.2011 18:21:14
BEN BABAM VEFAT ETTİGİİÇİN MAAŞ ALIYORDUM FAKAT MAAŞIM 20 YASINA GIRINCE KESILECEKTI 7 AY ERKEN KESİLDİ BANA KALAN 7 AYI TOPLU HALDE ÖDEME YAPARLARMI YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM

SAYGILARIMLA...

Sayın Battal Öztürk
Öğrenimin devam ettiği sürece (Lise) 20 yaşına kadardır.Öğrenim sona erince kesilir.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Sedef Kormaz - 05.08.2011 21:43:45
Merhaba.ben sedef.24 yaşındayım.2007de babamı kaybettim. babam emekli sandığına bağlıydı.ve babam vefat ettikten sonra emekli sandığı bana dul yetim maaşı bağladı. ben 2009 yılının sonuna doğru sözleşmeli öğretmen olarak atandım ve sözleşmeli olarak atandığımı Ankara Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne dilekçe olarak gönderip bildirdim.dilekçeyi gönderdikten sonra dilekçenin gittiğine dair bir haber alamadım.dilekçeden sonra dul yetim maaşımı kesmemişler. ama emekli sandığından olan sağlık güvencemi kesmişler. bu arada geçen sene de kadroya geçtim. ama o dul yetim maaşı hala hesaba yatıyor. bir yanlışlık varsa ne yapmam gerekiyor.acaba emekli sandığı farklı bir uygulama mı yapıyor? Sonuçta ben kadrolu bir öğretmenim.dul yetim maaşının yatması doğru mu? mesajıma cevap verirseniz sevinirim

Sayın Sedef Korkmaz
Babanızdan dolayı yetim maaşı aldığınız için siz memur olduğunuz da yetim maaşınız kesilmesi gerekir.Öğretmenliğin farklı durumları vardır.Kadrolu olunca Emekli sandığına tabi olursunuz.Ücretli olduğunda ise Sigortalı durumu söz konusudur.Sigortalı olduğunda yetim maaşınızın kesilmemesi gerekir.Ancak sağlık hizmetini de kendi sigortanızdan almanız gerekir.Siz SGK nun internetteki sitesin de bulunan Bilgi edinme birimine durumu ilet 15 gün içinde açıklama gönderilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Dilruba Eroğlu - 05.08.2011 22:43:24
Babamdan( 657 )emekli sandığından yetim maaşı almaktayım,devletin sözleşmeli alımda yerleşirsem babamdan aldığım yetim aylığı kesilir mi?ayrıca babamdan tek başıma maaş almaktayım?yüzde kaçı bağlanması gerekiyo?şimdiden teşekkür ederim




Cevaplayan: Sevgi Soysal - 07.08.2011 20:13:52
babam ssk emeklisiydi.yetim maaşı alıyorum.bn memur olduğumda yetim maaşım kesilir mi?

Siz memur olduğunuzda yetim maaşınız kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ebru Yalçın - 08.08.2011 20:12:13
ben 18 yaşındayım babamdan kalan dul ve yetim aylığını alıyorum evlendiğim zaman maaşım anneme devrediliyor mu ? saygılar

Başka yetim maaşı alan yoksa,annenizin de dul maaşından başka kendi maaşı yoksa annenizin dul maaşı %25 artar.

Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Songül Yalçın - 08.08.2011 20:15:26
ben dul ve yetim aylığı alaıyorum kızım da 18 yaşına girdiği zaman maaşını bana devretmek istiyor maaşını devrettiği zaman ssk dan yararlanabiliyor mu ? saygılar

Cevaplayan: Hilmiye Turan - 11.08.2011 16:07:12
Eşim vefat etti ssk dan dul emeklisi almaktayım 400 tl ben 200 tl kızım olarak toplam 600 tl. Kendim ssk dan
emekli olursam eşimden dolayı aldığım ssk emeklisinin bir kısmı kesilmi kesinti olursa yüzde kaçlık bi kesinti olur bunları öğrenmek istiyorum.

Siz hem kendi maaşınızı hem de eşinizden dolayı dul maaşını birlikte alırsınız.Şimdiki aldığın gibi %50 sini alırsınız.Bundan kesinti olmaz.Kızınızın yetim aylığı kesilse bile sisnkine eklenmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mihriban Bilge - 11.08.2011 18:23:47
BEN BABAMDAN YETİM AYLIGI ALIYORUM SİGORTALI ÇALIŞŞAM SONRA İŞTEN AYRILSAM MAAŞ ALIRMIYIM

Cevaplayan: Mihriban Bilge - 11.08.2011 18:24:35
BEN BABAMDAN YETİM AYLIGI ALIYORUM SİGORTALI ÇALIŞŞAM SONRA İŞTEN AYRILSAM MAAŞ ALIRMIYIM

Babanız memur emeklisi idiyse sigortalı çalışsanız da yetim maaşı kesilmez.Aksi halde kesilir.Çalışma sona erdiğinde tekrar yetim aylığı alırsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ertuğrul Ertürk - 11.08.2011 22:24:53
1962 doğumluyum 1988 tarım bağkur girişim var düzenli ödüyorum ne zaman emekli olabilirim ilginize teşekkürler saygılar

Cevaplayan: Ertuğrul Ertürk - 13.08.2011 10:00:05
eşimden dul aylığı alıyorum iki çocuğumla beraber yarısını kendim yarısını çocuklar alıyor çocukların yaşı dolupta aylık kesildiğinde benim aldım aylığa ilave olurmu teşekkürler

Sizin kendi emekli maaşınız yoksa çocukların yetim aylıkları kesidiğmde sizin maaşınız %25 artar
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ertuğrul Ertürk Rtürk - 15.08.2011 00:18:13
eşimden ssk dan dul aylığı alıyorum iki çocukla beraber ben iki yıl sonra bağkurdan emekli olucam çocukların aylığı yaş dolunca kesilecek ben yüzde elli alıyorum çocuklardan bana ilave olurmu aldığımız dul aylığı ssk ben bağkurdan emekli olucam teşekkürler ilginize saygılar

Bağkurdan emekli olursanız dul maaşınız %50 olur.Çocukların yetim aylıkları kesilince sizin dul aylığı %75 olur.
Emekli oluna %50 düşer.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bekir Taşdelen - 19.08.2011 23:20:08
Eşim siğortalı iken 2008 yılında lösemi hastalığından vefat etti. Bana ve oğluma ssk dan maaş bağlandı. Ben siğortalı bir işe girmem durumumda almış olduğum maaş kesilirmi? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler..

Cevaplayan: Bekir Taşdelen - 19.08.2011 23:21:02
Eşim siğortalı iken 2008 yılında lösemi hastalığından vefat etti. Bana ve oğluma ssk dan maaş bağlandı. Ben siğortalı bir işe girmem durumumda almış olduğum maaş kesilirmi? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler..

Dul maaşı alan çalışsa da emekli de olsa maaşı kesilmez.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşen Balgen - 21.08.2011 18:40:57
babamdan bağkur yetim aylığı alıyorum.. ben de bağkurdan emekli oldum...ben de bağkurdan emekli olduğum için babamdan aldığım maaş kesilecek mi? cevaplarsanız sevinirim... ayşen balgen

Sayın Ayşen Balgen
Babanızdan almış olduğunuz yetim maaşı siz emekli olunca kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nurdane Şen - 22.08.2011 17:04:01
MERHABA
BEN EŞİMDEN DUL AYLIĞI ALMAKTAYIM VE SSK LI İŞE BAŞLADIM
DAHA ÖNCE SİZE SORDUM MAAŞIMDA BİR KESİNTİ OLMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİNİZ.PEKİ BENİM SİGORTAM BAŞLAYINCA BUNU BİR YERE BİLDİRMEM GEREKİYORMU YANİ HERHANGİ BİR KURUMA BİR YAZI YAZMAM GEREK Mİ BU KONUDA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER

Sayın Nurdane Şen
Siz sağlık hizmetlerini eşinizin üzerinden alıyorsunuz.İşe başladığında TC numaranızla SGK tarafından aktivasyon yaptırmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Mert Öznel - 23.08.2011 09:23:04
merhabalar,

ben üni kazandım fakat sigortalı bir işteyim kyk başvuruların da asgari ücret veya sigortalı çalışanlara burs verilmez diyor. başvurular bu ayın 28i son. bu gün işten çıksam sigortam kaç gün içinde fes olur yada iş çıkışım verildigi andan itibaren sigortasızmı olurum
bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

İşten yrıldığınız tarih terk tarihidir.Sistemde bu tarih 30 gün sonra gözükür.

www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Emekli maaşınızı ve kesintilerini de görebilirsiniz.Maaş aktarmasını da yapabilirsiniz.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Çiğdem Nacar - 24.08.2011 21:45:45
annemdem bağkur babamdanda ssk yetim aylığı almaktayım.işe başladım her iki kurumdan aldığım yetim aylıkları kesilirmi?

SSK lı işe başlarsan iki yetim aylığında kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Çiğdem Nacar - 24.08.2011 21:54:03
merhaba ben 25 yasındayım annemden bağkur babamdan ssk yetim aylığı almaktayım.15.08.2011tarihindesigortalı olarak işe başladım.sigortalı işe başlamamdan dolayı.ssk ve bağkurdan aldığım yetim aylıklarının ikiside kesilirmi?

İkiside kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Zekiye Arslan - 07.09.2011 21:10:32
merabalar ben babamdan emekli sandığından yetim maaşı alıyorum sigortalı işte çaışsam babamdan aldığım maaş kesilirmi emekli sandığına çalışıyorum diye bildirmem gerekirmi işe başlayınca teşekkürler şimdiden

Zekiye Arslan
Sizin babanız memur emeklisi olduğu için ssk lı çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilmez.Sadece sağlık hizmetini kendinize ait olandan alacaksınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Mehtap Gök - 11.09.2011 17:13:18
babam bağkur emeklisi yetim maaşı alıyorum acaba sigortalı bir işe başlarsam maaş kesilirmi kimisi kesilir kimisi kesilmez diyor

Yetim maaşı çalışmaya başlarsanız kesilir.Babanız memur emeklisi olsa kesilmez idi.Adaletsiz bir durum.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gülişan Ay - 14.09.2011 13:35:05
merhaba babam ssk emeklisi kardeşim ve ben babamın maşını alıyoruz ama kardeşim ssklı bir işe girdi ve maşını kestiler anneme dönme ihtimali benimde aynı şekilde ssklı bir işe girmemle olurmuş doğrumudur lütfen yardımcı
şimdiden teşekrler

Cevaplayan: Nermin Yıldız - 18.09.2011 15:23:52
MERHABA BEN BABAMDAN BAĞKUR YETİM AYLIĞI ALIYORUM YAŞIM 28 BEKARIM KIZIM 1 BUÇUK AY ÖNCE TARIM BAĞKURU YATIRMAYA BAŞLADIM .SİZE SORUM AYLIĞIM KESİLİRMİ BAĞKURA BİLDİRMEK ZORUNDAYIM AYRICA CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Cevaplayan: Nermin Yıldız Ildız - 18.09.2011 17:12:08
BENDE KATILIYORUM ÇOK ADELETSİZ Bİ DURUM

Cevaplayan: Hilmiye Turan - 21.09.2011 17:57:34
bulgaristandaki günlerimi borçlanıp ssk dan emekli olmayı düşünüyorum ayrıca eşimdende dul maaşını ssk dan almaktayım böyle bi durumda iki emekli maaşınıda alabilirmiyim acaba.

Siz hem kendi maaşınızı hem de eşinizden dul maaşını birlikte alırsınız.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hilmiye Turan - 22.09.2011 09:34:08
Yaşar bey ssk `da bulgaristan göçmenlerinin borçlanarak emekli olduklarında eşinden dul maaşı alamayacaklarını söylediler bu çok mantıksız geldi ben çifte vatandaşım buranın vatandaşı olarakta görünmekteyim lakin göçmenlerin bu şekilde borçlandıkları günü ödeyerek emekli olduğunda başka bi kurumdan yardım almıcakları söyleniyo çok kafam karıştı ne yapmalı bu işlem için nereye başvurmalıyım ankarada oturmaktayım bilgilerinize arz ederim.

Siz SGK nun internetteki sitesinde bulunan bilgi edinmeye durumunuzu yazınız.15 gün içinde bilgi verilmektedir.Yasa gereğidir.


Cevaplayan: Murat Arı - 22.09.2011 18:27:03
Merhaba, annem babamdan dolayı ölüm aylığı (ssk) alıyor. suan maaşı 479 tl olarak görünüyor. ben de üniversite okuyorum ben babamın maasından hak talep edersem annemin maasında bir kesinti olur mu? olursa ne kadar olur? sağlıktan yararlanmak istiyorum. sgk`ye sordum anneniz %73-75`lik bir maaş alıyor dedi. bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. teşekkürler.

Sayın Murat Arı
Annenizin dul maaşı %25 azalır.Siz en önemlisi sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız yetim maaşı almakla.Sizde %25 ini alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nergiz Ergiz Uyanır - 24.09.2011 03:51:16
ben im beyim rahmetli oldu ve sgk dan dul emeklisi alıyorum 2 de cocugum aylık olıyor . simdi evlilik dısı bir cocugum oldu evli degilim . ben simdi sgk ya bildirmem mi lazım aylıgım kesilirmı

Cevaplayan: Ülkü Gülyayla - 24.09.2011 22:38:26
yetim maaşı alan kişinin adına ticari araba olursa maaşı kesilirmi

SSK ve Bağ-kur üzerinden yetim maaşı alıyorsa kesilir.Yetim maaşı aldığınız kişi memur emeklisi ise kesilmez.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Zeynep Özlem - 25.09.2011 15:08:07
merhabalar kolay gelsin benim babam ssk emeklisi idi vefat etti ve annemlede ayrı oldukları için tek kız çocuğuda ben olduğum için yetim aylığı bana bağlandı,maaşımda yüksek sayılır öncelikle sorum şu olucak şimdi ben öğretmen olarak atanmayı bekliyorum öğretmen olarak atanırsam maaşım emekli sandığı olacağı için yetim aylığımda ssk olacağı için yetim aylığı kesilicekmi? bir diğer sorumda şu olacaktır eğerki işe girdikten sonra evlenirsem çeyiz parasından faydalanabilicekmiyim?yardımcı olursanız çok sevinirim...

Siz memur olarak işe başlayınca yetim aylığınız kesilir.Siz yetim maaşı alırken evlenirseniz ceyiz parası alırsınız.Öğretmen oldukdan sonra nikah yapılırsa ceyiz parası alamazsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Perihan Arıcan - 26.09.2011 23:36:41
merhaba ben dul ve yetim maaşı alıyorum vefat babamdan ssk olarak 245 ytl çogunu annem alıyor. Şimdi 3600 günden ssklı olarak emeklime müracaat ettim. Eger emekli olursam babamdan aldıgım dul ve yetim maaşım kesilir mi.? saygılarımla.

Babanız memur emeklisi değilse siz maaş aldığınızda yetim maaşı hesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sibel Durmuş - 29.09.2011 21:52:15
babam 1986 vefat etti emeklisandıgından maaş baglandı sonra 4yıl 8ay 9 gün çalışma yaptıgı içn maaş 2008 para yatırmam içn bana kagıt geldi 900 tl para yatırmamı söylendi yapırdım. şimdide sgklı işe girdim maaşım kesilirmi

Cevaplayan: Sanem Durmuş - 29.09.2011 21:59:25
ben 1984yılında babamın vefatti oldayısıyla emekli sandıgından maaş baglandı 18 yaşına kadar maaş aldım evlinip ayrıldım emekli sandıgına baş vurdum bana babanız 5 yıllı tamamlamamış oldugundan 1500 tl para yatırmam içn kagıt geldi bende yatırdım. suan sgklı bi işte girdim benim babamdan oldıgımım emekli sandıgından aldıgım maaş kesirlirmi cevaplarsanız sevinirim

Cevaplayan: Fadime Küçükgökgözoğlu - 01.10.2011 20:56:34
eşim öğretmendi 6 ay önce vefat etti maşını bana bağladılar fakat ben sigortalı olarak çalışmak istiyorum eşimin maşını keserlermi bunu öğrenmek istiyorum

siz hem dul maaşınız hem de kendi maaşınızı birlikte alabilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gönül Erzeren Rzeren - 05.10.2011 20:18:35
mrb , babam 3 yıl önce ve kız kardeşimde 6 ay önce vefat etti.kız kardeşimin aldığı 237 ytl maaşın en fazla 60 ytl sini annemin babamdan aldığı maaşa eklediler neden hepsini eklemediler...? şimdi annem işe başladı 2 gün oldu ama sigorta yapalım diolar , babamın maası kesilir mi? kız kardeşiminki kesiliomuş neden ? babam ssk emeklisi...cvbınız için cok tk edyrz..devlete de cok tsk edyrz kız kardeşimin yetim maaşını kesip sadece içinden 60 ytl sini bağladıkları için , hayret bişey yhaa....yetim ve öksüzleri böle mi kolluyorlar...başbakan duysun sesimizi....

Cevaplayan: Aysel Erzeren Rzeren - 05.10.2011 20:28:26
slm...babam ssk dan emekli ve 3 yıl önce babamı , 6 ay önce de kız kardeşimi kaybettik.annem babamdan maaş alıo ama kız kardeşimin maaşını kesip 60 ytl sini eklediler.ben evlenınce de benım maaşım kesilecek mi ya da ne kadarı eklenicek ? ya da ben sigortalı bi işe girsem evlenmeden önce, maasım kesilip anneme aktarılır mı ? eger kesilip tekrar anneme baglanmıcaksa annem 500 ytl ile nasıl gecinecek , evimiz kira..devlet bunları hıc mi düşünmüo...yetim ve öksüzlerin hakkını daha ii gözetmesini istiorum basbakandan...tskkrler cvbınız için.

Paylaşım oranı
Sadece dul maaşı alan varsa %75
Bir dul maaşı alan iki yetim maaşı alan varsa bu oran %50 %25 %25 olur
Bir dul maaşı bir de yetim maaşı alan varsa &50 %25 olur.

Cevaplayan: Ahmet Kiraz - 11.10.2011 07:48:44
merhaba benım sorum bır engelli olarak calısmak istıyorum fakat evde bakım ücreti aldıgım için kesilir endışesınile calısamıyorum

Cevaplayan: Aslı May - 13.10.2011 23:35:55
meraba ben 2000 yılında evlenince sigortalı işimden ayrıldım daha sonra uzun süre çalışmadım.ta ki eşim 2009 yılında vefat edinceye kadar , bana ve ogluma maaş baglandı bağkurdan daha sonra işe girdim sigorta yaptılar maaşım kesilmedi fakat benim sigortamı kontrol ettigimde soy ismim kızlık soy ismimle devam ettigini gördüm bunu belirttigimde muhasebeye bi sorun olmaz dendi şimdi başka bir yerde çalışıyorum yine sigortalı fakat buradaki muhasebe benim dul aylıgımın kesilecegini söyledi sigortada kızlık soyismimin gözükmesinden dolayı benim durumu güncellemem mi gerekiyomuş daha önce benim haberim olmadıgı için acaba bi sorun çıkar mı?ne yapmam gerekir bi yol gösterirmisiniz??

1.Bu konuda bir sorun çıkmaz.Bilgilerin hizmetlerin geçerlidir.
2.Dul aylığını siz çalışsnızda emekli olup maaş da alsanız kesilmez.Sadece evlenirseniz kesilir.Boşanırsanız da yeniden başlar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Berrin Sunsay - 16.10.2011 03:21:37
Merhaba , eşimin vefatı ile emekli maaşı, 2 çocuğuma ve bana paylaştırılmıştır.Yeniden evlilik yapmam durumunda,maaşım çocuklarımın maaşına belli oranda aktarılır mı ? Yoksa hiçbir aktarım olmadan tamamen kesilir mi ?

Sadece Eş = % 75,
Çalışan ya da Emekli aylığı alan eş = % 50,
Eş, bir yetim = % 60 - % 30,
Eş, iki yetim = % 50 - % 25, % 25
Sadece Tek yetim = % 50
İki yetim = % 40, % 40
Bilginize.Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Çiğdem İğdem - 17.10.2011 11:33:40
MERHABA BABAM EYLÜL 2008 YILINDA VEFAT ETTİ.BEN O ZAMAN SİGORTALI OLARAK BİR İŞTE ÇALIŞIYORDUM.BANA YETİM MAAŞI BAĞLANMADI.DAHA SONRA İŞTEN AYRILIP ÜNİVERSİTEYİ KAZANDIM YETİM MAAŞI BAĞLANDI.OKUL BİTTİKTEN SONRA TEKRAR SİGORTALI OLARAK BİR İŞE BAŞLADIM FAKAT BUNU SGKYA BİLDİRMEM GEREKİYORMUŞ BİLMİYODUM.ŞİMDİ EVLENDİM VE ÇEYİZ PARASI İÇİN SGKYA BAŞVURDUM.ÇEYİZ PARASI ÇIKARMI BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER

Ceyiz parası almak için yetim maaşı alırken evlenmeniz gerekir.

Cevaplayan: Gzd Gzd - 21.10.2011 02:44:46
merhaba babamın vefatından dolayı (ssk) yetim maaşı alıyorum ve şu anda yüksek lisans yapmaktayım yani öğrenciyim kısa süreli bir iş için sigortamın yapılması gerekiyor maaşım kesilir mi? lütfen acil cevap verir misiniz?




Cevaplayan: Fahriye Öztürk - 23.10.2011 20:22:08
annem doktordu emekli oldu ve vefat etti. ben de öğrenciyim. yeni yetim aylığı almaya başladım. bu durumda sigortalı bir işe girsem. aylığım kesiliyor mu. teşekkürler.

Rahmetli anneniz Sağlık Bakanlığına bağlı mı olarak çalışmışsa diğer bir anlatımla memur emeklisi idiyse siz SSK lı da çalışsanız bağ kurlu da çalışsanız hatta buralardan emekli de olsanız emekli maaşı da alsanız annenizden almış olduğunuz yetim maaşınız kesilmez.Ancak memur olursanız veya evleinirseniz kesilir.Diğer kurumlardan emekli olmuşsa çalışmaya başlarsanız yetim aylığınız kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Demet Emet - 28.10.2011 10:56:19
babamdan yetim maaşı almaktaydım.sigortalı olarak işe başladım.ama şimdi çıksam tekrar bağlanabilir mi maaşım?

Tekrar yetim maaşınız bağlanır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ece Çarkıt - 02.11.2011 22:20:42
merhaba. Annem ve ben babamdan dul ve yetim maaşı alıyoruz..Ben 1 ay önce işe sigortalı olarak işe başladım benim maaşım kesildi bunun anneme bağlanması gerekmiyormuydu ama anneme bağlanmamış bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim..şimdiden teşekkürler...

Sayın Ece Çarkıt
Sizden başka yetim maaşı alan yoksa annenizin dul maaşı oranı %50 den %75 oranına çıkr.Siz bir dikekçeyle SGK na bilgi vermeniz gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Svgzr - 13.11.2011 14:40:34
merhaba ben eşimden 1 yıl önce boşandım ve şuan üniversite okuyorum,eşimn bana ödemiş oldugu nafakayı artırmasını isteyecegim bu mümkün mü ve nasıl bir yol islemem gerek,bir başka konuda işe başladıgımda eşimin maaşından az maaş alırsam veya herhangi bir sigortalı işe başladıgımda bana ödenen nafaka sonlandırılırmı? cevaplarsanız cok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.saygılar.

Sayın Sevgi
Sizin eşinizin gelir düzeyi artmışsa nafaka artış davası açılabilir.İşe başlamanız nafaka almanızı engelemez.

Cevaplayan: Neriman Dagdelen - 13.11.2011 14:49:01
merhaba avukat bey ben eşimden boşandım ve nafaka almaktayım aldıgım nafaka ihtiyaçlarımı karşılamamakta, babamla annem ayrı ve sosyal sigortam bulunmamakta bu durumda devletten dul maaşı talep edebilirmiyim ve devlet dul maaşı verdiginde eski eşimin ödedigi nafaka kesilirmi?bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler

1.Dul maaşı eşin vefatından sonra eşin SGK ile olan durumuna göre bağlanır.Bu nedenle siz alamazsınız.
2.Önceki eşinizin gelir düzeyi artmış ise nafaka artım davası açılabilir.
3.Hükümet dullara maaş uyulaması için bir kanun tasarısı hazırlamak için bir çabası var.Oldukça zaman alır.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Svgzr - 14.11.2011 22:43:29
yaşar bey cok teşekkür ediyorum.

Bu bize mutlu eder.Selamlar.

Cevaplayan: Esra Hafçı - 17.11.2011 21:32:56
Babam bağkur emeklisiydi. 2000 yılında vefat ettti annem ve ben babamdan dul ve yetim maaşı almaktayız ayrıca babamın ilk eşinden olan kızı eşinden boşandığı için oda maaş almaya başladı . Diğer kardeş tekrar evlendiği taktirde onun aldığı pay annem ve bana paylaştırılır mı yoksa devlete mi kalır ??? Teşekkürler !

Cevaplayan: Gönül Erzeren - 19.11.2011 18:47:38
eşimden dul maaşı alıyorum.babamda vefat etti babamın maasını alabilirmiyim.eşimde ssk babamda ssk işçiler.tsk edrm şimdiden

Dul maaşı aldığınızdan yetim maaşı alamazsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sanem Özhan - 21.11.2011 01:41:32
babamdan yetim maaşi alıyorum.ssk emeklisi.şuan 28 yaşındayım ssk lı olarak çalışınca kesilen maaşım işten çıkınca tekrar bağlanır mı?

Tekrar bağlanır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Müge Mızraklı - 21.11.2011 16:17:54
annemden emekli sandığından yetim maaşı almaktayım ssk lı işe girersem maaşım kesilir mi.evlendiğim takdirde ayrılık sonucu tekrar maaşımı almam söz konusumu teşekkürler

Sayın Müge Mızraklı
1.SSK lı işe girersen veya işyeri açar bağkurlu olursan yetim maaşınız kesilmez.
2.Memur olursan veya evlenirsen yetim maaşınız kesilir.
3.İnşallah ayrılık yaşamazsınız ayrılırsanız da yetim maaşınızı alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sanem - 22.11.2011 01:11:25
2008 de çıkan yasayla kız çocuklarıda artık erkek çocuklar gibi belirli bi yaşdan sonra maaş alamayacaklar deniyor bu yasa kimler için geçerli?şimdiden teşekkürler.

Yetim maaşı almaya ve sağlık hizmetlerden yararlanma hakkı devam ediyor.Durum düzeltildi.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gülden Gizem Kambal - 01.12.2011 21:37:49
mrb ben eşim vefat ettiği için çocuklarıma ve bana maaş bağlandı ben evlendiğim zaman maaşım kesilirmi çocukların maaşıda kesilirmi şimdiden tşkler.

Sayın Gülden
Siz evlenirseniz dul maaşınız kesilir.Ayrılısanız tekrar almaya başlarsınız.Çocuklarınız yetim maaşı alırlar.Sizin evlenmenizle çocukların yetim maaşları kesilmez.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Saniye Sarıkaya - 03.12.2011 00:30:03
mrb babam vefat etti 2007yılında bize maaş bağlandı biz evlenince bu maaş kesilecek mi ve kesilirse anneme geri dönecek mi?bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler

Sayın Saniye Sarıkaya
Siz evlenirseniz yetim maaşınız kesilir.Yetim maaşı alan kalmazsa annenizin kendisinin de emekli maaşı yok ise dul maaş oranı %75 çıkar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Saniye Sarıkaya - 03.12.2011 13:59:40
tesekkür ederim.bir sorum daha olacak.ben ceyiz parası alıcam ve bunun 24 ile çarpıldığını biliyorum bu doğru mu?1 ekim 2008den önce vefat etti benim babam ve bu yüzden 12ile çarpılıcak diye okumuştum bir yerde.bununla ilgili bilgi alabilir miyim sizden benim 24 ile mi çarpılıcak yoksa 12 ile mi?yardımcı olursanız sevinirim.

Saniye Sarıkaya
Rahmetli babanız memur emeklisi mi idi yada SSK veya Bağ-kur lu mu

Cevaplayan: Saniye Sarıkaya - 03.12.2011 14:35:56
ssk lıydı babm

Gelir veya aylıklarının bu nedenle kesilmesi gereken kız çocuklarına resmi olarak evlenmeleri ve yazılı olarak talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenmektedir. Evlenme ödeneğinin (çeyiz parası) ilk evlilikte alınması şartı yoktur. İlk evliliğinde almayanlar, eşinden ayrıldıktan sonra yetim aylığı alırken yeniden evlenmeleri halinde evlenme ödeneğinin (çeyiz parası) alabilirler. Erkek çocukların evlenme ödeneği (çeyiz parası) alma hakkı yoktur.



Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60-1/f bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılarak sağlık yardımlarından faydalanabilir.

Evlenme ödeneği (çeyiz parası) alabilmek için “yetim aylığı almakta olan” şartı bulunmaktadır. Yani, çalışması veya başka bir nedenle yetim aylığı almadığında evlenen kız çocukları hak sahibi olmadıkları için evlenme yardımı (çeyiz parası) alamazlar. Ancak, işten ayrılıp yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı alırken evlenen kız çocuğuna evlenme ödeneği (çeyiz parası) verilmektedir.
Başvuru yeri ve belgeleri
Evlenme ödeneği (çeyiz parası) alacak yetim kız çocukları 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında hak sahibi iseler, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.
Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kurumun ilgili ünitesine başvurması şarttır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur. Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının dışındaki diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları iki sene sonra yükseltilecektir.



Bağ-kur sigortalılarından ölüm tarihi Kanunun yürürlük tarihinden önce olanların hak sahibi kız çocuklarının Kanunun yürürlük tarihinden sonra evlenmeleri halinde, bunlara da evlenme ödeneği verilecektir.



Cevaplayan: Saniye Sarıkaya - 03.12.2011 14:45:44
SSK lı idi

Cevaplayan: Saniye Sarıkaya - 03.12.2011 15:04:38
tesekkür ederim.

Cevaplayan: Nihal Kaya - 04.12.2011 23:40:04
Mrb emekli sandığından babamdan ben ve annem dul veyetim aylığı alıyoruz ama 1 ay önce ssk lı işe başladım acaba babamdan aldığım dul ve yetim aylığım kesilirmi bir kuruma bildirmem gerekirmi sağlık güvenceesi bakımından yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sayın Nihal Kaya
Siz sigortalı işe başladıysanız veya Bağ-kurlu olduysanız maaşınız kesilmez.Memur olursanız veya evlenirseniz kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şerife Erdal - 07.12.2011 23:13:13
babamızdan sigortalıyız 4 kardeşiz 2 ablam evlendi onların kesilen maaşı benim maaşıma eklenirmi?yazı yollasam düzelirmi

1- Yalnızca eş olması halinde % 75,
2- Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığından kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,
3- Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,
4- Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,
5- Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.
6- Tek yetim olması halinde % 50
7- İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,
8- Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100
9- Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100
Bu şekilde paylaşım dul ve yetim sayısı arttıkça belirtilen şekilde paylaştırılmaktadır.

Cevaplayan: Hakan Akan - 08.12.2011 14:27:07
annem babasından dul yetım maası alıyordu ve ardından babamımın emeklı maasıda baglanınca ıkı taraftanda maas alamay basladı yaklasık 2 senedır alyrodu ve dun telefon gelmıs demısler sızın kocanınzın emekllık baslangıcından bu yana babanızın maasını kesıcez ve sımdıye kadar aldıgınız butun parayı gerı alıcaz demısler bununla ılgılı ne yapabılırız yardımcı olabılırsenız sevınırım

Eş ve babadan bağlanacakaylıklardan yüksek olanını tercih etme hakkı vardır.Eşinizden dul babanızdan yetim aylığı her ikisi alınmaz.

Cevaplayan: Hakan Akan - 08.12.2011 17:58:38
annem babasından dul yetım maası alıyordu ve ardından babamımın emeklı maasıda baglanınca ıkı taraftanda maas alamay basladı yaklasık 2 senedır alyrodu ve dun telefon gelmıs demısler sızın kocanınzın emekllık baslangıcından bu yana babanızın maasını kesıcez ve sımdıye kadar aldıgınız butun parayı gerı alıcaz demısler bununla ılgılı ne yapabılırız yardımcı olabılırsenız sevınırım
Eş ve babadan bağlanacakaylıklardan yüksek olanını tercih etme hakkı vardır.Eşinizden dul babanızdan yetim aylığı her ikisi alınmaz.

AMA SUDA VAR 2.5 SENELIK PARAYI GERI ALIRLARMI ONU OGRENEBILIRMIYIM

Kurum her zaman yersiz ödenen parayı geri isteyebilir.

Cevaplayan: Turabi Tanrıverdi - 12.12.2011 16:33:50
eşimin vefatıdan dolayı bağkurdan kızımla birlikte dul ve teim maaşi almaktayım sigortalı bir işe girersem maaşım kesilirmi.

Siz işe girseniz emekli de olsanız eşinizden dul maaşınız evlenmediğiniz sürece kesilmez.Yetim maaşı alan kızınız işe girerse yetim maaşı kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Turabi Tanrıverdi - 12.12.2011 16:51:21
bağkurdan dul ve yetim maaşı alan kişi siğortalı bir işe girerse dul maaşi kesilirmi.kesilirse kesilen kızının maaşina eklenirmi.



Cevaplayan: Barış Güzel - 12.12.2011 17:38:01
annem 30 yaşında rahmetli babamdan dulmaşı var annem sikortalı işde çalışmak istiyor maşı kesilirmi emekli san dından maş alıyor bizi aydınlatırsanız seviniriz şimdik den teşekür ederiz .

Anneniz sigortalı bir işte de çalışsa emekli de olsa dul maaşı kesilmez.Sadece dul maaşı evlenince kesilir.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Derya Güzel - 12.12.2011 20:03:08
emekli sandığından dul ve yetim maaşı alıyorum sigortalı bi işe girersem maaşım kesilir mi


Sayın Derya Güzel
Sigortalı bir işe girseniz emekli de olsanız maaşınız kesilmez.
Yaaşar Gönenç

Cevaplayan: Cenğiz Işık Şık - 17.12.2011 23:56:58
2003 ,yılında tren kazası yaptım sag bacagımı Ve sag kolumu kayıp ettım. Bır yıl sonra.beyaz masaya bas vurdum . Emeklı sandıgından.malülen emeklı oldum ..protez bacak taktırmak zorumdaydım .Ama madtı durum yetersızlıgınden taktıramadım. yanlız SSK .lı olursam Protez bacagımı takacagını söyledıler bır hayır severbenı SSK lı olarak gosterdı Protez bacagımı taktırdım.malülen emeklı oldugum maaşı bır ay aldım İkincı ayımı alamadan kestıler ve alkdıgım bır aylık maaşımı ben faiiziyle ödüyorum.madtı durumum suan çok kötu tekrar maşımı almak ıstıyorum . ne yapmam lazım benı aydınlatırsanız çok sevınırım ..sımdıden tesekürler

Cevaplayan: Derya Güzel - 18.12.2011 00:01:12
emeklı sandıgından eşim öldü malülen emeklıyım ssk.lı çalısırsam maşım kesılmez diyor sunuz pekı ben SSK lı oldugumda nereye bıldıri vermem lazım. sonrasorun yasamak ıstemıyorum benı aydınlatırsanız cok tesekurler..

Cevaplayan: Cenğiz Işık Şık - 22.12.2011 15:52:58
lütfen cevap verin soruma

Cevaplayan: Abdullah Sütçü - 03.01.2012 14:11:36
merhabalar;babam bağkur emeklisi ve vefat etti.annem dul aylığı alıyor.şimdi ablam boşandı o da babamın sağlık karnesinden yararlanmak istiyor.eğer başvurursak ablam da maaşa bağlanır mı ve toplam alınan maaştan kesinti yapılacağı söyleniyor yani ikisinin eline geçecek maaş şu anki maaşı bulmaz deniyor.bu durumda bu kesintinin tutarı ile ilgili olarak bilgi verebilir misiniz.teşekkür ederim.saygılarımla.

Ablanızda boşandığında yetim maaşı alır.%50 anneniz dul maaşı kardeşiniz de %25 yetim maaşı alır.Toplam maaş da azalma olmaz.Yetim maaşı alan da sağlık hizmeti alır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Tamer Burak - 07.01.2012 04:13:19
Sevgili Yaşar Bey soru mu sormadan önce size teşekkür etmek isterim her soruya cevap verdiğiniz için..
Babam ssk dan emekli ve maasini almaktaydi vefat edene kadar , annem de ssk dan emekli o da maasini almakta..
peki babam vefat ettigi icin onun maasi ne olucak annem yada ben bir maas alabilcek miyiz..
Ben 20 yasinda yari zamanla calisan bir erkek cocugum sigortam aralarda yatiyor baska kardesimde yok ..

Cevaplayan: Tamer Burak - 07.01.2012 04:16:13
Sevgili Yaşar Bey soru mu sormadan önce size teşekkür etmek isterim her soruya cevap verdiğiniz için..
Babam ssk dan emekli ve maasini almaktaydi vefat edene kadar , annem de ssk dan emekli o da maasini almakta..
peki babam vefat ettigi icin onun maasi ne olucak annem yada ben bir maas alabilcek miyiz..
Ben 20 yasinda yari zamanla calisan bir erkek cocugum sigortam aralarda yatiyor baska kardesimde yok ..

1.Babanızdan dolayı anneniz dul maaşı ve kendi emekli maaşını alır.
2.Siz 18 yaşını bitirdiğiniz için yetim maaşı alamazsınız.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mustafa Çoruhlu - 07.01.2012 16:11:26
mrb ünüversite okuyan kızkardeşim bağkurdan yetim aylığı alırken part tıme çalıştı yetim aylığı almaya devam etti şimdi tam sigortalı hala öğrenci durumu sgk bildirdik onlarda parayı geri alıp maaşında devlete kalcanı söylediler yapabilecemiz birşey varmı

Cevaplayan: Melek - 10.01.2012 19:49:27
sevgili yaşar bey ben eşim tarafından emekliyim eşim rahmetli oldu tekrardan evlenmek istiyorum ama maaşım kesilecek diyede evlenemiyorum geçenlerde bir şeyler duydum eyer evlenirsem yeni bir kanun çıkmış evlenirsem devlet para verecekmış nekadarı doğru acaba sevgili yaşar beyyyyy şimdiden tşk ler

Sayın Melek Hanımefendi
Siz evlenirseniz almış olduğunuz dul maaşınız kesilir.Ayrılırsanız tekrar bağlanır.Allah ayırmasın.Devletin bu şekilde bir ödemesi yoktur.Size yansıyan ceyiz parasıdır.O da yetim maaşı alan kızlara evlendiklerinde verilir.Bilginize.
verilir.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Tolga İlter - 11.01.2012 01:12:30
Yaşar bey
Annem babamdan dolayı emekli sandığından dul maaşı almakta kendisi ltd.şti ortağı olup bağkurdanda
emekli olabilirmi bu ortaklıktan dolayı maaş oranlarında azalma yada alamama gibi bir durum söz konusu olurmu
saygılarımla

Anneniz bağ-kurdan da emekli olabilir.Hem babanızdan dolayı dul maaşını hem de kendi emekli maaşını birlikte alır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Dilek Hangar - 11.01.2012 21:28:12
Ben babam vefatindan sonra ayın 25de maaş aliyorum 330 cıvarında bu sıralar üzerime araba alsam maaşim kesilir mi? eğer kesilmezse araba vergisi ödermiyim acil yardımcı olursanız sevinirim ??

Sayın Dilek Hangar
Siz sanırım yetim maaşı alıyorsunuz.Kendinize araba alabilirsiniz ancak ticari bir araba alırsanız yetim maaşınız o zaman kesilir.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Sonül Kars - 13.01.2012 12:01:16
babamdan kalan emekli maaşını alıyorum bagkura pirim yatırırsam maaşım kesilirmi?

Babanız memur emeklisi ise yetim maaşınız kesilmez.Değilse kesilir.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşenur Bozkurt - 14.01.2012 00:52:23
Babam ssk san emekli 2009 da vefaat etti annemle bana maaş baglandı.ben 7 ay sonra bir evlilik yaptım.23 06 2010 da parası alındı.şimdi boşanma sonuçlandı tekrar maaş alabilirmiyim.bunun için ne yapmam gerek şimdiden teşekkürler....

Siz tekrar yetim maaşı alırsınız.Yetim maaşı alan da sağlık hizmeti alır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nazlı Özgül Zgül - 14.01.2012 18:34:46
merhaba ben nazlı benım annem babamın vefatı dolayısıyla dul maaşı alıyor..annem şu anda çalışıyor ve sigorta yapacaklar.bu durumda annemın babamdan aldıgı dul maaşı kesilir mi.

Annenizin dul maaşı kesilmez.Sadece evlenirse kesilir.Hem kendi maaşını hem de dul maaşını birlikte alır.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ner - 16.01.2012 15:06:06
Merhaba 25 yaşında bayanım ve bekarım. Bağkur`dan, Babamdan yetim aylığı alıyorum fakat işe girdim ve ssk`am başladı. Şimdi ben babamdan almış olduğum yetim aylığı almaya devam edecek miyim? Yoksa otomatik olarak annememi geçecek? Yoksa benim herhangi bir kuruma bildirim vermem mi gerek? Yoksa sistem aracılığı ile yetim aylığı almamaya mı başlayacağım... Beni bilgilendirirseniz sevinirim. NER.

Siz işe başlayınca veya işyeri açınca yetim aylığınız kesilir.Siz SGK na işe girdiğiniz için bilgi verin.Maaşınızı da çekmemeniz gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ner - 17.01.2012 08:23:40
Peki ya SGK ya bilgi veremez isem.. Maaşım otomatik olarak mı kesilir . Yoksa bilgi verdikten sonra mı kesilir ?

SGK bu işlemi takip eder.Maaşın kesilmesi gerekir.Sizin tarafınızdan da yanlışlıkla da olsa paranın çekilmesi faiziyle geri ödenmesini gerektirir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ner - 18.01.2012 10:31:23
Benim nereye bilgi vermem gerek peki? Benden istenen evraklar neler olur? Beni bilgilendirirseniz minettar kalacağım çünkü devlet işinde çalışan memurum ve izin alma lüksüm yok. Ancak yarım gün de haletmem gerek. Buradan bilgi edinmek harika bir olanak olmuş bu arada. Ellerinize sağlık. NER

Sizin sorunuz nedir.Bir önceki durumu izliyemiyorum.

Cevaplayan: Ner - 19.01.2012 09:36:01
Ben 25 yaşında,bekar bayanım. Babamdan bağkur kurumundan yetim aylığı alıyorum. Fakat devlet sektöründe memur düzeyinde ssk`lı işe başladım. Ve 7/8 ay oldu yetim aylığı almaya devam ediyorum. Ben ne zamana kadar yetim aylığımı alacağım? Benim bir sektöre bilgi vermem gerek mi? Eğer bilgi yada belge vermem gerekse nereye ve neler vermem gerek bilmiyorum. Çevremde kimileri hakkın diyor alınacak tabi diyor,kimileri de almaman gerek kendi sağlık güvencen olduğu inin diyorlar. Şimdi ben ne yapabilmem gerek ki ???

Babanız bağ-kur emeklisi olduğu için sizin yetim aylığınızın işe girince kesilmesi gerekir.SGK na bildirimde bulunmanız gerekliydi.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emre Özcan - 21.01.2012 16:24:11
babam sigorta emeklisi, benim yaşım 32 daha önce sigortam vardı 1850 gün şu anda sigortam yok yeni sigorta kanununa göre babamın emekli maaşından kesilecekmiş doğrumu ...kesilirse ne kadar kesilir...

Siz Gelir testi yaptırmanız ve GSS için müracat etmeniz gerekir.Ailenin geliri ve kişi başına düşen miktarına göre sağlık primi ödennmesi gerekir.Bu işlemi yaptırmazsanız 213 TL borç yazılır Kişi başına düşen gelir 295 TL den az olursa prim ödemeden sağlık hizmeti verilir.Devlet Öder.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Naciye Yüsra Eren - 22.01.2012 14:51:17
merhabalar benim babam devlet memuruydu ve vefaat ettikten sonra yetim aylığı almaya başladım ve 05/09/2011 tarihinden itibaren devlet memuru olarak çalışmaktayım babamdan kalan yetim maaşı hala yatırılıyor kesilmesi gerekmez miydi? Bu durum ileride problem oluşturur mu?

Sayın Naciye Yüsra Eren
Devlet memuru olunca yetim aylığınız kesilir.Siz SSK lı veya Bağ-kurlu olsaydınız hatta emekli de olsanız kesilmezdi.Sizn bu yatırılan parayı çekmemeniz gerekir.Faizi birlikte geri alır kurum.Bir dilekçe yazarak Memur başlama tarihinizi SGK na bildiriniz.İyi günlerin olsun.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Canan Koca - 24.01.2012 16:03:10
Merhaba
Eşimin vefatı dolayısıyla ben ve üniversitede okuyan oğlum maaş alıyoruz .Oğlumun okulu yakın zamanda bitiyor ve mezun oluyor . Bunu sanırım Sgk`a bildirmemiz gerekiyor ve böylelikle oğluma verilen maaş kesiliyor . Böyle bir durumda oğlumun kesilen maaşı benim almış olduğum maaşa ekleniyor mu ? Ve ekleniyorsa herhangi bir kesintiye uğruyor mu acaba ?

İyi çalışmalar , Saygılar

Sizin dul maaşınızın oranı %50 den %75 çıkar
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Hakan Akpınar - 26.01.2012 19:00:45
merhabalar...kardeşim babam vefat ettiği için aylık alıyordu.şu an 18 yaşında ancak okulu devam ediyor ve başbakanlık bursu alıyor.burstan sonra aylığı ve sigortası iptal oldu.bu hakları tekrar kazanabilir mi yoksa kesilme devam mı eder.bunun sebebi burs alması mıdır.şimdiden teşekkürler.

Başbakanlık kusu ile yetim aylığı arasında bağ yoktur.Kardeşiniz öğrenim belgesini alarak SGK na bir dilekçe ile mürcat etmelidir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nazlı Çeliker - 27.01.2012 00:12:45
Merhaba.Babam vefat etti.Annem babamdan emekli maası alıyor ve kendısıde sıgortalı olarak calısyor.Anneannemde sıgortadan emeklı.Acaba işten ayrılsa anneannedemden emeklı maası alabılır mı?Alırsa mıktarı ne kadar olur?
Yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Cevaplayan: Aysel Duru - 27.01.2012 10:51:53
Merhaba
Eşim 2008 de vefat etti. Ben dul maaşı alıyorum. Kızım ve eşimin ilk eşinden oğlu yetim maaşı alıyor.Ancak bağlanma oranı; ben ve eşimin oğluna %40, kızıma %20 oldu.Yani iki yetim çocuk farklı oranlarda maaş alıyor.
Ben evlenirsem maaşım kesilecek. Bu durumda benden kesilen maaş kızıma ilave edilir mi? (Kızımın aldığı maaş oranı %25in altında)

Teşekkürler

Cevaplayan: Arzu Ala - 27.01.2012 14:26:52
merhaba babam bagkur emeklisiydi. vefatından sonra emekli maaşı almaya başladım. şimdi ssk lı işe gireceğim. maaşım kesilirmi? ayrıca sigortalı işten ayrılırsam tekrar emekli maaşımı alabilecekmiyim?
ilginize şimdiden teşekkürler

Siz işe girerseniz yetim maaşınız kesilir.İşten ayrılırsanız tekrar yetim maşınız bağlanır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nur Acar - 27.01.2012 16:08:08
Merhabalar;
SSK lı eşimden dul maaşı almaktayım. Emekli sandığından emekli olan biri ile evlenirsem ve onuda kaybedersem dul maaşım ile ilgili nasıl bir uygulama yapılır ?


Cevaplayan: Miraç Okur - 28.01.2012 13:15:51
kız arkadaşım yetim aylığı alıor evlenmemiz suan sıkıntılı ama hamile ve doktora gidior bu durum aylığı etkiler mi ?

Cevaplayan: Nazlı Çeliker - 28.01.2012 17:11:04
bu arada yazmayı unutmusum anneannemde vefat etti

Cevaplayan: Emek Teker - 30.01.2012 11:03:18
Merhaba
Ben 2005 yılında vefat eden babam üzerinden yetim maaşı alıyorum.Emekli sandığından emekliydi.Ben sigortalı olarak çalışmaya başladım.Yetim maaşım kesilecek mi.Bu bilgiyi SGK`YA bildirmem mi gerekli
Teşekkürler.

Sayın Emek Teker
Sşz Sigortalı olarak işe başlasnız veya emekli de olsanız hem emekli maşınızı hem de yetim maaşınız alırsınız.Memur olursanız veya evlenirseniz yetim maşınız kesilir.Bilgi vermeniz iyi olur ancak zorunlu değildir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Uğur Sevim - 31.01.2012 23:26:28
MERHABA ANNEM 1994 TE BABAM VEFAT ETTİ DUL AYLIĞI ALIYOR ANNEMİNDE 1976DAN 2YIL CIVARI SİGORTASI VAR AMA SSK DÖKÜMAN GÖRÜNTÜLEMEDE DUL AYLIĞI BİLGİLERİ ÇIKIYOR KENDI SİGORTASI ÇIKMIYOR ONU NEREDEN NASIL ÖĞRENİRİZ VE ÖDEYİP EMEKLİ OLMAŞANSI VARMI YANİ HEM DUL MAAŞI HEMDE KENDİ EMEKLİ MAAŞINI ALABİLİRMİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Sayın Uğur Sevim
1.Bir kişi hem kendi maaşını hem de eşinden dul maaşını birlikte alır.
2.Anneniz 3600 gün primle ssk dan emekli olma hakkı vardır.Doğum borçlanma şartları ttutuyorsa iki çocuk için 1440 gün borçlanabilir.Bu süre hizmetine eklenir.
3.İlk çalışmış olduğu yerde bulunan SGK na bir dilekçe yazılarak arşiv taraması yapılması istenir.Hizmetleri 30 gün içinde adrese bildirilir.Ayrıca SGK nun internette bulunuan Bİlgi Edinme Birimine bu durum yazılır.15 gün içinde bilgi verilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Koç - 01.02.2012 13:29:18
MERHABA;babamdan dolayı dul ve yetim aylığı alan bir bayandım fakat şimdi öğretmen oldum ve 657 ye tabiyim, babamdan aldığım maaş 1 yıldır yatmaya devam etmekte..
1)ben bu maaşı almaya devam mı edicem yoksa kesilecek mi?
2)bu konu hakkında çok şey duydum açıkçası korktum faizle ödemeyeyim diye emekli sandığına dilekçe yolladım fakat yine yattı
3)bu yatan paraları faizi ile geri mi ödeyeceğim?
şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar...

Siz 657 tabi olarak çalışmaya başlayınca yetim aylığınızın de kesilmesi gerekir.Siz bu paraları çekmeyiniz.SGK nun internet de bulunan Bilgi Edinme Birimine de bu durumu yazınız.15 gün içinde size bilgi verilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nurgül Peksert - 01.02.2012 19:49:15
babam vefat ettiği için annem ve ben maaş alıyrduk işe girdim ve sigorta yapılması gerekiyo dilekçe yazdım gnderdim 3 ay oldu ama hala annemin üzerine aktarılmadı bu yüzden sigortamı yaptıramıyorum ne yapmam gerekiyo

Siz SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine durumu yazınız.15 gün içinde bilgi verilir.Siz yetim maaşınızı çekmeyiniz.SSK giriş yapılması bunun için engel değildir.Girişinizi yapınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ner - 02.02.2012 09:52:16
26 yaşında bekar bayanım. Birkaç defa yazdım ama açık net bilgi edinemedim ve SGK müdürlüğü`ne gittim oradan da ilgi görmedim. KSK da ki SGK binasına gittim fakat oradan da tamtamlık bilgi edinemedim.. Birinin dediği diğerini tutumuyor? Ne yapacağım konusunda yarımyamalak ve eksik bilgi ediniyorum ve mağdur kalan hep vatandaş oluyor. Sorunum şu lütfen diyerek rica etsem bildiğiniz kadarını bana anlatır mısınız? Ben babamdan yetim aylığı alıyorum fakat 1 buçuk yıldır ssk`lı işe girdim ve maaşım yatıyor,çekiyorumda. Duydum ki iptal ettirmem gerekmiş. Ben değil Annem gitti 1 defa KONAK SGK kurumuna eline kağıt verdiler doldur getir dediler, doldurduk 2. kere annem gittiğinde doldurduğum belgeyi almadılar dediler ki ANKARA`ya taahhütnama olarak postalayacaksın. Sonra KSK`daki SGK binasına gitti annem oda dedi ki posta olmayacak sen bu evrakları doldurup KONAK SGK`ya teslim edeceksin.. Nereye, ne verilecek? Ben mi yoksa annem mi verecek belge? Rica ederek sizden yanıt bekliyorum.

Sayın Ner
Siz hiç yorulman.SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine durumu yazınız.15 güne kalmaz Elektronik işlemle bilgi gönderilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: S.aydın - 02.02.2012 16:23:33
merhaba.ben eşimden 10 yıldır dul maaşı almaktayım.ssk lı bir işe başlayacağım.maaşımdan kesinti olurmu?saglık yardımını eşimden mi yoksa kendi ssk lı olduğum yerden mi alıcam.teşekkürler.iyi günler

Siz dul maaşını almaya devam edeceksiniz.Çalışmaya başlayınca sağlık hizmetini kendinize ait olandan alacaksınız.İşten ayrıldığında eski duruma dönersiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ruken Uken - 02.02.2012 21:01:50
ben şuan babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum 10 gün sonra ssklı olarak çalışmaya başlayacam. aylığım kesilecek biliyorum yine de çeyiz parası alabilir miyim acaba.

Tekrar yetim maaşı bağlandıktan sonra evlenirseniz ceyiz parasını ancak alabilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serkan Sal - 08.02.2012 14:18:39
ben şu anda babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum. öğrenciliğim geçen yıl sona erdiği halde maaşım kesilmedi. üstelik şu an kısmi sigorta yapan bir işte çalışıyorum ve maaş hala bana ödeniyor. ilerisi için sorun teşkil eder mi? bu parayı geri alırlar mı?

Cevaplayan: Lamia Ala - 09.02.2012 09:32:10
merhabalar ben emekli sandığından eşimden dolayı dul maaşı almaktayım
babam bağkur emeklisi idi vefat etti bağkurdanda maaş bağlatabilirmiyim
ilginize şimdiden teşekkür ederim

Dul maaşı aldığınız için Babanızdan da(Bağ-kur) yetim maaşı alamazsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fadime Küçükgökgözoğlu - 09.02.2012 20:57:15
merhaba benim eşim öğrtmendi vefat etti maşını çocuklarımla bana bağladılar sigortalı çalışsam maşım kesilirmi teşekkürler

Siz hem çalışır hem de dul aylığı alırsınız.Hatta emekli de olsanız hem kendi maaşınızı hem de dul maaşını almaya devam edersiniz.Sadece evlenirseniz dul maaşınız kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Kemal Atik - 10.02.2012 01:15:38
Merhaba..Ben üniversiteden geçtiğimiz ağustos ayında mezun oldum. Babamın vefatından ötürü emekli maaşı alıyordum.Su anda sigortalı bir işte çalışıyorum ve maaşım hala kesilmedi. İlerde geri ödeme gibi bir sorun olur mu? Teşekkürler..

Bu maaşı unüversite bittikten sonra almamanız gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Muzeffer Oğuz - 10.02.2012 03:27:31
Mrb Yaşar Bey;
Ben ünv 1.sınıf öğrenciisyim öğrenim kredisi almaya hak kazandım.2.sınıf bir arkadaşım sigortalı bir işte çalışmaya başladı ama kredisi kesilmedi bende sigortalı bir işe giricem ama kesilir kredi dediler acaba bu konuda bir bilgiye sahip misiniz kesilir mi kredim ?


Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda, bilgileriniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kuruma bildirilirse krediniz veya bursunuz kesilir...


Cevaplayan: Derya Güzel - 10.02.2012 17:30:16
eşimden emekli dul maşım var ssk da işe başladım nereye bildirmem lazımmı lütfen cevap verin

Sayın Derya Güzel
Siz işe başladıysanız dul maaşı almaya devam edeceksiniz.Hiç bir yere bigi vermenize gerek yoktur.Çalışarak emeklilik de elde ederseniz hem kendi maaşınızı hem de eşinizden dul maaşını alırsınız.Sadece evlenirseniz dul maaşı kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Muzeffer Oğuz - 10.02.2012 17:54:14
Bildirilme oranı nedir sizce ?

Cevaplayan: Ecem Sogukpınar - 10.02.2012 19:40:07
merhabalar efendim.5 yıldır emekli sandıgı emeklisi annemden yetim maaşı alıyorum,babam 3 sene önce evlendi ve %25lik dul maaşı kesildi,babamdan kesilen bu pay benim maaşıma eklenir mi ? eklenirse bunun için nereye başvurmam gerekiyor?

Tek yetim kalmışsanız dul maaşı alanda olmazsa yetim maaşı oranı %50 çıkar.SGK na bir dilekçe ile bildirmeniz yeterlidir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nur - 15.02.2012 11:52:20
merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyorum. babam memur emeklisi idi. şimdi sigortalı başladım. maaşım ssk lı olduğum için kesilmedi. peki ben hangi sağlık güvencesini kullanmalıyım. bilgi verirseniz sevinirim.

Sayın Nur
Siz kendi sigortanız üzerinden sağlık hizmeti almanız gerekir.Yasal olan budur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nurderya - 15.02.2012 17:24:37
merhaba eşimden yeni boşandım çocugum yok.ssg kurumuna bağlı çalışıyorum eşimden dul maaşı alabılır mıyım.

Eşin ölümünde dul maaşı alınır.

Cevaplayan: Handan Çelik - 16.02.2012 17:47:45
merhaba.. babam bağkur emeklisiydi.. veftından sonra yetim maaşı alıyorum. isteğe bağlı sigortalı olursam yetim maaşım kesilirmi?? teşekkürler..

Siz isteğebağlı prim öderseniz yetim maaşınız kesilmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emel Çeker - 16.02.2012 17:55:08
merhabalar.babam sskdan işçi emeklisiydi.şu anda ben yetim maaşı alıyorum.sigortalı bir işe girersm yetim maaşım kesilirmi?çok teşekkür ederim.

Sayın Emel Çeker
Siz SSK lı işe girerseniz yetim maaşınız kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emel Çeker - 16.02.2012 17:59:47
merhabalar.babam sskdan işçi emeklisiydi.vefatından sonra yetim maaşı almaya başladım.sigortalı bir işe girersem yetim maaşı kesilirmi?çok teşekkür ederim.

Cevaplayan: Miyas - 17.02.2012 09:06:16
merhaba babam ssk emeklisiydi babamdan maaş alıyorum usta öğreticilere tanınan haktan yaralanıp emekli olursam babamın maaşı kesilirmi.

Yetim maaşınız kesilir.

Cevaplayan: Fatma Akıncı - 17.02.2012 12:35:36
Merhaba.Babam emekli sandığındaydi vefaat etti.Ben babamdan yetim maaşı almaktayım.Annem de emekli sandığından.Yetim maaşımı anneme aktarmak istiyorum.Ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler

Cevaplayan: Songül İnce - 17.02.2012 20:09:40
babamın vefeatı dolayısıyla ssk dan maaş bağlandı. bende bir işte çalışmaya başladım. ssk da sigortam başlayacak maaşımı anneme aktara bilirmiyim yada otomatik olarak maaşıntamamı anneme aktarılırmı?

SGK bu işlemi yapar.Siz işe başladıktan sonnra yetim maşınız çekmeyiniz.İşe başladığınız tarihi de SGK na bildiriniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Remziye Soydaş - 17.02.2012 20:46:00
BABAM KAMUDAN EMEKLİ BEN YETİM AYLIĞI ALIYORUM USTA ÖĞRETİCİLERE TANINAN HAKTAN YARARLANARAK EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM EMEKLİOLUNCA AYLIĞIM KESİLİRMİ

Cevaplayan: Yasemin Gül - 22.02.2012 18:14:28
babamın vevaatı dolayısıyla babamdan emekli maaşı baglandı biz iki kardeşiz babam işçi statüsündeydi.maaşlarımızın annemize aktarılmasını istiyoruz ikimizde ssk lı olarak çalışmaya başlıyacagız .aldıgımız maaşların tamamı annemize aktarılır mı? aktarılması için ne yapmalıyız.

Anneniz dul maaşı %50 sizlerin yetim maaşı %25 %25 şeklindedir.Biriniz yetim maaşı almazsanız %50 %25 şekinde olur.İkiniz de yetim maaşı almadığınızda annenizin dul maaş oranı %75 olur bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Çoskun Salkım - 28.02.2012 21:08:26
eşim iş kazasından dolayı vefat etti ve malulen emekli oldu 2 kızım ve ben emekli maaşına bağlandık büyük kızım evlendi ve evleneli 5 ay oldu onun maaşı bana geçer mi acil cevap vermenizi bekliyorumm

Yetim maaşı alan kalmazsa dul maaşınız o zaman artar.%50 oaranından %75 çıkar.bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Çoskun Salkım - 28.02.2012 21:10:56
eşim iş kazasından dolayı vefat etti ve malulen emekli oldu 2 kızım ve ben emekli maaşına bağlandık büyük kızım evlendi ve evleneli 5 ay oldu onun maaşı bana geçer mi acil cevap vermenizi bekliyorumm


Cevaplayan: Esen Yeseren - 01.03.2012 21:14:41
MERABA BEN BABAMDAN YETİM MAAŞI ALIYORUM AGUSTOS AYINDAN BERİ 6 AYDIR MAASIMI BANKADAN CEKMEDIM . BUGUN HESABIMI KONTROL ETTIM FAKAT HESAPTA 290 TLGORUNUYOR SORUM SSK CEKILMEYEN PARAYI GERI ALABILIRMI?

Çekilmeyen para belirli süre sonra geri çekilir.SGK na mürcat etmelisiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gizem Dönmez - 05.03.2012 12:21:33
ben annemden yetim aylığı alıyorum eşimden ayrılalı 4 sene oldu ve ondan hamıleyim doğursam maaşım kesilirmi su an da eşimden hala ayrıyım

Anlaşmalı boşanma kanısıyla geriye doğru almış olduğunuz yetim maaşınız faiziyle geri alınabilir.

Cevaplayan: Aysel Ayhan - 05.03.2012 19:39:39
meraba ben ve annem bir yıl önce ölen babamın bağkur pirimlerine karşılık olan maaş için başvurduk ve düüşük bi meblada maaşımız başladı biz önceki yıllarda yatırıldığı halde görünmeyen pirimlerin karşılığı olarak maaşın artışı için dilekçe ile bi istemde bulunduk kurumdan fakat bu süreçte yatan maaşlara dokunmadık artış için yanıt gelmeyince on aydır yatan maaşı artık çekmeye karar verdik bankaya gittiğimizde paranın kuruma tekrar döndüğünü söylendi biz o paraya güvendık fakat o para geri gelemeyebilirmi ne yapmamız gerekir lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

Belirli sürelerde alınmaayan paralar SGK na iade olunur.Siz Bir dilekçe ile yeniden isteyiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Filiz Coşkun 06.03.2012 14.28 - 07.03.2012 14:31:22
1989 sigorta girişim var.2925 gün ödenecek primim var .tarım sigortası ödemek istiyorum.3600 günmü yoksa 5000 günmü ödemeliyim. eşim ssk emeklisi.bende emekli olursam eşimin vefatından sonra her iki maaşıda kesintilimi alırım. yoksa hem dul aylığı hemde kendi emeklimi alabilirmiyim.alamassınız diyorlar yeni yasalarla ilgili olarak.lütfen beni acilen bilgilendirirseniz çok sevinirim.1100 gün ödenmişim var.1440 doğum borçlanmamı ödüyeceğim.iyi çalışmalar.

Cevaplayan: Nilgün Er - 07.03.2012 16:49:08
Babamın vevaatı dolayısıyla babamdan emekli maaşı alıyorum. Ssklı işe girdiğimden dolayı aldıgım yetim maaşının tamamı anneme aktarılır mı? aktarılması için ne yapmalıyız.
Nerelere başvurulur ne yapmam gereklidir bilgi verir misiniz?
Çok fazla rahatsız ve mağdur kaldım bilgisizlikten.

Sizden başka yetim maaşı alan yoksa annenizin de ayrıca emekli maaşı da almıyorsa dul ayılığı siz yetim maaşı almazsanız %50 den %75 oranına çıkar.SGK na bir dilekçe ile müracatınız yeterlidir.
Yaşar Gönenç








yaşar



Cevaplayan: Elif Nur Cücük - 07.03.2012 17:14:37
ben babamdan dul ve yetim aylığı alıyordum şimdi ise sigortalı işe girdim tekrar maaşımın devam ettiğini bilmediğim için dilekçe yazdım annemin üstüne geçsin diye eğer maaşım devam edecekse kendim almak istiyorum bu durumda verddiğim dilekçe ne olur ne yapmam gerek

Tekrar talep dikekçesi vermelisiniz.

Cevaplayan: Adalet Haksever - 13.03.2012 11:09:28
yakınımz emkli san. yetim maaşı alyrkn ssk dan emkli maşı alyr. şmdi bşksı üzerine gstrlmş dükyn işltyr . yetm aylğını alyr . bu olabilimi

Emekli sandığından yetim maaşı alan sigortalı çalışsa da işyeri de açsa yetim maaşı kesilmez.Evlenire ve memur olursa kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emrulah Bitecek - 13.03.2012 16:50:29
emrah ben ozurli maşı alıyordım bir matbada bilgiseyar kursına gitim matbasahibi sigortamı yatırmiş uç aylık maşım kesımiş sadece orenmek amacıyile gıtım biraz orendım çıktım zaten fazlagitme durım e durımolmaz zaten rahsızım amacım bıraz kendımi unımaktı maşım tekrar bağlaması içın ne yapmam gerekır zaten o maşla geçıniyordım saygilar

Cevaplayan: Nimet Altinbas - 03.04.2012 00:48:15
Ben ve kizim sehit olan doktor esimden, emekli sandigindan dul ve yetim maasi aliyoruz
Ben bir restaurany acmak istiyorum. Bag-kur`lu olmam gerekiyor. Maasim kesilir mi?
Ya da universitede okuyan kizimin adina mi acmaliyim bu isyerini?
Cok tesekkurler

Sizin şehit olan eşinizin üzerinden almış olduğunuz dul maaşı işyeri de açsanız sigortalıda çalışsnız hem dul maaşınız hem de kendi maaşınızı alırsınız hatta buralardan emekli de olsanız hem dul maaşı hem de emekli maaşınız alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Çıkrıkçı - 11.04.2012 02:51:20
5510 sayılı kanunun geç. 4 maddesi gereğince 2008 yılından itibaren emekli sandığından yetim aylığı almaktayım.ssklı olarak çalışırsam yada isteğe bağlı ssklı olursam yetim maaşım kesilirmi?teşekkür ederim.

Emekli Sandığından yetim aylığı alan sigortalı işe de girse işyeri açıp bağ-kurlu da olsa memur olmadıkça yetim maaşını alır.Hatta buralardan emekli de olasa hem yetim maaşını hem de kendi emekli maaşını birlikte alır.Evlenmediği ve memur olmadığı sürece.Ayrıca isteğe bağlı prim ödenirse yetim maaşı kesilmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Buse Can - 25.04.2012 13:42:14
merhaba;
Dedem vefat edeli 1 ay oldu annem babamdan boşanıcak ve dedemin maaşı 900 lira ciwarında bu durumda annem dedemin maaşının tamamını alabiliyormu? yoksa % 75 ini mi alabiliyor?

Sayın Buse
Anneniz tek yetim ise babasının maaşının %50 oranında alır.450 TL maaşı olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Buse Can - 25.04.2012 13:44:25
merhaba;
Dedem vefat edeli 1 ay oldu annem babamdan boşanıcak ve dedemin maaşı 900 lira ciwarında bu durumda annem dedemin maaşının tamamını alabiliyormu? yoksa % 75 ini mi alabiliyor?

Cevaplayan: C Turgut - 25.04.2012 14:12:38
sa ben eşim dul maaşı ssk lı bir işe girersem aylığımdan herhangi bir kesinti olurmu beni bilgilindirirseniz sevinirim şimdiden teşekürler

Cevaplayan: Cahide Altun - 25.04.2012 14:13:36
sa ben eşim dul maaşı ssk lı bir işe girersem aylığımdan herhangi bir kesinti olurmu beni bilgilindirirseniz sevinirim şimdiden teşekürler.

Dul maaşı oranı yetim maaşı alan yoksa ve kendi emekli maşı da almıyorsa %75 oranındadır.
Diğer durumlarda %50 oranına düşer

Cevaplayan: Cahide Altun Ltun - 25.04.2012 15:00:20
ben yanlız maaş alıyorum çocukta yok ama iş yerim sigorta girişimi yapmak istiyor ...%75 yani %50yemi düşek
Sayın Cahide Altun
sadece siz dul aylığı alıyorsanız, yani yetim aylığı alan çocuk yoksa şu an %75 oranında aylık alıyorsunuz.. Çalışmaya başlarsanız bu oran %50`ye düşer. Yani aylığınızın üçte biri kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sevda Yılmaz - 21.05.2012 11:07:01
iyi günler öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı cevaplar ve bilgiler için teşekkür ederim.
benim bir sorum olacak hiç evlenmedim annemin ölümünden dolayı 2009 yılından bu yana yetim aylığı alıyorum. ve şöyle bir sorunum var nikahsız bir birlikteliğim oldu ikimizde bekarız ama nikah kıyma imkanımız yok bazı engeller var bu ilişkiden hamile kalıp doğum yaparsam eğer bu maaş kesilirmi bir cezası varmı suçmu nasıl bir yol izlemem lazım bana eğer bilgi verirseniz çok sevinirim.

Sayın Sevda Yılmaz

SGK, sadece boşandığı eşi ile aynı çatı altında yaşayan kadınların yetim aylıklarını keser. Ama nikahsız, imam nikahlı veya eşinden boşandıktan sonra (veya bekar kızlardan) başka erkeklerle yaşayanlarının yetim aylıklarını kesmez, sadece, boşandığı eşiyle beraber yaşayanlara karışır…
İmam nikahında doğan çocuğa nüfus cüzdanı verilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç




Cevaplayan: Nurcan Güdek - 26.05.2012 09:23:08
iyi günler ben eşimden dul maaşğı alıyorum kendi sigortam da var ve calışmak istiyorum bu durum da dul maaşıgı kesilir mi? Teşekkürler.

Sayın Nurcan Güdük
Siz her şartlarda hem dul maaşınızı hemde kendi maaşınızı almaya devam edersiniz.Dul maaşı sadece evlenince kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mustafa Bozkurt - 01.06.2012 15:58:10
ben üniversite ögrencisiyim 1 ay sona ewlenecegim evlendiğimde babamdan kalan maaşım kesilirmi üniversite 3.sıınıftayım teşekkürler.

Resul KURT
info@resulkurt.com
Hangi öğrencilere yetim aylığı bağlanıyor?
10 Mart 2012 Cumartesi
Okurumuz Gürsel Talip Özdemir, “Ben 22 yaşındayım, babam 1993 yılında vefat etmiş ve vefat ettiğinde 490 gün hizmeti bulunuyormuş. Annem şu anda evli ve kardeşim de yok. Babamdan dolayı yetim maaşı almak istedim, 900 gün olması gerektiği söylendi ve askerlik borçlanması yapıp emekli olabileceği belirtildi. Şu anda A.Ö.F. 2. sınıf öğrencisiyim, SGK müdürlüğüne müracaat ettim ve bana 2 yıllık üniversitede okuduğum için yetim maaşının bağlanamayacağı söylendi. Ben de bunun akabinde hangi kanunda böyle bir ibarenin olduğunu sordum, ancak yanıt alamadım. Sizden bu konu hakkında yardım talep ediyorum. Kanunda böyle bir madde var mıdır ne yapmam gerekir?” diyor.
Erkek çocuklardan onsekiz yaşını, ortaöğretim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocuklarına ölüm sigortasın≠dan aylık bağlanır. Yüksek öğrenim hem örgün eğitim kurumlarını, hem açık öğretimi, iki yıllık veya dört yıllık yüksek okul ya da fakülteleri, hem de yüksek lisans veya doktora gibi lisans üstü öğrenimi kapsamaktadır. Dolayısıyla şartları tamamlamanız halinde öğrenim süresince aylık alabilirsiniz. Yaş şartını sağlayan erkek çocuklar evlenmiş bile olsa ölüm aylığına hak kazanır. Kız ya da erkek ayrımı yapılmaksızın çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirmiş malul çocuklara yaş, öğrencilik niteliği ve bekâr olma şartları aranmadan aylık bağlanır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emine Yıldız - 05.06.2012 19:47:27
iyi günler ben annemden ölüm aylığı alıyorum hiç kimseyle evlenmedim fakat hamileyim ben bu çocuğu doğurursam eğer maaşım kesilirmi bir cezası varmı bebegin kimliğini nasıl alırım bilgi verirseniz sevinirim iyi günler iyi çalışmalr

Sayın Emine Yıldız
Resmi nikah olmadan doğum yapmanız sonucu yetim maaşınız kesilmez.Çocuk annesinin üzerine kaydedilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Arzu Vural - 08.06.2012 08:27:47
iyi günler ben annemden maaş alıyorum önümüzdeki ay evlenicem yani nikah kıyıcaz nikah kıydıktan sonra maaş otomatik kesilecek mi yoksa bir evrakla bildirmem gerekirmi birde çeyiz yardımı diye bir şey duydum acaba bunu kesin veriyorlarmı verilirse ne yapmam gerekir ve ne kadar sürede bana bu yardım verilir cevabınız için şimdiden teşekkür ederim annem ssk emeklisiyken vefat etti ve bana ölüm aylığı bağlandı tek ben alıyorum maaaşı

Sayın Arzu Vural
Yetim maaş alan kız çocukları evlendiklerinde(Nikah yapıldıktan sonra)ceyiz parası alırlar.Bunun için SGK na müracaat etmeniz gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Medine Tanrıkulu - 09.06.2012 12:29:11
annem babamın şehit maaşını alıyordu . fakat evlenince kesildi evlendiği kocası öldü tekrar maaşa baglanırmı

Cevaplayan: Ayşe İnce - 12.06.2012 10:31:25
Babamdan kalan yetim aylığını almak için SGK ya başvuruda bulundum sigortalı çalıştığım gerekçesiyle maaş bağlanamayacağını bildirdiler yukarıda da benzer konulara verdiğiniz cevaplarla ters düşen bir cevap aldım. Acaba verdiğiniz cevapların kanuni dayanak maddelerini verebilir misiniz ben de bunları belirterek talepte bulunsam... Teşekkürler

Babanız memur emeklisi olsa idi çalışsanız da alırdınız.Durumlar farklıdır.Ondan kaynaklanmaktadır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe İnce - 12.06.2012 14:55:12
Babam Polis emeklisiydi.

Bir önceki durumu göremiyorum.

Cevaplayan: Ayşe İnce - 12.06.2012 15:10:14
Babam polis emeklisi (emekli sandığı) olduğundan ölümünden dolayı kalan yetim aylığını almak için SGK ya başvuruda bulundum sigortalı çalıştığım gerekçesiyle maaş bağlanamayacağını bildirdiler yukarıda da benzer konulara verdiğiniz cevaplarla ters düşen bir cevap aldım. Acaba verdiğiniz cevapların kanuni dayanak maddelerini verebilir misiniz ben de bunları belirterek talepte bulunsam...

Siz Tahsis ve talep formunu doldurup SGK na veriniz.Ya da taahütlü gönderiniz.Kurum inceler doğrusuu yapar.
. Sosyal güvenlik sistemimizde genel olarak hem yetim aylığı alıp hem de çalışmak mümkün değil. Örneğin SSK`lı babası/annesi üzerinden yetim aylığı alan bir çocuk, çalışmaya başladığında aylığı kesilir. Hangi statüde çalıştığı da önemli değildir. Fakat aynı durum memur anne/babadan yetim aylığı alan çocuk için geçerli değil. Yani bu çocuk hem yetim aylığı alıp hem de SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışabilir. Sadece memur olarak çalışmaya başladığı takdirde yetim aylığı kesilir. Bilginize.

Cevaplayan: Aysel Bugün - 12.06.2012 17:23:16
1972 yılında vefat eden babamın emekli sandığı hizmet gün sayısı 5 yıl 2 ay 22 gün, sigortalı işte çalışan bir bayanım, yetim aylığı alabilir miyim. Alabilirsem hangi kanun hangi maddeye göre.. şimdiden teşekkürler

Ölüm aylığı adı altında yeni düzenleme olan 5510 sayılı Kanunda dul aylığı bağlanması için zorunlu olan hizmet süresi 10 yıldan 5 yıla indirilmiştir. O dönemde hizmet süresi 10 yıl olma zorunluluğu vardı.

Cevaplayan: Ayşe Nur Erkek - 20.06.2012 15:06:38
Merhabalar ,
Ben eşimden dolayı (banka mensubudur) dul maaşı almaktayım. Şu anda SSk lı çalışıyorum. Emekliliğime 4 yıl kaldı. Fakat Banka sandıklarının SSK ya devredilme durumu var. Devir gerçekleştiğinde ve bende emekliliğe hak kazandığımda Hem eşimin maaşını, hemde kendi emekli maaşımı alabilirmiyim?
Şimdiden Çok Teşekkür ederim...

Sayın Ayşe Nur Erkak
Siz hem kendi emekli maaşınızı hem de eşinizden dolayı dul maaşınızı alırsınız Kendi maaşınız tam eşinizin maşınında %50 oranında alırsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bilge Yetgin - 21.06.2012 09:28:55
Merhaba, ben babamdan maaş almaktaydım mayıs ayında işe girdim maaşımın kesilip anneme aktarılacağını duymuştum, fakat bugün baktığımızda anneme yatırılmamış benim hesabımda da yok. Ne yapmam gerekiyor?Bir de İşten çıktığımda tekrar bana mı bağlanıyor? Çok teşekkür ederim.

Siz işten ayrıldığınızda tekrar yetim maaşı alırsınız.Yaşar Gönenç

Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza

Cevaplayan: Hale Derya - 21.06.2012 12:20:00
Merhaba, babamın vefatından sonra bağ-kur emeklısı oldugu ıcın yetım maası alıyorum yenı ıse basladım sıgortam henuz 1 aylık olmadı yarım ay yatırıldı ve ısten cıktım acaba bu genede maasımın kesılmesını sağlarmı? tam 1 aylık ssk olmamıstım. birde evlenırken çeyiz parası verildiğini duymustum acaba tam olarak kaç aylık maası peşin olarak verıyorlar evlenırken?Teşekkür ederim.

Siz sigortalı çalışmanız sona erdiğinde yetim maaşı almanız devam eder.SGK na bilgi vermeniz gerekir.Yetim maaşı alırken evlenen kızlara ceyiz parası verilir.24 aylığınız tutarındadır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hale Derya - 21.06.2012 17:40:10
Merhaba, babamın vefatından sonra bağ-kur emeklısı oldugu ıcın yetım maası alıyorum yenı ıse basladım sıgortam henuz 1 aylık olmadı yarım ay yatırıldı ve ısten cıktım acaba bu genede maasımın kesılmesını sağlarmı? tam 1 aylık ssk olmamıstım. birde evlenırken çeyiz parası verildiğini duymustum acaba tam olarak kaç aylık maası peşin olarak verıyorlar evlenırken?Teşekkür ederim.

Siz sigortalı çalışmanız sona erdiğinde yetim maaşı almanız devam eder.SGK na bilgi vermeniz gerekir.Yetim maaşı alırken evlenen kızlara ceyiz parası verilir.24 aylığınız tutarındadır.
Yaşar Gönenç

HALE DERYA;
Cevap için teşekkür ederim öncelikle sımdı maasım kesildiyse sgk ya gidip tekrar bağlatmammı gerekıyor? 15 günlük yatırmış iş yerim primimi Ve bu ay maaşım yatarsa çekmelimiyim? sonra faiziyle geri alıyorlar gibi bir duyum almıştım?
Sayın Derya siz maaşınızı çekmeyiniz.SGK düzletme işlemi yaptıktan ve yeni maaşınız bağlandıktan sonra paranızı çekiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Taha Yildirim - 22.06.2012 23:41:07
Merhabalar;
2011 polis meslek yuksek okulu girisliyim , yaz tatili olmasi sebebiyle part time bir ise girmek istedim isyeri bana calistigim surelerde sigorta yapmak istiyor , benim okuldan emekli sandiginda 4c olarak sigortam var diye biliyorum . Bu iste calismam mumkunmu ? Degilse bir cozum yolu varmi ?

a) 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendine göre hizmet akdine tabi olmayanlardan, kadro ve pozisyonlarda sürekli olarak çalışıp, ilgili mevzuatında Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamına girenler gibi sigortalı olması öngörülmemiş olanlar,

b) 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi olmayanlardan, sözleşmeli olarak çalışıp ilgili mevzuatında Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamına girenler gibi sigortalı olması öngörülmemiş olanlar,

c) 657 sayılı Kanunun 86 ncı maddesi uyarınca açıktan vekil atananlar,

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar.

Aşağıda belirtilenlere 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara ilişkin hükümler uygulanır.

1) Kuruluş ve personel kanunları veya diğer kanunlar gereğince seçimle veya atama yoluyla kamu idarelerinde göreve gelenlerden; bu görevleri sebebiyle kendilerine ilgili kanunlarında Devlet memurları gibi emeklilik hakkı tanınmış olanlardan hizmet akdi ile çalışmayanlar.

2) Başbakan, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, belediye başkanları, il encümeninin seçimle gelen üyeleri.

3) 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi sigortalı iken aynı kapsamdaki kişilerin kurduğu sendikalar ve konfederasyonları ile sendika şubelerinin başkanlıkları ve yönetim kurullarına seçilenlerden aylıksız izne ayrılanlar.

4) Harp okulları ile fakülte ve yüksek okullarda, Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askeri öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay naspedilmek üzere temel askerlik eğitimine tâbi tutulan adaylar.

5) Polis Akademisi ile fakülte ve yüksek okullarda, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciler.

Ancak, (4) ve (5) inci maddede belirtilen okulları tamamlamadan ayrılanlar ile tamamlamalarına rağmen görevlerine başlamadan ayrılanların, bu okullarda geçen eğitim süreleri sigortalılıklarından sayılmaz.

5510 sayılı Kanunun kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümleri, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında olanlara uygulanmaz.



Cevaplayan: Aysel Ayhan Yhan - 23.06.2012 03:05:35
merhaba babam mağlulen emekli olmasına kısa bir süre kala babam vefat etti nisan 2011 de anneme ve bana maaş bağlandı fakat babam daha önce esnaf bağkurundan pirim ödemiş daha sonrada çiftçi bağkurundan maaşlarımız sadece çiftçi bağkurunda yaptığı primlere göre verildi bana 100 tl anneme ise 200 tl (küsüratlarıda dahil) gibi cok düşük bi mebla geldi biz esnaf bağkuru primlerininde sistemde görülüp maaşlarımızın artması yönünde bir dilekçe yazdık ve dosyalarımızın kayıtlı oldugu il olan malatya ssk ya yolladık fakat bu süreçte aradan altı ay geçti ve biz hiç dokunmadık maaşlara halıyle bankaya gidince kurumun parayı geri aldığını öğrendik tekrar dilekçeler yolladık ıkamet ettiğimiz il olan ankaradan maaş tekrar bağlandı mayıs 2012 fakat toplu para gelmedi maaşın artışı için prim ödeme belgeleriyle tekrar 13 aylıga yakın toplu paramızı talep ettik fakat bankaya haziran 2012 de gittiğimizde bi önceki ayın maaşını kurumun aldığını hesabımızda para olmadıgını söylediler ve şaşırdık tam bir yıldır tek kuruş alamadık maaşlarımızdan sürekli dilekçeler yolluyorum ankaradakı genel sgk binalarına gidiyorum bi sonuç yok ikinci kez ve bir ay içinde maaşlarımız neden kesilmiş olabilir ve toplu paramızı ve sistemde görünmeyen esnaf prim ödemelerimize karşılık maaşımızı artırmak için daha ne yapabiliriz lütfen bi yol gösterin artık yazmadığım dilekçe basvurmadığım yol kalmadı ve annemle ben gerçekten zor durumdayız toplu paraya umut bağladık artacak olan maaşa umut bağladık bekliyoruz lütfen sesimizi duyun... iyi geceler.

Cevaplayan: Kemal Akcan - 25.06.2012 00:27:43
Merhaba.Babam ssk lı ve kendisini kaybettik.Ben üniversitede hukuk öğrencisiyim ve yetim maaşı alıyorum.Bir aylığına sigortalı işe girdim ve SGK ya bildirmedim buna rağmen maaşım kesildi ayrıca SGK ya bildirmem gerekir mi ? İşten çıktığım zaman maaşım otomatikmen yatarmı yoksa başvurmam gerekir mi ? Annemin maaşında bir artış olmadı bunun için de başvurmam gerekir mi ? Şimdiden teşekkürler.

Siz işe girince SGK na bir dilekçe ile bilgi vermeniz gerekirdi.İşten çıktığınızda öğreniminiz devam ettiği sürece tekrar 25 yaşına kadar yetim maaşınızı alırsınız.Öğrenim belgesini SGK na vermeniz gerekir.Bilginize
Yaşar Gönenç

Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza

Cevaplayan: Mehmet Gelmedi - 25.06.2012 14:45:45
vefat eden babandan (s.g.k) dan yetim aylığı bağlanmış olup ,10 yıldır almaktaydı ancak kız kardeşim yeni memurluk sınavını kazanmıştır ve bekar olması nedeniyle, babasından kalan emekli maaşı kesilirmi.

Vefat eden baban yemeyip içmeyip ssk primini yatırıyordu. verilen onca senenin emeyini kazanılmış bir hak olarak kesilmemesini diye düşünüyorum .bu konu ile ilgili herhangi bir yasa varmı veya bekleniliyor,diye duydum

Bu konu ile ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımı sunarım.

İşe başlayınca kardeşinizin yetim maaşı kesilir.

Cevaplayan: Aysel Ayhan Yhan - 27.06.2012 15:34:37
cevap alamıycaz mı?

Cevaplayan: Ayşe Özer - 28.06.2012 17:56:31
merabalar ben babamın vefatı dolayısıyla yetim maaşı alıyorum 20 yaşındayım üniversite okuyorum .yaz tatilinde bir aylık işe başlayacagım ve sigortalı olacagım .yetim maaşım kesilirimi. babamın kurumuda emekli sandığı.

Siz memur kızı olduğunuz için şanslısınız.Sigortalı işe girseniz de iş yeri açsanız da hatta buralarda emekli olup aylık da alsanız yetim maaşınız kesilmez.Memur olursanız veya evlenirseniz yetim maaşınız kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Betül Eyigün - 28.06.2012 23:00:38
merhaba ben bir yıl önce boşandım iki ay öncede babam vefat etti.Babam emekli sandığına bağlıydı.Babamın maaşını annem almaya başladı.Nafakadan başka gelirim ve sağlık güvencem yok iki çocuğum var.ben de yetim maaşına başvurursam annemden kesinti olurmu.maaş almayıp sadece sağlık güvencesinden yararlanabilirmiyim.Babam Eyigün olan soyadını mahkeme kararı ile İyigün yaptırmıştı.Ben odönemde evliydim halaEyigün.Bir sorun çıkar mı?Lütfen bilgilendirirmisiniz .Şimdiden teşekkürler.

Sayın Betül Eyigün
Siz de babanız üzerinden yetim maaşı alırsınız.Yetim maaşı alana da sağlık hizmeti verilir.Maaş dağılımı ve oranları da şöyledir.Anneniz sadece dul maaşı alsa bu oran %75 olur.Babanızın maaşının %75 alır.Siz de yetim maaşına müracaat ederseniz.Annenizin dul maaşı oranı %60 sizin yetim maaşı oranı da %30 olur.Bu durumda %l5 oranında maaş toplamınızda artış olur.Bu nedenle sizin mürcatınızda hem sağlık hizmeti alacağınız hem de tplam alacağınız da artış olacağı için baş vurmanız uygundur.Annenizin eksilen %15 oranında maaşını ona iade etsen dahi sağlık hizmeti almanın bedeli ölçülmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Betül Eyigün - 28.06.2012 23:01:11
merhaba ben bir yıl önce boşandım iki ay öncede babam vefat etti.Babam emekli sandığına bağlıydı.Babamın maaşını annem almaya başladı.Nafakadan başka gelirim ve sağlık güvencem yok iki çocuğum var.ben de yetim maaşına başvurursam annemden kesinti olurmu.maaş almayıp sadece sağlık güvencesinden yararlanabilirmiyim.Babam Eyigün olan soyadını mahkeme kararı ile İyigün yaptırmıştı.Ben odönemde evliydim halaEyigün.Bir sorun çıkar mı?Lütfen bilgilendirirmisiniz .Şimdiden teşekkürler.

Cevaplayan: Senem Biçer - 30.06.2012 03:44:51
Öncelikle cevapları aksatmadığınızdan ötürü tesekkürlerimi sunarak,89 yılında emekli sandığından emekli olan anne vefatı ile baba ve 3 kız kardeşe dul yetim aylığı bağlandı.Kızkardeşler ve baba zamanla evlenerek dul yetim aylıkları kesildi.Yada??.Tek kalan kız çocuk evli değil bu dul yetim aylıkları evlenen baba ve çocuklardan sonra tek kalan kız çocuğa farkı yansıtılır mı?Çünkü maaş çok komik durumda.!!.Birde ssk lı bir işe başlanması durumunda dul yetim aylığı kesilir yada azalır mı?Ama öncelikle eski ödenen baba ve cocuklarının toplamına göre bu dönemde tek kız çocuğun aldığı maaş çok tutarsız.Hepsi devlete vergilendirilerek mi kaldı?Yoksa bir yerlerde blokede bekleyen meblağ mı mevcut?

Tek yetim kalırsa bunun oranı %50 olur.SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi edinme birimine durumu yazınız 15 gün içerisinde bilgi verilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Onur Barlık - 30.06.2012 17:55:14
merhaba benmde maaşım 18 yasına girince dewlet tarafından kesıldı maaş annemin üstüne geçti we 18 aydr bu maaşı kesık alıor yanı az alıor benden ona gecen maaşını eyer ben okula baslarsam bu maasımızı normal olarak alabılıvekmıyız ve 18 aydr kesık olan maasımız ıcerde toplanıyomu yanı bu konu hakkında bı bılqı werırsenız memnun olurum tesekkurler


Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken,18 yaşına giriğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza


Cevaplayan: Gülşen Uzuner - 05.07.2012 12:37:30
merhaba 53 yaşında bir bayanım.eşimden dul ve babamdan yetim maaşı almaktaydım.2001 yılında esnaflık yapmaya başladım.2008 yılında haberim olmadan devlet tarafından çıkan bir kanunla emeklilere bagkur mecburiyetinden dolayı 2011 yılında 15.000 tl borçlandırırdım.şuandada ddevelet tarafından bagkurlu oldugumdan yetim maaşım kesilmekte,bagkur borcum benden istenmekte ve 2008 den bu tarafa olan ödenen yetim maaşımı geri istemektedirler.itiraz etsem bir sonuç alabilirmiyim bu konuda görüşlerinizi bekliyorum..saygılarımla

Cevaplayan: Muhammed Yasın Abık - 08.07.2012 11:10:53
babam 2004 yılın da vefat etti . ben unıversıteye 2008 de basladım ve 4 senedır babamdan dolayı maas alıyorum hazıran 2012 de okulum bıttı ama aynı zaman da da acıkogretım okuyorum .ben 1989 dogumluyum 25 yasına kadar acıkogretıme devam edecegım suan maasım kesılmıs vazıyette ne yapmam gerekıyor . yardımcı olabılırmısınız?..

Sayın Muhammet Yasın Abık
İkinci ünüversite öğreniminde yetim maaşı ödenmez.Bu nedenle maaşınız kesilmiş olabilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Erkan Yılmaz - 08.07.2012 19:58:02
merhaba, benim babam vefat etti ve yetim maaşı alıyordum. staja başladım ve staj sigortası sebebiyle sigortam kesildi. stajım bitti ve öğrenciliğim devam ettiği için yeniden sigortamı başlatacağım. tekrar başlatmak için hangi belgelerle sgk`ya gitmem gerekir? yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum. cevap için şimdiden teşekkür ederim..

sizin staj sigortası olmanızla yetim maşınızın kesilmemesi gerekirdi.Siz yetim maaşı aldığınız sürece de sağlık hizmeti alırsınız.SGK na kimliğinizle girdip aktivasyon yaptırınız.

Cevaplayan: Muhammed Yasin Abik - 10.07.2012 18:38:40
babam vefatından dolayı yetım maası alıyordum 1989 dogumluyum hazıran 2012 unıversıtem bıttı aynı zamnda acıkogretım okuyorum 25 yasına kadar ogrencıgım .sgk sıtesıne baktıgımda maasım hala aktıf gorunuyo fakat maasımı kesmısler yardımcı olabılır mısınız?

Siz bu maaşı çekmemeniz gerekir.

Cevaplayan: Yakup Serin - 15.07.2012 01:48:39
iyi günler..ben tıp fakültesi son sınıf öğrencisiyim,son çıkan yasayla bizlere sigorta ile her ay üniversite bütçesinden 310 liralık bir ödeme yapılacak..bu durumda benim babamdan kalan yetim aylığım kesilecek mi?bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu durum yetim maaşınız etkilemez.Almaya devam edersiniz.

Cevaplayan: Erkan Yılmaz - 18.07.2012 19:39:32
teşekkür ederim Allah razı olsun

Cevaplayan: Nilay Kara - 20.07.2012 14:28:53
Merhaba, eşim 2004 yılında vefat etti, kızıma bana ve annesine emekli sandığından dul yetim aylığı bağlandı. Şu an özel sektörde bir işe girip sigortalı çalışmaya başladığım taktirde eşimden dolayı aldığım dul yetim aylığında herhangi bir kesinti olur mu? durumu sgk ya bildirmem gerekir mi? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

Sayı Nilay Kara
Siz sigortalı bir işe girseniz veya iş yeri açıp bağ-kurlu olsanız hatta buralardan da emekli olsanız hem dul maaşınızı hem de kendi maaşınız birlikte alırsınız.Evlenirseniz veya memur olursanız dul maaşınız kesilir Yetim maaşı alanlar olduğu sürece sizin dul maaşınızın oranı %50 olur.Bu nedenle çalışmaya başlasanız da bu oran değişmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emel Kaya - 21.07.2012 20:41:15
Merhaba ben suan babamin SSK ` dan emekli maaşını alıyorum. Benim SSK ` dan primim var onu ödeyip kendimde emekli olmak istiyorum. Sorum: bu durumda babamin emeklisi kesilirimi? İkinci sorum almanyadan emekli olunca Türkiye`den herhangi emeklilerim kesintiye uğrarmi?

İsteğe bağlı prim ödemelerinde yetim maaşı kesilmez.Ancak çalışşmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilir.
Hem Almanyadan Hem de türküye den emekli olabilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emel Kaya - 21.07.2012 20:42:09
Merhaba ben suan babamin SSK ` dan emekli maaşını alıyorum. Benim SSK ` dan primim var onu ödeyip kendimde emekli olmak istiyorum. Sorum: bu durumda babamin emeklisi kesilirimi? İkinci sorum almanyadan emekli olunca Türkiye`den herhangi emeklilerim kesintiye uğrarmi?

Cevaplayan: Emel Kaya Aya - 21.07.2012 23:53:02
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Peki hem babadan emekli hemde kendim emekli olmak istiyorum, önceden bu kanun vardı! Fakat şimdi yok ikisini bir alamiyormusuz, tekrar bu kanun yürürlüğe girdi ama nezaman geçerli olacak yani nezaman tekrar hem babadan hem kendi masimizi alabileceğiz? Zaman ile bir bilginiz varmi? 358

Cevaplayan: Emel Kaya - 22.07.2012 02:11:25
358 gün mü??? var. Anlamadım da!!! Teşekkürler . Bana sadece tarih lazım yani yaklaşık nezaman...

Bir önceki açıklamayla gönderin ben buradan göremiyorum.

Cevaplayan: Emel Kaya Aya - 22.07.2012 12:03:46
Merhaba, ben 2010`da kendi emekliliğimi almak için müracatta bulunduğumda bana dedilerki ozaman babandan aldığın emekli kesilir!!! Eskiden hem babanin emeklisi hemide kendi emekliligini alinabiliniyordu. Şimdi duydumki kanun tekrar çıkmış fakat daha yürürlüğe girmemiş. Sorum: sizin bu tasariyla ilgili bir bilginiz varmi? Nezamana kadar bu kanun yürürlüğe girer yaklaşık tarih olarak. Suan SSK`dan babamin emeklisini aliyorum bende SSK`dan emekli olup iki masi alabilirmiyim? Evet alirim ama nezaman? Teşekkürler saygılar.

Hem yetim maaşı hem kendi maaşını alamazsınız.Yalnız babanız memur emeklisi olsa idi hem kendi maaşınızı hem de yetim maaşınız alırdınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emel Kaya - 22.07.2012 13:33:37
Ama iki masi birden alabilecekmisiz! Yeni kanun çıkmış fakat nezaman yürürlüğe girecek? Ben yetim masi almıyorum babamin SSK`dan emekli masini alıyorum. Şimdi kendi emekliliğimide almak istiyorum yani ikisini bir nezaman alabilirim?

Babanızın üzerinden alınan maaş yetim maaşıdır.Eşin üzerinden alınan maaş ise dul maaşıdır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bulut Aslan - 30.07.2012 22:16:52
ben dul ve yetim maaşı alıyorum annemle birlikte babamın varisiyim babamın emekli maaşından alıyoruz babam rahmeyli oldu. ve ben üni öğrencisiyim 24 yaşındayım aralıkta 25 olucam ve maaşım kesilcek ama ben şidmi ssk lı bir işe başladım maaşım kesilmedi bunu bildirmem gerekirmi cezası varmı ?

Sizin maaşı çekmemeniz gerekir.
etim Maaşı Devir Dilekçesi
Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad

Cevaplayan: Buket Özmen - 04.08.2012 02:11:38
Merhabalar,
ben annem ve ablam yetim maaşı alıyorduk. ablam işe girdi maaşı kesildi (devlet el koydu %25). ben evlendim ve çeyiz parası aldım 2 yıllık. benim maaşım 2 yıl anneme yansımayacak. ablam şimdi işten ayrıldı ve işsizlik maaşı alıyor. işsizlik maaşı alma süresi dolduğunda tekrar yetim aylığı alabilir mi evlenirse de çeyiz yardımı kullanabilir mi?

Ablanız işten ayrıldığında yetim maaşı alır.Yetim maaşı alırken evlenenlere de çeyiz parası verilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Koray - 05.08.2012 13:59:20
vefat eden babamın bağkurdan emekli maaşını annem alıyor. annem ssk lı bir işe girerse babamın maaşını alabilirmi? bir de babamın emekli maaşında annem ssklı bir işe girdiği için kesinti olurmu?

Anneniz işe de girse hatta emekli de olsa hem emekli maaşını hemde beyinden dul maaşını alır.Bir engeli yoktur.
Yetim maaşı alan yoksa dul maaşo oranı %75 dir.İşe girerse bu oran %50 ye düşer.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Cansu - 07.08.2012 00:22:18
merhabalar,

vedat eden anne ve babanın maaşı alan arkadasım sigortalı oldgunda anneden ve babadan kalan maaş kesilirmi şimdiden tsk..

Sayın Cansu Anne ve baba memur emeklisi ise yetim maaşı kesilmez.Bağ-kur veya sigortadan emeklilerse yetim maaşı sigortalı çalışmaya başlayınca kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ülkü Yılmaz - 08.08.2012 12:05:48
MERABALAR
BEN EŞİMDEN DUL VE YETİM AYLIĞI ALIYORUM (SSK MALULEN EMEKLİ OLARAK) KENDİM ŞUAN SİGORTALI İŞTE ÇALIŞIYORUM BABAM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ 4 YIL ÖNCE VEFAT ETTİ MAAŞINI ANNEM ALIYO FAKAT VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERE GÖRE BENDE ALABİLİYORUM BU DURUMDA ANNEMİN MAAŞINDAN YÜZDE KAÇ KESİLİR? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR


BOŞANAN VEYA DUL KALAN KADIN
Eşinden boşanan ya da eşinin ölümü nedeniyle dul kalan kadına anne ya da babasından aylık bağlanabiliyor.
Ancak kadının çalışması halinde, SSK ve Bağ-Kur’dan aylık bağlanmıyor. T.C. Emekli Sandığı’ndan (dul ya da boşanmış kadının Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışmaması ya da buradan emekli aylığı almaması halinde) aylık bağlanabiliyor.

kaynak:sskbilgi.com


Cevaplayan: Caner Özberk - 09.08.2012 04:36:40
İyi akşamlar
Babam 97 yılında vefat etti annem ben ve abim malulen emekli maası(ssk) alıyorduk daha sonra annem dedemin maası(ssk) daha yüksek diye ona gecti abim ve ben üniversite okudugumuz için halen almaktayız ancak abim agustos ayında 25 yasını dolduracak ve okulu devam ediyor bir arkadaşına devlet okulu devam ettiği için 7 aylık yardım parası yatırmış öle birşey olur mu ve en önemlisi payı bana devredilir mi kolay gelsinn cevaplarsanız çok mutlu olurum

Cevaplayan: Emrullah Deniz - 10.08.2012 08:06:44
günaydın annem 250 tl dulluk maaşı alıyor ben mahalle arasında küçük bir bakkal dükkanı açtım vergi mükelefi olduğumdan dolayı otomatikman bağkurlu oldum ama şu ana kadar herhangi bir başvuru yapmadım acaba annemin maaşı kesilirmi not:bekarım ve annemle kalıyorum

Cevaplayan: Burcu Urcu - 10.08.2012 22:54:36
annem iki yıldır ssk lı bir işte çalışıyordu. 2 ay önce babam vefat etti. babamın emekli maaşını almaya başladı. annemi şirket işten çıkarttığında iş kurdan işsizlik maaşı alabilir mi?

Dul maaşı ile bu durumun ilgisi yoktur.İşsizlik maaşının almasının şartları vardır.
Eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz. Alacağınız ücret ise son 120 günün brüt ücretinin yüzde 40′ı kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.
Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar

Cevaplayan: Mustafa İzmitli - 15.08.2012 15:32:57
annem, vefat eden babamın bağkur aylığını alıyordu, annemde bağkurdan emekli oldu. annemin emekli olmasıyla babamdan aldığı maaşı 4/3 oranında kestiler. bağkurun uygulaması doğrumudur.

Cevaplayan: Birsen Köse - 23.08.2012 15:28:35
Merhaba,

Annem vefat eden babamın ssk aylığını alıyordu. Şimdi SSK`dan isteğe bağlı sigorta ödeyip emekli olursa babamın maşını almaya devam edermi, ederse kesinti ne kadar olur ?
Ayrıca isteğe bağlı sigortada toplu ödeme yapılabilir mi, bunun bir faydası ve zararı var mı?
Çok teşekkür ederim.

Cevaplayan: Bahriye Koç - 23.08.2012 20:26:45
merhaba benim kız kardeşim evli fakat babamdan dolayı sakat maşı alıyor babam ssk emeklisi 1996 da vefat etmişti acaba .kardeşimin maaşı kesilirmi bende daha önceden eşimden boşanmıştım bana babamın maşının tamamı ağlanırmı

Cevaplayan: Caner Özberk - 26.08.2012 15:42:13
Babam 97 yılında vefat etti annem ben ve abim malulen emekli maası(ssk) alıyorduk daha sonra annem dedemin maası(ssk) daha yüksek diye ona gecti abim ve ben üniversite okudugumuz için halen almaktayız ancak abim agustos ayında 25 yasını dolduracak ve okulu devam ediyor bir arkadaşına devlet okulu devam ettiği için 7 aylık yardım parası yatırmış öle birşey olur mu ve en önemlisi payı bana devredilir mi kolay gelsinn cevaplarsanız çok mutlu olurum

Tek yetim maaşı alan kalırsa bu oran %50 olur.İki yetim ise %40 %40 şeklindedir.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Ayşe Sali - 27.08.2012 11:27:00
iyi günler ben önümüzdeki aralık ayında evlenicem yani nikah kıyıcam ve annemden emekli maaşı alıyorum maaş 740 tl tek ben alıyorum ve çeyiz yardımına başvurmayı düşünüyorum acaba bana ne kadar sürede ve toplam ne kadar bir yardım yapılır cevap verirseniz sevinirim birde bu yardımmı kesin olarak alabiliyormuyum annem ssk emeklisi idi. şimdiden teşekkürler..


Sayın Ayşe Sali
Babanız sigorta ve bağ-kurdan emekli olmuşsa 24 aylık tutarında ceyiz parası alırsınız.Evlendikten sonra yeni kimliğinizle SGK na uğrayıp talep formunu doldurmanız gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Meral Doğan - 27.08.2012 14:26:35
Merhaba..Babamdan yetim maaşı alıyorum bir kursa gittim kurs eğitim görmem için beni iş yerine yönlendirdi eğitim sürecim 15 gündü ve benı 15 gunluk ssklı yapmışlar haberım olmadan tc kımlıgımden.bu süre içerisinde eğitimim bitti ve ben çalışmıyorum ssklıda değilim.2 ay geçti ben haberım olmadan maaşımı çektim yenı farkettım sigortalı yaptıklarını 2 ay öncesınde ancak maasım da kesilmedi..hala yatıyor.. bu ay yatan maasımı çekmedim bir problem çıkar diye.simdi ne yapmam gerekıyor?

Sayın Meral Doğan
Babanız memur emeklisi idiyse siz sigortalı da çalışsanız iş yeri de açsanız memur olmadıkça evlenmedikçe yetim maaşınız kesilmez.Sigorta veya Bağ-kur emeklisi ise siz çalışmaya başlayınca yetim maaşınız kesilir.İşten ayrıldığınızda tekrar bağlanır.Yetim maaşınız kesilmediği için SGK na tekrar bilgi vermenize gerek yoktur.Kesilirse dilekçe yazmnanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Ayşe Sali - 27.08.2012 16:35:25
iyi günler babanız sigorta emeklisi ise demissiniz ben annemden ölüm aylığı alıyorum bu durumda bana çeyiz yardımı verilmezmi annem ssk emeklisi iken vefat etti 2009 yılından bu yana annemin emeklisini ben alıyorum ölüm aylığı olarak .

Siz çeyiz parası alırsınız.Anne veya baba bu durumda fark etmez.

Cevaplayan: Meral Doğan - 28.08.2012 10:32:45
Merhaba..Babamdan yetim maaşı alıyorum bir kursa gittim kurs eğitim görmem için beni iş yerine yönlendirdi eğitim sürecim 15 gündü ve benı 15 gunluk ssklı yapmışlar haberım olmadan tc kımlıgımden.bu süre içerisinde eğitimim bitti ve ben çalışmıyorum ssklıda değilim.2 ay geçti ben haberım olmadan maaşımı çektim yenı farkettım sigortalı yaptıklarını 2 ay öncesınde ancak maasım da kesilmedi..hala yatıyor.. bu ay yatan maasımı çekmedim bir problem çıkar diye.simdi ne yapmam gerekıyor?

Sayın Meral Doğan
Babanız memur emeklisi idiyse siz sigortalı da çalışsanız iş yeri de açsanız memur olmadıkça evlenmedikçe yetim maaşınız kesilmez.Sigorta veya Bağ-kur emeklisi ise siz çalışmaya başlayınca yetim maaşınız kesilir.İşten ayrıldığınızda tekrar bağlanır.Yetim maaşınız kesilmediği için SGK na tekrar bilgi vermenize gerek yoktur.Kesilirse dilekçe yazmnanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevabınız için cok teşekkür ederim öncelikle evet babam bag-kur emeklısıydı..Bu 15 gunluk ssklı oldugum suredede bilmediğim için maasımı çektim ben 3 aydır cekıyorum maasımı ve bag-kur kesmemıs ne sağlığımı nede maasımı dediğiniz gibi ben birşey yapmayacağım ozaman kesilirse dilekçe vereceğim fakat sonradan bana problem cıkarırlarmı acaba? Geri ödememi isterlermi faizle bu çektiğim maası? Sonucta görüyorlardır sistemde değilmi bir problem olsa keserlerdi maasımı ?

Hangi tip çalışmalarda yetim aylığı kesilmez.
KISA VADELİ SİGORTA KOLLARINDA ÇALIŞANLARIN YETİM AYLIKLARI KESİLMEZ:

1- Bir hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte, ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde bulunan tesis, atölye ve benzeri yerlerde çalıştırılan hükümlü ve tutukluların iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortasına tabi çalışmaları,

2- 05.06.1986 tarih ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortasına; meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82. maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanların ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi çalışmaları,

3- Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi çalışmaları,

Yukarıda saydığımız hallerde hak sahibi çocuklara sigortalının ölüm dolayısı ile yetim aylığı bağlanmasına engel olmadığı gibi, bağlanmış olan mevcut yetim aylıkların kesilmesine de neden olmayacaktır.

Cevaplayan: Anıl Özdemir - 28.08.2012 18:32:13
MERHABA,

Babamdan yetim aylığı alıyorum zorunlu staja başladığım için maaşım kesildi stajımın bittiği tarihten itibaren ödemem devam edecek midir? Teşekkürler.

Tekrar yetim maaşınız bağlanır.


YETİM AYLIĞI ALAN KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARININ HANGİ TÜR ÇALIŞMAYA BAŞLARLARSA AYLIKLARININ KESİLMEYECEĞİ

Buraya kadarki ifade ettiklerimizden anlaşılacağı üzere, 5510 sayılı Kanun kapsamında yetim aylığı alan bütün çocukların (çocuğun malul olup olmaması ya da kız ya da erkek olup olmaması fark etmemektedir) aylıkları sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başladıklarında kesilecektir.

Ancak, ifadelerimizde yer alan “çalışma” kavramı, yetim aylığı alan çocuğun bütün sigorta kollarına (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) tabi olarak çalışması şeklinde anlaşılması gerekmektedir. Bu ifadelerimizi 5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümleri teyit etmektedir.

Şöyle ki; 5510 sayılı Kanun’un 34. maddesinde yetim aylığı alan çocuklar için gerekli olan “çalışmama” koşulu belirlenirken; “b) Bu Kanun’un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan…” ibarelerinin yer aldığını görüyoruz.

5510 sayılı Kanun’un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri kapsamında yer alan ve yetim aylığı alan çocukların aylıklarının kesilmesini gerektirmeyen çalışmalar ise aşağıda sırasıyla yer almaktadır.

1- Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortasına tabi çalıştırılan hükümlü ve tutukluların çalışmaları,

2- Haklarında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanan kişilerin çalışmaları,

3- 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler ile yine iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tâbi tutulan öğrencilerin çalışmaları,

4- Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan ve haklarında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanan kursiyerlerin çalışmaları,

5- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları.

İşte, 5510 sayılı Kanun kapsamında yetim aylığı alırken üstte beş madde halinde belirttiğimiz şekilde çalışmaya başlayan çocukların yetim aylıklarının hiçbir şekilde kesilmemesi gerekmektedir. Çünkü, üstte beş madde halinde saydığımız çalışmalar bütün sigorta kollarına tabi olarak yürütülen ve yapılan çalışmalar değildir.

Üstte belirttiğimiz beş farklı çalışmadan herhangi birisine tabi olarak çalışmaya başlayan çocukların yetim aylıklarının kesilemeyeceğine ilişkin hükümler, Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’nın 18.11.2008 tarihli ve 2008/96 sayılı Genelgesi’nin “Ölüm Sigortası” başlıklı bölümünün “F.b.2” madde numaralı alt bentlerinde de hüküm altına alınmıştır.

Yetim aylığı alan çocuklardan; bütün sigorta kollarına tabi olacak şekilde hizmet akdi ile çalışmaya başlayanların, kendi nam ve hesabına esnaf olarak çalışmaya başlayanların, tarımda kendi nam ve hesabına çalışmaya başlayanların ve kamu idarelerinde çalışmaya başlayanların aylıklarının ise zorunlu olarak kesilmesi gerekmektedir.

Yetim aylığı alan çocuklar aylık alma durumlarında meydana gelen değişikliği Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmekle yükümlü tutulmuşlardır. Bu nedenle, aldıkları yetim aylıklarının ileride kendilerinden yersiz ödenen aylıkların tahsili gerekçesiyle SGK tarafından faiziyle birlikte talep edilmesi gibi yasal bir işlemle karşılaşmak istemiyorlarsa, yetim aylığı alırken çalışmaya başladıklarında bu durumlarını mutlaka SGK’ya bildirmelerini önemle tavsiye ediyoruz.


Cevaplayan: Ayten Açıkada - 29.08.2012 09:32:26
Merhabala Yaşar bey,

Şu anda eşimden dul maaşı almaktyım ama 5510 sayılı kanunun ek 5 inci maddesinden yararlanıp kendi emekliliğim için giriş yaptırıp bunu 3600 güne tamamladığımda yaştan dolayı emekli olabileceğimi öğrendim. yanlız suhalim şu ; giriş yaptırıp prim ödediğim ilk ay mı dul maaşım % 5o liye düşer yoksa emekli olduğumdan itibaren mi ? bu konuyla ilgili net bilgi alamadım.. beni bilendirirseniz sevinirim.

teşekkürler.

Siz iseteğ bağlı prim öderseniz emekli maaşınızda düşme olmaz.Çalışmaya başlayınca dul maaşı oranı %50 oranında olur.

Cevaplayan: Ayten Açıkada - 29.08.2012 23:33:21
merhabalar,

cevabınızı aldık tesekkürler ama hala bir konuyu net anlayamamaktayız. biraz daha ayrıntı vermek istiyorum. ben 65 yasındayım ve esimden du maası almaktayım. daha önce ( 7 yıl bagkur hizmetim vardı ) şimdi 5510 sayılı kanunun ek 5 inci maddesi kapsamından yararlanarak isteğe bağlı, 3.5 sene prim yatırıp emekli olabilcem.

evraklarım hazır ama giriş henüz yaptıramadım. bir tereddütüm var çünkü bunun tam cevabını bulundugum yerdeki sgk kurumundan alamadım. bana şayet giriş yaptırırsam, primlerimi ödemeye başlayacağım ilk aylardan itibaren aldıgım %75 lik dul maaşın hemen %50 ye düşeceğini sölediler.bunun tereddütünden dolayı girişimi


bekletmekteyim. Henüz emekli olmadan var olan dul maaşımın %50 liye düsmesi bana biraz mantıksız geldi. bunu net açıklayabilir misiniz ?

şimdiden teşekkürler
.
teşekkürler

Sayın Ayten Açıkada
Siz çalışmaya başlarsanız veya işyeri açarsanız sizin dul maaşınız %75 dan %50 oranına düşer.Ancak isteğe bağlı prim öderseniz bu çalışma anlamına gelmez.Dul maaşınız da düşmez.Bu durumda da sigortadan emekli olamazsınız.Bağ-kur şartlarına girersiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayten Açıkada - 29.08.2012 23:34:40
cevabınızı aldık tesekkürler ama hala bir konuyu net anlayamamaktayız. biraz daha ayrıntı vermek istiyorum. ben 65 yasındayım ve esimden du maası almaktayım. daha önce ( 7 yıl bagkur hizmetim vardı ) şimdi 5510 sayılı kanunun ek 5 inci maddesi kapsamından yararlanarak isteğe bağlı, 3.5 sene prim yatırıp emekli olabilcem.

evraklarım hazır ama giriş henüz yaptıramadım. bir tereddütüm var çünkü bunun tam cevabını bulundugum yerdeki sgk kurumundan alamadım. bana şayet giriş yaptırırsam, primlerimi ödemeye başlayacağım ilk aylardan itibaren aldıgım %75 lik dul maaşın hemen %50 ye düşeceğini sölediler.bunun tereddütünden dolayı girişimi bekletmekteyim. Henüz emekli olmadan var olan dul maaşımın %50 liye düsmesi bana biraz mantıksız geldi. bunu net açıklayabilir misiniz ?



Cevaplayan: Aliye Ardıç - 01.09.2012 02:58:05
merhaba iyi geceler..ben emekli sandıgı emeklisi olan babamdan dul maaşı alıyorum.. şu an ssk lı bir işe girmek üzereyim bugün sgk ya gittim ve babamdan olan maaşım kesilirmi diye sordum.. evet kesilir dediler... burada kesilmeyecegi ile ilgili cevaplarınızı okudum ..lütfen bana bilgi verirseniz sevinirm... kanun dışı bir şey yapıp sonradan zor durumda kalmak istemiyorum...:(( şimdiden teşekürler....

Siz babanızdan dolayı emekli sandığından yetim maaşı alıyorsunuz.Dul maaşı vefaat eden eşten alınır.Siz sigortalı çalışmaya başlayınca yetim maaşınız kesilmez.Memur olursanız ve evlenirseniz kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Perihan - 01.09.2012 11:10:13
Merhaba

Ben babamdan yetim maaşı alıyorum. Aynı zamanda sigortalı bir işte çalışıyorum.
Ekim ayında evleneceğim. Çeyiz parası alabiliyormuyum.

Teşekkürler,

Sayın Perihan
Siz yetim maaşı alırken evlenirseniz çeyiz parası alırsınız.Annenizin dul maaşı da %50 den %75 oranına çıkartılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Perihan - 01.09.2012 11:11:29
Ayrıca benim maaşım kesildikten sonra annemin aldığı dul maaşında bir düzelme olacakmı ?

Cevaplayan: Perihan - 01.09.2012 11:21:27
Çeyiz parası nekadar ödeniyor ?

24 aylık yetim maaşı tutarında ödenir.


Cevaplayan: Özlem Can - 01.09.2012 18:29:27
babamdan bağ-kur yetim aylığı alıyorum. part time işe girmek istiyorum sgk ya bildirmem gerekiyor mu? ya da adıma ceza kesilir mi?

İşe başladığınız bir dilekçe ile bildiriniz.

Cevaplayan: Ayşe - 04.09.2012 12:36:31
Yaşar bey çeyiz parası için müracat nikahtan sonramıdır?
Teşekkürler

Nikahtan sonra yeni kimliğinizle yapılır.
Bilginize.

Cevaplayan: Merve Koca - 09.09.2012 14:10:27
ben babamdan yetim maaşı alıyorum. 1 hafta sonra sigortalı bir işe başlayacağım. ayrıca işe başladıktan sonrada evleneceğim. maaşım işe başlayınca kesilir mi? ve çeyiz parası alabilir miyim ? şimdiden teşekkürler..

Yetim maaşınız işe başlayınca kesilir.Tekrar bağlattıktan sonra evlendiğinizde ceyiz parası alırsınız
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sabur Karakuş - 10.09.2012 19:11:58
merhaba annem ssk emeklisiydi vefatından sonra maaşını alıyordum evlendim kesildi boşanınca tekrar almaya başladım ama şimdi kendime bi iş kurmak istiyorum küçük bi dükkan açıcam bu yüzden annemin maaşı kesilir mi şimdiden tşkler

Siz bağ-kurlu olunca yetim maaşınız kesilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sabur Karakuş - 11.09.2012 21:09:14
pki sigortasız ve bagkurum olmadan bi iş yerinde çalışmam haliyle maaşşım kesilir mi şikayet halinde yani şikayet edilsem bu maaşımı keserler mi

Cevaplayan: Beti Tandoğan - 12.09.2012 16:52:22
merhaba ben bir işyerinde yaklaşık yedi yıl sigortasız çalıştım, aynı zamanda maddi şartların yeterli olmamasından dolayı annemden yetim maaşı aldım, şimdi işyerinden ayrıldım bu durumu kuruma bildirmem halinde bana ve işyerine uygulanacak yaptırımlar nelerdir veya geriye dönük işlem yaptırıp şirkete dava açsam sigortasız çalıştırdıklarından dolayı nasıl bir ceza uygulanır.

Cevaplayan: Çağlar Atmaca - 24.09.2012 04:43:59
Yaşar bey, annem dul maaşı ben ve kardeşim de yetim aylığı alıyoruz.Ben sigortalı bir işe girecegimi ssk`ya bildirsem benim aylığımın bir kısmı annemin aylığına ilave edilir mi ? Cevap verip beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Şimdi den teşekkurler,saygılar.

Annenizin maaşına bir katkısı olmaz.Yetim maaşı alan hiç kalmazsa o zaman annenizim dul maaşı oranı %50 den %75 oranına çıkartılır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ahmet Özbek Zbek - 25.09.2012 17:46:53
merhaba ben açık öğretimde ünvirsite 1 çi sınıfbabamdan yetim maaşı almakdaydım fakat liseyi bitirdiğmde kesildi 18ğirmişdim şuanda sikortalı işe girdim çalışmakdayim açıkdan okuyup çalışmayo düşünüyorum ben tekrar babamdan maaş ala bilirmiyim 1994 dagumluyum beni aydınlatırsanız sevinirim

Cevaplayan: Gonca Samsun - 26.09.2012 20:15:00
3 yıl önce eşimden ayrıldım ve yetim aylıgı aldım babamdan eşin dostun araya girmesiyle tekrar barışdım yetim kızlar evlenince ceyiz yardımı aldını söylediler bende muracat etim araştırmadan şimdi hakımda soruşturma başlatılmış ne yababilirim lutfen cevab yazın cok bunaldım

Cevaplayan: Esen Arslan - 26.09.2012 21:52:33
iyi akşamlar ben 2005 yılından beri yetim maaşı alıyorum. 2 gün önce sigortalı işe girdim. şimdi benim yetim maaşım kesilecek mi? sgk nın sitesinde 2008 yılından önce alanların maaşlarının kesilmediği yazıyor bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler..

Sayın Esen yetim maaşı aldığınız anne veya babanız memur muydu yoksa SSK veya Bağkurlu mu?

Cevaplayan: Ayşenur Gün - 02.10.2012 13:57:21
Bağkur emeklisi olan Babam 22 Mayıs 2007 de vefat etti. 2009 yılında eşimden ayrıldım ssk. olarak çalışıyorum Babamın yetim maaşından faydalanmak istiyorum. Ssk çalışan kız çocuğu veya emekli Bağkur yetim aylığından faydalanamıyor bu konu hakkında herhangibir değişiklik veya düzenleme yapılıyormu 2007` den önce alınıyordu. Dul olanlar ölen eşinden maaş alıyor birde yetim aylığı alıyor bu haksızlık nezaman düzelecek.

Siz çalıştığınız için yetim maaşı alamazsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşenur Gün - 02.10.2012 14:14:48
1 oğlum var üniversitede okuyor diğer oğlum lise 2 ye gidiyor eski eşimden nafaka alamıyorum emekliliğim doldu Hayat şartlarından zorlanıyorum o yüzden çalışıyorum. SSK.danEmekli olsam bağkurdan yetim aylığı alabilirmiyim.Teşekkürler

Sigortadan emekli olsanız bağ-kurdan da yetim maaşını birlikte alamazsınız.

Cevaplayan: Serpil Doğdu - 02.10.2012 20:53:23
1)Benim eşim vefat etti dul maaşı alıyorum sigortalı olarak işe başlayacağım eşimin veya benim maaşımda kesilme olur mu ?
2)Sigortalı olarak işe başladığımda çocuklarım ve ben eşimden kalan sigortadan mı yararlanırız yoksa girdiğim iş yerinin yaptığı sigortadan mı yararlanırız ? Yoksa isteğe bağlı mı ?

Kişi çalışmaya başlarsa kendi sigortası üzerinden sağlık hizmeti alır.Yetim maaşı alanlar olursa dul maaşı alan çalışsa da çalışmasa da dul maaşı oranı değişmez % 50 oranındadır.Hem kendi maaşınızı hem de dul maaşını alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Maviş - 07.10.2012 20:55:42
ben 2 kız çocuklu dul bayanım eşim skg lıydı dul yetim maaşı alıyoruz ben esnaf olarak işyeri açmak istiyorum maaşım kesilirmi .teşekkürederim

Eşlerden birinin vefatı halinde hayatta kalan eşe dul aylığı bağlanır. Eş kendi emekli aylığını ile eşinden dolayı dul aylığını birlikte alabilir.Ancak, sağ kalan ve ölüm aylığı alacak olan eşin çalışması veya kendi emekliliğinden dolayı emekli aylığı alması durumunda eşinden olan ölüm aylığının yüzde 50`si bağlanır. Bilginize.Yaşar Gönenç




Cevaplayan: Ahmet - 10.10.2012 17:34:46
Ben %88 agır engelliyim 1999?dan beri vefat eden babamım SSK yetim maaşı alıyorum.18,09,2012 tarihi itibariyle Meb hizmetli kadrosuna olarak atandım.Bu durumda SKK yetim maaşım hakkında bilgi almak istiyorum. ilginize arz eder cevaplarını bekliyorum.

Cevaplayan: Tansu Doğan - 16.10.2012 14:45:43
İyi günler ben babamdan ölüm aylığı alıyordum ve sağlık sigortalıydım işe başlayınca kesildi şu anda işden ayrıldım aylığımı almıyorum acaba sağlık sigortam otomatik olarak tekrar başlıyor mu yoksa bildirmem gerekir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca almadığım aylar geriye dönük ödeniyor mu?



Cevaplayan: Ebru - 20.10.2012 02:05:46
mrb babannem dedemden dolayı bağkur maaşını vakıfbanktan her ayın 27 sınde alıyordu.Babannem 23 şubat 2012 de vefat etti.Yaklaşık 1 ay sonra banka kartında paranın yatmış olduğunu gördük ve parayı çektik.Ben bugün bir yakınımdan böyle olaylarda cezai işlem uygulanacağını duydum bankamatiğe tekrar kartı soktuğumda kartı iptal ettirmem gerektiği yazıyordu bana yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor şaşırdım doğrusu acıl cevap verırsenız sevınırım

Sayın Ebru
Bir kişi vefaat ettikten sonra onun kartını kullanmamanız gereklidir.İşlemleri vardır.Siz çekilen parayı tekrar ilgili hesaba yatırınız.

Cevaplayan: Özlem Hocam - 20.10.2012 10:09:47
İYİ GÜNLER.Eşim 5 yıl önce vefat etti.2 ÇOCUGUMLA BERABER ssk emeklisini alıyoruz.ÜCRETLİ ÖGRETMENLİK için derse sigortalı başlayacagım.MAAŞIM KESİLİR YADA AZALIR MI ? İLGİNİZE ARZ EDERİM.

Sayın Özlem Hocam
Eşiniz üzerinden almış olduğunuz dul maaşı siz işe başlasanızda hatta emekli de olsanız ve emekli maaşı da alsanız kesilmez.Sadece evlenirseniz kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Esengul - 22.10.2012 00:46:05
Merhabalar Yaşar Bey,
Size 2konuda sorum olacak. Babam Emekli Sandiginda astsubay idi, vefat edince SSKli olarak yetim ayligi almaya basladim. Su an hala SSKli olarak calisirken bu Eylul sonu evlendim. Halen SSKli kız cocugu Emekli Sandigindan yetim maaşi aliyorken çeyiz parasi alir mi ve bu 12 aylik mi, 24 aylik maas tutari mi?Yeni kimligimle Emekli Sandigina mi basvuracagim?
İkinci konu: Ben SSKli isimden once 7 sene Emekli Sandigina bagli calistim. SGKnin internet sitesinde prim gunlerimi goremiyorum. Bizzat Emekli Sandigina gidip gunlerimin dokumunu alip SSK ile birlestirtmem mi gerekiyor? Ya da ben bu 7 senelik calisma suremin birikmiskesinti, sigorta,vs. parasini alabilir miyim?
Simdiden cok tesekkur ederim. İyi calismalar.

Sayın Esengül Hanımefendi
Siz nikah yaptıktan sonra 12 aylık tutarında çeyiz parası alırsınız.Emekli sandığı hizmetlerinizi SGK nun sitesinde göremezsiniz.Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.Genellikle emekliliğinize iki yıl kala bu işlemi yapmanız uygundur.Çünkü hangi kurumdan emekli olacağınızı son 3.5 yıl belirliyor.Kurum böyle istemektedir.Bilginize.

Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Metin Çelik - 30.10.2012 15:18:25
ben sakat maaşı alıyorum fakat ssk`lıyım ama yatırmıyorum ssk`dan emekli olmak için 6 ay lazım işkura yazılsam sigortam devam edecek işkura başlasam 2022 maaşım kesilir mi saygılar

Cevaplayan: Metin Çelik - 30.10.2012 15:24:23
ben sakat maaşı alıyorum fakat ssk`lıyım ama yatırmıyorum ssk`dan emekli olmak için 6 ay lazım işkura yazılsam sigortam devam edecek işkura başlasam 2022 maaşım kesilir mi saygılar

Aylıkların veya aylık farklarının kesilmesi
MADDE 19 – (1) Bağlanan aylıklar veya aylık farkları, aylık sahibinin veya (Değişik ibare:R.G.-1/8/2008-26954) 2 nci maddenin (ç) bendinde belirtilen özürlünün;
a) Ölümü,
b) Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi,
c) Muhtaçlığının kalkması,
ç) Özürlü olması nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması,
d) Bir akitle gerçek veya tüzel kişiler tarafından bakım altına alınması,
e) Daimi olmayan özürlülük oranının % 40`ın altına düşmesi,
f) Evlenmesi sebebiyle muhtaç durumdan çıkması,
g) (Değişik:R.G.-1/8/2008-26954) 2 nci maddenin (ç) bendinde belirtilen özürlünün 18 yaşını tamamlaması,
ğ) 2 nci maddenin (ç) bendi kapsamında olanlar açısından bakım ilişkisinin fiilen gerçekleşmediğinin belirlenmesi,
h) 5 inci maddede belirtilen durumların mevcut olduğunun tespiti,
ı) Sosyal güvenlik kurumlarından malul olmaları nedeniyle ödenmekte olan yetim aylığı veya gelirinin kesilmesi,
hallerinde, bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilir.
(2) (Ek:R.G.-1/8/2008-26954) Birinci fıkranın (ç) bendi uyarınca aylığı kesilmesi gerekenlerden, bir takvim yılı içerisinde toplam süre olarak bir ödeme dönemini aşmayan çalışması bulunanlar hakkında aylık kesme işlemi uygulanmaz.

Cevaplayan: Raziye Muncar - 31.10.2012 20:17:51
ben raziye ben eşimden dolayı emekli sandığından dul ve yetim aylığı almaktayım sigortalı bir işte çalışsam eşimden aldığım maaşımı etkilermi ve kesinti olurmu kesilirse ne kadar kesinti olur tam olrak bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

Sayın Raziye Muncur
Siz çalışmaya başlarsanız dul maaşınız %75 oranından %50 oranına düşer.Yetim maaşı alan varsa(Çocuklar) çalışmaya başlasanız bile bu oran %50 olduğu için değişikliğe uğramaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Güney Çarık - 31.10.2012 21:24:10
1-merhabalar...babam 1995 senesinde vefat etti ve bağ-kur luydu..annemde kalan primleri ödeyerek maaş bağlattı..şimdi de sigortalı bir işe girmek istiyor...bağkurdan aldığı aylık kesintiye uğrarmı....

2-diğer bir konuda...sigortalı bir işe girerse...sağlık hizmetlerini ...bağkurdan almaya devam edermi...

3-kesinti olması durumunda...sigortalı işini bıraktığı zaman aylığı ve sağlık hizmetleri eskisine dönermi

Sayın Güney Çarık
Anneniz hem babanızdan dul maaşını alır.Çalışmaya devam eder emekli olduğunda hem kendi maaşını hem de dul maaşını birlikte alır.Yetim maaşı alan yoksa annenizin dul maaşı %75 oranından çalışmaya başlarsa %50 oranına düşer %25 azalır.Sağlık hizmetini çalışmaya başlayınca kendisine ait olandan işi bırakınca da eşinin üzerinden alır.Maaşı eski durumuna döner.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hayriye Şenol - 02.11.2012 12:14:23
Ben1996 yılında vefat etmiş olan babamdan dolayı maaş ve sağlık sigortasından yararlanıyordum, mayıs ayında işe başladım 2 ay sonra ayrıldım, ben tekrar bağlanacağını düşünüyordum ama benim başvuru yapmam gerekiyormuş bunu öğrenmem ve işlem yapmam uzun sürdü. Şimdi GSS ile ilgili bir kağıt geldi borcum olduğuna ve gelir testi yaptırmam gerektiğne dair, bunun üzerine aradığım SGKdan başvurularım sonucunda aralık ayında tekrar babamdan dolayı sigortalanacağım öğrendim ,ben bu süreçte ne yapmalıyım? Borcumu ödersem, ki benim hakkım olan sigortadan yararlanamayıp bir de borç ödemem mantıksız geliyor, tekrar sigortalı olduğumda ödediğim borca itiraz edip geri alabiliyor muyum? Bu süreçte ne yapmam doğru olur. Aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Siz SGK na bir dilekçe yazınız.İşten ayrıldığınz tarihden itibaren babanız üzerindensağlık hizmeti alma hakkınız olduğunuzu açıklayınız.Ayrıca GSS ile ilgili gönderilen yere de bu açıklamyı yapınız.Borcun iptalini isteyiniz.

Cevaplayan: Aslı Arı - 03.11.2012 00:23:34
babam bağkur emekliysiydi vefat etti annem,ben ve erkek kardeşim babamın bağkurundan yaralandık fakat kardeşim ve ben göreve geçince ikimizinde maaşı kesildi.erkek kardeşim ve benim yetim maaşım anneme geçermi.annem 430tl alıyor şu an. bizim kesilmeden önce ikimizde ayrı ayrı 200 tl falan alıyorduk. şimdi annemin net maaşı ne kadar olur.

Annenizin dul maaşı oranı %50 den %75 oranına çıkartılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nesri Aslan - 03.11.2012 12:27:43
merhaba ben ve erkek kardeşim babamdan yetim maaşı alıyoruz kardeşim okuyor bende sigortalı işe başladım maaş kesilecek ben bankadan iki kefille kredi çektim sigorta yaptım taktirde kredi kefilemi zarar banamı
cvp yazarsanız sevinirim

Cevaplayan: Bekir Bozdemir - 07.11.2012 12:25:15
merhaba annem 15,12,1994 bağkur girişi 11,03,2004 e kadar prim ödedik.bu şekilde bağkurdan emekli olabilirmi olurda kaç yaşında
sigortaya geçsek n kadar prim ödememiz gerekir ve kaç yaşında emekli olur dogum tarihi 05,05,1968
ayrıca 3 yıldır özürlü bakım maaşı alıyor şimdiden teşekkür ederim

Cevaplayan: Nazlıcan Azlıcan Yıldız Ildız - 12.11.2012 22:02:13
merhaba ben vefat eden eşimden dul maaşı alıyorum fakat ssk dan emekli olmak istiyorum sigortalı bir işe girsem dul aylıgım kesilirmi ve bunun herhangi bir cezası varmı ögrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler



Dul maaşınız iş girmenizle kesilmez.Hatta emekli de olsanız hem dul maaşınızı hem de kendi emekli maaşınızı birlikte alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sevgi Kocyigit - 13.11.2012 19:45:40
01.11 2007 tarihinde vefat eden esimden bag-kur ayligi almaktayim ssk li bir ise girersem aldigim bag-kur ayligi kesilirmi cevabini ogrenmek istiyorum tesekkurler.

Aylığınız kesilmez hatta çalışıp emekli de olsanız hem emekli maaşınızı hem de dul maaşınızı birlikte alırsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Rahman Dinç - 21.11.2012 02:51:27
Kaynanam merhum babasından ytm aylıgı almaktaydı kaynanamın bagkura kaydı oldugu için yetim aylıgının kesildigi söylendi kaynanam tekrar yetim aylıgnı alabilirmi..? "Çifçi bagkuruydu" bagkurunu durdurup iptal etmemzi söyledlr yaptık ve bunları belgeler dogrultusunda ankaraya göndrdik e.i.d.başkanlıgına oradan bunları istemişlerdi.. Ayrıca kaynanamın babası s.s.k. Emeklisi. Ve kaynanam merhum eşinden dolayı bagkurdanda dul maaşı almakta yetim maaşınıda tekrar alabilirmi.? Cevabnzı bekliyoruz şimdiden allah razı olsun hayırlı geceler

Cevaplayan: Elmas Yılmaz - 02.12.2012 22:54:08
babam rahmetli oldu ve ben babamdan yetim maaşı alıyorum.. ssklı işe başlayacagım paramın kesılcegını duydum,ssk ya gıdıp bu durumu bildirmem mi gerekiyor yoksa işlem kendı kendıne mı oluyor.
ayrıca ankaraya dilekçe yazıldıgı taktırde maaşımı annneme devredebılıyorlarmış ankaradan olumlu onay geldıgı taktırde.bilzat kendılerı yapmış böle bişiyi ve olumlu cevap almışlar,böle bişiy gercekten varmı?

Siz işe başladığınızda yetim maaşınız kesilir.Bu işlemi SGK yapar.Siz yatırılsa dahi parayı çekmemeniz gerekir.Bilginize Yaşar Gönenç
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü
Tahsisler Dairesi Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
TC. No:
Ad-Soyad
İmza

Cevaplayan: Emine Çelik Elik Elik - 08.12.2012 23:30:24
YETİM MAYIŞI ALIYORUM BABAMDAN EMEKLİSANDIĞI SGK OLMAK İSTİYORUM YETİM MAYIŞIM KESİLİRMİ

Sigortalı işe girerseniz yetim maaşınız kesilmez.Bilginize.
Yaşar Gönenç






Cevaplayan: Ezgi Çiçek - 15.12.2012 22:16:57
merhabalar, ben babamda yetim aylığı alıyorum fakat yazın ve kısın resmi kurumlarda staj yapmam gerekiyor( bakanlıklar, elçilikler, düşünce kuruluşları) bunları okula bindirdiğimizde ise okul bize staj dosyayı veriyor ve stajyer olarak sigorta grişimizi yapıyor. Bunu üniversite yaptığı için maaşım kesilir mi bunu bilmek istiyorum ona göre dilekçe vereceğim okula çünkü staj yaparken hiç bir ödeme almıyoruz.
teşekkürler :)

Genel açıklama aşşağıdadır.Bilginize Yaşar Gönenç
5510 sayılı Kanun’un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri kapsamında yer alan ve yetim aylığı alan çocukların aylıklarının kesilmesini gerektirmeyen çalışmalar ise aşağıda sırasıyla yer almaktadır.

1- Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortasına tabi çalıştırılan hükümlü ve tutukluların çalışmaları,

2- Haklarında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanan kişilerin çalışmaları,

3- 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler ile yine iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tâbi tutulan öğrencilerin çalışmaları,

4- Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan ve haklarında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanan kursiyerlerin çalışmaları,

5- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları.

İşte, 5510 sayılı Kanun kapsamında yetim aylığı alırken üstte beş madde halinde belirttiğimiz şekilde çalışmaya başlayan çocukların yetim aylıklarının hiçbir şekilde kesilmemesi gerekmektedir. Çünkü, üstte beş madde halinde saydığımız çalışmalar bütün sigorta kollarına tabi olarak yürütülen ve yapılan çalışmalar değildir.

Üstte belirttiğimiz beş farklı çalışmadan herhangi birisine tabi olarak çalışmaya başlayan çocukların yetim aylıklarının kesilemeyeceğine ilişkin hükümler, Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’nın 18.11.2008 tarihli ve 2008/96 sayılı Genelgesi’nin “Ölüm Sigortası” başlıklı bölümünün “F.b.2” madde numaralı alt bentlerinde de hüküm altına alınmıştır.

Yetim aylığı alan çocuklardan; bütün sigorta kollarına tabi olacak şekilde hizmet akdi ile çalışmaya başlayanların, kendi nam ve hesabına esnaf olarak çalışmaya başlayanların, tarımda kendi nam ve hesabına çalışmaya başlayanların ve kamu idarelerinde çalışmaya başlayanların aylıklarının ise zorunlu olarak kesilmesi gerekmektedir.

Yetim aylığı alan çocuklar aylık alma durumlarında meydana gelen değişikliği Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmekle yükümlü tutulmuşlardır. Bu nedenle, aldıkları yetim aylıklarının ileride kendilerinden yersiz ödenen aylıkların tahsili gerekçesiyle SGK tarafından faiziyle birlikte talep edilmesi gibi yasal bir işlemle karşılaşmak istemiyorlarsa, yetim aylığı alırken çalışmaya başladıklarında bu durumlarını mutlaka SGK’ya bildirmelerini önemle tavsiye ediyoruz.

VII- SONUÇ

İnsanlarımızın sosyal güvenlik haklarını hangi şartları yerine getirdiklerinde kullanabilecekleri önemli olduğu kadar, söz konusu bu sosyal güvenlik haklarını hangi şartlarda devam ettirebilecekleri de bir o kadar önemlidir.

Şartların oluşması halinde az da olsa sürekli bir gelir niteliğinde olan yetim aylığının hangi koşulların yerine gelmesi halinde alınabileceğini ve kesilmeyeceğini bilmek oldukça önemlidir. Yetim aylığını alan çocuk kız olsun erkek olsun, malul olsun sağlıklı olsun hepsi için yetim aylığının kesilmesinin ortak koşulu aylık almaya devam ederken çalışmaya başlanılmasıdır.

Bu çalışmamızda, yetim aylığı alan ve her türlü çalışmaya başlayan bütün çocukların aylıklarının kesilmesi gerektiği şeklinde bir kuralın ve kanun hükmünün olmadığını, bunun istisnaları olduğunu ve yetim aylığı alan çocukların çalışmaları halinde hangi tür çalışmaların yetim aylıklarının kesilmesine neden olduğunu, 5510 sayılı Kanun ve 2008/96 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda açıklamaya çalıştık.

Buna göre özetle, yetim aylığı alan çocuklar bütün sigorta kollarına (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) birden çalışmaya başladıklarında aylıkları kesilmektedir. Ancak yetim aylığı alan çocuklar, yazımızın VI. bölümünde belirttiğimiz 5 farklı çalışma türünden herhangi birisine tabi olarak çalışmaya başladıklarında aylıklarının kesilmesine gerek bulunmamaktadır.

Vakkas DEMİR*
Yaklaşım
______


Cevaplayan: Ezgi Yıldırım - 29.12.2012 19:12:29
Merhaba,

Ben babamdan Emekli sandığına bağlı olarak maaş alıyorum ama şimdi yeni işe başlayacağım SSK lı olarak. Babamdan aldığım maaşım kesilir mi? Eğer kesilirse de anneme mi eklenir. Teşekkürler

Sayın Ezgi Yıldırım
Siz sigortalı olarak çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilmez.Hatta emekli olsanız dahi hem yetim maaşınızı hem de kendi maaşınızı alırsınız.Memur olursanız ve evlenirseniz kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Büşra Tekin - 08.01.2013 00:01:20
ben babamdan ssklı olarak maaş alıyorum ssklı işe girersem kesilirmi ve dahada önemlisi işten çıkınca tekrar bağlanırmı

Sayn Büşra Tekin
Siz çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilir.İşten çıktığınızda tekrar bağlanır.Bilginiize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yıldız Kalkan - 08.01.2013 10:30:06
ben ve kardeşim yetim aylığı almakta idik.ben evlendim ve kardeşimde 18 ini doldurdu dolayısıyla maaşlarımız kesildi.kesilen maaşların anneme tekrar bağlanması mümkün mü? maaşın tamamını alabilir mi yoksa %75 mi mutlak verilen maaş.


Annenizin dul maaşı oranı yetim maaşı alan olmazsa %50 den %75 oranına çıkartılır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Büşra Tekin - 08.01.2013 11:27:15
peki bağkurlu olursam kesilirmi ?

Emekli sandığından yetim maaşı almayanlar işyeri açsa da sigortalı çalışsa da yeti maaşı kesilir.


Cevaplayan: Gahakan Verez - 09.01.2013 23:18:44
ben bir memurum emekli sandığı. benim annemin yaşı 65 üstü vede gözden raporu var 2022 maaşı alıyo .yeşil kartlı. ben annemi üzerime alıp sağlık güvencemden yararlanmasını istiyorum.benim üzerime geçerse özürlü maaşı kesilirmi. sağlık güvencemden yararlanmasını istiyorum ama maşınada zarar vermek istemiyorum.maaşı kesilirmi.

Anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alırsa 2022 sayılı yasaya göre aldığı maaş kesilir.Bilginize.

Cevaplayan: Vasfiye - 09.01.2013 23:32:45
eşim vefat etti. bağkurdan emekliydi. ben sigortalı bir işte çalışmaya başldım eşimden emeklilik maaşında bir kesilme oldu. şimdi ben sigortalı işten ayrıldım sadece eşimin maaşını alacağım. fakat kesinti işten ayrılmama rağmen devam ediyor. bunun düzelmesi için ne yapmalıyım. sgk ya dilekçe de vermiştim iki ay önce. fakat düzelmedi.

Siz çalışmaya başlayınca %75 olan dul maaşınız %50 oranına düşürülmüştür.Siz SGK na dilekçe vererek işi bıraktığınız bildirmeniz gerekir.Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Songül Akbaba - 12.01.2013 05:31:33
merhaba,benim babam bağkurdan emekliydi vefat etti annem ve kız kardeşim maaşa bağlandı bir yıl önce kız kardeşim evlendi ceyiz parası aldı annemın aylıgı halen ayni artiş olmadı ve bende bekarım hiç babamdan aylık almadım ssk li çalşiyordum şimdi çalşmiyorum istege baglı ssk li olup ayni zamanda babamdan yetim aylıgı alabilirmiyim? Teşekkürler..

Siz yetim maaşını işi bırakırsanız alırsınız.İsteğe bağlı prim öderseniz yetim maaşınız da kesilmez.Annenizin maaşı 2 yıl sontra ancak artar.Çeyiz parası 24 ay kardeşiniz aldığı için
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Songül Akbaba - 12.01.2013 13:09:18
ben02 02 1966 dogum,luyum 01 08 1990 ssk girişim var şuan 2830 gun pirim var aslında şuan emekliligi hakkediyorum 47 yaş 5450 gun pirimden, ama pirim eksık o yuzden emekli olamiyorum işden çıkdım istege bagli ödmek istiyorum, istege bağlı ödersem gene 47 yaş 5450 den emekli hakkim olurmu yoksa yaş yada pirim yukselirmi?

Sayın Songül Akbaba
Bildiğiniz gibi isteğe bağlı ödemelerde primler bağ-kur hizmeti olarak değerlendirilir.Bu süre 3.5 yıl (1260 gün) olursa sigortadan emeklilik hakkınız gider bağ-kur devreye girer emekli olmanız zorlaşır.Bunun için 1260 günden az ödemeniz diğerini ise çalışarak tamamlamanız gerekir.Ayrıca siz 3600 prim günü ile 58 yaşında da emekli olursunuz bu hakkınızı da kaybetmemek gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Vasfiye - 13.01.2013 19:47:32
peki dilekçe verdikten ne kadar süre sonra bu durum normale döner?

60 gün içinde


Cevaplayan: Aysegul Özdemır - 16.01.2013 22:28:16
esımden henuz bosanmadım ve nafaka odenmesıne karar verıldı .ben sıgortalı bı işe gırıp calışmam gerek bu yuzden bana baglanacak nafaka kesılırmı?

Cevaplayan: Songül Akbaba - 19.01.2013 00:42:29
Merhaba.. ben 02 02 1966 dogumluyum 01 08 1990 tarihli ssk girişim 2830 gün ödenmiş prim,im var prim eksık diye emekli olamiyorum geriye dönuk prim satin alabilirmiyim yada erken emekli olabilmem için yapılabilecek birşey varmı?

Melesef geriye doğru prim ödemesi yapamazsınız.Kadınlara sadece doğum borçlanması hakkı vardır geriye doğru prim ödeme de.Sedece %60 ve üzeri raporla mlülen emeklilik hakkı doğar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sibel - 21.01.2013 18:37:47
merhaba,konuyla ilgili çok fazla soru sorulmuş fakat ben şu şekilde sormak istiyorum Yaşar Bey ; eşim vefat etti ve ben onun üzerinden dul maaşı alıyorum,şimdi çalışmaya başlicam,bu maaşın kesilmeyeceğini söylemişsiniz daha önceki sorularda ama ben %25nin kesildiği yönünde bir duyum aldım.bunu öğrenmek istiyorum,yani hiç mi kesinti olmuyor yoksa bi miktarına devlet el koyuyo mu (%20 veya %25 gibi) teşekkür ederim..

Eğer dul maaşı alan çalışmaya başlarsa dul maaşı kesilmez.Yalnız dul maşı oranı %50 olur.Yetim maaşı alan varsa eşin almış olduğu dul maaşı çalışsa da çalışmasa da %50 oranındadır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Özlem Alkan - 22.01.2013 11:07:31
slm 1995 yılından itibaren tarım siğortası yatırmakta iken 2007 yılnda eşimden dolayı dul ve yetim aylığı almaktayım .yanlız şu anda benim dul ve yetim aylığımı iptal edip geriye dönük bu aldığım maaşları geriye istiyorlar toplam 80,000 tl borç çıkardılar ne yapabilirim.

İsteğe bağlı prim ödenmesi halinde dul maaşı almanızda bir engel olmazdı.Yanlış yol seçimi yapılmıştır.Çalışma olursa dul maaşınızın kesilmesi gerekirdi.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Volkan Can - 26.01.2013 22:49:59
eşim boşanma davası açtı kendisi.psikoljik rahatsız yani bipo bozuklu çocumun velayetini alabilirmiyim babası vefat eti babasından nekadar maaş alabilir sgkalı çalışınca nafaka kesilirmi.

Buna mahkeme karar verir.Sağlık raporunu dikkate alarak.Babasından yetim maaşı alır.Babasının maaş mikrarı ve başka dul ve yetim maaşı alan var mı onlar bu oranı belirler.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Volkan Can - 27.01.2013 00:24:07
mahkeme neyi göz önune alarak cevabını verecektir duydum kadarıyla bipo rahatsızlı olan vekile pek verilmiyormuş velayet bena daha detaylı bilgi verebilirmisiniz babası emekli öretmendi vefaat eti anesi sağ eşime babasından ne kadar maaş alabilir buna 100desi diyebilirmiyiz benimm net gelirim 850 tl 350 kira veriyorum sizce karar ne olabilir saygılarımla;


Cevaplayan: Burcu - 28.01.2013 10:25:01
merhaba babamdan dolayı maaş almaktayım kurum emekli sandığı babamın çalışma süresi 11 yıl 8 ay sigortalı işe başlarsam maaşım kesilirmi tskler ...

Cevaplayan: Refiye Tunaoğlu - 30.01.2013 19:59:45
slm benim halam devletten dul maaşı alıyor kızı sigortalı bir işe girerse halamın maaşı kesilirmi devlet tarafından cvp verirseniz sevinirim saygılarımla

Cevaplayan: Aysel Cakır - 31.01.2013 11:12:45
eşim vefatetti ben maaşinı alıyorum veben calışmak istiyorum ssklı calışırsam maaşim kesilirmi ve nekadarı kesilir bilği almak istiyorum

Sayın Aysel Çakır
Dul maaşı alan çalışmaya başlarsa hem dul maaşı kesilmez.Sadece %25 kısmı kesintiye uğrar.B,ilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Zeynep Yılmaz - 12.02.2013 15:07:26
İyi günler
Babam vefat ettiği için yetim maaşı alıyorum(emekli sandığı). Şu an SSK`lı bir işe girmem söz konusu acaba maaşım kesintiye uğrar mı ve sağlık güvencemde nasıl bi değişim olur. Bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler

Sayın Zeynep Yılmaz
Babanız memur emeklisi olduğu için siz şanslısınız.Sigortalı işe giresiniz de işyeri açıp bağ-kurlu da olsanız hatta buralardan da emekli olsanız hem yetim maaşınızı hem de kendi maaşınızı alırsınız.Mmemur olmadıkça ve evlenmedikçe yetim maaşınız kesilmez.Sağlık hizmetini önce size ait olandan(Sigorta) almak zorundasınız.İşten ayrıldığınız da ise yine babanız üzerinden almaya devam edebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Burcu - 14.02.2013 16:01:54
merhaba babamdan dolayı maaş almaktayım kurum emekli sandığı babamın çalışma süresi 11 yıl 8 ay sigortalı işe başlarsam maaşım kesilirmi tskler

Sayın Burcu
Siz sigortalı işe başlamanız halinde yetim maaşınız kesilmez.Memur olursanız ve evlenirseniz kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Semih Candan - 19.02.2013 14:40:50
MERHABA BEN BABAMDAN 2000YILINDAN BERİ YETİM AYLIĞI ALIYORDUM SİGORTALI İŞE GİRİŞ YAPTIM ÜNİVERSİTE KAYDIMI DA GEÇİCİ OLARAK DONDURDUM AMA 2 AYDIR HESABIMA MAASIM YATIYO BABAM TEKEL DE ÇALIŞMIŞTI BU KAMU SEKTÖRÜ MÜ OLUYO VE BEN DİLEKÇE YOLLADIM ANKARAYA BANA CEZA GELİR Mİ MAASIM DEVAM EDER Mİ.

Babanızın durumunu e hizmetlere girerek görebilirsiniz 4/a lı ise sigortalıdır.Siz çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilir çekmemeniz gerekir.Bilginize.
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇ

Cevaplayan: Gül Kayacı - 06.03.2013 13:47:57
merhabalar...ben babamdan dolayı ssk dan yetim maaşı alıyordum...sigortalı bir işe girince maaşım kesildi ve şimdi yeniden bağlatmaya çalışıyorum...sormak istediğim part-time çalışma durumundada yarım yatan sigorta sonucuda yetim maaşım kesilirmi....açıköğretimde okuyorum bunun bi etkisi olurmu...teşekkürler...

Cevaplayan: Gül Kayacı - 06.03.2013 13:48:21
merhabalar...ben babamdan dolayı ssk dan yetim maaşı alıyordum...sigortalı bir işe girince maaşım kesildi ve şimdi yeniden bağlatmaya çalışıyorum...sormak istediğim part-time çalışma durumundada yarım yatan sigorta sonucuda yetim maaşım kesilirmi....açıköğretimde okuyorum bunun bi etkisi olurmu...teşekkürler...

YETİM AYLIĞI ALAN KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARININ HANGİ TÜR ÇALIŞMAYA BAŞLARLARSA AYLIKLARININ KESİLMEYECEĞİ

Buraya kadarki ifade ettiklerimizden anlaşılacağı üzere, 5510 sayılı Kanun kapsamında yetim aylığı alan bütün çocukların (çocuğun malul olup olmaması ya da kız ya da erkek olup olmaması fark etmemektedir) aylıkları sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başladıklarında kesilecektir.

Ancak, ifadelerimizde yer alan “çalışma” kavramı, yetim aylığı alan çocuğun bütün sigorta kollarına (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) tabi olarak çalışması şeklinde anlaşılması gerekmektedir. Bu ifadelerimizi 5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümleri teyit etmektedir.

Şöyle ki; 5510 sayılı Kanun’un 34. maddesinde yetim aylığı alan çocuklar için gerekli olan “çalışmama” koşulu belirlenirken; “b) Bu Kanun’un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan…” ibarelerinin yer aldığını görüyoruz.

5510 sayılı Kanun’un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri kapsamında yer alan ve yetim aylığı alan çocukların aylıklarının kesilmesini gerektirmeyen çalışmalar ise aşağıda sırasıyla yer almaktadır.

1- Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortasına tabi çalıştırılan hükümlü ve tutukluların çalışmaları,

2- Haklarında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanan kişilerin çalışmaları,

3- 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler ile yine iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tâbi tutulan öğrencilerin çalışmaları,

4- Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan ve haklarında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanan kursiyerlerin çalışmaları,

5- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları.

İşte, 5510 sayılı Kanun kapsamında yetim aylığı alırken üstte beş madde halinde belirttiğimiz şekilde çalışmaya başlayan çocukların yetim aylıklarının hiçbir şekilde kesilmemesi gerekmektedir. Çünkü, üstte beş madde halinde saydığımız çalışmalar bütün sigorta kollarına tabi olarak yürütülen ve yapılan çalışmalar değildir.

Üstte belirttiğimiz beş farklı çalışmadan herhangi birisine tabi olarak çalışmaya başlayan çocukların yetim aylıklarının kesilemeyeceğine ilişkin hükümler, Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’nın 18.11.2008 tarihli ve 2008/96 sayılı Genelgesi’nin “Ölüm Sigortası” başlıklı bölümünün “F.b.2” madde numaralı alt bentlerinde de hüküm altına alınmıştır.

Yetim aylığı alan çocuklardan; bütün sigorta kollarına tabi olacak şekilde hizmet akdi ile çalışmaya başlayanların, kendi nam ve hesabına esnaf olarak çalışmaya başlayanların, tarımda kendi nam ve hesabına çalışmaya başlayanların ve kamu idarelerinde çalışmaya başlayanların aylıklarının ise zorunlu olarak kesilmesi gerekmektedir.

Yetim aylığı alan çocuklar aylık alma durumlarında meydana gelen değişikliği Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmekle yükümlü tutulmuşlardır. Bu nedenle, aldıkları yetim aylıklarının ileride kendilerinden yersiz ödenen aylıkların tahsili gerekçesiyle SGK tarafından faiziyle birlikte talep edilmesi gibi yasal bir işlemle karşılaşmak istemiyorlarsa, yetim aylığı alırken çalışmaya başladıklarında bu durumlarını mutlaka SGK’ya bildirmelerini önemle tavsiye ediyoruz.

VII- SONUÇ

İnsanlarımızın sosyal güvenlik haklarını hangi şartları yerine getirdiklerinde kullanabilecekleri önemli olduğu kadar, söz konusu bu sosyal güvenlik haklarını hangi şartlarda devam ettirebilecekleri de bir o kadar önemlidir.

Şartların oluşması halinde az da olsa sürekli bir gelir niteliğinde olan yetim aylığının hangi koşulların yerine gelmesi halinde alınabileceğini ve kesilmeyeceğini bilmek oldukça önemlidir. Yetim aylığını alan çocuk kız olsun erkek olsun, malul olsun sağlıklı olsun hepsi için yetim aylığının kesilmesinin ortak koşulu aylık almaya devam ederken çalışmaya başlanılmasıdır.

Bu çalışmamızda, yetim aylığı alan ve her türlü çalışmaya başlayan bütün çocukların aylıklarının kesilmesi gerektiği şeklinde bir kuralın ve kanun hükmünün olmadığını, bunun istisnaları olduğunu ve yetim aylığı alan çocukların çalışmaları halinde hangi tür çalışmaların yetim aylıklarının kesilmesine neden olduğunu, 5510 sayılı Kanun ve 2008/96 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda açıklamaya çalıştık.

Buna göre özetle, yetim aylığı alan çocuklar bütün sigorta kollarına (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) birden çalışmaya başladıklarında aylıkları kesilmektedir. Ancak yetim aylığı alan çocuklar, yazımızın VI. bölümünde belirttiğimiz 5 farklı çalışma türünden herhangi birisine tabi olarak çalışmaya başladıklarında aylıklarının kesilmesine gerek bulunmamaktadır.

Vakkas DEMİR*
Yaklaşım
_______________________________________


Cevaplayan: Songül Akbaba - 21.03.2013 22:25:17
Merhaba geriye dönük prim satın alınabiliyormu şuan?? yoksa böyle bir yasa çıkma itimali varmı? yaklaşık 15 yıl önce geriye dönuk prim satın alma çıkmş bir dönem diye duydum ne kadar dogru bilmiyorum..

Malesef geriye doğru kadınlara sadece doğum borçlanması primi ödeme hakkı vardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Naziye Sağcan - 11.04.2013 11:38:31
slm ben eşimden dolayı çiftçi bagkurundam dul ve yetim aylığı almaktayım. aynı zamanda kendimde çiftçi bagkuru yatırmaktayım. benim aygım çiftci bagkuru yatırdığımdan dolayı kesilirmi. birde emekli oluran eşimden aldığım aylık kesilirmi ikisinide alabilirmiyim.

Bir kişi hem kendi maaşını hem de eşinden dul maaşını alır.Evlenmediği sürece.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fatma Keskin - 20.04.2013 14:26:51
mrb ben şehit eşiyim eşimin maaşını almaktayım ... ögrenciyim haziranda okul bitince işe gireceğim eşimden dolayı iş hakkım var ögretmnenlik okudum ki muhtemelen ögretmenliğpe atayacaklar... eşimden aldığım maaş kesilir mi işe girince eşim emekli sandığına baglı rütbeli askerdi.

Sayın Fatma Keskin
Siz hem eşinizden dul maaşı hem de kendi maaşınızı alırsınız.Hatta emekli olduğunuzda da hem dul maaşınızı hem de kendi emekli maaşınızı alırsınız.Sadece evlenirseniz dul maaşınız kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fatma Keskin - 20.04.2013 23:51:40
yaşar bey tşk. ederim bilgi için fakat ben bugün 170 i aradıgımda çalişır gözüktüğünüz için %50sini alırsınız dediler ikilemde kaldım açıkçası :(((((( acaba kesilmememesi özel durumundan(şehitliğinden) dolayı mı?

Sayın Fatma Keskin
İlgili yasa maddesi ektedir.Hiç bir zaman dul maaşı %100 olmaz.Bilginize.
Dul ve Yetim aylık oranları;
Vefat eden devlet memuruna bağlanmış olan veya 5434 sayılı Kanuna göre hesaplanacak olan aylıkların (Not: Aylık oranları dul veya yetim sayısının bir kişi olması halinde %50`sini, iki kişi olması halinde %80`ini, üç kişi olması halinde ise %100`ünü geçmemektedir.);
- Dul karı ve koca için %50`si, aylık alan yetimi bulunmayanların dul eşlerine %75`i, Emekli, adi malûllük, vazife malûllüğü aylığı alan veya iştirakçi olan dul eşe ise %50 oranında dul aylığı olarak bağlanmaktadır. Burada emekli aylığı alan veya iştirakçi olan ifadesi yalnızca Emekli Sandığından aylık alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışmayı kastetmekte olup, dul eşin SSK.lı Bağ-Kur`lu çalışması ya da buralardan aylık alması halinde dahi eşinden alacağı aylık oranı % 75 olmaktadır.


Cevaplayan: Hatice Kabakderen - 26.04.2013 11:01:33
babam ssk dan 3600 den malülen emekli 2003 yılında vefat etti annem babamdan dolayı maaş alıyor bankadan bir miktar kredi çekti annem vefat ederse çekilen krediden dolayı ödenenpara çocuklarına geri verilirmi tşk.

Borçları varisleri tarafından ödenmesi gerekir.

Cevaplayan: Fatma Keskin - 30.04.2013 23:54:01
iyi günler eşimi kaybettim 3713 sayılı kanundan emekli . şuanda aldığım maaşı memur olarak işe girince %50 ye düşer mi ... yoksa aynı kesintisiz devam mı eder?

Çalışan ya da emekli eş ibaresinden, 5510 sayılı Kanuna göre 4/c kapsamında çalışan veya bu çalışmalarından dolayı (5434 sayılı Kanun hükümlerine göre) aylık alan kişi anlaşılır. Bu kapsamdaki bir eşin aylık bağlama oranı, yetimlerin bulunması hali de dahil % 50`dir.

Cevaplayan: Ahmet Haşim - 12.05.2013 14:07:52
Annem vefat eden babamın emekli maaşının(ssk) yaklaşık %70 şini alıyor.. Şuan annemde ssk lı olarak çalışmaya başladı.. sorup öğrendigimizde annem emekli olduktan sonra babamdan alacagı emekli maaşının oranı %50 ye düşecegi söylenmişti.. ama şu an ssk li olarak çalışırkende maaşın %50 sini alabilecegi söyleniyor.. hangisi doğrudur ?
çok teşekkür ederim..

Çalışmaya başlayınca da emekli olunca da emekli babanızdan almış olduğu dul maaşı %50 oranın da olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ramazan Sivri - 07.06.2013 14:59:15
İyi günler Yasar bey benim bir bayan arkadasım esinden vefat dolayısı ile maaş alıyor arkadasım SSK lı bir ise girdiğinde esinden kala maaş kesilir mi tesekkurler


dul maaşı alan kişi çalışmaya başlar ise hem dul maaşını hem de kendi maaşını birlikte alır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ramazan Sivri - 07.06.2013 16:11:33
Bugün // 14:59:15
Ramazan Sivri
İyi günler Yasar bey benim bir bayan arkadasım esinden vefat dolayısı ile maaş alıyor arkadasım SSK lı bir ise girdiğinde esinden kala maaş kesilir mi tesekkurler


dul maaşı alan kişi çalışmaya başlar ise hem dul maaşını hem de kendi maaşını birlikte alır.
Yaşar Gönenç
Dul maaşında kesinti olmaz yani
Yetim maaşı alan yok ise %75 olan dul maaşı %50 olarak ödenir %25 azlır.Yetim maaşı alan var ise azalmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ferıhan Gumusabatli - 12.06.2013 23:10:51
Merhaba babam 1995 de vefat etti.1999 dan buyana yetim maaşı alıyorum (bagkur).isteğe bağlı hayat sigortası yaptırsam maaşım sigortayı yaptırdığım an kesilirmi?birde yine bagkura yada sskya kayıtlı olsam Maas almaya basladigimdami yoksa sigortaya kayıt oldugum gunmu maaşım kesilir bilgilendirirseniz sevinirim.

İsdteğe bağlı sigortalı da olsan,hayar sigortası da yaptırsanız yetim maaşınız kesilmez.Bunlar çalışmak anlamı taşımaz.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Songül Akbaba - 19.06.2013 22:31:29
Merhaba.. babam bağ kurdan emekliydi öldü annem dul maaşı aliyor 410 tl fakat çok doktora gittigi iiçin ilaç parasi kesiliyor eline 350 ye yakın para geçiyor 81 yaşinda annem yani zamanda bakimada muhtaç oldugu için bende çalimamiyorum gelirimde yok geçim sıkıntısı yaşiyoruz. bu durumda annem yaşlılık parası bende anneme bakdıgım için bakım ucreti alabilirmiyiz..?? şimdiden tşkler..

Evde bakım maaşı alabilmek için şu şartlar aranmaktadır:

%50 ve üzeri özürlü sağlık kurulu raporuna sahip olmak
Özürlü sağlık kurulu raporundaki Ağır Özürlü kısmında “Evet” yazıyor olması
Engelli bireyin hayatını başkasının yardımı olmadan devam ettiremeyecek derecede ağır engelli olması ve kendi öz bakımını tek başına gerçekleştirememesi
Engellinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 2/3′ünden fazla olmaması. (2013′ün ilk 6 ayı için 467 TL, yani kişi başına düşen gelirin 467 TL‘den az olması gerekir.)

Cevaplayan: Nıhal - 23.07.2013 15:19:08
merhaba
ben esımden bosanmak uzereyım bır maddı gelırım yok rahmetlı babam bagkur emeklısı ıdı bosandıgımda maasından yararlanabılırmıyım? ve aynı zamanda annemde bu maastan prım alıyor ben maastan yararlanabılırsem annemın aldıgı ucrette herhangı bır kesıntı olacakmı yoksa o maasını aynı sekılde almaya devam edecek bende ayrı bır ucretmı alacagım ? cevabınız ıcın sımdıdıen tesekkur ederım

Sayın Nihal
Siz babanız üzerinden yetim maaşı alırsınız.Yetim maaşı alana da sağlık hizmeti verilir.Annenizin kendi maaşı yok ise çalışmıyorsa dul maaşı oranı %75 dir.Siz yetim maaşı alırsanız bu oran %50 düşer.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yıldız Yazıcı - 30.08.2013 14:18:36
ben dulum babam ölünce ondan maaş bağlandı şimdi sigortalı işe girecem dulluk maaşım kesilirmi

Siz babanız üzerinden yetim maaşı alıyorsunuz.Babanız emekli sandığı emeklisi ise(Memur ise) çalışmaya başlayınca yetim maaşınız kesilmez.Sigorta ve bağ-kurdan emekli ise siz çalışmaya başlayınca yetim maaşınız kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Hanım Çınar Inar - 09.09.2013 00:09:02
17 03 1974 DOĞUMLUYUM 16 06 2000 SSK GİRİŞİM VAR % 45 ENGELLİ RAPORUM VAR VERGİ İNDİRİMİ BELGEM VAR PİRİM GÜNÜM DOLUNCA İŞTEN AYRILIP BABAMDAN YETİM MAAŞI ALABİLİRMİYİM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM.

Babanız üzerinden yetim maaşı alabilirsiniz.

Cevaplayan: Tuğba - 25.09.2013 18:13:08
ben bababmdan dolayı ssk dAN yetim maaşı alıyorum.yeni kadrolu öğretmen olarak atandım maaşım kesilir mi.bunu ssk ya bildirmemiz gerekiyor mu. bildireceksek ne şekilde olacak.teşekkürler


Siz işe başlayınca yetim maaşınız kesilir.SGK na bir dilekçe ile işe başladığınızı belirtmeniz gerekir.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE
......


Tahsis No: (buraya tahsis no yazacaksın babana ait)


Yukarıda belirttiğim tahsis numarası ile vefat eden babamdan ( babanın adı soyadı) xxxxxx sicil numarasi ile yetim maaşı almakta idim. .........tarihinde öğretmen olarak atanmış bulunmaktayım.Tarafıma bağlanan yetim maaşını durdurulmasını saygılarımla arz ederim.

İsim soyisim İsim Soy isim ve İmza.
Adres:
TC No

Eki:Kimlik Fotokopisi

Cevaplayan: Şennur Durmuş - 27.10.2013 00:07:44
merhabalar yaşar bey 23.30.2010 tarihinde eşimi kaybettim. ben ve iki çocuğum sgk maaş alıyoruz 4veya5 aylık sözleşmeli işe girmeyi düşünüyorum. ben yüzde ellisini alıyorum. kesinti olurmu ? ve sgkya bildirmeli miyim?

Sayın Şennur Durmuş
Siz sigortalı işe başlarsanız eşinizden almış olduğunuz dul maaşı kesilmez.Yetim maaşı da alan çocuklarınız olduğundan dul maaşı oranı %50 dir.Bu nedenle bu oranda da bir değişiklik olmaz.Dul maaşı sadece evlenirseniz kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hatice Deniz - 06.11.2013 18:18:36
Merhaba yasar bey ben ceyiz parası basvurusunda bulundum basvurudan nekadar zaman snra hesabıma yatar öğrenebilirmiym simdiden tesekkürler

3 ay kadar zaman alır

Cevaplayan: Hatice Deniz - 06.11.2013 18:23:05
Merhaba yasar bey ben ceyiz parası basvurusunda bulundum basvurudan nekadar zaman snra hesabıma yatar öğrenebilirmiym simdiden tesekkürler

3 ay kadar sürer

Cevaplayan: Arzu Melek - 27.12.2013 19:17:19
mrb yaşar bey annemle babam 21 sene önce boşanmışlar. dedem ssk dan emekli ve 6 yıl önce vefat etti. annem dedemden maaş alıyo. yaklaşık 2 aydır annem fabrikada asgari ücretle sigortalı çalışıyor. annemin dedemden aldığı maaş kesilirmi? bir yere başvuru yapmam gerekiyor mu şimdiden teşekkürler.

Yetim maaşı alan çalışmaya başlarsa yetim maaşı kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Raviye Can - 28.01.2014 17:30:57
merhabalar annem dedemden yetim maaşı alıyordu 1 ay önce sigortalı olarak işe girdi ve bu ay maaşı yatmadı.bunun sebebi çalışmaya başlamasımıdır.Teşekkür ederim...

Sigortalı çalışmaya başlayınca yetim maaşı kesilir.Çalışmayı bıraktığında tekrar Bağlanır.Rahmetli dedeniz memur emeklisi değilse tabi.(Bağ-kur ya da sigortadan emekli ise kesilir.)
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gamze Ünal - 21.02.2014 17:37:52
BEN BABAMDAN EMEKLİ SANDINDAN YETİM AYLIĞI ALIYORUM SON 2 MAAŞIMDAN 300E RLİRALIK KESİNTİ YAPILMIŞ SEBEBİDE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMAM GÖSTERİLİYOR.AMA BEN 4 SENEDİR SİGORTALI ÇALIŞIYORUM BUGÜNE KADAR BÖLE BİŞEY YOKTU ARTIK KESİLECEKMİ HEP.YADA Bİ YANLIŞLIK VARSA BEN BUNUN İTİRAZINI NEREYE YAPABİLİRİM.

Babanız emekli memur olduğu için siz çalışsanız da iş yeri açıp bağ-kurluda olsanız yetim maaşı almaya devam edersiniz. Sizin yetim maaşınız ancak memur olursanız veya evlenirseniz kesilir.Bura da bir yanlışlık olsa gerek.Siz sisteme girerek 4/C maaşınızı ve kesintilere bakabilirsiniz.Ayrıca da SGK sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine de durumu yazarsanız 15 gün içinde bilgi verirler.Bilginize.

Yaşar Gönenç
Emekli Aylığı Hesaplamasını yapabilirsiniz.
4/B(BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA
"http://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/

4/A (SİGORTA) DAN EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA
Emekli Aylığı Hesaplamasını yapabilirsiniz.
http://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet
Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz.
http://www.emeklilikhesaplamalari.com/
Evrak Takibini İzleyebilirsiniz
uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/‎
EvrakIzle.jsp - Sosyal Güvenlik Kurumu‎
Son 12 ay ssk hizmeti sorgulama
http://uyg.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/amp/sicilSor
http://uyg.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/amp/sicilSor
GSS Prim Borcunuzu aşşağıda ki linkten öğrenebilirsiniz
https://sgk.ziraatbank.com.tr/
Bilgi Edinme Birimi
http://uyg.sgk.gov.tr/bilgiedinmebasvuru/BasvuruAnaSayfaForm.do
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/bilgi_edinme
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren
sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise
emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup
olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma
ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Senem Toklu - 23.06.2014 01:19:09
merhaba ben babamdan yetım maası alıyorum suan ise basladım ve sigortali yapacaklar yetim maasim kesılırmı

Rahmetli babanız memur emeklisi değilse siz işe girerseniz yetim maaşınız kesilir.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Perihan Asil - 01.07.2014 00:31:20
slm eşimden ayrıldık belli bir miktar nafaka bağlandımerak ettiğim boşandığım eşim vefat etsede nafakayı almaya devam edermiyim?

Mal varlığı olduğu sürece alırsınız


Cevaplayan: Ugur Aslanbas - 02.07.2014 00:24:07
24 yasindayim universite ogrencisiyim. Babamdan kalan yetim maasi aliyorudum. Okulum devam ediyor 25 yasinida doldurmus degilim. Ancak bolumumle alakali zorunlu staj icin sgk girisi yapildi bu maasimin kesilmesi icin bir sebep mi? Degilse maasi almak icin ne yapmaliyim ? Tesekkurler.

Sayın Uğur Aslanbaş
Öğreniminiz devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yetim maaşınız kesilmez.
2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları nedeni ile de yetim aylığı kesilmemesi gerekir.B ilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Hatice Bulut - 31.08.2014 13:46:03
Merhabalar babamın vefatından sonra sgk tarafından babamin maasını almaktayım 1gunluk bir işe giricem maasım kesilir mi bunu sgk kurumuna bildirmelimiyiz.ne kadar bir kesinti yaşanır .1gun için

Bir gün dahi da olsaişe başladığınız da maaşınız kesilir.Tekrar müracaat gerekir.

Cevaplayan: Duygu Serttaş - 01.09.2014 19:40:53
Merabalar ..Annem,kız kardeşim ve ben dul ve yetim aylığı alıyoruz(ssk) .ben sigortalı işe girersem maaşım ne oranda anneme ve kız kardeşime yansır.Şu an %50 %25 %25 alıyoruz. Eğer onlara yansıma olmayacaksa çeyiz parası için başvuracam (şu an nişanlıyım erken nikah işlemlerine başlayacağız ) Bu konuda acil yardımınızı rica ediyorum..Şimdiden teşekkür ederim

Siz işe girerseniz yetim maaşınız kesilir.Ancak diğer maaş alanlara yansıma olmaz.Yetim maaşı alan kalmadığında ise dul maaşı alan annenizin maaş oranı %50 den %75 oranına çıkar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ümit Aslan Slan - 04.09.2014 12:14:56
ben bakım maaşı almaktayım sigortalı işe girer isen sonuç ne olur saygılar 856192

Yani muhtaçlık sınırı aşılmadığı sürece sigortalı çalışması 2022 maaşının kesilmesine neden olmuyor.

Cevaplayan: Ümit Aslan Slan - 04.09.2014 12:57:52
muhtaçlık sınırı nasıl yani ve miktarmı anlamadım saygılar tekrardan

Bu itibarla sosyal güvenlik kapsamındaki muhtaç vatandaşlarımızın tespitinde kullanılan muhtaçlık sınırı;
01 Ocak 2014 – 30 Haziran 2014 arasında 255,22 TL
01 Temmuz 2014 – 31 Aralık 2014 arasında 270,23 TL`dir.
Tüm SYD vakıflarına duyurulur.

Cevaplayan: Fadime Yıldızhan - 08.09.2014 20:36:58
Merhabalr..babamdan yetim aylığı alıyorum..ssk lı olucam 2015 de evlenicem geriye dönük çeyiz ödeneği alabilirmiyim..eğer alırsam bu ödenek annemin maaşından kesilecekmi ..teşekürler..

Evlenmeden önce yetim maaşını bağlatmanız ve nikahtan sonra bir yıl içinde çeyiz parası için talpde bulunmanız gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Saniye San - 27.09.2014 08:56:35
Merhaba. ben babamdan yetim maaşı alıyorum.Babam şehit ben 2012 de işe başladım resmi yere 2014 hazirana kadar babamdan olan ve çalıtığım kurumdan maaşımı aldım.Benden babamdan olan maaşı geri Alırlarmı. Lütfen yardımcı olurmusunuz.NOT.2014 HAZİRANDA EVLENDİM.Çeyiz parası alırmıyım.

Siz yetim maaşı alırken evlenmişseniz ceyiz parası alırsınız.Aksi halde alamazsınız.

Cevaplayan: Turgut Balcı - 02.10.2014 17:07:30
Ben 17 Yasındayım Babam Vefat etti Annemde DULLUK maaşı alıyor( emekli sandıgı falan değil) Bende Bu yıl Staja başladım Bana Öğrenci sigortası yaptılar ( sadece sağlıktan yararlanıyorum ) annemin dulluk maaşı düşermi ? acil vevap lütfennn

Staj sigortasında annenizin dulluk maaşı düşmez.

Cevaplayan: Mehmet Uygun - 07.10.2014 15:38:20
annem rahmetli babamdan emekli maaşını almaktadır sigortalı işe başlarsa babamdan aldığı emekli maaşı kesilirmi.
ayrıca ben açık öğretimde okuyorum sigortalı işe girdiğimi bildirdim babamdan aldığım maaşımıda anneme ilave edileceği söylenmişti ama ilave edilmedi bu daha sonra hesaba ilave edilecekmidir nasıl öğrenebilirim.

Annenizin dul maaşı kesilmez.Yetim maaşı alan olmaz ise annenil dul maaşı oaranı %50 den %75 çıkar.Çalışmaya başlarsa %50 olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Canan Bayav - 08.10.2014 15:32:22
mrb babam wefat etti babamın maaşını alıyom sigortalı işe girersem kesilirmi

Babanız memur değil ise sigortalı işe girerseniz maaşınız kesilir.

Cevaplayan: Mustafa Ceylan - 16.10.2014 00:09:48
Merhabalar benim rahmetli dedemden kalan bağkur maaşını alan babaannem var. Kendisinin babasıda bağkur emeklisi ve vefat etmiş buna göre 2 taraftanda maaş bağlanır mı ?

Birde yetim kalan halama kendisi sgk dan emekli olana kadar babasından kalan parayı aldı. Emekli olduktan sonra kesildi bu normal midir ? Normal ise babaannemin maaşında bir artış olmadı. Bu durumu beyan ettiğimizde eksikliği nasıl tazmin edebiliriz.Yeni bir başvurumu gerekiyor halamdan kesilen parayı almak için ?

Şimdiden teşekkürler
İyi çalışmalar

Cevaplayan: Ayşe - 25.10.2014 13:11:51
Mrhaba Babamı 1997 de Kaybettim Babam Bağkur emeklisiydi maaşını annem ve ben alıyorduk ben kendime işyeri açtım benim maalım anneme aktarıldı 2011 de Annem vefat etti benim işlerim yolunda gitmediyinden işyerimi kapatmayı düşünüyorum bu durumda babamın maaşı bana bağlanırmı ve annemin fefatından dolayı biriken maaşı da alabilirmiyim? TEŞEKKÜR EDERİM

Siz evli değilseniz bağ-kur ve sigortalı olarak çalışmıyorsanız yetim maaşı alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sibel Sali - 27.10.2014 07:44:37
Merhaba bn esimden dul maasi aliyorum kizimda yetim maasini aliyo ben ikincikez evlilik yapmayi dusunuyorum benim maasimin nekadari kizima gecer ben 650 tl aliyorum kizimda 320 tl simdiden teskkurlr

Kızınız tek yetim ise siz almazsanız maaşın %50 sini alır.

Cevaplayan: Sevim Ekinci - 16.11.2014 12:06:06
Merhaba ne olur hemncevap yazarsiniz sevinirim ben eşimden dul maaşi aliyorum 15 yildir 2014 itbaryla typ nin sundugu bir işe girdim şu an millieğitimde hizmetli olarak calişiyorum ama benim iş başvurumda dul maaşi alnlar bu iste calisamaz calişirsa işine son veririz deniyor lutfen bir bilgi verirmisiniz ssg ya gidiyorum kesilmez diyor kimse net bi cevap vermiuyor benim caliştiğim kurumun adi TYP DİYE DİYE Bİ KURUM

Eşinden dul maaşı alan çalışmaya başlarsa maaşı kesilmez.Dul maaşı sadece evlenirseniz kesilir.Siz çalıştığınızda hem kendi maaşınızı hem de dul maaşınızı birlikte alırsınız.Hatta emekli olursanız bile bu iki maaşı alırsınız.

Ancak TYP nin koşulları şöyledir.Burada malesef bu şartı koymuşlardır.Bilginize.Yaşar Gönenç
Katılım Şartları Nelerdir?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,
Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak,
Şartları vardır.

Cevaplayan: Ömer Akdeniz - 26.11.2014 16:16:10
Ben 18 yaşındayim annem dulluk maaşşı aliyo bende çaliştiğim icin sigorta ypmak istiyom annemin dulluk maaşşı kesilirmi

Dulluk maaşı kesilebilir.

Cevaplayan: Aysegül Yancağ - 01.12.2014 22:03:05
Eşimden boşanıyorum. Şuan çalıştığım yerde sigortalı değilim. Boşanma resmileştikten sonra bağlanan nafakayı daha sonra sigortalı bir işte çalıştığım için kesilebilir mi eşim sigortalı bir işte çalıştığım için nafakanın kesilmesi için dava açabilir mi böyle bir hakkı var mı. Teşekkürler

Cevaplayan: Ayşe Karaca - 04.12.2014 17:29:06
Ssk dan yetim aylığı alan biri haftada 2 gün veya bir gün part time çalışsa yine de aylığı kesilir mi ? teşekkürler

Malesef kesilir.

Cevaplayan: Bengu Aslan - 25.12.2014 04:48:43
Merhaba,eşimin vefatından dolayı emekli sandığından dul maaşı almaktayım.üniversite okuyorum ve okuduğum üniversitede bölumum gereği staj yapmam gerekiyor.sgkdan sigortalı gösterilmem gerekiyor.maasimda bu yüzden kesinti olur mu?

Dul maaşı çalışmaya başlayınca kesilmez.Dul maaşı sadece evlenince kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ramazan Ekinci Kinci - 13.01.2015 14:00:14
mrb ben sınıfta kaldım geçen sene aöf okuyorum yetim ayşığı kesilirmi bilginize teşekürler

Öğreniminiz devam ediyorsa kesilmez.Öğrenci belgenizi kuruma vermeniz gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Ebru Emre - 15.01.2015 11:34:56
babamdan yetim aylığı alıyorum sigortalı işe girdim maaşımın anneme devrini istiyorum eğer dilekçeyi annem kızım işe girdi maaşın bana bağlanmasını istiyorum derse işlem daha kısa sürede yapılıyormuş bu konuda bana bir dilekçeyi nasıl yazacağım konusunda yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim acill


Yaşar Gönenç Bilginize.
Yetim Maaşı Devir Dilekçesi
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü
Tahsisler Dairesi Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
TC. No:
Ad-Soyad
İmza

Cevaplayan: Baykal Yüzgenç - 25.01.2015 11:14:37
şizofren hastası kısıtlı bir erkek bireyin 2008 öncesi emekli sandığı emeklisi babasından yetim maaşı almaktaydı. kendi sigortasındanda sgk malulen emekli oldu fakat hemen sonrası yetim maaşı kesildi. Kesilmesi kanunimidir.

Kendine emekli maaşı bağlanırsa yetim maaşı kesilir.Yasal bir durumdur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sngl - 02.02.2015 20:00:33
İŞKURDA STAJYER KURSLARINA KATILIRSAM ÖLÜM AYLIĞIM KESİLİR Mİ..

Programa Katılma Şartları;
1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
2. 15 yaşını tamamlamış olmak
3. Öğrenci olmamak (Açık öğretim, beklemeli öğrenciler, kayıtlarını dondurmuş olanlar ve ikinci
öğretime devam eden öğrencilerin programlara katılmalarına, program sonunda da istihdam edilmelerine
engel teşkil etmediği hususunda, İl Müdürlüğümüzün uygun değerlendirmeleriyle stajyer olabilirler).
4.Ağır ve tehlikeli işler sınıfına giren mesleklerde düzenlenecek programlara katılabilmek için Ağır ve
Tehlikeli işler Tebliğinin öngördüğü belgelere sahip olmak gerekir
5. İşsizlik ödeneği alan kişiler de katılımcı olabilirler.


Cevaplayan: Seher Çoban - 04.02.2015 15:14:51
ben 2007 den beri ssk dan malülen emekli babamın maaşnı alıyordum yurttan çıktığım için memur oldum ve acıktanta okuyorum ve ssk hala maaşımı kesmedi ve ben dilekce için gittiğimde bişey olmayacağını söylediler acaba babam 2008 den önce emekli olduğu içinmi ?

Durumu SGK nun sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine durumu yazınız.15 gün içinde bilgi verilir.Yaşar Gönenç

Bilgi Edinme Birimi
http://uyg.sgk.gov.tr/bilgiedinmebasvuru/BasvuruAnaSayfaForm.do
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/bilgi_edinme

Cevaplayan: Seher Çoban - 04.02.2015 15:15:18
ben 2007 den beri ssk dan malülen emekli babamın maaşnı alıyordum yurttan çıktığım için memur oldum ve acıktanta okuyorum ve ssk hala maaşımı kesmedi ve ben dilekce için gittiğimde bişey olmayacağını söylediler acaba babam 2008 den önce emekli olduğu içinmi ?

Babanız üzerinden memur olarak atandığınız için yetim maaşı alamazsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Nurten Sarı - 04.02.2015 22:43:00
Ben eşimden emekli.maaşı alıyorum şimdi bir işe girmek istiyorum sigortam yapıldığında emekli.maaşım kesilirmi cevap bekliyorum

Sayın Nurten Sarı
Vefat eden eş üzerinden alınan dul maaşı işe başlama ile kesilmez.Hatta emekli de olsanız hem eşten dul maaşını hem de kendi maaşınızı birlikte alırsınız.Sadece evlenin kesilir ayrılınca tekrar bağlanır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nurten Sarı - 05.02.2015 09:44:19
Günaydın ben bir işyerine girmiştim bana sigorta yapıcaklardı muhasebecimiz sigorta yapılırsa eşimden bağlanan emekli maaşımın kesileceğini söylediler bende işten çıkmak zorunda kaldım muhasebecilerin bu durumdan haberleri yok mu....

Dul maaşı işe girmekle kesilmez.Yetim maaşı alan yoksa (Çocuklar) Sizin %75 oranında olan dul maaşınız %50 oranına düşer %25 azalır.Çocuklar varsa hiç azalma olmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Cazibe Alcan Lcan - 09.02.2015 13:58:51
Merhaba, benim bir sorum olacak.
Babam 06.04.2014 vefat etti. SSK emeklisiydi. Maaşı anneme bağlandı.
Annem şu anda babamdan SSK maaşı alıyor maaşı 900 tl, yani asgari ücretin altında.
Annem ayrıca BAĞKUR emeklisi olan kendi babasından (yani dedemden) maaş müracatı yaptı.
Maaş bağlandı. iki aydır 315 TL alıyor. İleride problem olur mu ?? Bir kaynaktan duyduğum kadarı ile asgari ücretin üstünde olan maaşları geri alıyorlarmış. Annemde böyle bir şey olur mu ??

Lütfen acil cevap verir misiniz
Tşk


Cevaplayan: Hatice Aydoğdu - 11.02.2015 21:10:33
merhaba babam 20 yıl önce vefat etti maaşı anneme bağlandı sigortasından da faydalanıyor bu durumda dul maaşı alabilrmi?

Dul maaşı aldığı için dulluk maaşı da alamaz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Dilek Türk - 23.02.2015 13:54:15
merhaba ben dilek türk eşimi tırafik kazasında kaybettim iki kızım var eşimin ölümünden sonra öğrendimki bi şirkete ortak olmuş banada emekli maaşı bağlandı ama korkuyorum şirketin borcundan dolayı maaşıma el konur diye şirkette eşim müdür olarak görünüyo üzerimede ev veya işyeri acabilirmiyim elimden gidermi teşekkürler

Şirket yönetimi kolay değil aynı zamanda da sorumluluk getirir.Maaşınıza siz müsade etmedikçe haciz gelmez.Ancak Soyal güvenlik ve vergi borçları olursa gelebilir.
Limited şirkette pay devrine dikkat!
Limited şirketlerin, vergi borcu gibi kamu idarelerine olan ödenmemiş borçlarından ilk olarak ilgili şirket sorumlu durumda. Yani bir limited şirket vergi borcunu ödemezse, öncelikle şirketin malvarlığı takip ediliyor.

Şirket tüzel kişiliğinden tahsil edilemeyen vergi alacağı için ise limited şirket kanuni temsilcileri ile ortaklarının sorumluluğu ortaya çıkıyor. Bu anlamda limited şirket ortaklık paylarının edinimi ve devri de çok büyük önem arz ediyor.

Ortaklar da sorumlu!

6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun`un 35. maddesine göre; limited şirket ortakları, şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacağından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu durumdalar.

Örneğin; Ahmet Bey`in bir limited şirketin %35 ortağı olduğunu ve bu limited şirketin 1 milyon TL ödenmemiş vergi borcunun bulunduğunu düşünelim. Bu durumda eğer bu borç limited şirketten tahsil edilemiyorsa, Ahmet Bey`in 350 bin TL`lik bir sorumluluğu söz konusu olacak.

Ortağın payını devretmesi

Limited şirketlerde ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden müteselsilen sorumlu tutuluyorlar.

Bir diğer deyişle, payını devreden ortak, devir tarihinden sonraki dönemlere ilişkin amme borçlarından artık sorumlu tutulamıyor.

Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda pay sahiplerinin farklı şahıslar olmaları halinde ise yine bu şahıslar amme alacağının ödenmesinden ilgili düzenlemeye göre müteselsilen sorumlu durumdalar.

Limited şirketlerde tescil ve ilan

6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu`nun 573 ve müteakip maddelerinde limited şirketlerin kuruluşu düzenlenmiş durumda. Buna göre tescil ve ilan edilecek hususlar arasında; ortakların kimliği ve koymayı taahhüt ettikleri sermaye miktarları, müdürlerin ve şirketi temsile yetkili diğer kişilerin kimliği, temsil yetkisinin kullanılma şekli yer alıyor.

Kanunda ayrıca; şirket esas sözleşmesinde yapılan her değişikliğin ilk sözleşmede olduğu gibi tescil ve ilan edileceği belirtilmiş durumda.

Yine yasal düzenlemeye göre, pay defterinin tutulması, bu deftere; ortakların adlarının, her ortağın sahip olduğu esas sermaye pay sayısının, esas sermaye paylarının devirleri ve geçişleri itibari değerlerinin, grupları ve esas sermaye payları üzerindeki intifa ve rehin haklarının, sahiplerinin adlarının ve adreslerinin, vukuu bulan ödemelerin, payların devir ve intikali ve bu hususlarla ilgili değişikliklerin kaydedilmesi zorunlu.

Ltd`de ortaklık payı nasıl devredilir?

6102 Sayılı TTK` ya göre; ortaklık payının/esas sermaye payının devri ve devir borcunu doğuran işlemlerin yazılı şekilde yapılması, tarafların imzalarının noterce onaylanması gerekiyor.
Şirket sözleşmesinde aksi öngörülmemişse, esas sermaye payının devri için ortaklar genel kurulunun onayı şart ve devir bu onayla geçerli oluyor. Başvurudan itibaren üç ay içinde genel kurul reddetmediği takdirde devre onay verilmiş sayılıyor.

Devir tarihi çok önemli!

Limited şirketlerin ortaklık paylarının ne zaman devredilmiş sayılacağı ortakların amme borçlarından olan sorumluluğunun belirlenmesi noktasında büyük önem taşıyor. Zira payını devreden ortak devir tarihinden sonraki dönemlere ilişkin borçlardan sorumlu olmuyor.

Limited şirketlerde ortaklık paylarının devir tarihi olarak hangi tarihin esas alınması gerektiği konusundaki tartışmalara 5 sıra No`lu (seri A) Tahsilât Genel Tebliği ile nokta koyulmuş durumda.

Buna göre; ortaklık payının devredildiği tarih olarak noter tasdikli devir sözleşmesi tarihinin esas alınması gerekiyor.

Diğer taraftan, ortaklık payının noter tasdikli devir sözleşmesi ile devredilmesine rağmen devrin genel kurul tarafından reddedilmesi halinde, ortaklık payı devredilmemiş sayılıyor ve ortağın ortaklık sıfatı devam ediyor.



Cevaplayan: Mesut Takbaş - 01.03.2015 22:54:19
1967 doğmluyum 1985 te okulumda staj yaptım bizlere döner sermaye adında ücret ödendi.Buradan bize ssk kartı verilmedi.Nasıl alabilriz vergi daresinden bulunurmu?Yoksa mahkememi açmalıyız.Eğer bu numarayı alabilirsek emekliliğimize etki yapar mı?Ayrıca kamuda ormanda 1983-1984-1985-1986 yıllarında mevsimlik işçi olarak çalıştım.SSK sız çalıştırıldık.Bu konuda ne yapabilirim.Lütfen bana yardımcı olurmusunuz.Kamuda her kim çalıştıysa yargıtay kararlarına göre SSK lıdır.Kararlar kesindir. Ayrıca bir Belde Belediyesinin su işinde çalıştım.Yine ssk yapılmadı.Ne yapabilirim.Mağdurum

Çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu SGK da her iş yeri için bir dosya bulunmaktadır.İlk işe giriş bildirgesinde bulunduğ ilin ilk iki rakamı plakasını gösterir.Örneğin 44 ise Malatya SGK Müdürlüğündedir.Dilekçe yazarak arşiv taraması istenir.Araştırılır.SGK Genel Müdürlüğünde ise ilk işe giriş bildirgelerinin bir örneği bulunur.Buradan da bir sureti istenir.
Şayet işe giriş bildirgesi verilmiş pirimi iş veren tarafından ödenmemiş ise hemen İş mahkemesine müracatla dava açmak gerekir.Pirimi ödenmiş olmasına rağmen ortada hatalı bir işlem varsa bunun düzeltilmesi istenir.İş yeri faal ise buradan da gerekli bilgiler ve yardım alınır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sema Teril - 25.04.2015 13:24:40
merhaba..2011 yılında eşimden ayrıldım ve daha sonra babamdan (emekli sandığı)yetim aylığı almaya başladım..kendimde mayıs 2014 ten beri sigortalı olarak çalışıyorum ve babamdanda aylık almaya devam ediyorum..yakın zamanda sağlık problemlerimden dolayı ameliyat oldum ve rapor aldım..rapor muhasebeci tarafından kuruma gönderilmiş fakat onay çıkmamış..sebebi her iki kurumdanda sigortalı gözüküyormuşum..bu nasıl olabilir ben kendi sağlık sigortamdan faydalandığımı sanıyordum..şimdi bu durumu düzeltmek için ilk iş günü içinde sgkya gidicem fakat korkuyorum bu durumdan dolayı bana herhangi cezai yaptırım uygularlarmı?yani sonuçta ssk başladığı an babamın sigortasının otomatik olarak iptal olması gerekmezmiydi?cevaplarsanız memnun olurum..

Sayın Sema Terli
Siz çalışmaya başlasanız da babanız üzerinden yetim maaşı alırsınız.Yalnız çalışırken sağlık hizmetini kendinize ait olan sigortadan çalışmadığınız dönemde de babanıza ait olandan sağlık hizmeti almanız gerekir.Bu nedenle sizin SGK n a gidip aktivasyon yaptırarak bu durumu güncellemeniz gerekir.Bir sorun yaşamazsınız.Hiç de kormayınız yasal bir durum Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sema Teril - 25.04.2015 14:51:52
çok teşekkür ederim..son olarak bu durumu düzelttikten sonra raporum onaylanırmı ve tarafıma ödemesi yapılırmı?

Onaylanır.

Cevaplayan: Faruk Yüce - 16.06.2015 19:27:14
merhabalar benim annem 2022 maaşı alıyor 3 ayda bir babamda bakım maaşı alıyor evde toplamda 4 kişiyiz annemin %82 raporu var benim yaşım 18 ben sigortalı işe girsem annemin maaşı kesilir mi babamın bakım maaşı kesilir vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Cevaplayan: Elif Ceylan - 19.07.2015 13:01:52
Babadan yetim maasi aliyorum iskur ise girisimi yapmiyor sgk ya gidip maasi nasil kestirebilirim

Anneniz dul maaşı alıyorsa ona feraget edebilirsiniz.

Cevaplayan: Canan - 31.07.2015 00:41:06
mrb ben babamdan (ssk) yetim maaşı alıyorum kargoyla ankara genel müdürlüğe dilekçe yolladım kesilsin diye ancak sorgullattığımda hala babamdan maaş aldığım görüküyor .bu sıralar kaymakamlıkta işe girecem ama onlarda herhangi bi yerden maaş alınmaması şıkkı koymuş biran önce kesilmesi için ne yapa bilirim

Sizden başka maaş alan varsa ona feraget edersimniz.Anneniz veya kardeşiniz.Bilginize.,
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Ayşe - 09.08.2015 17:13:27
Merhaba,ben babamdan ötürü SGK`den yetim aylığı alıyorum,ama maalesef yetiremiyorum.Annem de boşandığı için hiç bir haktan faydalanamıyor ve geliri yok.Çalışmak istiyorum;ama SGK yapmak zorundayız diyorlar işin devamlı olacağından da emin değilim yevmiye şeklinde de devam edebilir,iki ay devam edip de bitebilir.Ek gelir olmasını istiyorum;ama SGK sorun oluyor.Kayıt dışı çalışma dışında firmaya ne önerebilirim ki hem firma sıkıntıya girmesin hem de yetim aylığım kesilmesin.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Hayırlı günler.

Cevaplayan: Gamze Aydin - 06.09.2015 20:37:56
Mrb babam vefat etti maaşını ben aliyorum
Çırak lık sigortası ile ise baslarsam maasim kesilirmi ? Şimdiden tskler

Asgari ücrettin altın da ise kesilmez.

Cevaplayan: Samet Başıbüyük - 10.09.2015 22:14:47
8 ay çalıştıgım iş yerınden 31 temmuzda ayrıldım calışırken aynı zamanda acık lise okuyorum bu 8 ay boyunca alamadıgım maaşın kardeşlerıme donmesıne ıstıcem ve aynı zamanda işten cıktıgım için maaşın bana baglanmasını ıstıcem ve aynı zamanda yenı bi işe başladım sgk yapılmaya başlanınca ceza gelırmı bana ogrenmek ıstıyorum

Cevaplayan: Nilay Irvanalıoğli - 01.10.2015 23:49:50
Annem, ben ve kardesim babamdan emekli sandigi yetim maasi aliyoruz evlilik yaptigimda maasim kesilecek fakat annem ve kardasime mi gececek yoksa annem ve kardesim ayni maasimi alacaklar simdiden tesekkur ediyorum

Siz yetim maaşı almadığınızda anneniz %50 dul maaşı kardeşiniz de %25 oranında yetim maaşı alır.Siz nikah yaptıktan sonra ceyiz parası almanız daha uygundur.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nuray Ozkan - 07.10.2015 12:10:56
Merhaba benim babamdan aldığım yetim maaşım var bu yazda 1 aylığına okul için zorunlu staj yapacağım ve o sırada sigorta yapacaklar benim maaşım kesilir mi
Simdiden teşekkürler

Sayın Nuray Ozkan
Madde 5 göre çalıştırılırsanız maaşını kesilmez iş verene bunu belirtiniz.(5) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46’ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları.)Bilginize.Yaşar Gönenç

5510 sayılı kanunun 5’nci maddesinin birinci fıkrasının (a),(b) ve (e) bentleri kapsamında yer alan, yetim aylığı alan çocukların aylıklarının kesilmesini gerektirmeyen çalışmalar ise şunlardır:

1) Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortasına tabi çalıştırılan hükümlü ve tutukluların çalışmaları,

2) Haklarında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanan kişilerin çalışmaları,

3) 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile yine iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrencilerin çalışmaları,

4) Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan ve haklarında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanan kursiyerlerin çalışmaları,

5) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46’ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları.

5510 sayılı kanun kapsamında yetim aylığı alırken,yukarıda belirttiğimiz bütün sigorta kollarına tabi olmayan şekilde çalışmaya başlayan çocukların yetim aylığının hiçbir şekilde kesilmemesi gerekmektedir.

Cevaplayan: Betül Hafız - 16.10.2015 20:43:46
Iyi günler benim sorum şu babam MEB den emekli oldu yaklaşık 20 yıl önce vefat etti Annem ve ben ondan maaş alıyoruz Sorum şu ben işkur a ya da SSK li bir işe girsem yetim maaşım kesilir mi yoksa ikisini de alabilir miyim.alamazsam maaşım anneme geçer mi işten çıksam ya da Allah korusun annem vefat etse babamın maaşını alabilirmiyim. Cok teşekkür ederim iyi günle

Sayın Betül Hafız
1.Siz Sigortalı da olsanız ya da iş yeri açıp bağ-kurlu olsanız hatta buralardan da emekli olsanız yetim maaşınız kesilmez.Yetim maaşınız evlenirseniz vaya memur olursanız kesilir.
2.Sizin yetim maaşınız kesildiğinde annenizin dul maaşı %25 artar.Anneniz emekli değilse çalışmoyorsa dul maaşı %75 olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Betül Hafız - 17.10.2015 08:27:15
Hocam çok teşekkür ederim. Peki ben SSK lı çalıştığım sürece Allah korusun annem vefat etse onun aldığı maaşta bana verilir mi.ikincisi annemin vefat etmesi durumunda ben annemin maaşını da alarak emekli sandığından da ölene kadar maaşımı alırmıyım aydınlattığınız için cok tesekkkürler

Tek yetim maaş alırsa bu oran %50 olur.Evlenmezseniz memur da olmazsanız alırsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Havva Öztürk - 17.10.2015 17:07:56
MERHABA..babam 13 yıl önce vefat etti ve isteğe bağlı ssk dan emekliydi.şimdi annem babamdan dul maaşı alıyor.Anneminde 8 yıl bağkur 6 ay da ssk hizmeti var.şimdi yeni yasayla EK 9 diye bir şey çıkmış ve 6 ay geçmişte ssklı olmadığı için teşfikten yararlanabilirmişiz.şimdi biz bu ek 9 u verdiğimizde annemin babamdan aldığı maaş kesilir mi ? 3 yıl eksiği var bu 3 yılı yatırıp emekliliği hakettiğinde maaşlardan kesinti olur mu ....teşekkürler

Annenizin aşmış olduğu dul maaşı kesilmez.İşe girse de,İş yeri açsa da kesilmez.Sadece evlenirse kesilir.Ayrılırsa tekrar bağlanır.Ek-5 prim ödeyerek sigortadan da emekli olabilir.Aylık primi 323 TL dir.Hem emekli maaşını hem de dul maaşınız alır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Perihan Esen Sen - 31.10.2015 00:21:04
Ben eşimden dolayı dul maşı alıyorum sigortalı olursam aylığımın %25 kesilir demişlerdi ama aylığım daha fazla kesildi bana yardımcı olurmuşunuz.

%25 den fazla kesilmez.Başka bir kesinti olabilir.Sisteme girip emekli maaşınıza bakabilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Çiğdem Kasrat - 14.11.2015 15:04:16
Merhaba ben eşimi 1 yıl önce kaybettim.Eşmimden dul(ölüm )aylığı alıyorum(bağkur).2 tane cocuğum var.sigortalı bir işe girersem eşimden aldığım maaş kesilir mi?

Teşekkürler

Sayın Çiğdem Kasrat
Siz işe girseniz veya iş yeri açsanız dul maaşınız kesilmez.Dul maaşı sadece evlenirseniz kesilir. Ayrılıranız yeniden bağlanır.Hatta emekli olsanız hem kendi hem de dul maaşını birlikte alırsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Günay Babur - 16.12.2015 16:37:05
MERHABA BENİM BABAM İŞ BANKASI EMEKLİSİ KENDİSİ 2004 YILINDA VEFAT ETTİ ABLAM ANNEM VE BEN BABAMIN MAAŞINI ALIYORUZ. BEN SİGORTALI Bİ İŞE GİRDİĞİM ZAMAN BABAMDAN ALDIĞIM MAAŞ ANNEME VE ABLAMA MI GEÇER ? YOKSA KESİLİR Mİ? TEŞEKKÜRLER

Yetim maaşı alan kalmadığında ancak annenizin dul maaşı %50 den %75 çıkar.Siz almadığınız da ise %25 devlete kalır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sibel Turna - 17.12.2015 15:12:18
Esim vefat eddi bagkurdan borcunu odedim dul maasi aliorum daha sonra babam vefat eddi oda emekli sandigi ondanda yetim maasi aliorum sigortali ise girsen kesilirmi maaslar tsk ederim

Siz sigortalı işe girseniz maaşınız kesilmez.

Cevaplayan: Sibel Turna - 18.12.2015 09:45:20
iki maasimdami kesilmez

Cevaplayan: Müveddet Kikiler - 18.01.2016 18:58:50
Benim eşim vefat edeli 6 sene oluyo 2 oğlumla yaşıyorum çocuklarımın çocuk esirgemeden maaşıyla geçiniyorum.Ama benim sigortam yok ve düzenli bi işim maaşım hayatım olsun istiyorum ama maaşlar kesilirmi onu öğrenmek istiyorum

Cevaplayan: Burcu Tosun Osun - 03.02.2016 10:41:47
Esim vefat etti 3 cocugumuz var sskdan dul yetim maasi baglanacak ...benim kendime ait sigortali calismaya baslamam (1999dan 2010 a kadar sigortali calistim) dul maasimin kesilmesine neden olur mu? Ve maas oranlari nasil oluyor 1 es ve 3 cocukta! Teşekkür ederim

Siz çalışmaya da başlasanız hatta buralardan emekli olup emekli maaşı da alsanız dul maşınız kesilmez.Dul maaşı sadece evlenirseniz kesilir.Bilginize.
Siz %50 diğer %50 de çocuklar arasından paylaştırılır.Sağlık hizmeti de alırlar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Burcu Tosun Osun - 05.02.2016 12:42:36
Merhaba esimin vefatinin ardindan yüklü meblada borcu oldugunu ogrendim .borclarindan dolayi 612. Maddeyi de ekleyerek reddi miras yaptim (ben ve çocuklar adina) henuz karar cikmadi bekliyorum ... reddi miras karari ciktiktan sonra esimin dul ve yetim maasi bana ve cocuklarina baglanir mi? Teşekkür ediyorum.

Reddi miras dul ve yetim maaşı almanıza engel olmaz.Müracat edebilirsiniz.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Gonca Tosun Osun - 28.02.2016 21:46:33
Merhaba Esim den dolayi dul maasi bağlanıyor mart ayinda iskurun meslek edindirme kursundan faydalabilirmiyim. Teşekkür ederim

Kurslara katılmaya hak kazanan adayların kaydı yapılır. Kaydın yapıldığı ve kursun başladığı tarihte SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur gibi sosyal güvenlik kurumlarında kayıtlı olmamak ve bir işte çalışıyor olmamak gerekmektedir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Burkay Kurt - 03.03.2016 02:59:48
merhaba annem 47 yaşında vefat eden babasının maaşını alıyor fakat bu hafta bağkurdan yatırmış olduğu primlerle emekli olacak sizce yetim maaşı kesilir mi? teşekkür ederim

Babası memur emeklisi idiyse kesilmez.Bağ-kur veya sigortalı ise kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yusuf Çelik Elik - 10.03.2016 13:02:48
Annem dul ve yetim maaşı alıyor. Kendi üzerime sigortalı gösterirsem sağlıktan yararlanması icin maaşı kesilirmi?

Cevaplayan: Gonca Tosun Osun - 11.03.2016 17:49:25
Merhaba 2.5 yasimdaki kizimla vefat eden esimin maasi bağlandı bu ay almaya basliyacagiz kendime yatani e Devlet ten görebiliyorum kizimin kini nereden gorebilirim. Simdiden tesekkur ediyorum

Kızınızın devlet şifresi olmadığından göremezsiniz.Ancak SGK undan bilgi alabilirsiniz.

Cevaplayan: Şeyma Özcan Zcan - 16.03.2016 15:27:58
Ben babamdan yetim maaşı alıyorum ücretli öğretmenliğe başlayacam yarım gün sigortam yatacak aylığım kesilir mi

Cevaplayan: Derya Yiğit - 14.05.2016 22:55:59
Benim eşim geçen sene vefat etti ve sigortası,askerlik borçlanması hesaplanmasına rağmen sadece 1ay eksik olduğu için banada iki çocuğumada maaş bağlanmadı bunu ben ödesem olmazmı? Nasıl yapıcam bilmiyorum iki çocuğum küçük olduğu için çalışamıyorum ne yapmam gerekiyor

Malesef başka borçlanma yapıpı eksik günü tamamlayamazsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Zeki Gönen - 30.05.2016 21:19:46
merhaba kolay gelsin ben anneme işyeri açmak istiyorum annem babamdan emekli (ssk) dan anneme işyeri actıgım zaman maası kesılır mı ? veya maasından belli bir miktarda para kesilirmi ? eskiden %15 para kesiliyormus suanda heralde bu yasa kalmıs hıc bır sekılde maasından para kesılmıyormus dogrumudur. simdiden tesekkürler

Dul maaşı alan iş yeri açarsa bağ-kurlu olur.Bağ-kur pirimi öder.Dul maaşını da almaya devem eder.Maaşı kesilmez.Bağ-kur pirimleri tamamlandığın da hem kendi maaşını hem de eşinden dul maaşını birlikte alır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nurten Pelin - 19.06.2016 15:59:21
ben ölen eşimden emekli maaşını alayorum 7598 tl bu yeterli gelmiyor çalişmam lazım sigortalı işe girsem ölen eşimden kalan maaşım kesilirmi

Siz sigortalı çalışmaya başlarsanız da iş yeri açsanız da dul maaşınız kesilmez.Sadece %75 oranında ki dul maaşı %50 oaranına düşer(Yetim maaşı alan çocuklar yoksa) %25 azalır.İşten ayrıldığınızda tekrar %75 oranına çıkar.Yetim maaşı alanlar varsa o zaman dul maaşınız da bir eksilme olmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Elif Güneş Üneş - 09.08.2016 15:03:21
İYi günler.biz 5 kardesiz hepsi evli babam mefat etti annem dul ayligi aliyo.annemle ben yaşıyorum ve ben sigortali ise gireecem annemin ayligi kesilirmi

Anneniz sanırım dulluk maaşı alıyordur.Sigortalı çalışmaya başlarsanız ailenin gelir durumu değişir kişi başı düşen miktar baremi geçerse kesilir.Aksi halde kesilmez.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Tugba Ilgazlı Lgazlı - 17.09.2016 01:54:35
Merhaba 9 ay önce babam vefat etti babam emekli sandigi emeklisi yetim aylığı bağlandı ssk lı bi işe başlarsam maaşım kesilir mi bide işe başladığım takdirde sgk ya dilerce yazmam gerekiyormu bilgilendirirseniz çok mutlu oluRum saygılar

Sigortalı çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilmez.SGK bu işlemi takip eder.Ancak siz de SGK na bir dilekçe ile işe başladığınız tarihi bildirmeniz uygun olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Melis M. - 17.10.2016 18:03:06
Merhaba, babam 2006 tarihinde vefat etti, o tarihten beri babamdan yetim maasi aliyorum. Ayrica 1996 - 2001 yillari arasinda kendim de ssk`li olarak calistim. Simdi ise sozlesmeli ogretmen olarak bir egitim kurumunda calismak istiyorum. Sozlesmeli ogretmen olarak atanirsam yetim maasim kesilir mi? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

Yetim maşınız keselir.

Cevaplayan: Melis M. - 17.10.2016 18:06:24
Merhaba, babam 2006 tarihinde vefat etti (ssk emeklisiydi)o tarihten beri babamdan yetim maasi aliyorum. Ayrica 1996 - 2001 yillari arasinda kendim de ssk`li olarak calistim. Simdi ise sozlesmeli ogretmen olarak bir egitim kurumunda calismak istiyorum. Sozlesmeli ogretmen olarak atanirsam yetim maasim kesilir mi? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

Yetim maaşınız kesilir.

Yetim maaşı
Ana-Babası SSK’lı veya Bağ-Kur’lu ise, üç şart ile yetim aylığı sahibi olabilir, bunlar;
1-Evli olmamak,
2-Çalışmamak (SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı)
3-Kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık sahibi olmamak yani emekli olmamak.
Ana-Babası eski adıyla T.C. Emekli Sandığı yani 5434 sayılı Kanuna tabi ise iki şart ile yetim aylığı alabilirler;
1-Evli olmamak,
2-Memur olmamak veya memur emeklisi olmamak.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Melıha Ataseven Taseven - 03.11.2016 14:01:42
Merhaba bn olum aylıgı alıyorum sgortalı işe gırsem aylık kesılır veye cocuklara donermı bırde kızlık soyadıma donmus olsam aylık kesılırmı

İşe girseniz dul maaşınız kesilmez.Tekrar evlenirseniz kesilir.Soyadınıza dönebilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Kocası ölen kadın isterse kocasının soyadını kullanmakta devam eder, isterse babasının soyadına döner. Babasının soyadına dönmek isteyen kadın bunu bir yıl içinde nüfus kütüğüne yazdırmaya mecburdur.

Cevaplayan: Melıha Ataseven Taseven - 03.11.2016 14:17:46
Bn 900 gunden emeklıyım yanı uc yıl sgortalıydı kesınlıkle kesılmez cok tesekkur ederım sagolun

Cevaplayan: Emine Kodak - 04.11.2016 05:01:42
Mrh babam bagkur emeklisi idi ve babamdan yetim maasi aliyordum.1985 de sigortali calistim ve 1054 gun primim vardi. daha sonra 15 yil calismadim daha sonra disaridan istege bagli odeyip 2013 agustosta ta SSG dan emekli oldum.fakat ekim 2016 da bababamdan aldigim yetim maasi kesildi.duydumki 1 ekim 2016 da cikan yeni kanunda 2008 den sonra emekli olanlarim yetim ayligi kesiliyormus ne kadar haklilar bilemiyorum.beni aydinlatirmisiniz,tsk ederim.

Sayın Emine Kodak
Bu durumlarda gelir durumuna bakılır.Şöyleki:
Yetim aylığı gelire göre bağlanıyor
Anne/babası 1 Ekim 1972 ila 3 Ekim 2000 ve 8 Ağustos 2001 ila 2 Ağustos 2003 arasında vefat edenlerin hak sahiplerinin (eş ve çocukları), tüm gelirleri toplamı brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur’dan yetim aylığı alabilirler. Fakat diğer gelirleri toplamı asgari ücretin brüt tutarının üstünde ise Bağ-Kur’dan yetim aylığı alma imkânları yok. Bu durumda olanlar diğer gelirlerinin toplamı 2014’ün ikinci altı ayı itibarıyla 1.134 TL’nin üzerindeyse hak etmiş olmalarına rağmen yetim aylığı alamazlar. Fakat bu durumun tespitini sağlayan mekanizmanın eksik işlemesi nedeniyle sigortalılara önce aylıklar bağlandı, daha sonra haksız olarak bağlanan aylıkların geri alınması için sigortalılara bildirimlerde bulundu.Bilginize.
Yaşar Gönenç




Cevaplayan: S.urhan - 04.11.2016 21:23:40
Mrh vefat eden eşimden emekli sandığı üzerinden maaş alıyorum ve sağlık konularında yararlanıyorum..
Kendim 1 yıldır SSK lı bir işte calışıyorum 1 ay önce ameliyat gecirdim eşim üzerinden işlem yapılmış rapor parası alamadım bu durum nasıl düzeltilir?
**kendim çalıştığım için ssk ya bildirmem gerekiyormu bu durumu ?
**kendi üzerimden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlarsam olurda işi bırakırsam tekrar eşim üzerinden bakılmaya devam edebiliyormuyum lfn cvabınızı bekliyorum

Sigortalı çalıştığınız için önce kendi sigortanız üzerinden sağlık hizmeti almanız gerekir.SGK na gidip aktivasyon yaptırmanız gerekir.İnternet üzerinden de kendiniz yapabilirsiniz.E-Devlet şifresi ile Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Emine Kodak - 04.11.2016 21:32:50
Yasar bey hemen cevapladiginiz icin tekrar tsk ederim. babam 1994 yilinda vefat etti .dedigim gibi ben disardan odeyerek emekli oldum ve ssg emekliligim sadece 1054 lira. oda son zamlardan dolayi .yetim ayligim ise 700 lira oysaki brut asgari ucret 1647 lira arada 100 lira fark var yetim ayliginin hepsini kesmeleri dogrumudur. yapabilecegim herhangi bir itiraz soz konusu olabilirmi. tskler.

Sayın Emine Kodak
Siz önce SGK nun internet de bulunan Bilgi Edinme Birimine yazınız.Neden yetim maaşının kesildiğini kendi maaşınızın asgari ücretin altında olduğunuz yazınız.15 gün içinde bilgi verilir.Gelen açıklamaya göre hareket tarzı seçilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç
Bilgi Edinme Başvuru - Sgk
https://uyg.sgk.gov.tr/bilgiedinmebasvuru

Cevaplayan: S.urhan - 04.11.2016 23:57:46
cevap verdiğiniz için tşk ederim Yaşar by
peki kendi sigortam üzerinden bakılmaya başladım olaki aylar sonra işi bırakırsam eşim üzerinden tekrar sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyormuyum..?

Tekrar eşiniz üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Emine Kodak - 05.11.2016 05:35:28
Sagolun yasar bey deneyecegim.en azindan hakkimin oldugunu ogrendim.Allaha emanet olun.

Allah sizden razı olsun.Selamlar.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emine Kodak - 06.11.2016 02:48:21
Hayirli aksamlar yasar bey yine ben. verdiginiz bilgiler icin sagolun. bana yazdiginiz cevapta butun gelirlerin toplami brut asgari ucretin altindaysa yetim ayligi hakkiniz var demistiniz.butun gelirler darken kastedilen ev veya kira geliri gibimi onlarimi kastettiniz.ben londrada oldugum icin kanunlari bilmiyorum.slm.

Ev kirası gelirine de bakarlar

Cevaplayan: Emine Kodak - 06.11.2016 19:12:52
simdi anladim bir kira gelirim var bagkurun girdigi hesaba yatiyor. o zaman arayipta sormanin bir anlami olmaz.ne dersiniz yasar bey sizin gorusunuz nedir.hersey icinde tskl ederim.

Kurum araştırmıştır.Başka işleme gerek yoktur.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yagmur Seber - 23.11.2016 14:05:32
merhba benim bı sorum olacak yardımcı olurmusunuz ben eşimden ayrıldım aylık 250 tl nafaka baglandı ama ben saglıktan yararlanmak istıyorum istege baglı sıgorta yaptırsam nafakam kesılır mı cocuk yok

Nafaka kesilmez.

Cevaplayan: Mustafa Zeki - 25.12.2016 23:04:12
merhaba annem 57 yaşında babam 98 de vefat etti.bağkur dul aylığı bağlandı.
dedem ssk emeklisiydi ondanda yetim aylığı bağlandı.
annem 98 1.ayın 15 i 1gün sigorta girişi var.
tarım bağkuru 98 in 7.ayında yapılmış (bir sefer)ama bu tarihten sonra ödeme yapılmamış

şimdi 3 .maaşı alabilme durumu varmıdır.

Üç maaş alamaz.Kendi emekli maaşı alırsa yetim maaşı kesilir Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bahar Çetin - 20.01.2017 15:38:04
Merhaba benim eşim bu sene vefat etti kizimla birlikte 710 lira maaş alıyoruz kızım 2 yaşında bu maaş yetmiyor acaba sigortalı bir işe girsem benim bu resimden dolayı aldığım maaş kesilir mi

Çalışmaya başlasanız da dul maaşı kesilmez.Sadece evlenirseniz kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serpil Adagide - 12.02.2017 00:54:36
Emekli sandigi emeklisiyim bir yerde çalışiyorum babam emekli sandigi emeklisiydi 1997 yilinda vefat etti. Esimden boşanıyorum babamdan yetim maası alabilirmiyim çok fazla borç oldugu icin bunu soruyorum simdiden ilginize tesekkurler

Siz emekli sandığından emekli olduğunuz için yetim maaşı alamazsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hazal Nazli - 23.03.2017 23:06:12
Babam 2007 vefat etti maasini almaya basladim 9 senedir ve is yeri actim bakur baslatilmis ssk emeklisiydi babam benim maasim kesilirmi



Cevaplayan: Zerrin Atac - 17.04.2017 23:32:20
Yurt disinda yasiyorum uc tane cocugum var bekar, esimden dolayi bagkurdan istege bagli dul maasi aliyorum, eger calisirsam maasim kesilir mi yada azalir mi ve ise baslarsam bagkura bildirmem gerekiyor mu?
Simdiden tesekkurler

Sayın Zerrin Ataç
Siz eşinizden %50 oranında dul maaşı alıyorsunuz.Çocuklarınızda %25 %25 oranında yetim maaşı alıyorlardır.Siz çalışmaya başlarsanız dul maaşınız kesilmez.Oranı da azalmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fatma Gundogan - 28.04.2017 20:29:46
3 yildir ssk emeklisi olan esimden emekli maasi aliyorum 1997 yilinda sigorta girisim var tahmini bir sene kadar yasim 55 borclanma yoluyla emekli olabilirmiyim hem esimin hem kendi emekli maasimi alabilirmiyim.
Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Sayın Fatma Gündoğan
1997 tarihinden sonra doğum yampışsanız bu süreyi borçlanabilirsiniz.Her çocuk için 720 gün.Pirim gün sayısını 3600 güne tamamlarsanız ancak emekli olursunuz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Adiviye Onuk - 07.07.2017 19:27:03
Merhaba tarihler çok eski cevap alabilirmiyim bilmiyorum ama bir çare yazmak istedim herkes farklı bir bilgi veriyor çünkü sorum şu;
Annem babamdan dul maaşı alıyor bağkurdan babam vefat ettikten sonra 1995 yılında annem kendine işyeri açtı annem kendiside bağkurdan emekli olursa babamdan aldığı dul maaşı kesilir mi sgk ya danıştığımızda bazı memurla kesilmez diyor bazı memurlar aynı kurum olduğu için kesilir diyor kafamız çok karıştı şimdiden teşekkü ederim

Sayın Adiviye Onuk
Eşi üzerinden dul maaşı alan kadın sigortalı çalışsa da iş yeri açıp bağ-kurlu da olsa dul maaşı kesilmez.alır.Kendi emekli olduğunda da hem kendi emekli maaşını hem de eşi üzerinden dul maaşını alır. Dul maaşı sadece tekrar evlenirse kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şule Yalvaç Alvaç - 25.07.2017 18:00:03
Merhaba hocam,
Ben eşimden 4c emekli aylığı alırken evlilik yaptım ve maaşım kesildi. Daha sonra boşandım ve tekrar eşimin maaşı bağlandı. Fakat 5534 sayılı kanun gereği aldığımız aylık düşük olduğu için sigortalı olarak çalışmak istiyorum. Bu durumda 2. Evliliği yapıp boşanmış olmamdan dolayı çalışırsam aylık hakkımı kaybeder miyim?

Cevaplayan: Semra Hukrak - 09.09.2017 02:47:27
Merhaba ben 26 yasindayim sigortalı bir ışte çalışmak istiyorum fakat annen dulluk maasi alıyor bir kardesimde yetim aylığı ve öğrenci parası alıyor kömür ve bayram parasida alıyoruz ben sigortalı bir ışte çalışırsak bütün bu yardımlar kesilir mi dulluk maasi öğrenci ve yetim parası kömür ve bayram harçlığı yani parası kesilir mi tsk

Ailenin gelir durumunda farklılık doğuracağından etkiler.

Cevaplayan: Sevgi Kapancı - 24.10.2017 00:08:47
Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Ben emekli değilim. Eşim ssk emeklisiydi ve vefat etti. Eşimin emekli maaşını ben devir aldım. resmi olarak evraklar da emekli gözüküyorum. sorum şu olacak sigortalı bir işe girdiğim de eşimden aldığım emekli maaşı kesilir mi ? bir de ben eşimin emekli maaşını mı alıyorum yoksa dul maaşı mı bu.
Teşekkür ederim.

Eşiniz üzerinden dul maaşı alıyorsunuz.Siz işe girseniz de dul maaşınız kesilmez.Sadece tekrar evlenirseniz kesilir.Ayrılırsanız tekrar bağlanır. Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Merve Reisoğlu - 07.12.2017 18:50:55
Mrb
Babam 4 yıl önce vefat etti. Annem de dulluk maaşı alıyor ayrıca Ayışığımdanda yardımlar alıyor. Ben 19`uma geldim ve bir işte çalışmak istiyorum. Çalışacağım iş yerininde SİGORTASI var. Annem de sen sigortalı olursan benim maaşım ve yardımlar kesilir. Acaba benim sigortalı bir işte çalışmam annemin dulluk maaşı kesilir mi?

Cevaplayan: Zeynep Aydogan - 02.03.2018 14:36:22
Merhaba. Annem dul maaşı almakta şuan dedem bağkur emeklısıydı onunda maasını alabilir mi?

İKİ MAAŞ ALMAK


Ancak ölen eşin ve ölen anne-babanın sigorta statüsü farklı ise bu kez ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor. Sigortalılık statüsü farklı ve eş ve anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanıyor.

1 EKİM 2008 ÖNEMLİ TARİH

Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008`den önce diğeri 1 Ekim 2008`den sonra ölmüşse yine iki maaş var. Eğer, iki ölüm de 1 Ekim 2008`den sonra ise sadece bir maaş ödenir.

Ancak ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 sonrası olsa bile sigorta statüsü farklı olması koşuluyla istisnai olarak memur kızı veya memur eşi iki maaş alabilmekte.

ÖLÜM TARİHİNİN ÖNEMİ YOK

Örnek verecek olursak eşi memur emeklisi, babası SSK veya BAĞ-KUR emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin önemi yok. Her halde iki maaş alma hakları var.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Rukiye Çekmece - 04.04.2018 13:04:50
Eşim vefat etti2010 oğlum yetim maaşı alıyor ben sigortalı çalışırsam çocuğumun maaşı kesilir mi dul maaşı alirsam kesilir mi yada evlenirsem kesilir mi

Çocuğunuzun maaşı sizn çalışmanız ile dul maaşı almanız ile kesilmez.
Yaşar gönenç

Cevaplayan: Havva Öztürk Ztürk - 03.05.2018 12:13:07
merhaba..Annem vefat eden babamdan isteğe bağlı ssk dan dul aylığı alıyor ..KEndisi şu anda ek 9 dan bebek bakıcılığından inşallah 4 ay sonra emekli olacak ;

1-emekli olduğunda dul maasından herhangi bir kesinti olurmu
2-tarım bağkurundan emekli olan dedem yeni vefat etti annem dedemden yetim aylığı da alabilir mi
teşekkürler ....

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın