facebook azbuz twitter ff su wlive delicious Paylas

SPONSOR REKLAMLAR
Cevapla Yeni Konu
26.06.2010 20:13:24
Mesut Morgül
Anne baba ssk yararlanabilir mi?
şu an 1.5 ay dan beri bir fabrikada calışıyorum anne ve babamın ssk dan yayarlanabilirmi veya kaç aylık ssk lı olursam yararlanır acaba anne babamın daha önce hiç ssk girişi yok iksininde sağlık kartları var ama ben yarı ücret ödememek için ssk dan yararlanmasını istiyorum benim üzerimden cevap için şimdiden teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
27.06.2010 12:36:03
Rıza Mallı (sosyal Güvenlik Müşaviri)
Merhabalar;
Adınıza 30 gün prim ödendikten sonra siz ve aileniz sağlık yardımı alabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz Anne ve Babanız için de kurumdan alacağınız SAĞLIK YARDIMI TALEP VE TAAHHÜT FORMU`nu doldurup Kuruma vermeniz ve aktivasyonlarını yaptırmanız gerekir.
Rıza Mallı
Sosyal Güvenlik Müşaviri
www.rizamalli.com


Cevapla Yeni Konu
13.10.2010 17:20:44
Yaren
maden mühendisi olarak işe başlıcam bu ay sonunda sigorta girişim yapıldı daha öncden de 900 günüm var anne ve babam sigortamdan yararlanabilirler öyle değil mi?? yeni anayasa ile birlikte değişiklikler oldu mu?

Sayın Yaren
Siz işe başladıktan 30 gün sonra siz ve aile bireyleri sağlık hizmetlerinden yararlanır.
Anne ve Babanın sağlık hizmetinden yararlanma şartları:
1.Aylık gelirleri olmıyacak.
2.Gelir tutarı asgari ücretin net tutarından az olacak.
3.Diğer çocuklarından sağlık hizmeti almamış olacak.
Bunun için gelir tesbiti yapılması gerekir.(Kaymakamlık) Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.10.2010 21:00:03
Yaren Gül
daha öncede yazdım ama..
ben maden müh olarak bu ay başında işe başlıyorum daha önceden 600 günüm var annem ve babam benim sigortamdan faydalanabilir mi.yeni anayasayla birlikte değşiklikler oldu mu? cvplarsanız sevinirm

Anne ve Babanın sağlık hizmetinden yararlanma şartları:
1.Aylık gelirleri olmıyacak.
2.Gelir tutarı asgari ücretin net tutarından az olacak.
3.Diğer çocuklarından sağlık hizmeti almamış olacak.
Bunun için gelir tesbiti yapılması gerekir.(Kaymakamlık) Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.10.2010 23:39:48
Recep Çınar
merhaba ben bir elektrik firmasında sigortalı olarak çalışmaktayım babam bağkurluydu ve şuan bağkurunu kapatmak zorunda kaldı ve şuanda hiç bir sağlık güvenceleri yok anne ve babam benim sigortamdan yararlanabilir mi ve yararlanabilirlerse ne yapmam gerekir? cevaplarsanız sevinirim ilginize teşekkürler..

Sayın Recep Çınar
siz SGK na giderek taahhütname imzalamanız gerekir.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
02.11.2010 08:57:07
Onur Aydın
merhaba benim 2 aydır sigortam çalışıyor ve ssk da anneminde benim sigortamdan yaralanmasını istemiştim ama baban sağ ise eğer sen bakmakla yükümlü değilsin dediler. babamın önceden yapılmış sigortası var ama şu an çalışmıyor. annemin hiç bir geliri yok. annem benim sigortamdan nasıl yaralanabilir. cevaplarınız için teşekkürler.

Sayın Onur Aydın
Siz sgk na uğrayarak taahütname imzalamanız gerekir.Ayrıca
Sigortalının anne ve babasının, sağlık hak sahipliğinden faydalanabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır;
1-Aylık ve gelirinin olmaması,
2-Asgari ücretin, vergi ve sigorta primi düşüldükten sonra kalan net tutarından az gelirinin olması,
3-Diğer çocuklarından sağlık yardımı almaması
Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.11.2010 21:25:16
Hikmet Eskici
Merhaba,

4 yıl SSK lı olarak çalışığım iş yerinden kapanma nedeni ile 26.07.2010 tarihinde işten ayrıldım. Anne babamın benim üzerimden sağlıktan yararlanma süresi nedir? Ne zamana kadar benim üzerimden sağlıktan faydalanabilirler. Yaklaşık olarak 3 buçuk aydır işsizim ve 10 aylık işsizlik ödeneği alma hakkım bulunmaktadır.
Cevaplarsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.


Cevapla Yeni Konu
06.11.2010 21:51:32
Özcan Gökpınar
Sayın Yaşar bey, merhaba

2004 yılından beri ssk çalışanıyım. annem ve babamın benim ssk dan faydalnması için üstte belirtilen 3 maddeyi inceledim.
babam çiftçilikle uğraşmakta (gelir seviyesi düşük olmakla beraber düzensizdir). üzerinde bir miktar arsa var. bu durum benim üzerimden faydalnmasına engel olur mu?
konuyla ilgili başvuru süreci nasıl işliyor. yardım ve desteğinizi rica ederiz.

Sayın Özcan Gökpınar
Bakmakla yükümlü olduğunuz Anne ve Babanız için de kurumdan alacağınız SAĞLIK YARDIMI TALEP VE TAAHHÜT FORMU`nu doldurup Kuruma vermeniz ve aktivasyonlarını yaptırmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
10.12.2010 13:22:59
Orhan Goksu
ben 2 yıllık sıgortalıyım sıgortamdan annem ve bababında yararlanmasını istıyorum ancak babam özurlu maası alıyor bu sıgortalı olmasına engelmı saygılar


Cevapla Yeni Konu
10.12.2010 14:20:34
Orhan Göksu
merhaba ben 2 yıllık sskalıyım annem ve bababın benım sskkamdan yararlanmasını ıstıyorum ancak babam 3 aydan 3 aya özrlu maaşı alıyor bu sskdana yararlanmasına engelmıdır


Cevapla Yeni Konu
15.12.2010 11:22:21
Ayşe Ketenci
dul birinin anne babası onun sskasından yararlanabilirmi

Anne ve babaların çocuklar üzerinden sağlık yardımı almasının şartları vardır.Kuruma giderek taahütname imzalanmalıdır.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.12.2010 13:38:19
Alperen Dincer
mrh benim sigortamdan annem ve babam yararlanabiliyormuş ama babamın bağkur u var yatırmıyo ama aktif durumdaymış onu nasıl hallederim yardımcı olursanız sevinirim..

Babanızın Bağ-kur kapanmadığı sürece sizden anneniz ve babanız sağlık hizmeti alamaz.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
20.12.2010 00:09:21
Oktay Şenoğlu
ben sgk lı çalışmaktayım babamın sağlık hizmeti alması için başvuru yaptım tapudan bilgilerini istediler nüfusa bağlı olduğu yerden almam söylendi böyle bir şey varmı..

5510 sayılı kanunun bakmakla yükümlü olunan kişileri tanımlayan maddesinde (3. madde, 9/c) “Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve baba”nın sigortalı üzerinden, yani çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş. Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliğinin
3/e-3 maddesinde ise “Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası” nın çocuk üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
24.12.2010 09:22:14
Erkan Duman
Merhaba Annem ve Babam daha Önce Kardesımın bağkurundan Faydalanıyorlardı,Ama simdi Kardeşim Yurtdışına gitti Simdi anne Ve babam Benım sıgortamdan Faydalanacaklar..Ekstra bir İşlem Yapmamıza Gerek varMı? Teşekkürler..

Sayın Erkan
SGK na uğrayarak taahütname doldurmanız gerekir.Aksi halde sağlıktan yararlanamazlar.Bilgilerinize.
Yaaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.12.2010 21:16:48
Derya Akça
ben de dul çalışan bayanım sikortalı olarak çalışıyorum aynı kaderi paylaşan kardeşimin hiç bir sağlık güvencesi yok benim sikortamdan yararlana bilirmiş.teşekkürler henen cevap bekliyorum durumumuz acil

Sayın Derya Akça
Malesef kardeşler bibirinin sigortasından sağlık hizmeti alamazlar.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
29.12.2010 12:21:34
Recep Yıldız
Merhaba daha 3 günlül sigortalıyım babamın 1996 ta bağkur işlemine son verdik şimdi annem ve babm benim sigortamdan faydalana bilirmi bunun için bir yerlere baş vurmamız gerklimi

Anne ve babanın ve sizin sağlık hizmetlerinden yararlanmanız için işe giriş tarihinden ititbaren 30 gün geçmesi gerekir.Siz sgk na uğrayarak taahütname doldurmanız gereklidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.01.2011 23:34:55
Semih Yılmaz
Merhabalar hocam şimdi ilk olarak sorum sizlere şu olucak, ben yaklaşık 3 senedir bir firmada ssk lı olarak çalışıyorum fakat yaklaşık 3-4 ay önce babam ameliyat oldu vede şu anda raporlu çalıştığı yer ise kapanıyor ben babamın ssk haklarından benim üzerimden yararlanmasını talep etsem.. anne ve baba üzerinde ssk hakkı olduğunu biliyorum ama birde ufak kardeşim var acaba tüm aile benim ssk hakkımdan yararlanabilirmi? yada nasıl bir yol izlemem gerekli.. bana bir fikir verebilirmisiniz

Sayın Semih Yıldız
Kardeşiniz sizin sağlık hizmetlerinden yararlanamaz.Anne ve babanızın yararlanma hakkı var şartları uyarsa.SGK na gidip taahütname imzalamalısınız.
Bigilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.01.2011 13:56:27
Enes Hakyemez
SGK ya taahhüt dilekçesi doldurmaya gittiğimde, çalışır olduğumu bildiren bir belge (bordro, şirketten alınma bir kağıt) veya sağlık hizmeti almasını istediğim aile üyeleri için nüfus kayıt örneği isterler mi?
Sadece taahhüt dilekçesi doldurmam yeterli midir?

Siz kimlik kartlarınızla gitmeniz yeterlidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.01.2011 00:32:24
Semih Yılmaz
Peki benim üzerimden annem babam ssk hizmetlerinden yararlanırken kardeşime (13 yaşında kendisi) 18 yaşına kadar devlet bakıyormu? yada yeşil kartmı çıkartmamız lazım ?

Primleri Devletçe ödenecek çocuklar

Bakmakla yükümlü kişi olarak genel sağlık sigortalısı olan ana ve babaların 18 yaşın altındaki çocukları, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı, asgari ücretin üçte birinden az olanlar kapsamında tescil edilerek primleri devlet tarafından ödenmek üzere GSS’li olacaklar. Örneğin çalışan oğlu (A)’nın bakmakla yükümlü olduğu babası sıfatıyla GSS’li sayılan kişinin 18 yaşından küçük diğer çocuğu (B) primi Devlet tarafından ödenen genel sağlık sigortalısı olacak.

Genel sağlık sigortasına ilişkin primlerini ödemeyen ana ve babalar nedeniyle sağlık yardımlarından faydalanamasalar da bu ana-babaların bakmakla yükümlü oldukları 18 yaşından küçük çocukları, primleri Devlet tarafından ödenmek üzere genel sağlık sigortasından yararlanabilecekler.

Ana ve babasız 18 yaşından küçük çocuklar primi Devlet tarafından ödenmek üzere, genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Ana ve babası olmadığı halde korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanmayan 18 yaşından küçük çocukların bu genel sağlık sigortalılıkları, varsa kanuni temsilcisi, yoksa yakınları tarafından SGK’ya başvurmaları veya SGK’ca bu durumun tespiti halinde tescil edilecek.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
10.01.2011 23:41:36
Aynil Aydın
Merhaba,Ben MEB`e bağlı yaklaşık 1 senelik öğretmenim.Annem ve babamın ssk ve bağkurları prim borcundan ötürü durmuş halde.Yapılandırma sürecini beklemekteyiz.Bu süre içerisinde ailemin benim üzerimden sağlık sigortasından faydalanmalarını istiyorum.Buna engel bir durum varmı?

Bir diğer sorum ailemin yaşadığı şehirden uzaktayım.Buradaki SGK dan halledebilirmiyim işlemlerimi?Ya da çalıştığım İlçe Milli Eğitim kurumundan halledebilirmiyim?
Teşekkürler.

Sayın Aynil Aydın
Babanızın bağ-kur sigortalılığı sonlanmadan sağlık hizmetini sizden alamazlar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.01.2011 16:52:06
Taner Aksoy
iŞE Giriş tarihim
15/12/2010
bugün prim sayıma baktığımda 17 gün yatmış.Anne ve babam ssk `mdan yararlanabilir mi?


Cevapla Yeni Konu
26.01.2011 17:21:37
Ziya Deniz Eniz
babam yaşlılık maaşı alıyor .sigortamda yaralanabilirmi


Cevapla Yeni Konu
07.02.2011 13:44:00
Bahar
ben sgk çalışanım benim sskamdan anne ve babam yararlanabilirmi babam bağkurlu ama borcuvar cevap yazarsannız sevinirimm

Babanızın bağkur terkini işletmeden Babanız ve anneniz sizin ssk nızdan sağlık hizmeti alamaz.


Cevapla Yeni Konu
08.02.2011 11:23:01
Mehmet Yılmaz
öncelikle bu konuda bilgisi olup yardımcı olanlara çok teşekurler allah razı olsun
ben birşey soracağım bu konuda bilgisi olup yardımıcı olursanız çok sevinirim benim bir komşum var madi durumu çok kötü şimdiye kadar 65 yaş maaşı alıyordu ve yeşil kartan faydalanıyordu şimdi Oğlu işe girdi ssk lı oldu
şimdi 65 yaş maaşı alan babasını ssklı yapabilirmi babasını ssklı yapsa 65 yaş maaşı kesilecek mi bu konuda bilgisi olan varsa bana i meil günderirse çok memnun olurum allah razı olsun ( bager47@mynet.com


Cevapla Yeni Konu
08.02.2011 12:20:50
Zeynep
babam bağkurlu ama borcu var o benim sskamdan yararlanamaz peki annem benim sskamdan yararlanabilir mi onun hiç bir sosyal güvencesi yok şimdiden teşekkürler

Sayın Zenep
Öncelik eşten yararlanması bu nedenle annenizin sizden sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
10.02.2011 16:04:05
Abdullah Söker
ben sssk lı bi fabrikada çalışanım annem ve babamın sskdan yararlanmasını istiyrum babamın pirimi dolu yaş bekliyor yaşı dolana kadar yararlanabilirmi baba


Cevapla Yeni Konu
15.02.2011 23:22:46
Kıymet Gizlenen
Merhaba ben 10 yıldır çalışıyorum babam bagkurluydu sonra ssk geçti fakat 1 yıldır çalışmıyorlar annemde ssk lı fakat çalışmıyor benım ssk dan yararlanabilirler mi?

5510 sayılı kanunun bakmakla yükümlü olunan kişileri tanımlayan maddesinde (3. madde, 9/c) “Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve baba”nın sigortalı üzerinden, yani çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş. Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliğinin
3/e-3 maddesinde ise “Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası” nın çocuk üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.02.2011 23:24:30
Esra
merhaba ben 25 yaşında y.lisans öğrencisiyim.bu yeni yasa ile babam emekli olacak.ben babamın bağkurundan sağlık hizmeti alabilirmiyim?

kız çocuklarından 1 Ekim 2008 öncesinde ebeveyni üzerinden sağlık yardımı alanlar, durum değişikliği (işe girme, evlenme) olsa dahi yararlanmaya devam edecekler.Bilginize
Yaşar Gönenç
Cevapla Yeni Konu
17.02.2011 20:44:26
Esra
1985 doğumlu ve öğrenciyim.babam bağkurlu ve borcu olduğu için daha önce hiç sağlıktan yararlanamadım.babam emekli olacak.ben yararlanabilirmiyim sağlık hakkından? teşekkürler..

Siz sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.


Cevapla Yeni Konu
21.02.2011 17:15:08
Enes
ben annemi sskmdan ameliyat ettirebilirmiyim babamın bagkur burcu var oluyomu busekilde

Sayın Enes
Babanızın bağkur terkini yapmadan sizin sigortanızdan sağlık hizmeti anneniz alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
25.02.2011 12:23:34
Murat Kara
Bir konuda bilğilerinize başvurmak istiyorum babam bakurlu olarak çalışmaktaydı işlerinin kötü gitmesi neticesinde bagkur primini ödeyemedi o arada rahatsızlandı benim bağkurdan faydalanarak tedavi oldu daha sonra SSK bu konuna araştırma yaparak babamın masraflarını benden tahsil etmek için icra takibi yaptı babamın benim sosyal güvencemden yararlanma hakkı yok mu napabilirim şimdiden cevaplarınız için teşekürler

Babanızın Bağkur terkini yapmadığı sürece sizin sigortanızdan yararlanamaz.Bu yasal değildir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
25.02.2011 18:09:41
Murat Dursun
ben bir fabrikada işe başladım anne ve babamın benim sigortamdan yararlanmaları için kaç gün doldurmam gerek acaba? saygılarımla

İşe girdikten sonra 30 gün geçecek.


Cevapla Yeni Konu
27.02.2011 14:55:11
Murat Güneş
ben 5 yıldır özel bi şirkette çalışıyorum abim bekar ve annem abimin sigaortasından yaralanıyor. bende resmi niakahı yaptım ve evliyim. babamı kendi sigartamdan yaralarlandırmak istiyorum bu şekilde oluyomu.. eğer oluyosa ne yapmam gerekiyor cvp verirseniz memnun olurum teşekkürler

SGK na uğrayarak taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
27.02.2011 15:06:06
Murat Güneş
ben 5 yıldır özel bi şirkette çalışıyorum abim bekar ve annem abimin sigaortasından yaralanıyor. bende resmi niakahı yaptım ve evliyim. babamı kendi sigartamdan yaralarlandırmak istiyorum yoksa yine bekar abimden mi yararlanıcak.. eğer oluyosa ne yapmam gerekiyor cvp verirseniz memnun olurum teşekkürler


sgk na uğruyarak tahütname imzalamanız gerekir


Cevapla Yeni Konu
28.02.2011 09:30:12
Mehmet Şengül
merhaba
daha önce çeşitli zamanlarda ssklı 5783 gün ve bağkurlu 16/08/2003 31/12 /2007 tarihleri arasında 4 yıl 4 ay 15 çalıştım şimdi son olara ssklı çalıştım 08/12/2010 tarihinde işten çıkışım var 90 gün dolduktan sonra çocuğum üzerinden sağlık yardımı almak istiyorum ama ,
daha önce ssk sız olduğum dönem başvurduğumda ssk ya sirket üzerinden prim borçun var öde ondan sonra dediler .(bir şirkete ortak ve mürdür olduğumdan dolayı )
emekli olmam için yaştan 3,5 yıl var işizim.bu borçtan dolayı ben ve eşim çocuğum üzerinden sağlık yardımından yararlanamıyoruz. sorum ben ssk ya hangi kanun maddelerini gerekçe göstererek bu hakkımı kullanabilirim.bu borçtan dolayı ssklı çalışırken aldığımız sağlık yardımı kesilmiyordu.bu başvurularım kabul edilmez ise gss dan prim ödeyerek yararlanabilirmiyim .

Sayın Mehmet Şengül
Kişi önce kendinin tabi olduğu statüden sağlık hizmeti almak zorundadır.Bunun için de bağkura 60 günden fazla pirim borcunuzun olmaması gerekir.Çocukların üzerinden sağlık yardımı alacak olan anne ve babalırn ise sosyal güvenliği olmaması gerkir.


Cevapla Yeni Konu
01.03.2011 09:04:01
Mehmet Şengül
cevabınıza teşekkür ederim.
şu anda yani 01/03/2011 itibarı ile sosyal güvencem yok geçmişteki kayıtlar hariç 1984 den 08/12/2010 tarihine kadar bu bün itibarı ile nasıl bir sosyal güvenceye sahip olabilirim. bir işte ssklı çalışmak hariç.iş bulunaca çalışacağım tabiki. kızım üzereinden gss den yararlanmak istiyorum ama ortağı olduğum şirketin borçları nedeni ile yararlanamıyorum.


Cevapla Yeni Konu
01.03.2011 22:32:43
Sabri Günay
merhaba ben 2/3 senelik ssk lıyım şu anda özel şirkette calışmak tayım 6 yadır ben anne mi ve babamı kendi sskm dan nasıl yararlandırabilirim ve annemin babamın hiç sosyan güven celeri yok sskm dan yararlan dırmak istiyorum bilgilen dirir se4niz cok sevinirim ?

SGK na uğrayarak taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
01.03.2011 22:37:03
Sabri Günay
bana acil cevap verir seniz sevinirim acil lütfen


Cevapla Yeni Konu
05.03.2011 22:14:16
Filiz Gezer
Ablam emekli. Annem şeker hastası. Annem ablamın emekliliğinden yararlanarak tedavi olup ilaçlarını alabilirmi?

SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.Gelir durumu belirler.


Cevapla Yeni Konu
06.03.2011 17:29:15
Aliosman Güngörmüş
ssk dan sigortalıyım babam yaşlılık aylığı alıyor babamı muayene ettirebilirmiyim?


Cevapla Yeni Konu
08.03.2011 17:11:21
Özlem Öztürk
siizn üzerinizden sağlık yardımı alacaksa 65 yaş maaşı ksilir


Cevapla Yeni Konu
13.03.2011 17:09:04
Sıbel Cetın Etın
slm ben sıbel 28 yasında ve esımden ayrıldım hıc bır sosyol guvencem yuk babamın sıgartasından faydalanırız dedık ama olmuyor yenı kanuna gore 18 yasını doldurmıs kız evlatları faydalanımıyormus ama tvde duydugum kadarıyla bu kanun yururlukten kalkmıs ne yapmam lazım babamın sıgortasından faydalanmam ıcın yardımcı olun bana


Cevapla Yeni Konu
16.03.2011 13:52:36
Nusret Mahdum
Merhaba. Ben yaklaşık 2 yıldır babamın LTD işletmesine baglı çalışan olarak SSK lıyım. Babam işletmesini kurduktan sonra BAĞKUR a başvurmuş ama yaşı 65 ten fazla olduğu için kabul edilmemiş!! Bende SSK ya bağlanarak babamın ve annemin (şimdiye kadar hiçbir sağlık hizmetinden yararlanmadılar) sağlık sigortamdan yararlanmalarını istemiştim. Ama buna da onay vermediler çünkü babam işletmenin sahibi idi. Annemi de babama bağlı olduğu için onaylayamadılar. Hatta üzerlerinde ev tapusu var mı diye de sormuslardı.
Sizin yukarıda verdiğiniz bilgilere bakılırsa bunu sormaya hakları yoktu sanırım.
Şimdi babam işletmeyi benim adıma devrediyor ve böylece ben BAĞKUR a geçiş yapıcam. Babam da iş hayatını bırakmış olacak. Bu sayede anne babam sağlık sigortamdan yararlanabilir mi? Önümüze başka engeller çıkabilir mi?Bir de bu torba yasasının başlaması gündemde. Bu yasa başlarsa bizim durumuzu nasıl etkiler?
Teşekkür ederim paylaştığınız bilgiler ve yardımlarınız için.

1Kişi önce kendisine ait sigortasından sağlık hizmeti alır.
Anne ve Babanın Sizin SSK nızdan yararlanması için Bağ-kur kayıtlarının olmaması gerekir.
Anne ve Baba için Taahütname doldurularak SGK na verilmelidir.Gelir düzeyine bakılır.

Saygılarımla..

Not: Sizin yukarıda paylastıgınız kanunları asagıda tekrar paylasıyorum izninizle!
----5510 sayılı kanunun bakmakla yükümlü olunan kişileri tanımlayan maddesinde (3. madde, 9/c) “Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve baba”nın sigortalı üzerinden, yani çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş. Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliğinin
3/e-3 maddesinde ise “Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası” nın çocuk üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş.----


Cevapla Yeni Konu
16.03.2011 16:42:30
Nusret Mahdum
Teşekkürler..


Cevapla Yeni Konu
17.03.2011 10:48:41
Güllü Erberk
Benim lise son sınıfta oğlum var.Babasınıı sigortasından yararlanabilir mi? veya ne yapmalıyız beni aydınlatırsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar...


Cevapla Yeni Konu
26.03.2011 09:00:03
Emine Aydın
merhabalar ben ssk lıyım annem benim sigortamdan yararlanıyorfakat ben 2 ay sonra evlenicem soyadım değişecek vb. annen halen benim siğortamdan yararlanabilirmi?iyi çalışmalar...

Siz sgk na uğrayarak taahütname imzalamanız gerekir.Ayrıca
Sigortalının anne ve babasının, sağlık hak sahipliğinden faydalanabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır;
1-Aylık ve gelirinin olmaması,
2-Asgari ücretin, vergi ve sigorta primi düşüldükten sonra kalan net tutarından az gelirinin olması,
3-Diğer çocuklarından sağlık yardımı almaması Bu şartlar devam ediyorsa anneniz sizden sağlık yardımı alır.
Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.03.2011 18:55:00
Ender Uysal
annem ve babam abim üzerinden sigortalı abim emekli olucak anne babamı benim sigortamdan faydalandırmak için ne gerekli

SGK na uğrayarak tahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
01.04.2011 16:47:04
Hasan İnan
ben şu anda sigortalıyım annem benim sigortamdan yararlana bilirmi babam daha önce bağkurluydu şuanda durduruldu bakıla bilmesi için ne yapmam gerekiyor

Bağkur terkini yapmışsa Anne ve babanız sizin üzerinizden sağlık hizmeti alır.SGK uğrayıp taahütnama imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
02.04.2011 18:21:53
Sibel Yılmaz
mrb babaannem yaşlılık maaşı alıyor ve üzerine tapu var. böylelikle oğlunun veya kızının sağlık sigartasından yararlanabiliyormu? veya torununun sağlık sigortasından yararlanabiliyorumu? ilginize şimdiden teşekkürler.


Cevapla Yeni Konu
03.04.2011 21:09:47
Ali Osman Semizoğlu Emizoğlu
Merhabalar beninde benzer bir surum vardı cevaplarınız için şimdiden teşekkürederim.ANNEM,BABAM,65LİK MAAŞI VEYA YAŞLILIK MAAŞI Alıyorlar ancak,benim üzerimden,yani oğlunun üzerinden,SGK dan sağlık hizmeti alması duğrumu olur,çünkü 2001 yılından itibaren SGK den faydalanıyorlar ileride bir sorun olurmu. TEŞEKKÜRLER.


Cevapla Yeni Konu
04.04.2011 14:19:42
Mürsel Baykuş
Annem ve babamın benim sigortamdan yararlanması için ne yapmam gerekir?. detaylı bi bilgi alabilir miyim. teşekkürler..

Sayım Mürsel SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız yeterlidir..Bu tahütnamedeki şartlara uygunsa sağlık hizmeti alırlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.04.2011 15:58:42
Mürsel Baykuş
ilginiz için teşekkür ederim. bi sorum daha olacak: Babamın üzerine arsa ev bulunmaktadır. bu sorun çıkarır mı ?. birde SGK`dan başka bi yere girmem gerekiyo mu. nufüs müdürlüğü, belediye falan. Ayrıca SGK`ya geldiğimde evrak falan getirmem lazım mı. neler gerekli ?. uzun soru oldu ama şimdiden çok teşekkür ederim ilginiz için...

Önce SGK na uğra bir adet anne ve babanın sağlık hizmetlerinden yararlanması için taahütname al edüt et doldur.


Cevapla Yeni Konu
04.04.2011 16:32:41
Ali Osman Semizoğlu
ANNEM,BABAM,65LİK MAAŞI VEYA YAŞLILIK MAAŞI Alıyorlar ancak,benim üzerimden,yani oğlunun üzerinden,SGK dan sağlık hizmeti alması duğrumu olur,çünkü 2001 yılından itibaren SGK den faydalanıyorlar ileride bir sorun olurmu. TEŞEKKÜRLER.Cevapla Yeni Konu
04.04.2011 16:32:45
Ayşegül Dayı
bir yılı aşkın süredir meb de sigortalı çalışan evli bir bayanım anne ve babam yeşil kartlı ve babam sakat maası alıyor. bugun eczane sigortalı çocuğunuz var ondan faydalanmak zorundasınız diyip ilaç vermemis.bu bir zorunlulukmudur. yeşil kartlı anne babamı sigortalı yapmak maaşta kesintiye sebep olurmu


Cevapla Yeni Konu
07.04.2011 22:27:18
Murat Kara
657 tabi devlet memuruyum babam 65 yaşlılık maaşı alıyor daha önce üzerimden bakmakla hükümlü olarak sağlık ve ilaclarını alıyordum ama şimdi yaşlılık maaşı alıyorsun diye üzerimden resmi olarak düşürüldü ama şimdi ilacınıda alamıyorum sağlıkdan feydalanamıyor ne yapmam gerekiyor saygılarımla
198080


Cevapla Yeni Konu
07.04.2011 22:49:00
Murat Kara
657 devlet memuruyum babam bakmakla hükümlü olarak üzerimden bakınıyordu 65 yaşlılık maaşı alıyorsun diye üzerimden düşürüldü şimdi ise sağlıktan faydalanamıyor ilaclarını alamıyoruz yeni cıkan torba yasasından terar üzerimizden baktıra bilirmiyiz saygılarımla


Cevapla Yeni Konu
09.04.2011 17:04:59
Ali Osman Semizoğlu Emizoğlu
--------------------------------------------------------------------------------
ANNEM,BABAM,65LİK MAAŞI VEYA YAŞLILIK MAAŞI Alıyorlar ancak,benim üzerimden,yani oğlunun üzerinden,SGK dan sağlık hizmeti alması duğrumu olur,çünkü 2001 yılından itibaren SGK den faydalanıyorlar ileride bir sorun olurmu. TEŞEKKÜRLER.

NOT..Arkadaşlar yukarıdaki soruma cevap verebilecek biri yokmu allah aşkına .

Sgk 2022 sayılı kişilerin sağlık yardımlarını karşılamaktadır.Bu nedenle önce kişiler kendisine ait olan kurumdan sağlık hizmeti almalıdır.Bu nedenle sizden alması yasal değildir.Siz taahütname imzalıyorsunuz.Onun içeriğine uygun olmalıdır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.04.2011 15:12:30
Nusret Mahdum
Merhabalar.. Bişey daha soracağım Yaşar Bey..Babamın adına olan LTD şirketimiz benim adıma geçiyor. Şuan SSK lıyım ama bundan sonra BAĞKUR lu olacağım. Babam ve annem şimdiye kadar hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamadılar. İkisi de işsiz ama üzerlerinde ev tapuları var. "Anne ve Baba için Taahütname doldurularak SGK na verilmeli.Gelir düzeyine bakılacak". demistiniz. Taahhütmane muhtarlıktan onaylanmıs olmalı mı? Anne babamın bana bağımlı olduklarını ispatlamak için ne yapılmalı?

Saygılarımla,
Nusret Mahdum

SGK undan alacağın tahütnameyi edüt edersiniz.Orada sorular var.Ona göre imzalayıp kuruma verirsiniz.Muhtarlıkla bir ilintisi yoktur.Bilginize.
Yaşar Gönenç
Cevapla Yeni Konu
13.04.2011 15:20:57
Gülsüm Post
ben 3 yıllık kadrolu öğretmenim. babam benim sağlık güvencemden yaralanıyor. bu süre ne kadar böyle devam eder. evlenine de eder mi


Cevapla Yeni Konu
20.04.2011 12:47:45
Nesrin Turan
merhaba, annemin herhangi bir güvencesi yok babamla boşandılar, ablam üzerinden sigortalattırmak istiyoruz sağlık sebebiyle acil bir durum var, ablam başka şehirde, annemin üzerinde kendisin kullanmadığı sadece resmiyette kayıtlı olunan başkasına ait bir araba vardı, bu araba ile işlem yaptırabilir miydik ki bize olmayacağı söylendiği için baya bir uğraştık ve devrini yaptık, acaba ablam farklı şehirden tüm işlemlerini yaptırabilir mi sgk bürosuna uğraması yeterli mi şimdiden teşekkür ederim.

Ablanız SGK na uğrayıp taahütname doldurması gerekir.


Cevapla Yeni Konu
20.04.2011 13:47:58
Ali Osman Sman
YAŞAR,BEY VERDİĞİNİZ BİLGİ İÇİN TEŞEKKÜR EDRİM.


Cevapla Yeni Konu
21.04.2011 14:17:36
Serkan Şanver
bu benim için çok acil ben şuanda işsizlik maaşı alıyorum ve annemi üzerime almak istiyorum sağlık karnesi bölümüne gittim bana baban 65 maaşı alıyor anneni üzerine alamssın dediler bende bundan önce annem benim üzerimdeydi dedim nasıl olur desemde kabul etmiyorlar kardeşim çalışıyor o üzerine almak istedi onuda kabul etmediler annem özürlü maaşı alıyor %90 özürlü raporu var gidecek yeşil kart alaçak sonrada maaşı kesilecek dediler lütfen çok acil yardımcı olunnn bekliyorummmm


Cevapla Yeni Konu
26.04.2011 15:07:29
Talip Saraç
ben ssk`lıyım. nasipse 3 ay sonra emekli olacağım. sorum şu: eşim bağkurlu ve 3 yıllık prim borcu var. eşim bu borcunu kapatmadan, benim sağlık sigortamdan faydalanabilir mi?

Faydalanamaz.Bağkur ter ki lazım Ya da borcunu ödeyip kendi sigortasından yararlamnır


Cevapla Yeni Konu
27.04.2011 14:36:36
Mürsel Yılmaz
Babam ve annemin benim sigortamdan yararlanması için ne yapmam gerekir?. ssk ya uğrayıp taahaütname mi doldurmam lazım. ayrıca ssk ya gelirlken annem ve babamn nufus cüzdanını getirmem gerekir mi . şimdiden teşşekkürler ??

Taahütname doldurmanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
27.04.2011 14:59:33
Mürsel Yılmaz
SSK YA GELDİĞİMDE TAAHTÜTNAME DOLDURDUĞUMDA ANNE VE BABAMIN NUFUÜS CÜZDANLARINI GETİRMEM GEREKİR Mİ

Bilgileri lazım olur


Cevapla Yeni Konu
28.04.2011 11:35:55
Şenay Özlem
4 senedir dükkan işletiyorum.bağkura girişim, numaram ve kaydım yok. hiç prim de yatırmadım.dükkanımı kapatmak istiyorum. ödeme yapmadan ayrılmak istiyorum. bu mümkün müdür? daha önce ne ssk,nede bağkur girişim var.yaşım 50, bu yaştan sonra da emeklilik düşünmüyorum.

Sayın Şenay Özlem
1 Ekim 2008 den sonra bağkur tesciliniz otomatikman yaptırılır.Siz de bu pirimleri ödemek zorunda kalırsınız.
Siz kendiniz tescilinizi yaptırınız.Afdan yararlanırsınız.Bu er geç karşınıza çıkar.Her şey bilgisayar ortamındadır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
28.04.2011 12:38:09
Aylin Varlık
esnaf idim. işyerimi kapattım. fakat bağkur borçlarımı ödeyemedim. şu an 2 aydır ssk`lı çalışıyorum. ssk geçerli olup,sağlık hizmeti alabilirmiyim. teşekkürler.


Sayın Aylin
Siz Sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
02.05.2011 00:17:53
Mehmet Sonaçan
yeni bir iş yeri açtım bir hafta oldu basit üsülde vergi mükellefi olarak otomatik bağkulu olacağaımı söylediler aylık bağkur primimi ne zaman ve nereye ödeyeceğim ben ve çocuklarım sağlık hizmeti almak için her hangi bir yere baş vuru yapmam gerekiyormu cvbnız için şimdiden tşkler... SAYGILARIMLA

Siz Bağkur girişinizi yapınız.SGK na giriş bildirgesi tanzip edip vermelisiniz.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
10.05.2011 23:06:19
Çğdem Sökmez
dedem 65 yaşını doldurmuş ve diyaliz hastası. yaşlılık maaşı alabilmesi için gerekli şartlara uygun ancak diyalize girmek için oğlunun sigortasından yararlanıyor. durumda yaşlılık maaşı alabilir mi? yaşlılık maaşı alırsa oğlunun sigortasından yararlanamaz mı ?


Cevapla Yeni Konu
23.05.2011 18:44:19
Ufuk Demirci
merhaba ben meb de kadrolu öğretmen olrak çalışmaktayım. ben van da annem babam ise osmaniyede oturmaktalar. saglık güvencemden faydalanmaları durumunda aynı ilde olma şartı var mı? daha önce ilaç yardımı için fatura falan almaları gerekiyodu eczaneden acaba o durum hala aynı mı? bu konuda bilginiz varmı cevaplarsanız cok sevinirim.. anne babama bakmakla yükümlü olabilmek için hangi evrakları hazırlamam gerekir??


Cevapla Yeni Konu
26.05.2011 19:51:25
Ömer Yilmaz
Ben 5 yildir Almanyada sigortali olarak calismaktayim.
Türkiyedeki annem, babamin imam nikahli esi ve mülkü anneme ait olan evde beraber oturuyorllar. Annem`in herhangi bir geliri ve hicbir sigortasi yok Babam Bagkur emeklisi fakat annem Babamin Bagkur sigortasindan faydalanamiyor. Kardeslerimde herhangi bir sigortali iste calismiyorlar. Almanya - Türkiye sosyal anlasma
hükümleri geregi annem Türkiyede benim üzerimden saglik
sigortasindan yararlanabiliyormus. Ancak nereye müracaat edecegimi ve hangi evraklarin istendigini bilmiyorum.
Bana yardimci olabilirseniz mutlu olurum. Tesekkürler.


Cevapla Yeni Konu
27.05.2011 01:21:59
Eray Yıldırım
merhabalar , 2005 tarihinde ufak bir iş yerini devraldım.3 ay sonra kapattım ama kapanışı vermedim.Bundan dolayı çok sorunlar yaşadım en sonunda vergi affından yararlanarak borcumu takside bağlattım.1 seneyi aşkın süredirde ssk lı olarak çalışmaktayım.Ama sağlık anlamında hiçbir şeyden yararlanamıorum.Hasta olsam bile rapor alamadığım için işe gitmek zorunda kalıyorum.Acaba bu çıkan vergi affında takside bağlattığım için artık sağlıktan yararlanabilip rapor alabilirmiyim?Hassasiyetiniz ve vermiş olucağınız bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim...


siz SSK lı olarak çalıştığınız için Sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.Bağ-kur borcu engel olmaz.Kimlik kartınızla SGK aktivasyon yaptırınız.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.06.2011 15:13:45
Uğur
iyi günler babamın vergi dairesine yüksek miktarda borcu var. Ben 2 aydır çalışıyorum babam şu anda çalışmıyor babam benim sigortadan yararlana bilirmi

Babanızın bağ-kur kaydı olduğundan sizden sağlık hizmeti alamaz.Terkini işletmek gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.06.2011 20:06:56
Tuba Demirtaş
merhabalar ben 2 aydan beri bir şirkette sıgortalı olarak çalışıyorum. annemin ve babamın benim sogırtamdan yararlanmasını istiyorum. annem ve babamı sıgırtoda üstüme kayıt ettirmem gerekirmi ? teşekkürler.

Bunun için SGK na uğrayıp talep formunu doldurmalısınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.06.2011 18:53:33
Adem Dem Atabay
65 yaşlılık maaşı alan anne.. oğlunun sgk sağlıktan yararlanabilirmi..


Cevapla Yeni Konu
18.06.2011 17:03:40
Ezgi Çalışkan
merhaba benim abim 8 ay önce vefaat etti annem başkasıyla evli olduğu için babamında dairesi olduğu için maaşını alamıyor bu durumda kız veya erkek kardeşleri yararlana biliyormu.


teşekürler


Cevapla Yeni Konu
21.06.2011 00:02:57
Ahmet Yener
Merhaba. Babam ve Annem benim sigortamdan faydalanıyordu. Babam 2 ay önce SSK emeklilik hakkı kazandı. Şu anda hala sağlık güvencesi benim sigortam üzerinden devam edip etmediğini bilmiyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler

Babanız artık kendi sigortası üzerinden sağlık hizmeti almalıdır.SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırması gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.06.2011 15:12:42
Sinan Leylek
babam daha önce bağkuru açılmış fakat ödemediği için borçlanmış şuan hiçbir gelirleri yok. benim ssk mdan yararlanmaları için sigortaya baş vurdum babanın bağkurunu kapatması gerekli dediler. ben babamı değilde sadece annemi sskmdan yararlandırabilirmiyim .. teşekkürler

Melesef Bağ-kur terki olmadam baban ve anneden sizden sağlık hizmeti alamaz.


Cevapla Yeni Konu
22.06.2011 15:23:14
Sinan Leylek
babam bağkura yazıldıktan sonra hiçbir ödeme yapmamış borçlanmıştır. sskdan yararlanamıyorlar ..abim sskdan yararlanmaları için kendi üzerine aldı anne ve babamı şuan abim işsiz sgortası durdu. buyüzden şimdide ben anne ve babamı üzerime almak için başvurdum ama babanın bağkurunu kapatması lazım dediler yoksa yararlanamaz dediler. peki ben sade annemi sskmdan yararlandırabilirmiyim.. daha önce abimin üzerinden yararlanıyodularda şimdi benim üzerimden neden yararlanamıyorlar kanunlarmı değişti.... teşekkür ederim


Cevapla Yeni Konu
26.06.2011 11:42:26
Songül Ongül
bekarım otuz yaşındayım annemin bakur aylıgı var yararlana bilirmiyim sıgortalıda çalışanım şirket elamanıyım

Siz sağlık hizmetini kendi sigortanız üzerinden alırsınız.Annenizin bağ-kur aylığı kendisine aittir.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
29.06.2011 09:59:35
Onur Dinler
SGK çalışanının anne ve babası çalışan emekli olana kadar sağlık yardımlarından faydalanıyorlardı. Çalışan emekli olduktan sonra anne ve babası sağlık yardımlarından yararlanabilirler mi ? ....TeşekkürlerCevapla Yeni Konu
04.07.2011 01:15:51
Gülcan Alkan
merhaba benim eşimin bağkura borcu olduğu için kendi sigortası yok benim sigortamı öderse kaynanam vekayın pederim benim sigortamdan yararlana bilirlermi kaynanamın da kayın pederimide sigortası yok


Bağkur terkini işletmeden sağlık hizmetlerinden yararlanamaz.


Cevapla Yeni Konu
16.07.2011 23:26:36
Ferıdun Tasan Asan
taahütnameyi nerde dolduruyoruz teşekkürler

SGK larında mevcut.Alıp doldurursunuz.


Cevapla Yeni Konu
20.07.2011 00:18:21
Mehmet Özgün
Sağlık yardımı talep formunu nereye teslim etmemiz gerekiyor? işlemler nerede yapılıyor? Ankara`da yaşıyorum. yardımcı olabilir misiniz?

SGK na teslim etmelisiniz.


Cevapla Yeni Konu
20.07.2011 15:23:42
Mustafa Ersoy
http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/a1764f53-bddd-4094-bfad-f4d81ff153b4/EK+33.doc?MOD=AJPERES

Bu adreste Ek-33 Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu`nu bulabilirsiniz.


Cevapla Yeni Konu
27.07.2011 19:33:43
Yusuf Ziya
babam inşaatçı sigortası düzensiz yatırılıyor annem benim sigortamdan faydalanabilirmi, ne gibi bi işlem gerekir

Malesef babanızın ssk sı üzerinden sağlık hizmeti alması gerekir.Cevapla Yeni Konu
30.07.2011 17:58:24
Coskun Ucar
ben şuan da daha yeni okulu bitirdim ve işe başalım ağustosun birinde sigortam yatmaya başlıcak.babamın günleri doldu yaşını bekliyo 2016 yılında emekli olcak o zman kadar da prim yatırmıcak sigortaya dondurma dilekçedini verdi şuana sağlıktan falan yararlanamıyo benim sigortamdan ailem yararlana bilir mi bu arada babam bu zmana kadar isteğe bağlı ödedi sigortasını yardımcı olursanız sevinirim

Sayın Coşkun Uçar
Siz SSK lı olursanız anne ve babanız sizin üzerinden sağlık hizmeti alır.Kuruma taatütname doldurmanız gerekir.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
30.07.2011 18:42:40
Coskun Ucar
bana yardımcı olucak birisi yok mu burda


Cevapla Yeni Konu
06.08.2011 00:19:10
Candaş Acar
merabalar..
kendim 3,5 yıldır ssk lıyım. babamda çiftçi bağkurlu fakat son bikaç aydır primini ödeyemiyor. annemin kendine ait sigorta kaydı yoktur. babamın sigortasından sağlanan sağlık haklarını kullandığı için şuan bu haklarından kuhaftır. annem benim sigortamdan yararlanabilirmi. şayet yararlanabiliyorsa nereye ve hangi evraklarla başvurmam gerekli. şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar..

Babanız bağ-kur terkini yapmadan anneniz sizin üzerinden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
09.08.2011 03:36:15
Mürsel Güldag
annem babam ciftci uzerlerine tarlaları bende belediyede calışıyorum onları kendi sskma almam mumkunmu bagkurlarıda vardı ama odeyemediler benim uzerimden sigortamdan yararlanabilirlermi yararlana biliyorlarsa ne yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum tşkler

Bağkuru terk etmeden sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
10.08.2011 19:06:43
Ayşenur Kasap
1 senelik sigortalıyım. babam abimin üstünden sağlık imkanlarından yaralanıyormuş. abimin dediğine göre böyle bi talebi veya imzası olmamasına rağmen babam bi şekil abimin üstünden sağlıok imkanlarından yararlanıyor. aldığım bilgilere göre babam abimin üstünden benim üstümden yararlanmaya başlamış ama benim haberim yok .. ne yapabilirim


Cevapla Yeni Konu
11.08.2011 15:47:35
Meltem Çiçek
kamuda çalışan memurum.annem ve babam boşanmak üzere.boşandıktan sonra annem benim sağlık sigortamdan faydalanabilir mi? annemin hiçbir geliri yok ama üzerine ev tapusu var. ev tapusu olması benim sigortamdan faydalanmasına engel olurmu?cevap verirseniz teşekkür ederim

Boşanma kararından sonra anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alır.


Cevapla Yeni Konu
12.08.2011 01:02:08
Mehmet Ali
emekli sandığına tabi memur olarak çalışmaktayım. babam vefat etmiş ve şuanda 20 li yaşlarda bir kızkardeşim var; ve bu kardeşimin hiçbir sağlık güvencesi bulunmamakta, kız kardeşimin sağlık güvencemden yararlanabilmesi için onu kaydıma geçirebilirmiyim. bu konuda yapabileceklerim neler olur bilgi veririseniz çok sevinirim. teşekürler....

Malesef kardeşlere sağlık hizmeti sizin üzerinizden verilmez.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.08.2011 14:29:23
Sedat Bozkurt
babamızın hiç bir geliri yok, üzerine ev tapusu olması benim sigortamdan faydalanmasına engel midir? şimdiden tşk ler

Engel değildir.SGK na uğrayıp taahütname doldurunuz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.08.2011 16:05:52
Sevinç Özden
annem babamdan boşandı. annem, ssk emeklisi olan vefat etmiş babasından emekli maaşı alabilirmi ve sağlık sigortasından faydalanabir mi? cevap verirseniz sevinirim.

Annenizin kendi emekli maşı yoksa babasından yetim maaşı alır.Yetim maaşı alana da sağlık hizmeti verilir
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
20.08.2011 14:32:16
Ahmet Yılmaz
Babam ssk dan emekli. annem babamın ssk sından faydalanıyor. ben yaklaşık 2 yıldır devlet memuruyum. annemin benim üzerimden sağlık hizmeti alması mümkün mü?
Bakmakla yükümlü olunan kişiler konusu ile ilgili olarak bu durumda ben memur olarak anneme bakmakla yükümlü olmuyor muyum?
Şimdiden Teşekkür ederim.

Anneniz babanızın üzerinden sağlık yardımı alır.Sizden alamaz.


Cevapla Yeni Konu
22.08.2011 03:17:34
Ayşe Deniz Eniz Eniz Eniz 22.08.2011
annem alzaymır hastası.sadece aylık 67 avro yurtdışı maaşı var.üzerinde ev arsa tapusu yok.başka gelire sahip değil.ben emekli sandığından yeni emekli oldum.annem benim üzerimden sağlık yardımı alabilir mi.bilgisi olan yazabilirmi.nasıl bir yol izlemeliyim.teşekürler.


Cevapla Yeni Konu
23.08.2011 10:23:23
Özlem Karagöz
benim eniştemin acil ameliyat olması lasım ama sigortadan emekli olabilmesi için yaşını bekliyor. emekli olamadığı için şu anda sigortadan yararlanamıyo dediler. Benim öğrenmek istediğim oğlundan yararlanabilir mi işe daha yeni başladı 1 ay bile sigortası dolmadı yararlanması için ne yapmamız gerekiyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.tesekkürler...

30 günün dolması gerekir.SGK na gidip taahütname doldurması gerekir.


Cevapla Yeni Konu
23.08.2011 18:11:00
Ayşe Deniz Eniz Eniz
annem alzaymır hastası.aylık sadece 67 avro maaşı var.yurtdışından.başka hiç bir geliri yok.ben yeni emekli sandığından emekli oldum.benim sağlık güvencemden yararlanabilirmi.bana lütfen yardımcı olurmusunuz.nasıl bir yol izlemeliyim.teşekürler...


Cevapla Yeni Konu
24.08.2011 23:46:20
Eda Mısırlıoğlu
merhaba benim babam emekli sandıgı emeklisiydi vefat etti.ben ve annem babamdan dul ve yetim aylıgı alıoyoruz.şuan ben çalışmıyorum.babamın üzerineyim.ssk lı bir işe girdigim taktirde saglık sigortasından ve yetim aylıgından kesliyo diye biliyorum .benim sorum şu ssklı işte çalışıp geri işten ayrıldıgım taktirde geri babamın saglık sigortası ve yetim aylıgından tekrar yararlanma sansım varmı.şuan 25 yasımı doldurdum

Siz SSK lı çalışsanız da emekli olsanız da yetim maaşınız kesilmez.İki maaşınızıda alırsınız.Sadece evlendiğinizde ve memur olduğunuzda kesilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.08.2011 03:16:12
Sibel Özgür
MERHABA benim annemde yaşlılık hastalığı var.alzaymır hastalığı diyor doktorlar.kendi ihtiyaçlarını göremez halde.üzerinde mal, mülk, ev ,arsa tapusu yok.sadece yurtdışından ayda 140 tl kadar aylık maaşı var.siteyi takip ediyorum.benim sorumun aynısını ayşe hanım diye bir arkadaş daha bahsetmiş.her hangi bir cevap yazılmadı.bende emekli sandığından emekliyim.annem benim sağlık güvencemden yararlanabilirmi.ayrıca babam vefat etti.onunda sağlık güvencesi yoktu zaten.ben evliyim.bilgi verilirse memnun olurum.şimdiden çok teşekür ederim.

SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
03.09.2011 01:42:53
Derya Aziz
MERHABA BABAM YAŞI BEKLİYOR BENDEN YARARLANMASI İÇİN YUKARIDA SAYDIĞINIZ ŞARTLAR (GELİRİ BİRAZ ÜZERİNDE) GEREKLİMİ TEŞEKKÜRLER


Cevapla Yeni Konu
03.09.2011 19:55:47
Naima Kamalova
ben özbekistan uyruklu turkle evli oturma inznı olan 2 yıldır ssklı olarak bir ozel şirkette çalışıyorum özbekistanda yaşayan babam rahatsizlandı onu buraya getirib sigortamdan yararlanarak tedavi ettirabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim


Cevapla Yeni Konu
04.09.2011 17:45:29
Gökhan Kısacık
Annemi ve Babamı n sesekamdan yararlanmasıiçin neyapmam gerek

SGK na uğrayıp taahütname vermelisiniz.


Cevapla Yeni Konu
08.09.2011 22:48:25
Seyit Işık
ben sigortalıyım annemin benim sigortamdan yararlanmasını ıstıyorum fakat babamın çiftçilikden bagkur girişi var fakat ödeme yapılmadı ve emeklı olmadı annemın uzerıne de tarlalar var . eşi bagkurlu ıken ben oglu olarak annemı sigortalı yaptırabılırmıyım ve uzerınde tarlalar varken.

Anneniz babanızdan sağlık hizmeti almalıdır.Babanız bağkur terkini yapmadan aneniz sizin üzerinizden ağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
09.09.2011 19:55:51
Tolga Özer
Merhabalar.ben tam 3 ay işsiz kaldım. 1 Eylül itibari ile SSK girişim tekrar yapıldı. Daha önce annem ve babam beniim üzerimden sağlık sigortasına sahipti. Şimdi annem ve babam sağlıktan faydalanması içi 1 ay beklemesimi gerekecek...çok acil ameliyat olması gerekiyor. abiminde en son 1 yıl önce yeni işinde sigorta girişi yapıldı. şimdi annemi ve babamı onun üzerinden faydalandırsak yine 1 ay beklemekmi zorundalar diye soracaktım...
şimdiden çok teşekkürler

İşe girdikten 30 gün sonra sağlık hizmetlerinden aile bireyleri ve kendisiniz yararlanırsınız.


Cevapla Yeni Konu
11.09.2011 13:36:11
Ahmet Toprak
Yaşar Bey Merhabalar,3 yıldır özel sektörde çalışmaktayım.Annemin ve babamın üzerine ev tapusu bulunmakta.Ufakta bir kira geliri almaktalar.Başkada bir gelirleri bulunmamakta.Benim sağlık sigortamdan yararlana bilirler mi? Yararlanabiliyorlarsa SGK hangi evrakları götürmem lazım.Acil bilgilerinizi rica eder, saygılarımı sunarım...

Sizin SGK na uğrayıp sadece taahütname doldurum kuruma vermeniz gerekir.


Cevapla Yeni Konu
13.09.2011 17:58:00
Gül Acer
Merhaba . 5 Yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım.Kendim TC vatandaşıyım, annem ve babam ise Azerbaycan vatandaşı.Acaba onlar benim sigortamdan yararlana bilirlermi.Burda ikamet etmiyorlar,sadece belli
aralıklarla misafir olarak gelib gidiyorlar?Şimdiden teşekkür ederim.


Cevapla Yeni Konu
14.09.2011 08:51:03
Dilek
merhabalar,ben 8 aydır bir şirkette çalışıyorum.babam 1ay önçe kalp ameliyatı oldu benim üzerimden sigortası devam ediyor ama iş değiştirmeyi düşünüyorum sigortasında bir kesilme olur mu?Çünkü hala tedavi görmekte.


Cevapla Yeni Konu
26.09.2011 16:14:32
Seda
BENİM SİGORTAMDAN ANNEM VE BABAM YARARLANABİLİYOR. EVLENMEYİ DÜŞÜNÜYORUM EĞER EVLENİRSEM AİLEM SİGORTAMDAN YARARLANMAYA DEVAM EDER Mİ?

SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.


Cevapla Yeni Konu
28.09.2011 11:06:04
Sevda Özdemir
merhaba ben kızımın üzerine sgortalıyım ve hamileyim şimdi hastaneler bana bakmıyo doğum olmaz diyolar doğumumada onbeş gün kaldı vede sezeryan maddi durumumda yok bana ecele bir cevap verirseniz sevinirim


Cevapla Yeni Konu
28.09.2011 14:08:51
Sevda Özdemir
merhaba ben sevda kızımın üzerinden sigortalıyım ve hamileyim şimdi hiç bir hastahane almıyor. Ve sezeryan olmam gerekiyor durumum da yok bana bilgi verirseniz sevinirm. Üstelik doğumumada 15 gün var. cevabınızı acele bekliyorum...


Cevapla Yeni Konu
30.09.2011 00:29:04
Merve Türkmen
merhabalar. benim annem ev hanımı babam ise yeni işten çıkarıldı. ben özel bir şirkette 1 yıldır sigortalı olarak çalışıyorum. şimdi anne ve babamın benim sigortamdan yararlanmalarını istiyorum. bugün sgk dan form doldurduk ama babam 1 hafta içinde başka bir işe girebilir. bu gireceği iş tamamen sigortasız ve hiçbir kaydı olmayan serbest bir iş. yani yanında çalıştığı adama yardımcı olur gibi gidecek harçlık alacak bu durum problem yaratır mı ilerisi için? ileride kullandığımız tutarı bizden faiziyle geri talep ederler mi?

SSK olarak çalışmazsa bir sorun olmaz.


Cevapla Yeni Konu
30.09.2011 10:52:27
Sedat Vinç
slm.ben 2001 den sigortalıyım ,ve şuan devam ediyor ,annemin, sigortamdan yararlanmasını istiyorum ,kendisi çalışıyor ama sigortasız ,ne yapmam gerekiyor ,hangi kuruma danışmalıyım,evrak olarak ne istiyorlar... saygılar..


Cevapla Yeni Konu
04.10.2011 11:35:24
Yıldırım Öner
Merhaba. 5 aylık sigortalı çalışanım. Annemin ve babamın benim sigortamdan yararlanmasını istiyorum. Babamın kendine çalıştığı ufak bi atolyesi vardı vergi levhası ve bağkuru açıktı. Geçtiğimiz ay dükkanı kapattı. Bağkuru işliyor fakat ödenmiyo. Babam Bağkurlu olduğundan dolayı annemin benim sigortamdan yararlanamaz diye duyum almıştım. Yararlanabilmesi için ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
Sayılarımla.
İyi çalışmalar..

Babanızın Bağkura borcu olmaması gerekir.Bağkur terkinin de yapılmış olması lazım.Aksi halde sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Kendi sigortası üzerinden almak zorundadır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.10.2011 10:14:46
Yıldırım Öner
Sayın Yaşar GÖNENÇ
Bilgilendiridğiniz için teşekkür ediyorum. Babamın bağkuru kapalı değil halen devam ediyor. Peki bu durumda Annem benim sigortamdan yararlanabilirmi?
Yardımlarınız için tekrar teşekkürler
Sayılarımla.
İyi çalışmalar..

Malesef anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.


Cevapla Yeni Konu
11.10.2011 15:54:00
Musa
Askerden 4 ay önce geldim ve hala işsizim.evimiz kira.babamın hiç bir geliri yok (sigorta,tapu,emekllik) ve 65 yaşın üzerinde.evde annem babam,ben ve ablam oturuyoruz.babam 65 aylığı alabilir mi?Lütfen bir an önce cevap yazın..şimdiden çokk tşk edrim.Lütfen yardımcı olun.


2011 Yılı muhtaçlık aylığı ve 2022 maaşı oranları belli oldu


Hiçbir sosyal güvencesi olmayıp, belirli bir gelirden de yoksun olan yaşlı ve engelli vatandaşlara 2022 Sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık aylığı bağlanıyor.

65 yaşını doldurmuş yaşlılara, engellilere, bakıma muhtaç engellilere ve bakımı yapan kişilere bağlanan bu aylıklar, 2011 bütçesiyle birlikte yeniden belirlendi. Bu kapsamda aylık bağlanan kişiler ve bağlanan aylık tutarları şöyle;

- 65 yaşını doldurduğu halde herhangi bir aylığı-geliri olmayan veya geliri 100 liranın altında olan vatandaşlara her ay 100 TL,

- % 40-69 arası oranda özürlü olup herhangi bir işte çalışmayan ve aylık geliri 100 liranın altında olan engellilere her ay 200 TL,

- % 70`ten fazla özürlü olup da aylık geliri yine 100 liranın altında olan engellilere her ay 301 TL,

- 18 yaşını tamamlamamış engelli yakınına bakan kişilere, yine aylık gelirleri 100 liranın altında olmak şartıyla her ay 200 TL,

Cevapla Yeni Konu
12.10.2011 11:39:41
Gamze Arslan
babam bağ-kur borçlusu olduğu için annem ve babam sağlık hizmetinden faydalanamıyorlar. ben 1,5 yıldır sigortalı olarak çalışıyorum anne ve babamın benim sigortam üzerinden sağlık güvencesi sağlanabilmesi işlemini herhangi bir sosyal güvenlik merkezinden yapmam yeterlimidir, sosyal güvenlik il müdürlüğüne gitmem şartmıdır?


Cevapla Yeni Konu
12.10.2011 11:39:57
Gamze Arslan
babam bağ-kur borçlusu olduğu için annem ve babam sağlık hizmetinden faydalanamıyorlar. ben 1,5 yıldır sigortalı olarak çalışıyorum anne ve babamın benim sigortam üzerinden sağlık güvencesi sağlanabilmesi işlemini herhangi bir sosyal güvenlik merkezinden yapmam yeterlimidir, sosyal güvenlik il müdürlüğüne gitmem şartmıdır?

Babanız bağ-kur borcunu kapatması gerekir.anne ve babanın sağlık hizmetlerinden yararlanması için taahütname doldurulup SGK na verilmesi lazımdır.Yakın olan SGK bu işlemi yapabilir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.10.2011 14:28:31
Mhmet Sağlam
merhaba ben onsekiz yaşındayım yeni memurluga başladım babam ın bağkuru var ama yaşını bekliyo emekli oluncaya kadar benim kinden yararlanabilirmi cevaplarsanız sevinirim tesekkürler.

Bağkur borcu yoksa şartları uyarsa taahütname doldurup SGK na vermelisiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.10.2011 15:46:23
Gamze Drsn
mrb ben 18 yaşındayım yeni işe başladım sigortam yapıldı ama daha önceden staj yapmıştım oyüzden sicil numaram vardı şimdi tekrar yapıldı annemin babamın sigortası yok onları üzerime aldırmak istiyorum ama 30 gn olmadı 30 gün prim ödendikten sonra annemi babamı üzerime aldırabilirmiyim ? ama 2 tane kardeşim var 18 yaşından küçük annemle babamın benim sigortamdan yararlanmaları mümkünmü acaba ?

Staj sigortası sigorta başlangıcı olarak sayılmıyor.Yalnız almış olduğunuz sicil nosu kullanılır.İşe girdikten 30 gün sonra sağlık hizmeti alırsınız.Annenizin ve babanızın sizin sigortanızdan yararlanması için SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.10.2011 10:54:07
Semra Gül Şahin
merhabalar ben öğretmenim ve evliyim. Babamın ssk sı arada bir yatırılıyo ve ben anne babamın benim sağlık sigortamdan yaralanabilmelerini istiyorum Babamın sigortası işe gittiği günlerde yatırılıyo ve bu şartlarda benim sağlık güvencemden yaralanabilirler mi bu mümkün mü? Yaralanabilirlerse benim ne yapmam gerekiyor? Bu konuda bakabileceğim bi mevzuat var mı?


Cevapla Yeni Konu
25.10.2011 21:27:50
Recep Ecep Ünli
ben 6 aydır ssk lıyım benım annem doğum yapacak acaba benım sıgortamdan yararlanabılır mı nasıl ne yapmam gerekıyo (harbiyim_72_430@hotmail.com) bılgısı olanlar yardımcı olursa sevınırım

Siz SGK na uğrayıp taahütname imzalamalısınız.Annenizin sizin üzerinizdan sağlık hizmeti aşmanız için.
Bilginize
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
29.10.2011 00:14:28
Muharrem Kartal
mebde yeni öğretmenim annem babamin hicbir saglik güvencesi yok ama babam eskiden olan eksik günlerinide tamam layarak sigorasini doldurmaya ödemeye basladi bu durumda benim saglik güvencemden anae babam olarak yararlanma haklari varmi..

Babanızın sağlık güvencesi varsa anne ve babanız burdan sağlık yardımı almalıdır.Sizin üzerinden alması yasal değildir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.11.2011 11:50:29
Musa
Öncelikle derdimi dinleyip cevap yazdığınız için sizden ALLAH razı olsun.Karşımda yardımcı olan bir muhatap bulmak çok güzel bir olay.Babamın hiç bir geliri olmadığınI(tapu,sigorta,emeklilik) ve 65 yaşını doldurduğunu söylemiştim.Evimiz kira.Ben askerden 5 ay önce geldim iş bulamadım.Ablam,ben ,annem ve babamla 4 kişi yaşıyoruz.65 yaş aylığı için Mal müdürlüğüne gittik.Ancak bakmakla yükümlü olduğu kişiler var diyerek babama 65 yaş aylığı bağlamadılar.Benim olmamda dolayı anlaşılan.Size sorum bu durumda hiç bir şekilde 65 aylığı alamamaz mı babam?Bu arada da beni Muhtaçlık aylığından haberdar ettiğiniz için size tekrar teşekkür ediyorum.SAYGILARIMLA.

Ancak, bu yasaya göre aylık bağlatmak için sadece 65 yaşını doldurmak yetmiyor, başka şartlar da var. 65 yaş aylığı bağlatabilmeniz için;

-65 yaşını doldurmanız,

-Kanunen bakmakla mükellef kimsenizin olmaması,

-Sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden, her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık almamanız,

-Nafaka bağlanmamış veya bağlatma imkanınızın olmaması,

-Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmamanız,

- Ve muhtaçlığınızı İl veya İlçe İdare Heyetlerinden alacağınız belgeyle kanıtlamanız gerekiyor.
Cevapla Yeni Konu
04.11.2011 10:14:30
Mustafa Yılmaz
merhabalar
ben 22yıldır ssk liyim anneme baktirmak istiyorum.yalniz annem yaslilik ayligi alıyor ne yapmam gerekiyor.
teşekkür ederim


Cevapla Yeni Konu
14.11.2011 15:07:16
Yalçın Kurt
3 aydır SSK`lı olarak çalışıyorum. Babamın herhangi bir sosyal güvencesi olmadığından benim SSK`m üzerinden yararlanması için ne yapabilirim? Hangi evraklar gereklidir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

SGK na uğrayıp taahütname vermelisiniz.Kimlik kartı yeterlidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.11.2011 15:46:52
Selda Solmaz
merhaba ben anne ve babamın sağlık güvencemden yararlanmasını istiyorum.amaq ssk ya gittiğimde sen kız evlatsın erkek kardeşin varsa sen üstüne alamazsın dediler.doğru mu acaba?Cevapla Yeni Konu
30.11.2011 19:19:39
Burhan Bayoz
Merhaba izmirde yasıyorum ailem Erzurum`da 3 yıllık kesintisiz sigortam var. Sgkya anne ve babamin bakımı için başvurdum ve gerekli evrakları getirdim. Babamin aylık geliri asgari ücretin yaklaşık üçte biri. Burdaki SGK anne ve babanın senin SSK dan yararlanamayacagini söylediler.

Gelir durumu belirleyicidir.


Cevapla Yeni Konu
01.12.2011 20:27:46
Mehmet Çallı
Merhaba.Ben 2 aydır sigortalı olarak çalışıyorum.Annemin ve babamın bağkurları var ama ikiside borçlarını ödeyemediği için sağlıktan yararlanamıyor.Annem ve babam borçlarını ödemeden bağkurlarını durdursalar benim sigortamdan faydalanabilirler mi? Bağkura olan borçları buna mani olur mu?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Bağkur borcu ödenmeden yararlanılamaz.


Cevapla Yeni Konu
05.12.2011 10:14:46
Özlem Kaynar
merhaba annemi ssk dan faydalandıra bilmem için gerekli herhangi bir evrak varmı.ve 3 kadeşimde ilik kanseri ve ssk olmadığı için ilaçlarını temin etmek çok zor oluyor.kardeşlerimin sağlıktan faydalanabilmeleri için yapılabilecek birşey varmı.varsa ne yapmam gerekiyor.lütfen konuyla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim

Anneniz sizin sosyal güvenliğiniz üzerinden sağlık hizmeti alması için SGK na uğrayıp taahütname doldurup kuruma vermelisiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.12.2011 11:57:09
Ali Erdoğan Rdoğan
Merhabalar babam benim sosyal güvencemden yararlanıyor ben zonguldakta yaşıyorum babam bartının köyünde yaşıyor ama bartında sağlık ocağında ilaç yazdırmış ama sigortası görünmemiş ilaç alamıyor ama ben zonguldakta baktırdığımda eczaneden recete verdiğimde alabilir diyor neden o şekilde oluyor yada neden sigortası çıkmıyor annem amaleliyat oldu ilaç aldı bir sorun çıkmadı babamda neden bu şekilde sorun çıkıyor başka ilde olduğu için o ilde ssk ya gidip babamın açtırmasımı gerekiyor ? işlem falanmı yaptırması gerekiyor ? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Siz SGK na taahütname vermişseniz kurum olumlu görmüşse sağlık hizmeti alır.Aktivasyon yaptırmanız gerekir.Sistemde müz
stehaklılktan izleyebilirsiniz.

1.Hizmet Süresini İzleyebilme
http://app2.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp (Buradan görebilirsiniz son bir yıllık hizmeti)

2.Emekli maaşı Hesaplama Ekranı(Emekli maaşları hesaplanır)

www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Emekli maaşınızı ve kesintilerini de görebilirsiniz.Maaş aktarmasını da yapabilirsiniz.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
08.12.2011 14:46:26
Ayşe Mendil
Merhaba,

Benim annem ve babam boşandı. Velayetim babamın üzerine. Annemin herhangi bir sağlık güvencesi ve düzenli geliri veya üzerine herhangi bir mülkü yok. Yaklaşık bir buçuk yıl önce zorunlu Genel Sağlık sigortasına başvurdu. Başvurusundan 1 ay sonra ben SSK lı olarak çalışmaya başladım. Bunun üzerine benim sigortam üzerinden sağlık hizmeti alması için Kaymakamlıktan aldığı yazı ile bulunduğu bölgedeki SGK kurumuna gidip zorunlu GSS yi iptal ettirip benim üzerimden yararlanmak istediğini belirten bir dilekçe verdi. Yetkili memur GSS yi iptal edip benim üzerimden yararlamaya başlayacağını söyledi.Bu tarihten yaklaşık 1 buçuk yıl sonra tesadüfen annemin GSS ye 500 TL tutarında borcunun biriktiğini öğrendik. Bugün SGK kurumuna gidip sorduğunda annemin benim üzerimden sağlık hizmetinden yararlanamayacağını, 1 bucuk yıl önce yapılan işlemin memurun hatası olduğunu ve hiç benim üzerimden sağlık hizmeti almadığını söylemişler. Yeni yasaya göre annem benim sağlık sigortamdan yararlanabilir mi? Zorunlu GSS iptal edilemez demişler. Bunun gerçekliği nedir? 1 bucuk yılda bu ödeme ile ilgili hiçbir uyarı yazısının gelmemiş olması normal mi?


Cevapla Yeni Konu
09.12.2011 11:32:45
Samil Gürkan
Merhabalar, yaptiginiz bilgilendirmeler icin öncelikle tesekkür ederim. Benim sorum su:
10 yili askin süredir ssk`li calisanim, evli ve bir cocugum var. Onlar ssk`dan faydalanabiliyorda karimin Anne-babasi`da benim ssk`dan faydalanabilirmi? Kayinvalidem rahatsiz ve kayinpeder aslinda bagkurlu ama primlerini yatiramadigi icin tedavi olamiyor. Bilhassa kayinvalidemin bu konudaki kayinpederime olan bagimliligini benim üzerime gecirebilirmiyim?Önerileriniz icin simdidien tesekkür ederim, Saygilarimla

Kayınvlideniz ve kaıyınpederiniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
12.12.2011 20:29:19
Ali Osman
Merhabalar, babam bağkurluydu. prim borçlarını ödeyemediği için bağkurdan yararlanamıyor. ben bir memurum. Annem şeker hastası. annemi kendi ssk dan yararlanabilmesi için ne yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim.

Babanızın Bağ-kur borcu olduğu sürece anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Ancak anneniz Sigortalı olursa kendisi sağlık hizmeti alır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.12.2011 10:12:46
Nazike Öztop
merhaba,
Babam benim üzerinden sağlık sigortasından yararlanıyor.ben evlenince sgkdan yararlanmaya devam edebilecekmi?geri dönüş yaparsanız sevınırım..

Şartları uygunsa Sağlık yardımı talep ve taahüt formunda bu şekilde bir ayrıcalık yoktur.Sağlık hizmetini almaları gerekir.


Cevapla Yeni Konu
26.12.2011 09:58:06
Sevda
merhaba ben 3 senedir ssk lı çalışıyorum sağlıktan anne ve babamı yararlandırmak istiyorum fakat annemin2, evliliği kendi babam vefat etti annemi ve üvey babamı ssk dan yararlı kılabilir miytim

Annenizi yararlandırabilirsiniz.SGK na taahütname doldurmalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.12.2011 01:56:03
Oğuz Hakan Akan
merhaba yaklaşık 4 ay önce sigortam başladı babam çalışmıyor ssk vs geliri hiçbirşey yok benim üzerimden sigortadan faydalanabilirmi eşim ve çocuğumuda işletmek istiyorum sskdan faydalanmaları için ne yapmam gerekiyor gideceğim sgk fark edermi teşekkürler saygılar...

Babanız ve aile bireyleri sizin üzerinizden sağlık hizmeti alırlar.Babanız için SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.Diğer işlem için aktivasyon yaptırmanız yeterlidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.12.2011 13:17:50
Sezgin Tiryaki İryaki
ben sigortalıyım annem abimden yararlanıyordu ben kendi üzerime geçittirdim benden yararlanabilmesi için işleme geçip geçmedine nasıl anlayabilirim şimdiden tesekkürlerCevapla Yeni Konu
27.12.2011 14:54:28
Esra Glç
BEN SİGORTALI ÇALIŞIYORUM ANNEM BABAMLA RESMİ OLARAK AYRI DAHA ÖNCE SİGORTA GİRİŞİ VAR VE BİR SÜRE SİGORTALI ÇALIŞTI 2 YILDIR SİGORTASI FALAN YOK KIZ ÇOCUĞU ANNESİNİ ÜSTÜNE ALMA HAKKI VARMI DEDEM VAR AMA BENİM SAĞLIK GÜVENCEMDEN YARARLANSIN İSTİYORUM ACİL CVP VERİRSENİZ SEVİNİRİM


Cevapla Yeni Konu
02.01.2012 22:11:16
Sertab Sancak
Merhaba 1 ocaktan itibaren genel sağlık sistemi devreye girdi bu durumda hiç bir geliri ve emekliliği olmayan annem ve babam benim üzerinden ssk sağlık hizmeti almaya devam edeceklermi yoksa bu durum artık değişti mi ??
Bilgilendirirseniz sevinirim.
Teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
03.01.2012 17:30:30
Ferhat Kartal
eşim sigortalı olarak çalışıyor. kendi annesi işşiz. soyadı değişikliğine rağmen eşimin sigortasından faydalanabılırmı.


Cevapla Yeni Konu
04.01.2012 15:42:32
Demet Emet
Merhaba ben Sigortalı çalışıyorum.
1 Ocaktan itibaren genel sağlık sistemi devreye girdi bu durumda annem benim üzerimden SSK sağlık hizmetini almaya devam edecekmi yoksa bu durum artık değiştimi? Annem çalışmıyor fakat kira geliri var.
Cevaplarınız için şimdiden tşk ederim.

SGK bu konuda henüz açıklama yapmadı.


Cevapla Yeni Konu
05.01.2012 00:05:50
Sevil Bnz
merhabalar ben 4 senedir özel bir kurumda ssklı olarak çalışmaktayım eşim 1 sene önce işten çıktı eşimi ve çocuğumu kendi üzerime aldım ancak eşim 6 ay önce tekrar işe girdi şimdi ise kendi sigortası var ama hala benim üzerimde görünüyor iş yeri sigortasının yattığını söylemiş benim mrk ettiğim eşim benim üzerimdeyse eşimin şimdiki yatan sigortası nereye yatar bir sakıncası varmı acil cvp verirseniz sevinirim...

SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırması ve kendi sigortası üzerinden sağlık hizmeti alması gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.01.2012 01:11:25
Yasemin Kılıç
1.5 senedirevliyim soyadım degişmesine ramen babamın sigortasından yararlanııyorum neden ? bilgi verirseniz sevinirimm

Sizin babanızın üzerinden sağlık hizmeti almanız yasaldeğil.Siz yeni kimliğinizle aktivasyon yaptırmanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.01.2012 14:54:28
Demet Turgut
Ben sigortalı çalışıyorum. Annem benim üzerimden bakılıyor. Anneanneminde benim sigortamdan fazdalanma ihtimali varmı?

Anneannenizin bu hakkı yoktur.


Cevapla Yeni Konu
06.01.2012 15:08:02
Yasemin Kılıç
peki aktivasyon yaptırmadıgım halde cezası var mı ve yararlanabilme imkanım olurmu aktivasyonu babamı yaptıracak kimligimlen beni cevabı yanıtlarsanız sevinirim

Size bir ceza gelmez.


Cevapla Yeni Konu
07.01.2012 01:34:11
Mesut Esut
annem babam 85 yaşında ben emekliyim annem ve babamın sağlık güvencesi yok sağlıktan nasıl faydalandırabilirim bunun için ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlememizi öneririsiniz benim üzerimden sigortalı olabilirlermi cevabınız için şimdiden teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
07.01.2012 10:39:04
Esin Eser
iyi günler ben 14 ay gibi kısa süreli bir işte çalışıcağım bu süre zarfında sigortam yatacak ancak 14 ay dolduktan sonra sigorta kesilecek. sigortam kesildiği andan itibaren babamın sigortasından tekrar faydalanabilecek mi lütfen acil cevap

1 Ekim 2008 öncesi 18 yaşınız doldurmuşsanız bie sorun olmaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.01.2012 17:25:22
Esin Eser
hocam ben 1984 doğumluyum bu durumda sorun olmaz mı

Bir öncekini izliyemiyorum.


Cevapla Yeni Konu
07.01.2012 21:56:31
Esin Eser
iyi günler ben 14 ay gibi kısa süreli bir işte çalışıcağım bu süre zarfında sigortam yatacak ancak 14 ay dolduktan sonra sigorta kesilecek. sigortam kesildiği andan itibaren babamın sigortasından tekrar faydalanabilecek mi lütfen acil cevap

1 Ekim 2008 öncesi 18 yaşınız doldurmuşsanız bir sorun olmaz.
Yaşar Gönenç

hocam ben 1984 doğumluyum bu durumda sorun olmaz mı.
Siz 2008 tarihinde 24 yaşında olduğunuz için sorun yaşamazsınız.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
07.01.2012 23:57:49
Sertab
Merhaba 1 ocaktan itibaren genel sağlık sistemi devreye girdi bu durumda hiç bir geliri ve emekliliği olmayan annem ve babam benim üzerinden ssk sağlık hizmeti almaya devam edeceklermi yoksa bu durum artık değişti mi ??
Bilgilendirirseniz sevinirim.
Teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
10.01.2012 15:11:24
Hatice Balta
mrb benim eşim memur ailesinin hiçbir geliri yok eğer çocukları bakmazsa devlet onlara çocuklarının maaşından kesip maaş mı bağlar yani çocukları bakmakla mükellef mi?

Malesef bu şekilde bir uygulama yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.01.2012 10:09:06
Mustafa Yıldırım
Merhaba 1 ocaktan itibaren genel sağlık sistemi devreye girdi bu durumda hiç bir geliri ve emekliliği olmayan annem ve babam benim üzerinden ssk sağlık hizmeti almaya devam edeceklermi yoksa bu durum artık değişti mi ??
Bilgilendirirseniz sevinirim.
Teşekkürler

Anne ve babaların evlatları üzerinden sağlık hizmetleri almasında bir değişiklik yapılmamıştır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
12.01.2012 23:47:42
Mehmet Değer
merhaba hocam ben bekar bir öğretmenim anne babamla birlikte yaşamıyorum. annem ve babam yeşil kartlı. genel sağlık siteminin devreye girmesiyle kimlerin prim alıp almayacağını tespit ederken benim gelirimi de ailemin gelirinden mi sayacaklar.

Gelir testi yapılırken aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilecek. Buna göre ailenin puanlaması yapılacak. Gerekirse hane ziyareti yapılarak ailenin ekonomik durumu gözlemlenecek. Ailede kimler dikkate alınacak?
:Gelir testinde aynı hanede yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile büyük anne ve büyük baba dikkate alınacak. Yani ailenin toplam geliri bu kişi sayısına bölünerek bulunacak.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.01.2012 00:05:58
Özden Yılmaz
merhaba ben 1985 doğumluyum geçen yıllarda geçici olarak sigortalı çalıştım şimdi işsizim ve bekarım babamın üzerinden sağlık yardımı almaya devam ediyorum yeni sağlık sistemine göre gelir tespiti yaptırmama gerek var mı?

1Ekim 2008 tarihinde 18 yaşını doldurmuşsanız sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.GSS için müracatınıza gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.01.2012 12:12:30
Serpil Öz
merhabalar ben devlet memuruyum. anne ve babamın sağlık güvencesi emekliliği yok. iki yıldır benim üzerimde sağlıktan yararlanıyorlar. yeni gelen gss ile anladığım kadarıyla yine benim üzerimden sağlıktan yararlanacaklar, yalnız bunun bana ekstra bi külfeti olcak mı yani maaşımdan bi kesinti yapılacak mı üzerimde oldukları için bunu merak ediyorum.bilgilendirirseniz sevinirim, teşekkürler.

Anneniz ve babanız sizin üzerinizden sağlık hizmeti almaya devam edecekler.Bu konuda GSS için bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.01.2012 16:06:39
Serpil Güneş
İLK DEFA SİGORTALI BİR İŞE GİRDİM .ANNEM VE BABAM DA SİGORTALI DEĞİLLER.ACABA BENİM SSK DAN FAYDALANA BİLİYORLARMI.İŞE GİRELİ 1 AY OLDU .BANA CVP YAZARSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER.SERPİL GÜNEŞ

Siz SGK na uğrayıp taahütname doldurunuz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.01.2012 21:13:18
Ayşe Keleş
annem sgkamdan yararlanıyor yeni kanuna göre yapmam gereken bir işlem varmı

Yararlanmaya devam edecektir.Bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
14.01.2012 21:46:50
Kemal Emal Yıldız
ben i işten çıkardılar sigartom devam etmiyor saglık sigartasından yaralanabilir miyim

Siz ne zaman işe girmiştiniz ne kadar süre çalıştınız.Bunlar bilinmelidir.Cevapla Yeni Konu
16.01.2012 18:24:16
Esma Dalka
bn sıgortalıyım.ama babamın ssksındanda yararlanıyorum.boyle olması normalmı.

Siz kendi sigortanız üzerinden sağlık hizmeti almalısınız.Doğrusu budur.SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.01.2012 21:42:00
Emre Acar
Ben polis okulu 2.sınıf öğrencisiyim benim sorum ise;Annem ve babam benim üzerimden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi? Acil olarak cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..


Cevapla Yeni Konu
16.01.2012 21:54:01
Meltem Güleç
ben 18 yasını aşmış okumuyorum ailemin üstünden nasıl ssk dan yararlanırım ne yapmam gerekıyor.

GSS için müracat etmelisiniz.


Cevapla Yeni Konu
17.01.2012 22:38:51
Dilara Aydın
Haziran 1993 doğumluyum okumuyorum,annem sigortalı ve ben onun sigortasıyla doktora gidiyorum kendi gelirim ya da sigortam yok gelir testi yaptırmam lazım mı ?

Sayın Dilara 1 Ekim 2008 tarihinde 18 yaşınızı doldurduğunuz için annenizin üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.GSS için işlem yaptırmanıza gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 11:51:46
Sibel Yavuz
İyi günler, annem babam yeni boşandı.henüz boşanma ilamını almadık. ben devlet memuruyum,boşanma ilamından sonra annemi kendi sigortamdan faydalandıracaktım. yeni yasaya göre buna bir engel varmı? annemi kendi sigortamdan faydalandırabilirmiyim?cevaplarsanız sevinirim


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 11:59:15
Derya Çiftçi
1986 doğumluyum .üniversite son sınıf öğrencisiyim. Çalışmıyorum , babam bağkur emeklisi ve ben babamın sağlık sigortasından faydalanıyorum. yeni yasaya göre babamın sigortasından faydalanmaya devam edecekmiyim? Birşey yapmama gerek varmı? şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Siz !Ekim 2008 tarihinde 18 yaşınızı tamamladığınız için babanızın üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.GSS için işlem yaptırmanıza gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 12:43:09
Halil Çelik
26 yaşındayım ve ailemden ayrı yaşıyorum. şu an hiç bir sigortalı işte çalışmıyorum. ikamet adresim de anne babamın ikamet adresinden farklı. benim durumumda olanların gelir tesipiti işlemleri nasıl olacak? ben ikamet ettiğim yerdeki sydv`ye mi başvurcam?

Bekar olduğunuz sürece aile içinde sayılarak Gelir tespiti yapılacaktır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 14:06:51
Erkan Yazar
sigortalı çalışanım. babam çalışmıyor,emekli de değil. yeni yasaya göre babam benim üzerimden sağlık hizmeti alabilirmi?

SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 14:39:47
Merve Öz
ben sigortalı olarak çalışmaktayım babam 2000 yılında bagkurdan terkını yaptırms suan amelıyat olması gerekıor benm sıgortamdan faydalanabılırmı?babmın üzerine ev tapusu var sorun olurmu ?

SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 16:17:16
Dilara Aydın
Yaşar bey 2008 yılında 15 yaşım yeni bitiyordu haziran 2011`de 18 oldum.sosyal vakıflara gittim annemin sigortasından faydalanabilir miyim diye sordum sgkdan sorgulatın dediler sgk`nın fındıklı şubesini aradım bana evli olmadığım için yararlanabileceğimi söyledi ama sonra telefonu yüzüme kapattılar bende emin olmak için hastaneye gittim hastaneye göre tedavi olabiliyorum şuan gelir testi için bir işlem yaptırmadım mağdur olmak istemiyorum sağlık güvencem olduğunu düşünüyorum.212 TL prim ödemek zorunda kalır mıyım?

Siz Annenizin üzerinden okumuyorsanız 18 yaşına kadar sağlık hizmeti alırsınız.Bu yaştan sonra alamazsınız.


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 17:41:44
Hidayet Yıkıldım
merhabalar ben eşimden ayrıldım babamın sağlık güvencesinden yararlanıyorum bir evim var başkada gelirim yok ne yapmam gerek bu durumda şimdiden teşekürederim


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 17:48:39
Hidayet Yıkıldım
merhabalar ben eşimden ayrıldım babamın sağlık güvencesinden yararlanıyorum bir evim var başkada gelirim yok ne yapmam gerek bu durumda şimdiden teşekürederim.

Babanızdan sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.GSS için işlem yaptırmanıza gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.01.2012 21:41:32
Emine Orhan
Merhadalar 01 07 2011 tarihide işimden ayrıldım babamın sağlık güvencesinden yararlanmak istiyorum başka gelırim yok şu andaki yasalar gereyince bu haklardan yararlanabiliyormuyum. yararlanabilirsem hangi evraklarla nereye muracat edicem.

Siz 1Ekim 2008 tarihinde 18 yaşınızı doldurmuşsanız babanızın üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.01.2012 14:00:21
Kaan Kann
slm, babamın herhangibir sağlık güvencesi yok, sadece üzerinde 70 dönüm arazi var, babamı kendi üzerime yazdırabilir miyim?


Cevapla Yeni Konu
19.01.2012 14:08:44
Kaan Kann
slm Yaşar Bey, ben ssklıyım


Cevapla Yeni Konu
19.01.2012 14:24:50
Kaan Kann
slm, babamın herhangibir sağlık güvencesi yok, sadece üzerinde 70 dönüm arazi var, ben ssklıyım babamı kendi üzerime yazdırabilir miyim?
Cevapla Yeni Konu
19.01.2012 22:48:11
Aslan Aydın
merhaba benim kayınpederim bagkurlu ancak bagkur borcları oldugu için sağlıktan yararlanamıyorlar.kaynanam rahatsız benim ssk dan yararlanabilirmi

Malesef sizin üzerinden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
20.01.2012 00:02:19
Nuray Kaygı
merhaba 1993 doğumluyum okumuyorum annemin üzerinden ssk`lıyım ssk`lı olup olmadığımı sorgulatmış ssk sorgu kısmında müstahak yazıyor öğrenebildiğim kadarıyla gelir testini sağlık güvencesi olmayanlar yaptırıyor buna göre gelir testi konuları beni etkiler mi?

Açıklamanız doğrudur.


Cevapla Yeni Konu
21.01.2012 20:28:19
Gamze Kuş
ben 18 yaşındayım ve hiç sskm yok yeni işe girdim bu ay başlıcak acaba ne zaman ssk dan yararlanırı
m

30 gün sonra sistemde gözüktüğünde
Müstehaklıktan izliyebilirsiniz.
1.SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamaları http://app2.sgk.gov.tr/Esgm/Welcome.do adresinden yapılacak.

2..Hizmet Süresini İzleyebilme
http://app2.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp (Son bir yıl hizmeti izliyebilirsiniz.)

3.Emekli maaşı Hesaplama Ekranı(Emekli maaşlarınızı hesaplayabilirsiniz.)

www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Emekli maaşınızı ve kesintilerini de görebilirsiniz.Maaş aktarmasını da yapabilirsiniz.
Yaşar Gönenç
Cevapla Yeni Konu
23.01.2012 11:39:48
Engin Çelik
İyi günler ben üniversitesi yüksekokul kısmi istihdam kapsamında asistan olarak çalışıyorum. Bana sağlık sigortası yapacağız dediler ama ailen üzerinde hiçbir sağlıktan yararlanmadığını gösteren kağıt al dediler aldım ve bana sağlık sigortası yaptılar mı yapmadılar mı bilmiyorum. Benim sorum eğer benim sağlık sigortalı yaptılarsa annem ve babam yararlanabilir mi?


Cevapla Yeni Konu
23.01.2012 20:41:39
M. Kemal Çoban
26.Eylül.2011 tarihinde ücretli öğretmenliğe başladım. Sigortam şu an tam olarak ödeniyor.
Geçtiğimiz günlerde okuldaki memur, Genel Sağlık Sigortası Giriş Bildirgesi formunu doldurmamı istedi ve doldurdum.
Fakat ailemde (Annem Babam ve Kardeşim) kimsenin sigortası yok benden başka kimse çalışmıyor. Kız kardeşim üniversite öğrencisidir.
Bu formu doldurmuş olmama rağmen Ailemden birinin gidip gelir testi istemesi gerekli midir?

Annemi Babamı ve Kardeşimi üzerime nasıl alabilirim?

Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler.


Cevapla Yeni Konu
24.01.2012 20:37:03
Sevilay Kara
babam sskdan emekli ve ben 23 yaşındayım babamdan yararlanıyorum siğortalı bi işe girdigimde babamdan yararlanmıyorum işten cıktıgımda babamdan tekrar yararlanabiliyormuyum merak ediyorum gercekten.

1Ekim 2008 tarinde 18 yaşını tamamlayanlar sağlık hizmeti almaya ve işten çıktıktan sonra tekrar babası üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceklerdir.


Cevapla Yeni Konu
24.01.2012 20:45:45
Sevilay Kara
babam ssk dan emekli ben 23 yasındayım ve babamdan yararlanıyorum siğortalı bi işe girdigimde babamdan yararlanamıyorum işten cıktıgımda babamdan tekrar yararlanabilirmiyim merak ediyorum


Cevapla Yeni Konu
25.01.2012 08:54:40
Merve
peki bişi sormak istiyorum bn bu formu bi arkadaşıma aldırıp doldursam ssk ya geri göndersem o şeklde işleme alabilirlermi bn iş yoğunluğum nedeni ile çıkamıyorum

Merve bir önceki konuyu buradan izliyemiyorum.
İsteğe bağlı sigorta formuysa doldurup ilgili SGK na verebilirsiniz.


Cevapla Yeni Konu
25.01.2012 13:44:27
Mustafa Öztürk
merhaba benim 1800 gün primim var ve babamla annem yaklaşık 4 senedir sağlıkta benim üzerimden yararlanıyor, benim sorum, annem ve babam yeni kanuna göre sağlıktan yararlanabilirmi, benim yapmam gereken ekstra bir işlem varmı acaba bana bu konuda yardım edermisiniz teşkkürlerCevapla Yeni Konu
25.01.2012 14:09:05
Adnan Keser
Yeşil kartan sağlık hizmetinden faydalanmaktayken vize bitiminde oğlumun ssk lı olarak işe başlamasından sonra
onun üzerinden sağlık hizmetinden faydalanmak üzere oğlum sgk`a müraccat etti ve şu an sistemde gözükmekteyiz
asıl konu yeni devreye giren gelir tespiti konusu benim tekrardan sosyal yardımlaşma kurumuna gidip gelir tespiti yaptırmam gerekiyormu iyi çalışmalar dilerim


Cevapla Yeni Konu
25.01.2012 14:09:07
İbrahim
merhaba. Ben polis memuruyum. annem ve babamın benim üzerimden sağlıktan faydalanmasını istiyorum. Nereye başvurmam gerekiyor.Annem ve babam çalışmıyor.

SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
25.01.2012 14:53:01
Sema Avcı
ben bosandım.. annem baskası ile evli, annemin esi emekli ben onlardan sgk yardımı alabilirmiyim? yani saglıktan yararlanabilirmiyim.. ve ilerde allah gecinden versin ama olurda annem ve esi vefat ederse ben onların maasını alabilirmiyim? cvp icin simdiden tesekkürler

Annenizin üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.annenizin vefatından sonra da yetim maaşı alabilirsin.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
25.01.2012 14:58:45
Sema Avcı
yasar bey cok tskler ilginiz ve bu ivedi cvbınız icin.. lakin annemin kendi maası yok esinden maası var ve saglık konusundan da esinden sigortalı.. yani annem degil üvey babam emekli benim bu sekilde yararlanmam ve üvey babamın maasını almam söz konusumu..


Cevapla Yeni Konu
26.01.2012 02:10:41
Zeynep Aydın
Merhaba Yasar Bey sabriniz ve yardimlariniz icin cok tesekkurler 01.07.1987 dogumlu universite mezunuyum babam bagkur emeklisi ve halen bende ondan yararlaniyorum daha once 3 aylik bir ssk girisim olmustu.Su anda calismiyorum ve iketmegahim ailemden farkli gelir testi yaptirmam gerekiyor mu?

Sizler eski kızlar gurubundasınız.1 Ekim 2008 öncesi 18 yaşını tamamlamışsınız.Bu nedenle babanızın üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.GSS i.in işleme gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.01.2012 11:27:27
Hüseyin Yüksel
Merhaba yaşar bey;

Babam isteğe bağlı bağkurluydu, şubat 2012 itibarı ile 15 yıllık prim ödeme gününü doldurdu, şimdi bağkurun ödemesini durdurup emekliliğini bekleyecek, ancak isteğe bağlı bağkurlu olduğu için ilaç yardımından faydlanamayacakmış,

Ben on yıllık ssk lıyım, annem ve babam şimdi benim üzerimden sigortadan faydalanabilir mi?

Ne yapmamız gerekiyor

Siz SGK na uğrayıp taahütname doldurmanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
26.01.2012 17:05:07
Özlem Gözlemeci
20 yasındayım 2008de babam vefat etti onun üzerinden sigortalı gözüküyorum ve emekli maasını alabiliyorum.anayasadaki değişiklikleri öğrenebilir miyim?yeni düzenlemeye göre bu durumdan hala faydalanabiliyor muyum?

Babanızdan yetim maaşı alırsınız.Yetim maaşı alan da sağlık hizmeti alır.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
26.01.2012 17:15:06
Dilan Aysu
Merhaba Ben 1993 doğumluyum 2008 yılında reşit değildim gelir testi formu istediğim kadın `kızlar için olan sağlık yasası değişmedi evlenene kadar annenden yararlanabilirsin` dedi adamada sordum okumuyorum ve çalışmıyorum dedim sgk`dan sorgulattığım kağıdı gösterdim `müstahaktır yazıyor sizin gelir testi yaptırmanıza gerek yok` dedi.Doğru bilgi vermişler mi?


Cevapla Yeni Konu
27.01.2012 11:55:50
Şirin Can
MERHABA YAŞAR BEY ,
BENİM ANNEM BULGARİSTANDA ÇALIŞIP ORADAN EMEKLİ OLDU VE 13 YILDIR TÜRKİYEDE ABLAMIN ÜZERİNDEN( EMEKLİ SANDIĞI )BAKILIYOR.VE ŞU ANDA NEDEDNİNİ BİLMEDİĞİMİZ BİR SEBEPTEN DOLAYI ABLAMIN ÜZERİNDEN SİLİNMİŞ. BEN SSK LIYIM VE ANNEM BENİMSAĞLIK GÜVENCEMDEN YARARLANDIRABİLİR Mİ ?NELER YAPMAM GEREKİYOR.TEŞEKKÜRLER


Cevapla Yeni Konu
27.01.2012 13:17:35
Elif Er
Babam ve annem kardeşimin sigortsından yararlanıyordu şimdi babam bağkura başvurdu. Ama borç ödeyemeceğimiz kadar fazla olduğu için durdurmak zorunda kaldık ve şimdi bağkurdan borç göründüğü için sigortadan yararlanamıyor. ne yapmamız gerekli ananem ve babam benim bağkurumdan ya da kardeşlerimin sigoertasından yararlanabilir mi?
cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Anne ve babanız bağ-kur borcu ödenmeden sizin üzerinizden yararlanamazlar.Ancak sigortalı olursa yararlanırlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.01.2012 22:12:35
Mesut Uslu
yaşar bey iyi akşamlar benim babam isteğe bağlı bağ-kurludur şubat 2012 ayında günü dolduğundan bağ-kurunu kapattırıp yaşı bekeleyecek (58 yaşı) şu anda üç senesi var bu üç sene içinde sağlık konusunda çocuklarından faydalanabilirmi? cevap verirseniz çok memnun oluruz.şimdiden teşekkür ederiz

SGK na sizn taahütname imzalayıp vermeniz gerekir.Gelir asgari ücretin netinden az olacak.Aylık almayacak Diğer çocuklarından sağlık hizmeti almıyacak.Kendizinin devam eden sosyal güvenliği de olmayacak.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
28.01.2012 13:24:11
Burcin Çıtlak
anne ve babamın sigortamdan yararlanmasını istiyorum ancak bunun için kız çocuğun evli olması bir sorunmudur

Evli kız çocuğu anne ve basından sağlık hizmeti alamaz.Cevapla Yeni Konu
28.01.2012 20:53:46
Dilan Aysu
Merhaba Ben 1993 doğumluyum 2008 yılında reşit değildim gelir testi formu istediğim kadın `kızlar için olan sağlık yasası değişmedi evlenene kadar annenden yararlanabilirsin` dedi adamada sordum okumuyorum ve çalışmıyorum dedim sgk`dan sorgulattığım kağıdı gösterdim `müstahaktır yazıyor sizin gelir testi yaptırmanıza gerek yok` dedi.Doğru bilgi vermişler mi?

Sayın Dilan Aysu
Ancak yasalar öyle demiyor.30.09.1990 tarihinden sonra doğanların bu hakları yoktur.Bilginiz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
29.01.2012 00:10:59
Dilan Aysu
Yaşar bey yaptırmanıza gerek yok dedi ben ne yapıcağımı bilemiyorum zorla mı yaptırayım?


GENEL SAĞLIK SİGORTASI İÇİN UYARIZorunlu GENEL SAĞLIK SİGORTASI ( GSS ) kapsamında GELİR TESTİ yaptırmak amacı ile bağlı bulunduğunuz Kaymakam`lıklara müracaat ettiğinizde, aşırı yoğunluk veya memurlar tarafından "Yok böyle bir şey kardeşim-senin için gerekmiyor" şeklinde söylemlerle karşılaşabilirsiniz.

Bu söylemlere inanıp evinize döndüğünüzde 31.OCAK.2012 tarihinden sonra GELİR TESTİ yaptırmadığınız için şahsınıza en yüksek GSS primi olan 212 TL.`lik bir borç tahakkuk edecektir.

Bu primi ödemediğiniz sürece de evinize her an HACİZ kağıdı gelmesi muhtemeldir. İşte bu yüzden GSS kapsamına giren bütün vatandaşlarımız bağlı bulundukları Kaymakam`lıklara bir dilekçe yazarak APS ile göndermelidir.

.

İleride tarafınıza "Gelir testini yaptırmadığınız için tarafınıza 212 TL. GSS primi tahakkuk ettirilmiştir" şeklinde bir yazı geldiğinde, karşı tarafa gösterebileceğiniz bir geçerli belgeniz olacaktır. Bu da sizin en yüksek GSS priminden kurtulmanızı sağlayacaktır.


.

.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ :

.


……….. VALİLİĞİ

................ KAYMAKAMLIĞI Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğüne,


.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında GELİR TESTİ yaptırmak istiyorum.

Gereğini arz ederim. …. / Ocak / 2012 ( Günü Yazınız )

.

Saygılarımla,

ADI - SOYADI

İMZA


.

EK: NÜFUS KAĞIDI FOTOKOPİSİ

Bu dilekçeye de bir fotokopi alarak, APS / TAAHHÜTLÜ belgesi ile muhakkak saklayınız..

.Cevapla Yeni Konu
29.01.2012 21:52:37
Dilan Aysu
tamam anladım ama ben annemden faydalanmıyor muyum `Sigorta sonucu Müstahaktır` yazıyor sigortalıyım sağlık güvencem var sağlık güvencesi olmayanlar yaptırıyor bunu.


Cevapla Yeni Konu
29.01.2012 22:03:57
Dilan Aysu
kapıya bir şey asmışlardı onu da yazıyorum:
``Ekim 2008 öncesi bakmakla yükümlü olan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları 1 ocak 2012 itibariyle sağlık yardımlarından daha önce olduğu gibi sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın faydalanacaktır.``
kapıya asmışlardı kadın bunu okutturdu Müstahaktır yazan kağıdıma baktı ve sizin yaptırmanıza gerek yok dedi.


Sayın Dilan Aysu
Şevket Tezel sorulan soru ve açıklaması

Kız Çocuklarının GSS Durumu Farklıdır
Soru: Babam emekli, annem ev hanımı ben sigortalı bir işte çalışıyorum 1983 ve 1985 doğumlu iki ablam var çalışmıyorlar. Şimdi annem ve iki ablam babamdan dolayı sağlıktan yararlanıyorlardı. Şimdi yine yararlanmaya devam edebilecekler mi? Yoksa GSS‘na başvuru yapmaları mı gerekiyor? Arif GÜZELYURT
Cevap: Ablalarınız eski sosyal güvenlik kanunlarına göre emekli babanızdan dolayı bakmakla yükümlü olunan kişi olarak genel sağlık sigortasından faydalanmaya devam edebilirler. Bu nedenle onlar için GSS başvurusu yapmaya gerek bulunmamaktadır. Evleninceye veya işe girinceye kadar da babalarından dolayı sağlık yardımından yararlanabilirler. Evlenip, boşanma veya işe girip çıkma hallerinden sonra yine babanızdan dolayı sağlık yardımından yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Ama 01.10.2008 tarihinden sonra 18 yaşını doldurmuş kız çocuklarının yani 30.09.1990 ve daha sonra doğmuş kız çocukları ise çalışmıyorlarsa veya öğrenime devam etmiyorlarsa 18 yaşını, ortaöğrenime devam ediyorlarsa 20 yaşını, yükseköğrenime devam ediyorlarsa 25 yaşını dolduruncaya kadar sağlık yardımından yararlanabilecekler, bu durumlar dışında ise genel sağlık sigortasına başvurmaları gerekecektir. Her halukarda babanızın bakmakla yükümlü bulunduğu anneniz için zaten GSS problemi olmayacak.Cevapla Yeni Konu
30.01.2012 08:53:44
Burçin Çıtlak
anne ve baba evli olan çalışan kız çocuğunun sigortasından yararlanabilirmi

Şartlarına bağlı


Cevapla Yeni Konu
31.01.2012 00:25:51
Dilan Aysu
tamam anladım ama ben annemden faydalanmıyor muyum `Sigorta sonucu Müstahaktır` yazıyor sigortalıyım sağlık güvencem var sağlık güvencesi olmayanlar yaptırıyor bunu.


Cevapla Yeni Konu
31.01.2012 11:15:47
Pınar Kösterelioğlu
BEN SİGORTALIYIM EŞİM İSE BAGKUR GİRİŞİ VAR AMA BORCUNDAN DOLAYI ŞUANA DURDURULDU 1İNCİ SORUM EŞİMİN GELİR TESTİ YAPTIRMASI GEREKİYORMU?2 İNCİ SORUM EŞİM VE KIZM BENİM SİGORTAMDAN YARARLANABİLİRMİ?TEŞEKKÜREDERİM

Eşiniz Bağkur terkini ve borcunu ödemeden sizin üzerinden sağlık hizmeti alamaz.Gelir testi yaptırarak sağlık hizmeti alır.Kızlarınız sizin üzerinden sağlık hizmeti alır.18 yaşından küçüklerse okumuyorlarsa.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
31.01.2012 16:03:03
Münevver Tan
slm annem ile babam ayrıldılar.annem ben ve ablam beraber oturuyoruz ben üniv. okuyorum ablam sigortalı özel sektörde çalışıyor..merak ettiğim annem ablamın siortasından yararlanırsa gelir testi yaptırmasına gerek var mı gerek olur mu gelir testi yaptıracak mı..teşekürler


Cevapla Yeni Konu
31.01.2012 16:34:43
Kemal Arı
annem geçen yıl benim sigortamdan yararlanıyordu..bu gün sgk dan gelir tespıtı için zarf geldi..acaba her sene mi agk ya gıdıp annemı bıldırmem gerekiyor ve annemın gelir testı yaptırmasına gerek var mı


Cevapla Yeni Konu
31.01.2012 17:44:39
İbrahim Taşdemir
Babam benim sigortamdan yararlanıyor ve devlet hastanesinde yatıyor. Yatan hastalar bedava ilaç alıyor. 10 gün önce aldık ama şimdi vermiyorlar.
Çünkü babamın müstehaklik bilgisinde: "son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememıstir" yazıyor.

Anladığım kadarıyla babam benim sigortadan yararlanamıyor. Benim düşüncem doğru mu? Ve ne gibi işlem yapmam gerekiyor?


Cevapla Yeni Konu
31.01.2012 20:41:52
Abdurrahim Demir
ömcelikle selamlarımı sunarım.
ben 26 yasındayım ssk lı şalısandım 3 sene 01/20/2012 tarınde yıllık ıznımı kulandım 01/31/2012 de geri işe başladım baktım muhasebecı benı çagırdı izne çıktınız gun işinize sonverılmi çıkış kagıdımı aldım
am butun ayleme ben bakmaktayım 6 öğrencı kardeşim var artı annem ve babam onların hıc bır sağlık güvenceleri yok sadece benım sağlık guvencemde faydalanıyorlardı bırde hasta erkek kardesımvar kıradayım
şimdi işkura baş vuracam bugelır tesı yaptıktan sonra
onların saglık sıkortalarını ben kendı cevımdemı ödeyecekmıyım her kışı başı yoksa sadece anemı babamın mı ödemek sorundayım lutfen cvp kafam alak bulak acıl cvp saygılarımla ..,,,,


Cevapla Yeni Konu
01.02.2012 23:20:43
Ayşe Taşkın
merhaba ben 18 yaşındayım önceden annemin sigortasından yararlanıyordum şimdi sgknın sitesinden sorgulattım sonuç müstahak çıktı ben okula gitmiyorum ve çalışmıyorum gelir testi henüz yaptırmadım evime kağıt gelmedi.benim sorum bu gelir testini yaptırmama gerek var mı yoksa eskisi gibi annemden yararlanabilir miyim?
Cevapla Yeni Konu
02.02.2012 13:55:30
Eren Önder
Merhaba Yaşar Bey selamlarımı arz ederim.
Eşim ve 5 çocuğum var. Ben 45 yaşındayım,işsizim. Biz yeşil kartlı idik. Oğlum polis oldu. Benim ve eşimin yeşil kartı iptal oldu. Sağlık için oğlum üzerinden faydalanmamız gerekiyor. Ancak bizle yaşamıyor. Biz gidip gerekli kuruma başvuru yapsak yeterli olur mu? Yoksa oğlumun mu başvurması gerekiyor. Bir de biz oğlumdan faydalanırsak, kardeşleri yani diğer çocuklarımın yeşil kartı iptal olur mu? (eğer biz başvuru yapabiliyor isek başvuru yapmamız gereken yer neresi?). ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.


Cevapla Yeni Konu
02.02.2012 15:24:27
Ayça Gülsoy
Merhaba benim bir sorum olacak henüz çalışmıyorum ama sigortalı bir işte çalışmaya başlasam sonra işten ayrıldığımda sigortam devam eder mi?Sigorta primini ben mi ödemeye devam ederim?

Dışardan da prim ödenir.İsteğe bağlı sigortaya da girebilirsiniz.Cevapla Yeni Konu
02.02.2012 15:31:34
Alpay Demirel
1993 doğumlu kız kardeşim var okula gitmiyor ve çalışmıyor gelir tespiti için gitmiş (Beşiktaş kaymakamlığı sosyal yardımlaşma vakfına) ama adam 2008 yılında bakmakla yükümlü olan kişi evlenene kadar size bakabilir sorgu sonucu müstahaktır yazıyor o yüzden yatırmanıza gerek yok demiş eve herhangi bir zarf gelmedi kardeşimin sigortası var mı yoksa ne yapmamız lazım?
Cevapla Yeni Konu
02.02.2012 22:44:23
Ceren Durgun Urgun
Yaşar Bey merhabalar, babamın bir kaç yıl önce sigorta başlangıcı yapıldı fakat toplam 1 ay dahi ödenmiş sigortası yok. Annemin de sağlık güvencesi yok. 30 yaşındayım ve 20 yaşımdan bu yana benim sigortamdan yararlanıyorlar. Kardeşim de şu anda işsiz(sigortalı işinden ayrılalı 1 ay oldu).

Kardeşim konuyla ilgili bilgi almak için gittiğinde memur "hiçbirşey yapmanıza gerek yok" diye göndermiş, o sırada bilgi almak isteyen başka bir vatandaşı da resmen kovmuş! Konuyla ilgili, memurlardan bilgi almak gerçekten çok zor.

Gelir Tespiti konusunda bizim yapmamız gereken nedir. SGK`ya giderek anne ve babamı üzerimden aldırmam mı gerekiyor gelir testine girsin diye; yoksa dilekçe mi vereceğiz tespit yaptırmayacağız diye...Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.


Cevapla Yeni Konu
03.02.2012 08:13:23
Fatih Bozbey
ssk lı olarak çalışmaktayım.20 yaşında olan kızım herhangi bir okulda okumamakta.ve ayrıca çalışmamaktadır.kızım benden faydalanabilmektemidir.yeni yasadaki durumu nedir.teşekkürler

Kızınız 01.10.1990 öncesinde doğmuşsa sizden sağlık hizmeti alır sonra doğmuşsa alamaz


Cevapla Yeni Konu
03.02.2012 13:20:33
Barış Zengin
Merhaba, benim anne ve babam şuan ağabeyimin sigortasından faydalanıyorlar fakat ağabeyim yaklaşık 3 ay önce işten ayrıldı fakat annem hastanede muayene oldugunda sigortanın halen devam ettigi görülüyor.Ben anne ve babamın ansızın magdur olmamaları için benim sigortamdan faydalanmalarını istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler.

Sayın Barış Zengiz
Sizn SGK nu uğrayıp taahütname doldurmanız gereklidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.02.2012 22:23:40
Hakan Karakaya
merhaba kolay gelsin 3 yıldır emniyet teşkilatında çalışıyorum. anne babam ayrı annemin sosyal güvencesi bulunmamakta daha önce yeşil kart kullanmıştı. son üç yıldır benim üzerimden sağlıktan yararlanıyordu yeni yasada genel sağlık kapsamına mı alınır yoksa benim üzerimden devam edebilir mı şimdiden teşekkürler....

Sayın Hakan Karakaya
Anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti almaya devam edecektir.GSS için işleme gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.02.2012 00:45:47
Alpay Demirel
1993 doğumlu kız kardeşim var okula gitmiyor ve çalışmıyor gelir tespiti için gitmiş (Beşiktaş kaymakamlığı sosyal yardımlaşma vakfına) ama adam 2008 yılında bakmakla yükümlü olan kişi evlenene kadar size bakabilir sorgu sonucu müstahaktır yazıyor o yüzden yatırmanıza gerek yok demiş eve herhangi bir zarf gelmedi kardeşimin sigortası var mı yoksa ne yapmamız lazım?
Cevapla Yeni Konu
04.02.2012 12:04:10
Ercan Tuna
MERHABA
SİGORTA GİRİŞİM 1 AY ÖNCE YAPILDI BABAMIN BENİM SİGORTAMDAN YARARLANMASINI İSTİYORUM. FAKAT ANNEMİN BAĞKURU VAR BU BABAMIN BNM ÜZERİMDEN SİGORTADAN YARARLANMASINA ENGEL OLURMU CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER.

Annenizin Bağkuru olduğundan babanızın anneniz üzerinden sağlık hizmeti alması gerekir.Bu nedenle sizin üzer
inizden alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.02.2012 12:34:05
Ercan Tuna
MERHABA
1AYLIK SİGORTAM VAR VE BABAMIN BENİM SİGORTAM ÜZERİNDEN YARARLANMASINI İSTİYORUM FAKAT ANNEMİN BAĞKURU VAR. ANNEMİN BAĞKURUNUN OLMASI BABAMIN BENİM SİGORTAMDAN YARARLANMASINA ENGEL OLURMU VE SİGORTAMDAN YARARLANMASI İÇİN NE YAPMAM GEREKİR ŞARTLARI NELERDİR ÖĞRENEBİLİRMİYİM CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM.

TEŞEKKÜR EDERİM


Cevapla Yeni Konu
05.02.2012 18:09:02
Eren Önder
02.02.2012 Tarihli sorumu acil cevap verebilir misiniz?


Cevapla Yeni Konu
06.02.2012 23:17:34
Gülsüm Karataş
Ben 1993 doğumluyum annem 2007 yılında işe girdi ve sigortalı oldu sonra ben kardeşim ve babam annemin sigortasından yararlandık.Ben annemden yararlandığım için gelir testi yaptırmadım bir sorun çıkar mı?(evime herhangi bir kağıt gelmedi)

Sağlık hizmeti alıyorsanız devam edebilir bir işleme gerek yoktur.


Cevapla Yeni Konu
06.02.2012 23:50:07
Gülsüm Karataş
.Uzun zamandır doktora gitmiyorum annemin çalıştığı bir üniversitede göz doktoruna gittim bir sorun çıkmadı annem internetten sorgulatmış Sorgu sonucu Müstahaktır yazıyor.Ben şuan sigortalı mıyım bir de genel sağlık sigortası içinde miyim?


Cevapla Yeni Konu
07.02.2012 16:19:57
Hasret Duman
Eşim ve 3 çocuğum var. Çalışmıyorum Biz yeşil kartlıydık. Oğlum polis olduğu için benim ve eşimin yeşil kartı iptal oldu. Sağlık için oğlum üzerinden faydalanmamız gerekiyor. Ama oğlum bizle yaşamıyor. Biz gidip gerekli kuruma başvuru yapsak yeterli olur mu? Yoksa oğlumun mu başvurması gerekiyor. Bir de biz oğlumdan faydalanırsak, kardeşleri yani diğer çocuklarımın yeşil kartı iptal olur mu?

Oğlunuzun SGK na uğrayıp Taahütname doldurması gerekir.Sizleriin sağlık hizmeti alabilmeleri için.
Siz GSS için işlem yeptırın Gelir testine baş vurun.


Cevapla Yeni Konu
07.02.2012 16:33:32
Selin İçen
ANNEMİN SAĞLIK SİGORTAMDAN YARARLANMASINI İSTİYORUM.BUNUN İÇİN SGK DAN FORM ALIP DOLDURDUM.BUNUN
DIŞINDA ÇALIŞTIĞIM İŞYERİNEDE BU DURUMU BİLDİRİP BİR İŞLEM YAPTIRMAM GEREKİYORMU YOKSA SGK YA VERDİĞİM FORM YETERLİMİ? ACİL CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM....

İşyeri ile ilgisi yoktur.Kurum tarafından onaylanmışsa sağlık hizmetini almaya başlarlar.


Cevapla Yeni Konu
08.02.2012 15:18:05
Zeynep Gözler
teyzem kocası ssk emeklisiyken ondan değilde ssk lı çalışan oğlundan hastanelerden faylanıyordu.eczaneden ilaç alırken çalışan yüzde 20 emekli yüzde 10 ödüyor şimdi kocası öldü emekli maaşı teyzemin üzerine geçti. peki hastanelerde daha az katkı payı ödeyebilmek için oğlundan çıkıpta ölen kocasının emekliliğinden sigortaya geçebilmek için çıkış giriş işlemini nerden nasıl yapabiliriz .teşekkürler.

Teyzeniz dul aylığı alacağı için sağlık hizmetini de alır.Oğlu üzerinden alamaz.Kimliği ile SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırması gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
08.02.2012 15:25:03
Emre Külünk
ben sgk lıyım annem babamda benden yararlanıyor ama bir kaç ay öncesine kadar babam sigortalı çalişmakta kendi sigortasından otamatik olarak yararlanıyormu yoksa sigortaya gidip baş vurmasımı gerekirmi cevabınız için şimdiden teşekküredrim

Müstehak görünmüyorsa o zaman SGK na gitmelidir.
Cevapla Yeni Konu
08.02.2012 16:09:22
Sevinç Çeken
iyi günler.annem ev hanımı.ablam 1970 doğumlu bekar çalışmıyor ev kızı.babam 1995 yılından beri ssk emeklisi.3 ü beraber yaşıyor.annem ve ablam için gss yaptırmasına gerek varmıdır.teşekkür ederim.

Anneniz banızdan eşi olduğu için sağlık hizmeti alır.ablanız daha önce babanızdan sağlık hizmeti alıyorsa almaya devam edecektir.Eski kzların bu hakkı vardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
08.02.2012 19:58:43
Funda Demir
benim annem sigortamdan yararlanıyordu şimdi 18 yaşından küçük 2 kardeşim var onun için yararlanamıyor babamın sigortası yok ne yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

GSS için babanızın mürcat etmesi ve gelir testi yaptırması gerekir.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
08.02.2012 23:16:43
Gülsüm Karataş
Uzun zamandır doktora gitmiyorum annemin çalıştığı bir üniversitede göz doktoruna gittim bir sorun çıkmadı annem internetten sorgulatmış Sorgu sonucu Müstahaktır yazıyor.Ben şuan sigortalı mıyım bir de genel sağlık sigortası içinde miyim?


Cevapla Yeni Konu
08.02.2012 23:22:31
Ayça Demir
Benim annem 2007 yılında sigortalı oldu ve benide sigortalı yaptı şu an sigortalı olup olmadığımı sorgulattım (18 ocak 2012`de)Müstahak çıktı.GSS için müracaat etmem gerekiyor mu?


Cevapla Yeni Konu
09.02.2012 13:13:54
İbrahim Burak
01.12.2011 tarihinde sigortam sona erdi.ne zamana kadar sağlıktan yararlanabilirim

Bir yıldan az ise 10 günCevapla Yeni Konu
09.02.2012 15:25:59
Sevinç Çeken
iyi günler.annem ev hanımı.ablam 1970 doğumlu bekar çalışmıyor ev kızı.babam 1995 yılından beri ssk emeklisi.3 ü beraber yaşıyor.annem ve ablam için gss yaptırmasına gerek varmıdır.teşekkür ederim.

Anneniz banızdan eşi olduğu için sağlık hizmeti alır.ablanız daha önce babanızdan sağlık hizmeti alıyorsa almaya devam edecektir.Eski kzların bu hakkı vardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

cevapladığınız için teşekkür ederim.unuttuğum birşey var da cevap verirseniz teşekkür ederim.ablamın üzerine kayıtlı dükkan var kirada.önemlimidir.yoksa verdiğiniz cevap aynen geçerlimidir.

Dükkan mülkiyetinin etkisi olmaz.


Cevapla Yeni Konu
10.02.2012 09:24:41
Emrah Arslan
Merhabalar, ben yaklaşık 6 aydır sigortalı olarak çalışıyorum. Annem önceleri babam üzerinden sigortadan yararlanıyordu şimdi babam iş için yurtdışında olduğundan bu hakkı kayboldu. benim üzerimden annem ssk dan yararlanabilirmi? Teşekkür ederim.


Cevapla Yeni Konu
11.02.2012 21:14:57
Ayşe Turan
18 yaşımdayım annemin sigortasından yararlanıyorum okula gitmiyorum ve çalışmıyorum sigorta sorgu sonucum `müstahak` çıktı sigortalı mıyım?gelir testi yaptırmama gerek var mı?

Müstehak olursa gerek yoktur.

1.SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamaları http://app2.sgk.gov.tr/Esgm/Welcome.do adresinden yapılacak.

2..Hizmet Süresini İzleyebilme
http://app2.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp (Son bir yıl hizmeti izliyebilirsiniz.)

3.Emekli maaşı Hesaplama Ekranı(Emekli maaşlarınızı hesaplayabilirsiniz.)
http://app2.sgk.gov.tr/AylikHesap/

4.Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası
http://app.sgk.gov.tr/EvrakArama/

5.Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emekli hesaplamanızı yapabilirsiniz..
http://app2.sgk.gov.tr/nezaman/

www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç.Cevapla Yeni Konu
11.02.2012 21:39:03
Alev Kara
Merhaba ben 1993 doğumluyum annem ssk lı olunca beni de sigortasına geçirtti.2008 yılında göz doktoruna gittim daha sonra ise hiç doktora githala sigortalı olup olmadığımı sorgulattım MÜSTAHAK yazıyordu.sorum şu;
benim şuan sağlık güvencem var mı?
kaç yaşıma kadar annemin sigortasından faydalanabilirim?
gelir testi yaptırmama gerek var mı?

SGK Kızlarla ilgili sağlık hizmeti alma durumunu biraz daha yumuşattı.Siz sağlık hizmetini annenizden almaya devam edeceksiniz.Gelir testine gerek yoktur.Müstehak olup olmadığınız sistemden de siz izlersiniz.

1.SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamaları http://app2.sgk.gov.tr/Esgm/Welcome.do adresinden yapılacak.

2..Hizmet Süresini İzleyebilme
http://app2.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp (Son bir yıl hizmeti izliyebilirsiniz.)

3.Emekli maaşı Hesaplama Ekranı(Emekli maaşlarınızı hesaplayabilirsiniz.)
http://app2.sgk.gov.tr/AylikHesap/

4.Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası
http://app.sgk.gov.tr/EvrakArama/

5.Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emekli hesaplamanızı yapabilirsiniz..
http://app2.sgk.gov.tr/nezaman/

www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç.Cevapla Yeni Konu
12.02.2012 11:33:04
Müjdat
Yaşar bey mrblar, kendim evli ve ssk lıyım. anne ve babam yeşilkartlı. onlar benim ssk dan yaralanabilirler mi? onların da faydalanmasını istiyorum... Teşekkürler..
Saygılarımla...

Anne ve babanın evladından sağlık hizmeti almasının şartları vardır.Gelir durumlarına da bakılır.SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
12.02.2012 13:35:18
Mustafa Toprak
2 yıldır ssk`lı olarak çalışmaktayım. Annem ve Babam benim üzerimden sağlık hizmeti almakta. 1 Ocak 2012 de GSS nin yürürlüğe girmesinden sonra annem için GSS dilekçesi vererek GSS PRİMİ hesaplatmak zorunda mıyız? Cevap için şimdiden teşekkür.

Hayır.Sizin üzerinizden sağlık hizmeti almaya devam edeceklerdir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
12.02.2012 18:23:05
Alev Kara
http://app2.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp
bu siteden müstahak yazılı kağıdımdaki sicil numarasını yazdım annemin sigortası çıktı.kimlik numaramla ilgili bir sigorta bulmadı.ben 18 ocak 2012de ssk müstahaklık sorgu sonucu kağıdı çıkarttım müstahak yazıyor gelir testine ihtiyacım yok değil mi?

Sayın Alev Kara
YUukarda belirtiğin yerde sadece hizmet konrolü yapılır.Siz müstehaklık için kimlik bilgilerinle giriniz.Oradan müsetahaklıka bakınız.1 numaralı işlemi yapınız.
1.SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamaları http://app2.sgk.gov.tr/Esgm/Welcome.do adresinden yapılacak.

2..Hizmet Süresini İzleyebilme
http://app2.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp (Son bir yıl hizmeti izliyebilirsiniz.)

3.Emekli maaşı Hesaplama Ekranı(Emekli maaşlarınızı hesaplayabilirsiniz.)
http://app2.sgk.gov.tr/AylikHesap/

4.Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası
http://app.sgk.gov.tr/EvrakArama/

5.Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emekli hesaplamanızı yapabilirsiniz..
http://app2.sgk.gov.tr/nezaman/

www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç.


Cevapla Yeni Konu
12.02.2012 23:32:29
Alev Kara
Yaşar bey site bende açılmıyor ama daha önceden zaten o siteden müstahaklığa baktım çıkarttığım kağıtta müstahak yazıyor.Vakıfa gittiğimde zaten adam o müstahak yazısını görünce sizin yaptırmanıza gerek yok dedi.
bir de okula gitmiyorum ve çalışmıyorum dedim ama evlenene kadar annenin sigortasından faydalanabilirsin dedi.
söyledikleri doğru mu?evlenene kadar sağlık yardımından yararlanabiliyor muyum?

Annenizin sigortası üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.Bir sorun yoktur.


Cevapla Yeni Konu
13.02.2012 09:34:11
Emrah Arslan
Merhabalar, ben yaklaşık 6 aydır sigortalı olarak çalışıyorum. Annem önceleri babam üzerinden sigortadan yararlanıyordu şimdi babam iş için yurtdışında olduğundan bu hakkı kayboldu. benim üzerimden annem ssk dan yararlanabilirmi? Teşekkür ederim.Cevapla Yeni Konu
13.02.2012 10:55:27
Sibel Demir
Merhaba, ben devlet memuruyum. annem 62 yaşında ve sigortası yok. annemi kendi sigortama geçireceğim, Ancak yeni yasaya göre, 65 yaşından sonra(3 yıl sonra) artık benim sigortamdan faydalanamayacağını söylediler. Böyle bir şey varmı? 65 yaşından sonra yaşlı bir insan sağlık sigortasız ne yapar? Lütfen cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler.

Sayın Sibel Demir.
5510 sayılı kanunun bakmakla yükümlü olunan kişileri tanımlayan maddesinde (3. madde, 9/c) “Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve baba”nın sigortalı üzerinden, yani çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş. Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliğinin
3/e-3 maddesinde ise “Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası” nın çocuk üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiş.Bunun için yaş şartı yoktur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.02.2012 23:20:53
Birgül Canyol Anyol
merhaba ben 1993 doğumluyum ssk sorgu sonucum müstahak çıktı o yüzden gelir testi yaptırmadım bir sorun olur mu?(kendi sigortam yok annemden yararlanıyorum)

Bir sorun olmaz.Anneniz üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.02.2012 23:23:32
Nurdan Aykın
Sağlık yasası kızlar için değişti mi?Ben 18 yaşındayım okumuyorum ve çalışmıyorum annem sigortalı olunca bende oldum benimde sorgu sonucum müstahak çıktı sağlık güvencem olduğu için gelir testi yaptırmadım genel sağlık sigortasında sayılıyor muyum?

SGK kızlar için uygulamayı biraz esnetti.Sağlık hizmeti almanıza devam edeceksiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
15.02.2012 08:32:09
Tayfun Şahin
ben 19 yasındayım ve benim yaklasık 1.5 aydan beri sıgortalıyım anen babama bakabil lirmiyim ama 2 tane kucuk kardeşim var galiba onlara bakamaz mışım onlara bakmadan anne ve babama bakamaz mıyım ?
????
Cevapla Yeni Konu
16.02.2012 10:33:44
Müge Yeşiltaş
Annem benim üzerimden sigortalıydı fakat düşüğü söylenmiş eczane tarafından bu komuda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

GSS için gelir testi yaptırması gerekir.


Cevapla Yeni Konu
16.02.2012 12:24:13
Göksel Gençoğlu
sgk.lıyım.annem yeşil kartlı.taahhütname imzalıyacam.annem sgklı olacak.yeşil kartı mı önce iptal ettirmem gerekiyor.gelir testi olacak mı.yeşil kartın süresi ağustos bitiş.

Yeşil kartınınVizesi bitene kadar durmasında yarar var.


Cevapla Yeni Konu
16.02.2012 15:01:55
Gokhan Aslan
7 şubattta isteğe bağlı bağkura baş vurdum martın 1 ila 30 u arasında parayı odemem gerekiyomuş 10 martta odesem 10 marttan 1 ay sonramı sağlık hizmetlerinden faydalanabilirim yoksa odediğim gibi faydalana bilirmiyim bide eşiminde sigortadan faydalanması için herangi bbi işlem yapmam gerek varmıCevapla Yeni Konu
17.02.2012 00:43:13
Birgül Canyol Anyol
13 yaşında 8.sınıfa giden kız kardeşim var onunda sorgu sonucu müstahak kaç yaşına kadar sağlık hizmetini annem üstünden yararlanabilir?

18 yaşına kadar


Cevapla Yeni Konu
17.02.2012 10:23:49
Ali Muti
SLM hocam ben sizden şunu öğrenmek istiyorum.kayın validem yaşlılık aylığı almak için baş vuruda bulun muş.lakin kayın babam sağ ve emekli bu neticede kayın validem ileride bir sorunla karşılaşa bilirmi eşinin sağlık sgortasından men edilirmi.yaşlılık aylığı aldığı zaman bunlardan men edilirmi..SAYGILARIMLA


Cevapla Yeni Konu
17.02.2012 19:26:41
Fatma Ferah
annem 1994 yılında yaşlılık maaşı almaya başladı yaşlılık maaşı alanların yeşil kartlı olduklarından haberim yoktu
annemi kendi sağlık güvenceme almak için maaşını kestirdimşimdi öğrendimki zaten yeşil karttan faydalanıyomuş
şimdi sorum şu annemin maaşını tekrar geri alabilirmiyim alabilirsen ne gibi şlemler yapmalıyım annem aynı zamanda yüzde 78 özürlü raporu varonun için maaş başvuruşunda bulundum daha cevap gelmedı teşekkür ederim


Cevapla Yeni Konu
18.02.2012 01:19:52
Aylin Taşer
ben 18 yaşındayım annemin sigortasından yararlanıyorum sorgu sonucum müstahak çıktı ama benim öğrenmek istediğim yeni yasaya göre ben annemden kaç yaşıma göre yararlanabilirim sağlık güvencem olduğu için gelir testi yaptırmadım bir sorun olur mu?

Siz anneniz üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.


Cevapla Yeni Konu
18.02.2012 12:07:45
Merve Kaya
MERHABA

BEN TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM 1 YIL STAJ SÜRESİNDE SİGORTA PRİMLERİM ÖDENDİ. ŞUANDA MEZUN OLDUM 18 YAŞIMI DOLDURDUM ÇALIŞIYORUM FAKAT ŞUAN SİGORTAM YOK.
BİLGİ ALMAK İSTEDİĞİM KONU BU YENİ ÇIKAN YASAYA GÖRE ÖDENMEMİŞ PRİMLER İÇİN CEZA ÖDENMESİ GEREKİYORMUŞ BEN YENİ YASA HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM BU KONUDA BANA YARDIMCI OLUSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.
TEŞEKKÜR EDERİM..

Sayın Merve Kaya
Siz şu an sizn sigortanız yoksa GSS için gelir testi için bulunduğunuz yerdeki SSYDVakfı(Kaymakamlık)na baş vurmanız gerekir.Bilginize
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.02.2012 18:25:25
Sevda Sağlam
ANNE BABASI ÖLMÜŞ VE SGK SI OLMAYAN KIZ ARKADAŞIM ERKEK KARDEŞİNİN BAĞKURUNDAN FAYDALANABİLİRMİ

Kardeşler biri biriniz sağlık hizmetinden yararlanamz.


Cevapla Yeni Konu
19.02.2012 01:00:48
Aylin Taşer
Peki benim 13 yaşında kız kardeşim var onunda sorgu sonucu müstahak o okula gittiği sürece kaç yaşına kadar annemin sigortasından yararlana bilir?

18 yaşına kadar bütün çocuklar sağlık hizmeti alır.Primini devlet öder.


Cevapla Yeni Konu
19.02.2012 21:13:25
Aylin Taşer
Benim anlamadığım şey şu ben 18 yaşımdan sonra evlenene kadar annemden yararlanacağım kardeşim sadece 18 yaşına kadar mı?
okuduğu sürece 18 yaşına kadar devlet,okumadığı sürece evlenene kadar aile mi sorumlu?

Sayın Aylin
Sağlık hizmetlerinden yararlanma da erkek ve kız ayırımı var.18 yaş altında kız veya erkek olsun devlet primini kendi ödeyecek.18 de sonra erkek okumuyorsa GSS işlemi yapılacak.Hızlar anne veya babadan sağlık hizmeti almaya devam edecektir.


Cevapla Yeni Konu
19.02.2012 22:03:18
Aylin Taşer
Kardeşim 18 yaşından sonra okusa ya da okumasa bile anne veya babadan yardım alabilir mi?

Şu anda lan almaya devam eder.


Cevapla Yeni Konu
19.02.2012 22:15:31
Ebru Göksu
merhaba ben 18 yaşımdayım annemin sigortasından yararlanıyorum kaç yaşıma kadar annem üzerinden sağlık hizmeti alabilirim ?
-Kız kardeşimde 13 yaşında o zaten 18 yaşına kadar devletten yararlanıyormuş 18 yaşından sonra okula gitse bile annemden yararlanabilir mi?

Yararlanır.


Cevapla Yeni Konu
19.02.2012 23:45:03
Serdar Efe
70 yaşında annennem var annem tek çocuğu hanede babam bağkurlu ben ssk lıyım. anneannem babam yada benden yararlanabilirmi?


Cevapla Yeni Konu
20.02.2012 00:24:52
Fatma Aksoy
ben bi dönem ssk lı olarak çalıştım sigortamı açıp faydalandım da şuan çalışmıyorum babamın sigortasından tekrar yararlanabilirmiyim aceba

Babanızın sigortasından yararlanırsınız


Cevapla Yeni Konu
20.02.2012 14:38:36
Neden_88
iyi günler
ben orman işletme müdürlüğünde çalışıyorum.
anne ve babamın geliri yok yeşil kartları vardı iptal oldu.benden ailem sağlık yönünden yararlanabilir mi?
ne yapmam gerekiyor_?
hangi evraklar gerekiyor ve nereye başvurmam gerekiyor?ailem mersin de ben sinop da çalışıyorum.
tşk ederim.

SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
20.02.2012 15:34:16
Ayşe Erdem
Merhabalar. Ben kamu görevlisiyim. Annemi kendi sigortamdan yararlandırmak istiyorum. Annemin gelir testi yaptırmasına gerek var mı? Yoksa sadece benim taahütname imzalamam mı gerekir? saygılarımla.


Cevapla Yeni Konu
20.02.2012 15:55:36
Neden_88
sinop sgk ya vermem gereken evrak var mı?tahütnemeyi oradan mı vercekcek??

SGK unda mevcuttur.


Cevapla Yeni Konu
20.02.2012 22:11:38
Ümmü Korkmaz
Merhaba. Benim babannem ve dedem babamın üzerinden sigortalılardı. Şu anda eczaneden ilaç almak istediklerinde aktivasyon yaptırmaları gerektiğini belirtiyor sistem. biri 71 diğeri 69 yaşında. SGK ya başvurduğumuzda babamın dedemin oğlu olduğunun görülmediğini bu yüzden aktivasyon işlemini yapamayacakları söylenmiş. bu konuda şu an ne yapabiliriz? Yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer.

Nufus idresinden vukuatlı nufus kayıt örneği alın.Bir dilekçe ile SGK na vermeniz gerekir.


Cevapla Yeni Konu
21.02.2012 02:39:14
Nur
meraba. abim sigortalı annem ve babamın vergi borçları var .fakat yapılandırmada borç. bu durumda da abimin sigortasından yararlanabiliyolar mı?

Vergi borcu etkilemez.


Cevapla Yeni Konu
21.02.2012 10:12:52
Damla Nur
BEN 21 YAŞINDAYIM BABAMIN HİÇ BİR GÜVENCESİ YOK AYLIKÇI OLARAK ÇALIŞMIYOR.GELİRİ YOK KENDİ ÜZERİMDEN SİGORTADAN FAYDALANABİLİR Mİ?BUNUN İÇİN NE YAPMALIIM.

SGK una uğrayıp taahütname doldurmalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
21.02.2012 13:16:16
Neden_88
selam kusura bakmayın yine ben
sinop SGK ile görüştüm.ailemin tapu kaydı eğer tapu varsa tarım ilçe müdürlüğünden belge, kimlik fotokobileri istiyorlar.bunu da şahsen gidip teslim etmem gerekiyormuş.
ailemin üzerine 3 tane ev ve dükkan var bunların bir etkisi olur mu?
tapuları üzerime almam mı gerekiyor?
mersin silifke SGK ile konuştum onlar sadece bulunduğun ile git SGK ya ailene ait bilgileri ver yeter dediler.
kafam karıştı benim??

Gelir durumu önemlidir.Mülkün geliri yoksa işlemi yapmaları gerekir.


Cevapla Yeni Konu
21.02.2012 16:10:08
Çiğdem Tunç
annemin sigortasından yararlanıyorum sigorta sonucum müstahak ama yasaya göre kaç yaşıma kadar annemin sigortasından yararlanabilirim? (okula gitmiyorum ve çalışmıyorum)

İşe girince veya evleninceya kadar.
,


Cevapla Yeni Konu
21.02.2012 17:05:20
Çiğdem Tunç
cevabınız için teşekkürler peki 8. sınıf kız kardeşim de benim gibi mi yararlanacak?


Cevapla Yeni Konu
22.02.2012 12:11:14
Recep
annem ve babam yaşları 60 ın üzeride...babamın üzerinde tarla ve araç var sağlık güvencesi ise sadece 4 aylık ödedi sonra sabit geliri olmadığı için ödemedi.ben de özel bir işte siğortalı çalışıyorum annem ve babam sağlık güvencemden yararlanabilirler mi???
şimdiden teşekkürler...


Cevapla Yeni Konu
23.02.2012 13:49:35
İnci
Merhaba,
Ben SGK`lıyım ve annem benim sosyal güvencem üzerinden faydalanıyor annemin üzerine tarlaları var buna göre gelir tesbiti için başvurması gerekir mi?Yoksa hiç başvurmadan benim üstümden faydalanmaya devam eder mi?

Annneniz sizn üzerinizden sağlık hizmeti almaya devam edecektir.İşleme gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.02.2012 17:19:01
Aylül Kaya
merhaba
ben 1983 doğumluyum babamın bağkur dan yararlıyordum daha önce evlili yaptıktan sonra yararlanmıyordum 5 ay önce boşanma actım sonuclandı ve boşandım şuan babaım bakur dan yararlanabilirmiyim ve yararlanıyorsam ne yapmam gerekiyor hanngi evraklar gerekiyorr..

SGK na gidip aktivasyon yaptırmalısınız.


Cevapla Yeni Konu
26.02.2012 23:01:55
Zeki Bel
slm aleyküm ben benim sikortam var ama anama ve babama bakmakla hükümlüyüm dür diye nereye baş vuracagız arz ederim

Aleyküm selam Siz SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
27.02.2012 00:52:58
Çiğdem Tunç
cevabınız için teşekkürler peki 8. sınıf kız kardeşim de benim gibi mi yararlanacak?Cevapla Yeni Konu
27.02.2012 00:57:52
Dilan Aysu Ysu
Merhaba Ben 1993 doğumluyum 2008 yılında reşit değildim gelir testi formu istediğim kadın `kızlar için olan sağlık yasası değişmedi evlenene kadar annenden yararlanabilirsin` dedi adamada sordum okumuyorum ve çalışmıyorum dedim sgk`dan sorgulattığım kağıdı gösterdim `müstahaktır yazıyor sizin gelir testi yaptırmanıza gerek yok` dedi.Doğru bilgi vermişler mi?

Sayın Dilan Aysu
Ancak yasalar öyle demiyor.30.09.1990 tarihinden sonra doğanların bu hakları yoktur.Bilginiz.
Yaşar Gönenç
-----
bana böyle dediniz ama benimle aynı durumda olan kişilere farklı söylediniz?Ya da siz sonradan mı öğrendiniz böyle olduğunu?Bana verdikleri bilgi doğru değil mi?

SGK sonradan Kız çocuklarına sağlık yardımı konusunda esneklik getirdi.Bundan kaynaklanmaktadır.Siz sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
27.02.2012 10:40:42
Ahmet
93 doğumluyum üniversite öğrencisiyim, sgk dan 18 yaşımı geçtiğim için birkaç gün önce sgk dan kağıt geldi, babam bağkurluydu ama bi süredir ödeme yapılmıyor şuan herhangi bir sosyal güvenliği yok, hükümet konağına gidip sıra numarası ve form falan aldım ama sgk ya gitmem gerekiyordu ya da ne yapmam gerekiyor?

GSS için başvuru yapacaksınız Gelir testi için de SYDV (Kaymakamlık) gitmeniz gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.02.2012 16:58:42
Aliyebildirici
merhaba anne ve babnın sskdan yararlanması için kurumdan form alın demiştiniz bu çalıştığımız kurum mu yahut ssk mı? benm 51 günlük sigortam var 12 günü yeni çalıştığım yerde şimdi annemi albilirmiyim

SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.02.2012 20:03:11
Fatma Berrin Saka
3 gün önce bağkur emeklisi amcamı kaybettik allah rahmet eylesin,karısı ise yoğun bakımda aletler bağlı yaşatılıyor sağlık sigortası eşi üzerinden katşılılanıyordu şimdi nasıl olacak. amcamın öldüğünü bildimemiz gerekirmi


Cevapla Yeni Konu
27.02.2012 20:55:13
Serenay Akgül
Merhaba ;
Kendim sigortalıyım , annemin sigortası yok annemi sigortalı yapmam için mutlaka benim mi gitmem gerekir veya annem benım kımlıgımle gıdıp kendını sıgortalı yapabılır mı yanı benım sıgortamdan yararlanabilir mi ? 29 subat son gun denildi 29 subattan sonra yapamıyormuyum bunun bı cezası mı var? yardımcı olursanız cok sevınırım Teşekkurler..

Sizin SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
27.02.2012 21:15:47
Berrin Saka
.bağkurdan emekli amcam 3 gün önce öldü karısıda yoğunbakımda makinaya bağlı yaşatılıyor.Öldüğünü bağkura bildirmek gerekirmi,yengemin sağlık sigortası bitmişmi oluyor bilgileriniz için teşekkürler.

Sayın Berrin Saka
Amcana Allah rahmet eylesin.Amcanızın eşine dul maaşı bağlanır.Sağlık hizmetlerini de alır.SGK na uğrayıp tahsis ve talep formunu alıp eşinin imzalayıp tekrar kuruma verilmesi işlemini yerine getiriniz.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
27.02.2012 21:41:49
Meryem Kurt
merhabalar ben bosanmak uzereyım esım bagkurundan yararlanamıyorum babam sıgortalı bosandıktan sonra onun sıgortasından yararlanabılırmıyım bunun ıcın herhangı bı ıslem yaptırmam gerekıyormu

Babanızdan sağlık hizmeti alırsınız.


Cevapla Yeni Konu
27.02.2012 22:39:26
Berrin Saka
amcam ölünce yengemin yoğun bakımdaki makinelere bağlı olarak yapılan tedavisibağkurdan karşılanacakmı


Cevapla Yeni Konu
28.02.2012 10:23:35
Merhaba Ben Kalender Komaç Omaç
annemle babamı almak istiyorum ama annemi aldım üstüme babam geçmedi babamın yüzde 71 raporu var e-malülen emeklilik için başvurduk evrakları sırada maaşa balanması için babam salıktan yararlana biliri şuan hastanede yatıyor.

Emekli işlemi tamamlanmadan sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
28.02.2012 23:40:00
Esen
23 yAşında şehir dışında okuyan bir bayanım.annem üzerinden sigortadan yararlanıyorum.babamın sigortası yok.benim bir işlem yaptırmama gerek var mı.kardeşim şu an 20 yaşında kız.onun işlem yaptırmasına gerek var mı

Sayın Esen
Siz annenizn sigortası üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.Bir işleme gerek yoktur.Kardeşiniz içi ne aynısı geçerlidir.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
01.03.2012 12:36:22
Mülkan Baran
merhaba;
ben 29 yaşındayım babamın sıgorta başlangıcı 1983 te 105 günlük pirimi var sonrasında sigorta sı yok şu an için yeni 1 aylık başlangıçı var ben kız cocuğu olarak babamın bu durumundan yararlana bilirmiyim


Cevapla Yeni Konu
01.03.2012 14:47:27
Emrah Arslan
Merhabalar Yaşar bey, ben yaklaşık 7 aydır sigortalı olarak çalışmaktayım. Annem bugüne kadar babam üzerinden sigortadan yararlanıyordu. babam yaklaşık 3 ay önce kadar sigortadan ayrıldı annemin sigortası bugüne kadar devam etti ben bunu E-SGM üzerinden takip ediyordum bugün baktığında Bu yazıyı gördüm " 1106 - 60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir".. annemin benim üzerimden yararlanabilmesi için neler yapmamış gerekir ve ben birebir mi bu işlemi yaptırmalıyım. Annem gitse işlem yapılırmı? şimdiden teşekkür ederim.

Babanız GSS için mürcat etmeli ve gelir testi yaptırmalıdır.


Cevapla Yeni Konu
01.03.2012 15:08:11
Emrah Arslan
Babam şuan yurt dışında. gelir testi yaptırmadan annem benim üzerimden sigortadan yararlanamaz mı?


Cevapla Yeni Konu
01.03.2012 15:19:02
Emrah Arslan
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Babamım GSS için müracat etmeli demişsiniz. Babam şuan yurtdışında çalışıyor. Annemin benim üzerimden sigortadan yararlanması mümkünmü acaba. Gelir testini yaptırmadan.


Cevapla Yeni Konu
01.03.2012 19:13:43
Musa Filar
ABLAM 15 GÜN ÖNCE İŞTEN AYRILDI KENDİSİ 3 AY BOYUNCA SSK GÜVENCESİNDEN YARARLANACAK ANCAK ANNE VE BABAMIN SOSYAL GÜVENCELERİ YOK ONLARDA 3 AY FAYDALANABİLİRMİ?


Cevapla Yeni Konu
01.03.2012 23:48:21
Aylin
merhaba ben 1993 doğumluyum okula gitmiyorum annem sigortalı ve ben onun sigortasındayım sorgu sonucu müstehak çıktı o yüzden bir işlem yaptırmadım sorun olur mu?Zaten sosyal vakıfta çalışanlar yaptırmanıza gerek yok dedi.


Cevapla Yeni Konu
02.03.2012 00:56:01
Mehmet Ali Esen
selam.babam sskdan emekli bende 20 yaşında üniversite öğrencisiyim .yaklaşık 40 günce ssk yenilettm eczaneden ilaç felanda aldım...ama 2 gün önce hastalandğımda doktorun verdiği ilaçları eczaneden ücretli bi şekilde aldım ve yeşil kartlı olarak gözükdüğümü söledi bunun sebebi nedir acaba ?

Siz babanızn üzerinden sağlık hizmeti almanız gerekir.Yeşilkart sizn için olmamsı lazım.Cevapla Yeni Konu
04.03.2012 16:16:01
Özgür Göktaş
babam bağkur daha önce yatırmış ama şimdi yatırmıyor 5seneden beri annem yaklaşık 7ay önce abimin bağkurundan hastanede bakıldı şimdi abim de bağkur yatırmıyor benim ssk var annem benden bakılabilirmi lütfen cevap bekliyorum

Anneniz sizn üzerinizden malesef sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.03.2012 01:22:44
Hakan Orhan Rhan Rhan
eşim işten ayrılalı 3 ay oldu benim sgk`dan yararlanması için nereye müracat etmem gerekir ..teşekürler.. janbody@mynet.com

SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırınız.


Cevapla Yeni Konu
05.03.2012 14:22:26
Nazmi Kesten Esten
mrb ben yeni evliyim amerikada calisiyorum sigortam osmaniyeden yatiyoo orda calisiyor gibbi ful ailemin yesil karti vardi ama askiya alinmis yaralanamiyorlar su an acaba annnemi bnim sigortamdan faydalanmasi icin ne yapmamaiz gerekiyoo ailenin hic bi geliri yok sigortaya kaydi falan yok babam kucuk cifcii kendi halinde yardimci olursaniz sevinirim ne yapmam gerekiyooo annnem rahatsiz bir an once hallletmem lazim bu konuyuu?


Cevapla Yeni Konu
06.03.2012 12:28:04
Emrah Arslan
Merhabalar. babam şuan yurtdışında ve annem sigortadan yararlanamıyor. Ben sigortalı olarak çalışıyorum. Annemin benim üzerimden sigortadan yararlanması için ne yapmam gerekmektedir. Evraklar hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler şimdiden.


Cevapla Yeni Konu
06.03.2012 17:14:08
Yeliz Demir
merhaba benim iki sorum olacak.
1) ben su an sgk lı olarak çalışıyorum. babamın bağkuru var ama 7 yıldır ödenmiyor bu yüzden annem benim sgk mdan yararlanabilir mi?
2)14 yaşında bir kardeşim var onun sağlık sigortası durumu ne oluyor boyle bir durumda?


Cevapla Yeni Konu
06.03.2012 17:19:49
Şeyda Aslan
merhaba ben 01.02.2012`de işe başladım bugün maas bordrom geldi şubat ayından 28 gün var ama sgk nın sitesinden baktığımda bu gorunmuyor daha onceki sigortalı olarak çalıştığım yerdeki bilgiler gorunuyor. bugun ayın 6sı. benim sağlık hizmetinden yararlanmam gerekiyor ama nette sorgulama yaptığımda provizyon verilmemiştir yazıyor. nedendir acaba?

30 gün sonra sistemde gözükür.SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırmanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
07.03.2012 14:33:06
Emrah Arslan
Merhabalar. Babam yaklaşık 4 aydır sigortasız önceleri annem babam üzerinden yararlanıyordu. Bu aydan itibaren yararlanamıyor sanırım. Annem ve babam benim üzerimden ssk dan yararlanabilirmi (18 yaşaltı kardeşim olması halinde bile) yararlanabilirmi? 18 yaş altı kardeş olduğu için yararlanamama gbi durum söz konusu olabilirmi? Teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
07.03.2012 20:51:27
Hilal
merhaba 25 yaşındayım yüksek lisansa başladım babam ssk dan emekli babamın sigortasından yararlanbiliyormuyum yararlanamıyorsam ne gibi işlemler yapmam gerekiyor teşekkür ederim

Yararlanırsınız.


Cevapla Yeni Konu
08.03.2012 01:00:47
Pınar
Benim sigorta sorgu sonucum müstehak çıktı okula gitmiyorum ve çalışmıyorum annem sigortalı ben şuan onun sigortasındayım gelir testi için bir kağıt gelmedi bir sorun olur mu?

Olmaz.Siz sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.


Cevapla Yeni Konu
08.03.2012 10:49:41
İrfan Aktaş
merhaba ben yaklaşık 5 yıldır esnafım esnaf bağkur pirimimi ödeyemedim borçuyum ödemeye gücümde yok eşim ve çocuklarım sağlıktan yararlana bilmesi için ne yapmalıyım.

Sizn sigortalı bir işe girmeniz ve 30 gün geçmesi gerekir.


Cevapla Yeni Konu
10.03.2012 10:05:07
Yaşar Demircan
ben ssk lıyım annem benim üzerimden bakılıyordu. annem özürlü maaşı aldığından dolayı artık benim üzerimden bakılamayacağını söylediler. Kendi maaşı üzerinden bakılacağını söylediler. annemin gözünden ameliyat olması gerekiyor doktor üniversite hastanesinde olması gerkiyor dedi. ameliyatı üniversitede ücretli mi olur yoksa özürlü maaşı aldığı kurum karşılıyor mu. teşekkür ederimCevapla Yeni Konu
10.03.2012 12:27:58
Mıkaıl Yucel Ucel
mrb arkdaslar benım babam ve annemın sıgortası yok benım uzerım den sıgortalı olabılr mı uzerıne tapu varsa bu sorunmu yada malıye borcu varsa olurmu olur sa ne yapmam gerekır

SGK na uğrayıp taahütname imzalamalısınız.


Cevapla Yeni Konu
11.03.2012 17:23:17
Mustafa Ustafa Yavuz
merhaba ben öğretmenim. annem ve babamın benim sigortam ile sağlık hizmetlerinden yararlanmasını istiyorum.
babam sigortalı işinden ayrılalı 45 gün oldu ve muhtar. yararlanabilirler mi.

Muhtarlar Bağ-kura prim ödemektedirler.Cevapla Yeni Konu
12.03.2012 10:21:13
Busra Demir
mrb benim abim yurtdisida calisiyor sigortasini is yeri tr de full yatiyriyolar annnmein yesilarti vardi ama askiya alindi yararlanamiyor abim evlii ve kendi uzerine almak istiyor annnmi kendii saglik sigortasindan faydalanmasi icin bunun icin ne yapmasii gerekir yardimci olursaniz sevinirim annemin baska geliri ve saglik sigortasii yok


Cevapla Yeni Konu
12.03.2012 10:44:49
Cemal Dağ
MERHABA BEN SİGORTALI İŞE BAŞLAYALI 30 GÜN OLDU BABAM MUHTAR AMA PİRİM ÖDEMİYOR BAHKURA BORCU VAR 2 SENEDENBERİ ÖDEMİYOR BENIM SORUM ANNEM BENIM ÜZERİMDEN SAĞLIKTAN YARARLANABİLİRMİ NE İŞLEM YAPMAM LAZIM SİMDİDEN COK TEŞEKKÜRLER KOLAY GELSİN.

Malesef yararlanamaz.


Cevapla Yeni Konu
12.03.2012 14:29:52
Hüseyin Yüksel
Merhaba ;

ben 20.04.1957 doğumluyum, 20.02.1997 yılında isteğe bağlı bağkurlu oldum ogünden beridir aralıksız primlerimi ödüyorum, ne zaman emekli olabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim...

Not :1982-1988 yılları arasında 6 yıl yurdışında çalıştım


Cevapla Yeni Konu
12.03.2012 22:05:06
Ercan Evcil Vcil
merhaba benim kayınvalidem oglunun sigortasından yarrlanıyodu ama bu ay kesildi eczaneye sorduk diğer çocugunun borcu varsa kesilir dedi ama ondan yararlanmıyo bağkura borcu var diğer çocuğu özel bi firmada çalışıyo onun sigortasından yaralanıyodu acaba doğru olabilirmi

Kayın vaidenin gelirinde bir değişiklik olmuş olabilir.


Cevapla Yeni Konu
13.03.2012 09:20:27
Emrah Arslan
Merhabalar. Babam yaklaşık 4 aydır sigortasız önceleri annem babam üzerinden yararlanıyordu. Bu aydan itibaren yararlanamıyor sanırım. Annem ve babam benim üzerimden ssk dan yararlanabilirmi (18 yaşaltı kardeşim olması halinde bile) yararlanabilirmi? 18 yaş altı kardeş olduğu için yararlanamama gbi durum söz konusu olabilirmi? Teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
13.03.2012 13:12:00
Mustafa T.
Merhabalar ben 1985 doğumluyumaskerliğimi falan yaptım herhangi bir işte çalışmadım için gss mecburi olarak yaptırdım bugün gidip öğrendiğimde 33 tl cıktıgını sölediler herhangi bir işte calısmıyodum fakat girmiş olduğum sınavlar neticesinde memur oldum 2 ay süre zarfında göreve baslıcam gss iptal mi ettirmem gerekiyo yoksa göreve baslayana kadar 2 ay yatırmalıyım sigortayı

Göreve başlayana kadar primini ödemelisiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.03.2012 13:58:25
Mustafa T.
Merhaba ben gss liyim ve bugün öğrendim 33 tl ödeme yapmam gerektiğini fakat memur oldum 2 aya kadar göreve baslıyacağım size sorum gss iptal mi ettirmem gerekiyor yoksa göreve baslayana kadar yatırmam mı gerekiyor


Cevapla Yeni Konu
13.03.2012 23:19:15
Coşkun Akbaş
Merhabalar....Kendim 2022 den maaş alıyorum dolayısı ile yeşil kartlıyım..Eşim evli olan oğlum çalıştığı için üzerinden ssk lı idi..Şimdi ne oldu ben pek anlıyamadım...Geçenlerde hastahanede eşime sen artık yeşil kartlısın demişler doğrumudur..Eşim oğlum üzerinden tedavisine devam edebilirmi?Bu arada unuttum eşim bel fıtığından ameliyat olmuştu ama operasyon başarısız geçti tekrar operasyon geçirecek..Beni aydınlatırsanız size minnettar kalırım...Sağlıcakla kalın.......


Cevapla Yeni Konu
14.03.2012 13:16:47
Ada D.
Merhaba ssk lı olarak 20yıldır çalışıyorum..Annem ve babam ayrıldığı için soyisimden dolayı annem sağlıktan faydalanamıyor bunun için nereye başvurmalıyım? İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim..saygılar..

SGK na aktivason yaptırınız.Ayrıntılı nufus kayıt örneği ile.


Cevapla Yeni Konu
14.03.2012 16:38:31
M.arslan
bn yeni ssk lı oldum 3 ay yeni bitti annemi üstüme alacağım şimdi fakat onun yararlanabilmesi için de 30 gün bi sürenin gecmesini söylediler bilgi verirsenizzz......
,
SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Ayrıca gelir durumunu dikkate alınır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.03.2012 23:48:07
Umut Otcu
sigartamdan anne ve babmında faydalanması için ne gerekli ne yapmalıyım şimdiden tesekkurler

SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.Cevapla Yeni Konu
15.03.2012 16:26:51
Umut Otcu
daha snra yapmam gereken baska bsy varmı


Cevapla Yeni Konu
15.03.2012 20:45:18
Sanem Kaya
Merhabalar...

BEN SİGORTALIYIM ANNEM ÖZÜRLÜ AYLIĞI ALIYOR. BABAMIN SİGORTASI YOK. KENDİ ÜZERİME ALMAK İSTİYORUM. GELİR TESTİ YAPTIRMADIM.. SGK BAŞVURDUĞUMUZDA GELİR TESTİ YAPTIRIN DEDİLER.. YORUMLARI OKUDUM BİRAZ. TAAHHÜTNAME DOLDURUN DEMİŞSİNİZ. ANNEMİN VE BABAMIN GSS YARARLANMASI İÇİN NE YAPMALIYIM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER.
Cevapla Yeni Konu
19.03.2012 21:19:13
Hüseyin Yüksel
Merhaba ;

ben 20.04.1957 doğumluyum, 20.02.1997 yılında isteğe bağlı bağkurlu oldum ogünden beridir aralıksız primlerimi ödüyorum, ne zaman emekli olabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim...

Not :1982-1988 yılları arasında 6 yıl yurdışında çalıştım

Emeklimatike girip bilgilerinizi giriniz.


Cevapla Yeni Konu
21.03.2012 19:54:50
Mustafa T
Merhabalar benim gss sonucu 35 lira prim borcum cıkmıs ödemem gereken miktar bunun ne zaman ödenmeye baslanması konusunda herhangi bi tarih belirtilmemiş bu tarih konusunda ve ödemedimiz takdirde nasıl bi sorun olur bilgi verirseniz cok sevinirim tsklr.

Bu prim ödendiği sürece sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.Bilginize.
Yaşar gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.03.2012 15:40:57
Niyazi Atar
merhaba devlet memuruyum. babam yaklaşık 2 yıldır bağkurunu ödeyemiyor. annemin benim sağlık sigortamdan yararlanma kakkı var mı acaba?

Sayın Niyazi Atar
Babanız bağ-kur terkini yapmadığı ve borcunu ödemediği sürece anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.03.2012 15:58:04
Gamze Kldmr
merhabalar.ben 1987 doğumluyum. 2010 yılından bu tarafa çalışıyorum.fakat işten ayrılmak istiyorum.babam emekli memur ve onun sağlık sigortasından tekrar yararlanabilir miyim? Ve bunun için bir yere başvuru yapmama gerek var mı ?sigortam iptal olduğu zaman bu durumda ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz sevinirim....

Babanızdan sağlık hizmeti alabilirsiniz.Sitemde gözükmezse aktivasyon yaptırmanız gereklidir.
Müstehaklıktan kontrol ediniz.

.1.SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
2..Hizmet Süresini İzleyebilme
http://app2.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp (Son bir yıl hizmeti izliyebilirsiniz.)

3.Emekli maaşı Hesaplama Ekranı(Emekli maaşlarınızı hesaplayabilirsiniz.)
app2.sgk.gov.tr/AylikHesap/
4.Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası
http://app.sgk.gov.tr/EvrakArama/

5.Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emekli hesaplamanızı yapabilirsiniz..
http://app2.sgk.gov.tr/nezaman/

www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
23.03.2012 16:56:39
Hüseyin Kavalli
iyi günler kolay gelsin. emekli sandığına bağlı devlet memuruyum. Babam çiftçi ve bağkuru var uzun süredir bağkurunu ödmekte güclük çekiyor. Ayrıca babamın üzerine arazi tapusu var. annemin üzerine de eski bi araba kayıtlı.annem ve babamı kendi sigortamdan faydalandırabilir miyim? ayrıca 21 yasında bi kızkardesim var o da benim sigortamdan yararlanabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim yardımınız için. kolay gelsin

Sayın Hüseyin Kavalli
Malesef sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.Bağ-kur terki yapılmalı ve borcu ödenmelidir.Bşaka çözüm yoktur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
02.04.2012 02:05:31
Turgay
merhabalar hocam babam 65 yaş aylığı almaya başlamış ama daha öncesinde abimin sgksindan yararlanıyordu maaş aldığı için iptal olmuş babamı tekrar abimin üzerine geçe bilirmi maaş kesilmeden sgkli olabilirmi tşker

Aylık aldığı için oğlu üzerinden sağlık hizmeti alamaz.


Cevapla Yeni Konu
03.04.2012 20:25:35
Dursun Ali Önsöz
Merhaba hocam ben 3,5 aydır bi kurumda çalışmaktayım ve annemim benim sigortamdan yararlanmasını istiyorum.önceden annem abimin sigortasından yararlanıyordu ancak abim askere gitti.dolayısıyla şu an itibariyle annem abimin sigortasından yararlanamamaktadır.benim bu aşamada ne yapmam gerekiyor.SGK ya gidip taahütname doldurmam yeterlimidir yoksa başka işlemler yaptırmam gerekiyormu? birde SGK ya gittiğimde yanımda bulunması gereken evraklar nelerdir.verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler hocam.

Sayın Dursun Ali Önsöz
Siz SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız yeterlidir.Gelir testi için araştırnm yapılabilir.


Cevapla Yeni Konu
03.04.2012 21:19:33
Mustafa Ekmen
2002 yılından beri çalışmaktayım.annem babam benim üzerimden sağlık hizmeti alıyordu.fakat şuanda sağlık hizmeti kesilmiştir.acaba ne yapmam gerekiyor?

Tekrar SGK na uğrayıp taahütname doldurunuz.


Cevapla Yeni Konu
19.05.2012 20:27:47
Ali Çamlıbel
2004 yılından beri asgari ücretle çalışmaktayım.Annem ve Babam üzerimden sağlık hizmeti alıyordu ,fakat şuanda yeni yasaya göre faydalanamıyor. neyapmam gerekiyor.

Gelir durumlarında bir değişiklik olmadı ise yararlanmaları gerekir.Tekrar bir taahütnama vermeniz ve gelir testi yaptırmaları gerekir.


Cevapla Yeni Konu
21.05.2012 22:53:08
Benan Berk
Merhaba,
Benim 1 buçuk aydır sigortam çalışıyor. Babam bağkurlu idi ancak 5-6 senedir borcunu ödeyemiyor. Babamın üstüne bir tek ev var. Annem de biz de eskiden babamdan yararlanıyorduk ancak babam bağkur borcunu ödeyemediği için kaç yıldır hiçbirimiz yararlanamıyorduk. Şu an benim sigortam başladı. Annemin üstüne hiç bir mülk yok. Ancak babamın 5-6 senedir ödeyemediği bağkur var. Evet babam yararlanamıcak bağkuru var diye, ödeyemiyor olsa bile. Ama annem benim üzerimden sigortadan yararlanabiliyor mu? ne yapabilirim?

Sayın Benan Berk
Babanız bağ-kur terkini ve borcunu ödemeden anneniz ve babanız sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
24.05.2012 23:36:03
İbrahim Cıldam
asagıda gormus oldugunuz formu doldurarak anne ve babanızı uzerınıze alabılırsınız
........................... SİGORTA/ SİGORTA İL MÜDÜRLÜĞÜNE

........................

.................................................. ..................... Sicil numarası ile Müdürlüğünüze bağlı olarak faaliyet gösteren .................................................. ................................... işyerinde ........./....../........ tarihinden beri çalışmaktayım.

Geçindirmekle yükümlü olduğum, Anneme / Babama 506 sayılı Kanunun 42. maddesi uyarınca, Kurumunuz sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için sağlık karnesi düzenlenmesini istiyorum.

Ek beyan ve taahhüt belgesinde yer alan bilgilerin doğruluğunu beyan ve taahhüt etmekteyim.

Aksinin kanıtlanması halinde doğacak tüm zararları yasal faizleri ile ödeyeceğimi taahhüt ediyorum.

Arz ederim.
......./......./200..

SİGORTALININ

Adı Soyadı : ...............................................

İmzası : ...............................................


İKAMETGAH ADRESİ : .................................................. .
.................................................. .
.................................................. .

TELEFONU

İŞ TELEFONU : .................................................. .
EV TELEFONU : .................................................. .


Cevapla Yeni Konu
31.05.2012 11:12:25
Ömer Elmasoğlu
Babam Bağkurlu ve şu an emkli durumda. Annem genel sağlık sigortasını babamın üzerinden yararlanıyor. Benim sosyal güvencem emekli sandığı. Annem, babamın üzerinden çıkıp benim üzerime yararlanabilir mi?
Yukarıdaki cevaplarda, öncelik babamdan faydalanacağı belirtiliyor.
Ancak;
Yaptığım araştırmalarda, bu konunun devredilmesine engel bir madde yok.

Lütfen, konunun devrine engel olan maddeyi söylermisiniz?


Cevapla Yeni Konu
26.06.2012 09:36:53
Erçin Aksu
Annem ve babam ikametolarak yanımda değiller, benim sigortamdan faydalanmalarında sıkıntı olurmu?

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Bir de şartlarının buna uygun olması


Cevapla Yeni Konu
03.07.2012 14:08:03
Metin Söylemez
merhaba hocam,
annemin ve babamın esnaflıktan dolayı bağkurları vardı. yaklaşık bir sene önce ikisininde de ticari faaliyeti durdu. babamın bağkur borçlarını taksitlendirdik ve ödüyoruz. annem için hiç prim ödenmemişti ve taksitlendirmede yapmadık. şuanda her ikiside yeni çıkan genel sağlık sigortasından yararlanıyorlar. benim sigortamdan yararlanabilme durumları varmıdır. var ise ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor.

Bağkur terkini yapmadan borçları ödenmeden sizin sigortanız üzerinden sağlık hizmeti alamazlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.07.2012 13:52:01
Metin Söylemez
teşekkürler hocam.
babama ait borcu taksitler halinde ödüyoruz. ancak annem için taksitlerndirme yapmadık ve borcu için hiçbir ödeme yapmıyoruz. bu durumda bağkur terkini yapılabiliyormu. Bağ-kur terki için vergi dairesi kapanışı yapılacak ayrıca varsa dernek oda vescil kayıtlarının da sonlandırılması gerekir.İB formu doldurulup tasdik edildikten sonra kuruma verilmelidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.07.2012 13:05:10
Özge Ergin
benim babak bağkur pirimi ödüyordu yanlız şu anda ödemiyor ve bakurundan yararlanamıyor ben 5 aydır çalışıyorum ssk llıyım benden annem yararlanabılırmı ssk dan bunu için ne yapmam gerekiyor ayrıca evlıyiym


Cevapla Yeni Konu
05.07.2012 13:05:39
Özge Ergin
benim babak bağkur pirimi ödüyordu yanlız şu anda ödemiyor ve bakurundan yararlanamıyor ben 5 aydır çalışıyorum ssk llıyım benden annem yararlanabılırmı ssk dan bunu için ne yapmam gerekiyor ayrıca evlıyiym

Anneniz de sizden sağlık hizmeti alamaz.


Cevapla Yeni Konu
05.07.2012 23:02:25
Hakan Gundogdu
Hocam merhaba annem ve babam benım uzerımden saglık hızmetı alıyordu.Annemı doktora goturdugumde 1 yıl ıcınde 30 gun sıgorta gunu dolmadıgı ıcın provızyon alamadım.Ssk ya gıttıgımde babam uzerıne genel saglık prımı adı altında 135 tl aylık prım borcu cıktı ve bu aya kadar faızı ıle bırlıkte borc oldugunu soyledıler .Annem ve babamın bır gelırı yok ve benım uzerımden tekrar saglık hızmetı alabılmelerı ıcın ne yapmam gerekıyor.

Saygılarımla


Cevapla Yeni Konu
11.07.2012 13:19:43
Oya Gürlük Ürlük
iyi günler ben 2011 den buyana babamdan emekli maaşı alıyorum primlerimi ödersem kendimde ssk lı olabilirmiyim hem babamdan hem kendimden maaş alabiyomuyum cevaplarsanız çok sevinirim iyigünler

Babanız memur emeklisi mi idi ?


Cevapla Yeni Konu
11.07.2012 16:38:09
Oya Gürlük Ürlük
hayır işci emeklisi

önceki durumu birlikte gönderiniz.Göremiyorum.


Cevapla Yeni Konu
11.07.2012 16:39:49
Oya Gürlük Ürlük
hayır işçi emeklisiydi


Cevapla Yeni Konu
16.07.2012 23:29:24
Musa
merhaba admin kardeş benim seneye sıgorta prim doluyor dolduktan sonra işde calışmasam sgk dan yararlanabilirmiyim sigortalı işe girmeden teşekkür ederim.


Cevapla Yeni Konu
16.07.2012 23:29:39
Musa
merhaba admin kardeş benim seneye sıgorta prim doluyor dolduktan sonra işde calışmasam sgk dan yararlanabilirmiyim sigortalı işe girmeden teşekkür ederim.

Prim ödemeniz olmazsa sağlık hizmetinden yararlanamazsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.07.2012 00:53:01
Celal Bulut Celal_bulut35@hotmail.com
merhaba Annem ve babam memur olan kardeşim üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanıyordu. kardeşim şu an kısa dönem asker, yaklaşık dört aydır askerde askerlik döneminde de kardeşim üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler mi? teşekkürler
Cevapla Yeni Konu
17.07.2012 08:43:48
Ferit Yılmaz
iyi günler. Ben 2005 yılında bağkur borcu bulunan ve uzun zamandır ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan babam ve onun üstünde faydalanan annemi, memur olduğum içi kendi sağlık sigortamdan faydalandırdım. 2005 yılında bağkurdan çıkış yaptırarak bunu yapmıştım. 2011 yılının haziran ayında ise torba yasadan faydalanarak babam eski borçlarını yapılandırarak ve primlerini ödeyerek şu an kendi üzerinden sağlık hizmeti alıyor. Ancak çevremden babamın bağkura kaydı olduktan sonra borcu bile olsa senden faydalanamaz diyorlar. peki o zaman babam benim üzerimden nasıl faydalandı. Acaba yanlış bir iş mi yaptık. Sgk dan ya da kurumumdan bana bu konu ile ilgili bir bilgilendirme yapılmadı. Şimdi bu durumda ben ne yapmalıyım. Geçmişe dönük bir borç ileride karşıma çıkabilir mi?

Sayın Ferit Bey
Bir kimse bağ-kur tescilli ise ve bağ-kur borcu var ise çocukları üzerinden sağlık hizmeti alamaz.Terkini yapması ve borcun ödenmesi gerekir.Anne ve babanın sağlık hizmeti almasının başlangıcında SGK na taahütname verilir.Bu taahütname kişiyi bağlar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.07.2012 18:27:56
Murat
babam bağkurlu borcu var halen işyeri işletiyor yaşen emekli olmuş ama ödiyemedi annem de borcu var diye yararlanmıyor vergiye halen tabi babam annem sgk dan aylık gelir testi yapılsa kademeli ücretle sgk nasıl yararlanır bilginize teşekürler kolay gelsin

Malesef borcu ödenmeden sağlık hizmeti alamaz.Zorunlu bağ-kurlu olduğu için de GSS için müracat edemez.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
25.07.2012 02:28:36
Kubra Kara
merhaba ben 1,5 ay once ısımden ayrıldım. daha once babamın ssksından yararlanıyordum işe baslayınca kendı sıgorta baslangıcım olmustu sımdı ısten ayrılınca tekrar babamın ssksından yararlanabılrmıyım ? tekrar basvuru yapmam gerekırmı ? tşk ederım


Cevapla Yeni Konu
25.07.2012 21:45:52
Serkan İpekçi
ben mep de çalışan kadrolu öğretmenim.babamın bakuru var ve annem babamın bakurundan yararlanıyo babam bakuru donduracak.bu şekilde babam bakuru dondurtuktan sonra annem babam benim ssk mdan yararlanabilir mi. yararlanırsa benim ne yapmam gerekir..şimdidden teşekkür ederim.

Bağ-kur terki yapılmalı ve varsa borcu ödenmelidir.Gelir durumu da dikkate alınrak SGK na uğrayıp taahütname imzalamalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.07.2012 21:18:50
Cnsu Trn
arkadaslar merhaba .babamın sigortasının borcundan dolayı kapalı olduğu bir dönemde bir tedavim için yeşil kart basvurusu yapmıstım ve bir süre yeşil kart kullandm 6.ayın 14ünde yeşik kart vizem doldu ve bu aradada babam tekrardan sigortalı oldu ben üniversite okumaktaym 21 yasındaym .vizemi tekrar yaptrmadğm için yesl kartm iptal mı oldu yada babamn sigortasndan mı yararlanmaya baslıcm .gelir tespiti yaptrmama gerek var mı?CANSU TRN

Sayın Cansu
Babanızın sigortası üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.Sisteme girip müstehak gözükmüyorsa SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırmanız gereklidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.07.2012 22:08:27
Cansu Trn
fakat aynı ikamet adresinde gözükmuoruz okudugumdan dolayı.ikamet adresini aynı yere aldırmam sart mı ?smdiden tesekkür ederm.

Böyle bir şart yok.


Cevapla Yeni Konu
27.07.2012 22:22:04
Cansu Trn
okuduğumda dolayı babamla ikametgah adreslerimiz farklı aynı ikametgah adresinde olmamaz şart mı???yardımlarınız için çok teşekkr ederim...


Cevapla Yeni Konu
01.08.2012 01:17:48
Yavuz Elmalı
benim ssk amdan annem yararlanıyordu yaklaşık 3 ay önce yeni bir kanun çıkmış ve şimdi yararlanamıyor babamın ne ssk nede bağkuru var annemle babam ayrı yaşıyor annem benimle kalıyor resmi nikahları var babamın adına 2 daire var annem yararlanamıyormuş babamdan dolayı ne yapmam gerek açil cevap sevinirim


Cevapla Yeni Konu
01.08.2012 22:04:52
Barış Kesgin
merhabalar. ben evli ve bir çocuk babasıyım. annem 69 babam 66 yaşında. acaba annem babam benım sihgortamdan yararlanabılıyormu? şimdidien teşekkürler...

SGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.Gelir durumlarına da bakılır.


Cevapla Yeni Konu
05.08.2012 10:02:27
Gkcan
Merhabalar...Konu hakkında bazı merak ettiklerim var ! 3 aydır sigortalıyım daha önceden de 3 ayım vardı...Sağlık hizmetlerinden Anne ve babamında faydalanmasını istiyorum ! Şöyle bir durum daha var babam çiftçi bağkur`una bağlı düzenli olarak primini yatırıyor...Babamın sağlık güvencesi var yane eşi olarak da annemde faydalanabiliyor mu bu hizmetten...Faydalanamıyorsa ne yapmam lazım ! Birde 16 yaşında öğrenci kardeşim var acaba oda yayarlanabiliyor mu babamın sağlık güvencesinden ! Konu hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum....

Teşekkürler !

Anneniz babanız ve kardeşiniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Babanız bağ-kur sigortalısı olduğu için anneniz babanız buradan sağlık hizmeti alırlar 60 günden fazla pirim borcu olmadıkça.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.08.2012 13:26:54
Erol Öz
anne babamı benim üzerime sgk `lı yaptıracağım ama 18 yaşında doğ. tar.25.02.1994 kardeşim olduğundan kaymakamlığa gidilmesini söylediler.bunu için bi açıklama rica ediyorum.GSS için bulunduğunu yerde bulunan SYDV (Kaymakamlık) giderek gelir testi yaptırılması gereklidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.08.2012 04:20:30
Murat Mert
hayırlı günler hocam bi sorum olacaktı ssk lı olarak özel bi şirkette çalışıyorum babamın durumu iyi değil annem i ve baba mı kendi ssk güvencemden faydalanmasını sağlaya bilirmiyim? bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. saygılarımla murat

Sayın Murat Mert
Bunun için SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir.Anne ve Babanın gelir durumları şartları uygunsa


Cevapla Yeni Konu
10.08.2012 14:00:58
Aysun Odabaş
iyi günler hocam .. ögrenciyim ve annem tarafından ( ssk emekli .) yararlanıyorum fakat 10 günlük gecici bir iş için mecburi sigorta yapılıyormus. 10 günden sonra hemen çıkış işlemi yapıldıktan sonra tekrar anne tarafından yararlanabilir miyim.. teşekürler

Tekrar annenizin üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.08.2012 15:45:53
Hüseyin Özdemir
iyi günler hocam ssk calışanıyım.şuan 10 gündür raporluyum 1ay sonrada 1er ay arayla 2 farklı ameliyat olacağım raporlardan dolayı eksik prim ödemesi olacağından sağlık hizmetlerinde sıkıntı yaşarmıyım... saygıarımla


Cevapla Yeni Konu
17.08.2012 13:34:11
Tamer
merhaba ben 45 günlük sigortalık bir işe girdim annem ve babamın sağlık güvencesi yok.bu 45 gün içerisinde üstüme alabilirmiyim ne kadar süre yararlanabilirler ve yapmam gerekenler nelerdirCevapla Yeni Konu
19.08.2012 11:32:54
Emrah Kılınç
Selam Yaşar hocam. şubat ayında işten ayrıldım ,önceden anne babamı kuruma giderek üzerime aldırmıştım.sonra 15 şubat gibi işten ayrıldım.mayıs 4 gibi başka bir işe ssklı işe başladım. arada geçen aylarda hem anne ve babam ve hemde benim için para mı ödenilecekti sonra ceza falan gelmesin.
bir de başka şirkete girdiğim için anne babamı üzerime aldırmak için tekrar mı kuruma gitmem gerek.
yardımınız için çok teşekkürler.

Sayın Emrah Kılınç
Önce sisteme girip anneniz ve babanızın müstehak olup olmadığına bakınız. (Kimlik bilgileri ile giriniz.)Müstehak değillerse tekrar kuruma gidip taahütname imzalamanız gerekir.Müstehak olmadığı dönemnler mutlaka GSS yaptırılması için bulunduğunuz yerde bulunan SYDF (Kaymakamllık) gelir testi için uğramanız gerekir.Her hangi bir halk bankası veya Zıraat bankası şubelerine uğrayarak Borcu olup olmadığını da TC numaraları ile öğrenebilirsiniz.

SGK
-Emekli Aylığı Hesaplamasını yapabilirsiniz.
uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

-Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz.

http://app2.sgk.gov.tr/nezaman/

-Evrak Takibini İzleyebilirsiniz

www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/evrak_takip/

-Diğer uygulamalar SGK

www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/

KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇCevapla Yeni Konu
20.08.2012 00:09:17
Özgül
merhaba 7 ay once ısten ayrıldım ve sigortam yok.babamın ssk sından yararlanabılr mıyım ? ne yapmam gerekir? tşk ederım

SGK na gidip aktivasyon yaptırmanız gerekir.Sağlık hizmeti alırsınız.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
23.08.2012 14:56:45
Ayşe Gül
merhaba. oğlumun sigortasından faydalanabilmem için kayıta mutlaka oğlumun mu gitmesi gerekiyor acaba ?

Taahütname imzalaması gerekir.Bunu sizde SGK na verebilirsiniz.


Cevapla Yeni Konu
23.08.2012 21:26:38
Soner Yildiz
merhaba babam sigortamdan yararlaması için sgk neler götürmem lazım evrak olarak

Kimlik kartınız ve babanızın TC numarası yeterlidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.08.2012 23:47:06
Serap Koç
benim kızkardeşim evli sakat fakat babamdan dolayı maaş alıyor babam 1996da vefatetti nikahlı maaşı kesilirmi bende eşimden ayrıyım .bilgilerinize nasıl kesilir kızkarseşimin maşı .


Cevapla Yeni Konu
23.08.2012 23:48:11
Serap Koç
benim kızkardeşim evli sakat fakat babamdan dolayı maaş alıyor babam 1996da vefatetti nikahlı maaşı kesilirmi bende eşimden ayrıyım .bilgilerinize nasıl kesilir kızkarseşimin maşı .


Cevapla Yeni Konu
25.08.2012 11:50:00
Efe Aslan
merhaba..
ben ssk lı olarak çalımaktayım.. annemin ssk ya girişi var fakat 6 senedir ben primini dışardan yatırıyordum tedavi oluyordu, son 1 senedir primlerini yatıramadım ve şuan annemin ameliyat olması gerekiyor, benim üzerimden bakılabilir mi acaba ne yapmam gerekiyor

teşekkür ederim.

Sizin üzerinizden sağlık hizmeti alır.


Cevapla Yeni Konu
22.09.2012 18:58:58
Esra Cander
merhaba ben babamın sgk sından yararlanıyodum babam vefat etti şuan 24 yaşındayım babamın aylığından yararlanıyorum işe girdim ve sigortam var aylığım annemin aylığına ne zaman aktarılır...


Cevapla Yeni Konu
23.09.2012 20:03:48
Zeynep Caliskan
Oncelikle ilginiz icin tesekkur ediyorum..
1 yildir dersanede ogretmenim ssk liyim
fakat halen babamin sigortasindan yararlandigi ogrendim
Kendi ustume nasil alabilirim ve bu durum sorun olur mu???
Tesekkurler...


Cevapla Yeni Konu
27.09.2012 23:57:41
Dilan İlan
ocak ayında gelir tesi konusu çıktığında ben sosyal vakıfa başvurdum 1993 doğumluyum okula gitmiyorum ve çalışmıyorum dedim annem 2007 de işe girdi ve sigortalı oldu benimde sigorta sonucum müstahak çıktı dedim sizin yaptırmanıza gerek yok dedi 2008 yılından itibaren bakmakla yükümlü olan kişi evlenene kadar size bakabilir onun sigortasından yararlanırsınız dedi
şimdi ben okula gitmiyorum ve işimde yok annem sigortalı babam sskdan emekli benim durumum ne olucak herhangi bir gelirim yok borç çıkar mı?

Size borç çıkmaz.Sağlık hizmeti anneniz veya babanız üzerinden almaya devam edeceksiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
28.09.2012 00:01:14
Gülşen
merhaba ben 16 temmuz 1993 doğumluyum okula gitmiyorum ama kaydımı almadımannem sigortalı ve bende onun sigortasındayım sigorta sonucum müstehak çıktığı için sosyal vakıf yaptırmanıza gerek yok dedi benim hiçbir gelirim yok prim yatırmam söz konusu mu borçlu çıkar mıyım?lütfen yardım edin


Cevapla Yeni Konu
28.09.2012 11:43:16
Nazlı
ben sigortalı bir çalışanım.annemi kendi sigortamdan yarlandırmak istyorum yapmam gereken nedir acaba.formu doldurup sgk bürosunamı teslim edecğim.

Babanızın durumuna bakılır.Onun sigortası varsa veya bağ-kur kaydı varsa sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Gelir durumları da dikkate alınır.Tahütname imzalayarak kuruma verirrseniz işlem tamamlanır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
29.09.2012 02:35:05
Cemile
merhaba yaşar bey.2007 2012 ağustos arası esnaflık yaptım,fakat hiç pirim ödeyemedim.çıkan torba yasasıyla taksite bağlattım ama yine hiç pirim ödeyemedim.sosyal güvencem yok.maliyeden ağustos ayı kapanışımı verdim.eşim sigortalı olarak bir şirkette çalışıyor.acaba eşimin üzerinden sağlıktan faydalanabilirmiyim.teşekkürler.

Bağ-kur terkini yapmadan ve borcu ödemeden yararlanamazsnız.


Cevapla Yeni Konu
01.10.2012 00:07:39
Arzu
merhaba ben haberlerde okumayan prim ödeyecek diye bir haber gördüm gelir testi ile alakalıymış ben sosyal vakıfa gitmiştim sizin yaptırmanıza gerek yok demişti yalnız içime bir kuşku düştü
ben 1993 doğumluyum okulu lise 1 de bıraktım kaydımı almadım ama okumuyorum ve çalışmıyorum annem sigortalı benim sigorta sonucum müstehak çıkmıştı ben prim ödemek zorunda kalır mıyım?
birde GSS kapsamında mıyım?

Siz anneniz üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceksiniz.GSS gerek yoktur.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
01.10.2012 00:11:07
Aycan Ycan
yaşar bey,
ben 1993 doğumluyum ama okula gitmiyorum bıraktım sigorta sorgu sonucum müstehak çıktığı için gelir testi yaptırmadım (yani sağlık güvencem olduğu için,sosyal vakıfta gerek yok dedi)
GSS kapsamında mıyım?Prim konusunda borçlu çıkar mıyım?

Sayın aycan
Siz anneniz veya babanız üzerinden sağlık hizmeti alıyorsanız GSS için işlem yaprırmanıza gerek yoktur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.10.2012 22:30:17
Abdullah Kurt Urt
okulum bu sene bıttı ve ben diş tedavisi oluyorum ama sigortam yok ama haftada 1 sefer hastaneye gıdıyorum ve tadavi oluyorum bunun için her gıttıgımde herhangı bı ücret oluyormu ve oluyorsa ne yapmam gerekiyor babam uzerınden de görünmüyor sigortam lütfen yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
18.10.2012 23:14:21
Semih Yılmaz
mrb yaklasık 2 aydır calısmıyorum.babama benım uzerımden bakmam ıcın ne yapmam gerekıo. yada esımın ustunden kendı babamı baktırabılme sansım varmı yada kız kardesımın babamı ustune alma durumu varmıdır bılgılendırsenız sevınırım


Cevapla Yeni Konu
19.10.2012 17:12:04
Taylan Erkul
merhaba, ben emekliyim 71 yaşında olan annem ve üniversitede okuyan oğlumun sağlık hizmetlerinden faydalanması için ne yapmalıyım. saygılar.

Sayın Taylan Erkul
Yüksek öğrenim yapan oğlunuz öğrenim belgesini alarak bir dilekçe ekinde SGK na verdiğinde öğrenimi sürdüğü sürece 25 yaşına kadar sizin üzerinizden sağlık hizmeti alır.Anneniz için is eSGK na uğrayıp taahütname doldurmalısınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.10.2012 18:23:28
Abdullah Kurt Urt
acaba bizim yaptıgımız konulara neden cevap vermiyorsunuz ögrenebilirmiyim

Nedir sizin yaptığınız konuCevapla Yeni Konu
20.10.2012 00:45:55
Abdullah Kurt
okulumda bu sene mezun oldum ve sigortam yok ama hastaneye sık sık gıdıyorum diş tedavisi olmaya her gıttıkce herhangı bır ücret odemem gerekiyormu veya ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim


Cevapla Yeni Konu
20.10.2012 23:51:24
Abdullah Yücel
mrhb babamın bagkura borcu oldugundan dollayı saglık hizmetinden yararlanamıyor anneminde saglık hizmetinden yararlana bilmesi için neyapmam gerekiyor bana yardımcı olabilirmisiniz.

Babanız bağkur terkini ve borcunu ödemeden anneniz sisn üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.10.2012 14:31:47
Özge Ceylan
belediyenin güvenlik görevlisiyim sigortam başladı annemin yararlanabilmesi için ne yapmam gerekiyor?

Sayın Özge Ceylan
SGK na uğrayarak taahütnameyi doldurupimzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.10.2012 12:19:48
Metin Doğan
slm ben fabrikada çalışıyorum sigortalı olarak bitane hasta kız kardeşim var onu üstüme sigor talı yaptıra bilirmiyim yardımcı olun nolur


Cevapla Yeni Konu
01.11.2012 07:58:56
Aylin
Merhaba ben emekliyim ve evliyim annem sağlık sigortamdan yararlanıyor şuan üzeride birtane ev var eğer üzerine bir ev daha alırsa benim sağlık sigortamdan yararlanmaya deva m edebilir mi ? ileride bir sorun çıkar mı?

Anne ve Babanın sağlık hizmetinden yararlanma şartları:
1.Aylık gelirleri olmıyacak.
2.Gelir tutarı asgari ücretin net tutarından az olacak.
3.Diğer çocuklarından sağlık hizmeti almamış olacak.
Bunun için gelir tesbiti yapılması gerekir.(Kaymakamlık) Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.11.2012 11:27:00
Murat Narin
Slm annem ve babamın hiçbir sağlık güvenceleri yok erkek çocuğunun ssk sından faydalana bilirmi? SAYGILARIMLA.

SGK na uğrayıp taahütname doldurması gerekir.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
07.11.2012 15:05:12
Recep Dilek
mrb hocam ben 15.10 2012 de memurluğa başladım ve annemin herhangi bir sosyal güvencesi yok ve kendi üzerime almak istiorum sgk yada gitim ve durumu anlatım oyasa kalkmış diyorlar acaba ne kadar doğru şimdiden cevabınız için teşekurler.

Gelir testi yaptırılarak SGK na taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
13.11.2012 00:45:12
Ceyda Günay
MERHABA ÇALIŞTIĞIM DÖNEMDE SİGORTAMI KENDİ ÜZERİME ALMIŞTIM FAKAT İŞTEN 08.06.2012 TARİHİNDE AYRILDIM TEKRAR AİLEMİN ÜZERİNE GEÇİP SAĞLIK SİGORTASINDAN YARARLANMAK İSTİYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR TEŞEKKÜRLER...

SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırırınız.Sistemde müstehak olarak gözükmüyorsa
Emekli Aylığı Hesaplamasını yapabilirsiniz.
uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/
-Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz.
http://app2.sgk.gov.tr/nezaman/
-Evrak Takibini İzleyebilirsiniz
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/evrak_takip/
-Diğer uygulamalar SGK
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇ


Cevapla Yeni Konu
13.11.2012 22:49:16
Ceyda Günay
İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim...


Cevapla Yeni Konu
18.11.2012 16:35:25
Teyfik... Eyfik...
hocam merhaba.. silahlı kuvvetler personeliyim... ailemin herhangi bir sosyal güvencesi yok... benim sağlık sigortamdan faydanlanmaları için aktivasyon yaptırmak adına sgk ya başvurdum.. ancak yeni yasay değişikliğiyle 18 yaşından küçük çocukları olduğu için benim sigortamdan faydalanamaycaklarını söylediler.. öncelikle böyle bi yasa değşkliği söz konusu mu ... bu konudaki yasal mevzuat hakkında bilgi verebilir misiniz... şimdiden çok tşkkrlr.


Ana ve Babanın;

-Geçiminin sigortalı tarafından sağlanması

(Yönetmelik ile belirlenmiş kriterler)

-Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması

-Diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan

5510 sayılı Kanunun 60 maddesinin (c) bendinin 1 ve 2 inci fıkralarında “Yukarıdaki (a) ve (b) bentlerine göre sigortalı sayılmayanlardan;

1) Harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlar,

2) Vatansızlar ve sığınmacılar,


genel sağlık sigortalısı sayılır.”ifadesi yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen açıklamalar uyarınca;

Devlet memurunun yukarıda sayılan genel ve özel şartları taşıyan ana ve babasının tedavi giderlerini “geçiminin sigortalı tarafından sağlanması ve her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almaması halinde” Devlet memurun sosyal güvenliği üzerinden karşılamasının mümkündürCevapla Yeni Konu
18.11.2012 18:15:47
Teyfik... Eyfik...
hocam çok teşekkürler ilginiz için... anladığım kadarıyla 18 yaşından küçük olan kardeşim bu konuda herhangi bi problem çıkarmıyo bana söylenilenin aksine... yanılıyorsam lütfen düzeltin hocam... tekrar teşekkürler...

18 yaş altı çocuk ifadesi bulunmamaktadır.Zaten onlar devlet tarafından sağlık hizmetini alıyor.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.11.2012 01:56:34
Burak Erdoğan
Merhaba hocam;
Annemin sağlık sigortası yok. Annemi dedemin sigortasından yararlandırmak için genel müdürlüğe gidecegiz. Yanlız dedemin ikametgahı kastamonunda. sorun yaşanır mı? Birde ikisininde imzası gereklimidir. yoksa dedeminki yeterli midir?
Teşekkür Ederim Şimdiden...


Cevapla Yeni Konu
23.11.2012 12:58:54
Bahar Ayaz
ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim abimin sigortasından yararlanabilir miyim? bu arada annem dedemden bağkurlu babam vefat etti... benim ameliyat olmam gerekiyor fakat özel hastane çok para istiyor o yuzden abimin sigortasına ihtiyacım var.. lütfen yardımcı olun.

Malesef kardeşin sigortası üzerinden sağlık hizmeti alamazsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.11.2012 21:18:18
Ayşe Yücel
mrb hocam 2007 yılında sözleşmeli (4b) öğretmenken (şuanda kadrolu öğretmenim)sağlık güvencesi olmayan babam ve annem benim sağlık güvencemden yararlanabiliyorlardı 2008 yılında babam zorunlu bağkurlu oldu ama primleri ödeyemedi ve benim güvencemden cıkmış oldular şimdi babam bağkur kaydını pasif hale getirdi. babam ve annem otamatik olarak sözleşmeliyken uygulanan sisteme düştüler yukarıda belirtiğim gibi şuanda kadroluyum BU ŞEKİLDE DEVAM ETMESİNİN BİR SAKINCASI VARMI varsa babam ve annemi tekrar nasıl benim sağlık güvencemden yararlandırabilirim...
cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Sayın Ayşe Yücel
Babanız bağ-kur terkini ve varsa prim borcunu kapatmadan sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.


Cevapla Yeni Konu
26.11.2012 09:37:07
Abdullah Güney Üney
mrb daha önce anne ve babam benim sigortadan yararlanmıştı sonra babam sigortalı işe girdi 6 yıl sonra tekrar ayrıldı şimdi ssk ya gip tekrar üzerime alabilirmiyim herhangi bir evrak isteniyormu

SGK na gidip Taahütname doldurmalısınızCevapla Yeni Konu
26.11.2012 20:01:11
Kadir Yıldız
merhaba hocam. annemle babam ayrıldı ama daha boşanmadılar. annem hasta ve amelıyat olması gerekıyor ve kontrollerı fılan olcak devamlı babamın bağkuru var ama düzenli ödemiyor ve hastanede sorun cıkıyor devamlı. ben calısıyorum sigortam var annemı kendi üstüme almak istiyorum ayrılmadan ustune alamassın diyorlar annemin acil amelıyat olması gerekıyor bu bosanma davalarıda uzun suruyor cekısmelı oldugu ıcın bana bı yol gosterin ALLAH rızası için ne yapcagımı şaşırdım şimdiden cok tesekkur ediyorum.

Malesef kör düğüm olmuş.Ya boşanma davası bitecek.Ya da babanızın bağkur terki yapılıp borcu ödenecek.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.11.2012 11:31:20
Emine Aka
merhaba ben yaklaşık olarak 4 yıla yakın sigortalı olarak çalışmaktayım fakat sigortamdan yararlanamadım bugüne kadar hala baba üzerinden bakılıyormuşum benm de yeni haberim oldu gidip değiştirmem gerekiyormuş bunun bana bir cesası olur mu olursa da tahmini olarak ne kadar bir rakam oluşur...teşekkür ediyoorum.

Cezası olmaz.İkiside aynı kurum.Siz SGK na uğrayıp aktivasyon yaptırmanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.11.2012 16:40:41
Nursade
merhaba ben yaklaşık 3 aydan berı çalışıyorum ve sıgortalıyım.Babam 26 sene bağkurluydu bağkurdan çıkıp genel sağlık sıgortasına geçti, genel sağlık sıgortasını durdurup babam benı uzerımden bakılabılır mı?

SGK na taahütname vermelisiniz.Babanızın gelir durumu tetkik edilir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
02.12.2012 12:19:30
Arif Şenel
selamün alekküm :/ benim babamın eski 15 bin borcu duruyor ama şimdii bagkurunu yatırıyor annem saglıdan yararlana bilirmi :/ babamın bagkuru acıkken annem oglunun üzerinden saglıkdan yararlanabilirmi saygılarımla

Aleyküm selam
Babanız bağ-kur terkini yapmadan ve borcunu ödemeden sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.12.2012 12:17:06
Nursade
Tekrar merhaba eve gelip gelir durumumuzu tespit ettiler


Cevapla Yeni Konu
06.12.2012 22:57:05
Cemil Kaya
işten ayrıldım 1471 gün pirimim var sskmı kendim ödersem saglıktan faydalanırmıyım

Yeni ayrılmışsanız 100 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.Bitiminde istepğe bağlı bağ-kura giriş yaparsanız yine yararlanırsınız ve emeklilik yolunda ilerlersiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.12.2012 12:52:00
Hüseyin Kuru
merhabalar anne ve babamı benim ssk dan faydalanmaları için ne yapmam gerekmektedir.
babamın dondurulmuş bağkur borcu var annemin hiç bir güvencesi yok
benim ikametgahım ve onların ikametgahi farklı illerde bu sorun olabilirmi ?

Bağ-kur terki yapmadan borcu ödenmedem sizin üzerinizdan annen ve baban sağlık hizmeti alamazlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
08.12.2012 10:20:49
Hasibe Yavuz
merhaba eşim bazı nedenler den dolyı işten ayrılmak zorun da ve bi süre çalışamayacak 18 yaş altın da 2 çoçuğumuz var çocuklar devlet tarafın dan ssk yararlana biliyormu bizim bi işlem yapmamız gerekiyormu


Cevapla Yeni Konu
09.12.2012 02:24:03
Cemal Öner
annem benim üzerimden sağlık aktivasyonu yapılmıştı.ancak şuan babam sigortalı çalışıyor ancak ben annemi kendi üzerimden babamın üzerine geçiredim bununla ilgili bir cezai yükümlülük yaşarmıyım..

Kişiler kendine ait olan üzerinden sağlık hizmetini almalıdır.Anneniz babanız üzerinden sağlık hizmeti alması uygundur.Bu konuda bir af yasası gündemde.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.12.2012 12:51:56
Mmt Mmt
Ben 19 yaşındayım yaklaşık 1 yıldır ssk lı çalışıyorum ve sağlıktan faydalanıyorum. Annem 01.01.2012`de gelir testi yaptırarak yeşilkart kapsamında prim ödemeden GSS tescili yapıldı, Fakat özel hastanelerde yeşil kart geçmediği için anne mi kendi üzerimden sağlıktan faydalanması için ssk başvurduğumda bana annenizin 18 yaşından küçük çocuğu oldu için sizin üzerinizden sağlıktan faydalanamaz dedi. Doğru 2 kardeşim var ama bu engelmi sağlıktan faydalanmasına.


Cevapla Yeni Konu
11.12.2012 14:45:43
Seyfettin Aktürk
merha hocam
yaklaşık iki yıldan beri anne ve babam sskamdan yararlanıyor 2 hafta önce sgk 3000tl ceza gönderdi babam babam fiskobirliğe 90lı yıllarda fındık vermiş ve bağkura kaydı yapılmış bunu babam bile yeni öğrendi hiç pirim yatırmamış daha önce annem abimin üzerineydi ona ceza gelmedi ne yapmam gerekir.


Siz daha önce SGK na tahütname vermiş olduğunuzdan bu durum size yansıtılıyor.Yanlış beyanda bulunmaktan.Siz bir diilekçe yazarak burumu belirtiniz.Olmaz ise dava açmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.12.2012 23:24:01
C.koçak
Annemin yurtdışında çalışmaları var ancak bu kaydedildi veya borçlanıldı mı bilmiyorum. Yurtdışı sigortasından, babamın sigortasından faydalanıyordu ancak anne ve babam boşandı, dosya da yargıtay`da onandı, resmen boşandılar yani. ben kamuda çalışıyorum, devlet memuruyum. babamdan boşanan ve şu anda dul olup ekonomik olarak bana bağlı görünebilen annemi kendi sigortama geçirebilir miyim?

Siz SGK na uğrayarak taahütname vermeniz gerekir.Gelir durumu için de teste tabi olması istenir.SYDV tarafından.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
12.12.2012 12:42:33
Hasibe Yavuz
merhaba eşim bazı nedenler den dolyı işten ayrılmak zorun da ve bi süre çalışamayacak 18 yaş altın da 2 çoçuğumuz var çocuklar devlet tarafın dan ssk yararlana biliyormu bizim bi işlem yapmamız gerekiyormu

Çocuklar sağlık yardımı alırlar.


Cevapla Yeni Konu
13.12.2012 16:56:10
Yeliz Can
21,12,1943 DOĞUMLU OLAN BABAM 09,08,2003 YILINDA VEFAT ETTİ.ANNEM TÜRKİYEDEN SSK MAAŞI NI ALIYOR FAKAT BABAM 1973 VE 1983 YILLARI ARASINDA ALMANYADA KÖLN DE FORD FABRİKASINDA ÇALIŞMIŞTIR DAHA SONRA 1983 YILINDA TÜRKİYE YE KESİN DÖNÜŞ YAPMIŞTIR BABAMIN ARKADAŞLARI ALMANYADAN 65 YAŞ YAŞLILIK MAAŞI ALDIKLARINI SÖYLEDİLER BABAMINDA BÖYLE BİR HAKKI VAR MI ANNEM BU MAAŞI ALABİLİRMİ NEREYE NEYLE BAŞVURMALIYIM BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ


Cevapla Yeni Konu
14.12.2012 00:58:58
Berrin
Merhaba be 19 yaşındayım annemin sigortasındaydım ama şimdi babam emekli oldu ben onun sigortasına geçtim mi yoksa işlem yaptırıp üstüne alması lazım mı?

SGK undan aktivasyon yaptırınız.


Cevapla Yeni Konu
14.12.2012 18:50:10
Melek
Merhaba, ben babamdan emekli sandığına bağlı yetim aylığı almaktayım..ama ssk lı olarak çalışıyorum...sorum sağlık hizmetiyle ilgili...tc kimlik numaramla direk muayene olmak istediğimde, kayıt yapan görevliler kurum olarak emekli sandığı olarak görüldüğümü söylediler...fakat ben şuan ssk lı çalışan olduğum için, bu durum benim ilerde bir sorun teşkil edermi...sgk görevliler yeni çıkan kanuna göre emekli sandığı yetim aylığı aldığım için sağlık olarak önce emekli sandığının bana hak tanıdığını söylediler...benim başka bi işlem yaptırmam gerekiyormu? şimdiden teşekkür ederim....

sizin sağlık hizmetini kendi sigortanız üzerinden almanız gerekir.Buna göre aktivasyon yaptırınz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
15.12.2012 14:07:26
Melek
teşekkür ederim cevabınız için,fakat ben daha önce kendi sigortam üzerinden muayene olabiliyordum,şimdi neden sistemde emekli sandığı çıkıyor olabilir....bunun için tekrar bir aktivasyon yaptırmam mı gerekiyor yani??

Evet durumu vurgulayarak söylemek gerekir.


Cevapla Yeni Konu
19.12.2012 08:48:08
Hüseyin Üseyin
MERHABA BEN SİGORTALI BİR ÇALIŞANIM BENİM BABAM BAĞKURA KAYITLI FAKAT 1 SENEDİR BAĞKURUNU YATIRAMIYOR BU DURUMDA ANNEM BENİM SİGORTAM ÜZERİNDEN SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR Mİ TEŞEKKÜR EDERİM

Malesef sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Bağ-kur terki ve borcu ödenmelidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.12.2012 11:50:06
Zahide Güngör
ŞU AN 40 YAŞINDAYIM SGK DAN EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN DAHA 4 YIL VAR.ÇALIŞMIYORUM.BABAM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ MAAŞI ALIYOR,SAĞLIK VE MAAŞINDAN FAYDALANABİLİRMİYİM.


Cevapla Yeni Konu
24.12.2012 20:48:25
Burhan Aksu
merhaba ssklı olarak çalışıyorum anne babamın 18 yasında iki çocukları var annemı kendi üzerimden faydalandırabilirmiym

SGK bu uygulamayı malesef yerine getirmiyor.


Cevapla Yeni Konu
26.12.2012 14:41:09
Mehmet
DUL AYLIĞI ALAN BİRİSİNİ OĞLUNUN SSK SINDAN FAYDALANDIĞIN DA DUL AYLIĞI KESİLİRMİ

Herkes önce kendisene ait olandan sağlık hizmeti almalıdır.


Cevapla Yeni Konu
28.12.2012 17:48:23
Lokman Öner
MERHABALAR.ANNEM VE BABAMIN HER HANGİ BİR SAĞLIK GÜVENCELERİ BULUNMAMAKTADIR VE BENİM ÜZERİMDEN SAĞLIKTAN YARARLANIYORLAR.BABAMIN ÜZERİNE 41 DÖNÜM ARAZİ VAR SAĞLIKTAN BENİM ÜZERİMDEN YARARLANMAYA DEVAM EDEBİLİR Mİ

Sigortalının anne ve babasının, sağlık hak sahipliğinden faydalanabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır;
1-Aylık ve gelirinin olmaması,
2-Asgari ücretin, vergi ve sigorta primi düşüldükten sonra kalan net tutarından az gelirinin olması,
3-Diğer çocuklarından sağlık yardımı almaması.
Geçimi sigortalı tarafından sağlanmasıdır.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
31.12.2012 12:45:53
Yusuf Csr
İiyi günler benim sigortamın annemin yararlanmasını istiyorum fakat babam bagkurlu ve primlerini 6 aydır yatırmıyor sadece annem benim sigortamdan yararlanabilir mi ?

Anneniz sizin üzerinden sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
01.01.2013 14:04:31
Özcan Şimşek İmşek Gölköy / Ordu
MERHABA... ANNEM BENİM SIGORTAMDAN YARARLANIYORDU 65 YASINDAN YARARLANMAK İSTİYOR..
KENDİSİ BENİM SIGORTAMDAN DUSERSE YASLILIK MAASI VE DİYER ILAC VE DEVLET HASTANELERİNDEN CAPA EGITIM VE ARASTIRMADA TEDAVİ GÖRÜYOR SSK OLARAK AYNI SEKİLDE YARARLANA BİLİRMİ TŞK.

Anneniz 65 yaş aylığı alıyorsa ve kendisini bakmakla yükümlü olunan kişi olarak beyan ederseniz almakta olduğu 65 yaş aylığı kesilir. Zira 65 yaş aylığı kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ve 2010 ikinci yarısı itibariyle 96 TL`den az geliri olanlara bağlanan bir aylıktır. Üstelik 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık alanların çocukları üzerinden sağlık yardımı alması da yasaklanmıştır.


Cevapla Yeni Konu
03.01.2013 15:58:46
Derya K..
merhaba benim babam vefat etti.. üniversiteyi bitirene kadar babamın ssk sından bakınıyordum sonra sigortalı bir işe girdim 7 ay kadar calıstım ama sonra işten cıkarıldım..2012 de genel saglık sigortasından yesil kartlı olarak faydalandım suan o da iptal olmus..suan 26 yasımdayım evlenene kadar ben tekrar babamın sigortasından faydalanabilirmiyim ??

Babanızın sigortasıından yararlanmanız için yetim maaşı bağlatmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.01.2013 01:18:57
Ali C...
Merhaba annem benim sigortamdan yararlani yordu fakat uc ay once yaslilik ma sina baglandi benden baska kilsesi yok fakat ssk li anlasmali hastaneye gittiginde yesil kartlisiniz bakamayacaklarini soylemisler bu konuda cvplariniza alabilirsem sevinirim tesekkurler

Annenizin yeşil kartı var ise sizn üzerinden sağlık hizmeti alamaz.Alırsa yeşil kartı iptal edilir.


Cevapla Yeni Konu
07.01.2013 22:19:56
Hanife Yiğit
bem ssk lıçalışanım ve evliyim babamın hiç bir güvencesi yok benim sigortamdan yararlana bilirmi

Evli olduğunuz için yararalanamaz.Cevapla Yeni Konu
10.01.2013 00:01:29
Hasan Poyraz
babamın isteğe bağlı bağkurunu ben yatırıyorum. bağkurunu yatırmaya devam edip üzerime alabilir miyim acaba.


Malesef devir işlemi olmaz.


Cevapla Yeni Konu
21.01.2013 12:57:03
Ender Koçyiğit
Merhaba,
Annem şu an kendi babasının (dedemin) üzerinden sağlık hizmeti alıyor. Kendi üzerimden sağlık hizmeti alabilmesi için ne yapmam gerekir? Ya da böyle birşey var mı? Birkaç yere sordum dedemin üzerinden sağlık hizmeti aldığı için senin üstüne devrini yapamazlar dediler. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dedeniz sağ mı anneniz eşinden ayrı ise babası üzerinden sağlık hizmeti alır.Ya da yetim maaşı alıyorsa yetim maaşı aldığı sigorta üzerinden sağlık hizmeti alır.Sizin üzerinden bu durum olmaz ise alabilir.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
21.01.2013 23:39:02
Ender Koçyiğit
Evet dedem sağ ve emekli. Dediğim gibi annem dedemin üstünden sağlık hizmeti alıyor ve babamdan yani eşinden ayrı. Ama dedemin üzerinden değil benim üzerimden sağlık hizmeti almasını istiyorum.

Sizin üzerinizden de alabilir.SGK na giderek taahütname doldurmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
24.01.2013 17:52:56
Murat Yılmaz
annemin 1300 tl kıra gelırı var tapuları benim üzerime verirse benim sağlık sıgortamdan yararlanabılırmı ben ssk lıyım
Cevapla Yeni Konu
27.01.2013 23:14:06
İbrahim Yürüboğa
2007 sigorta girişliyim yaklaşık 2 ay önce bir işyerinden ayrıldım ve 1,5 ay sonra tekrar bi işe girdim işe giriş tarihim 31.12.2012 bugünkü tarihe göre 27.01.2013 annemin benim üzerimden bakılmasını istiyorum mümkün mü. ayrıca herhangi bi evrak veya belge isteniyor mu. cevabınız için şimdiden teşekkürleri mi iletiyorum


Cevapla Yeni Konu
28.01.2013 01:10:09
Alper Doğukan
Öncelikle Merhaba Ben Biraz daha farkLı konusucam..
Benim Babam Memur. Ve Bende Sigortalı olarak bi işte çalısıyırm ve aynı zamanda da lise okuyorum
olduki iş yeri kapandı bende sigortamın çıkışını verdim... Peki okuL bitene kadar babamın üzerinden yararlana bilirmiyim.. bu benim için çok önemLi Lütfen Bilginz varsa söylermisiniz.. ?

Babanız üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.20 yaşına kadarCevapla Yeni Konu
28.01.2013 14:41:43
Dilek Turhan
Merhaba;
annem benim üzerimden sigortalı benim 2013 sene sonunda prim günüm doluyor daha sonrasında yaşımı bekleyecem.Eğer çalışmassam annem yurtdışında yaşayan abim üzerinden sigortalı olabilirmi yada annem 65 yaşını doldurunca devletten sağlık sigortasından faydalanabilirmi.Teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
05.02.2013 23:30:23
Yasin Taş
merhabalar hocam
ben askerim babam maddi durumdan dolayı bağkuru yatıramadı. annem ve babam bu yüzden ilaçları ücretle almak zorunda kalıyor. benim asker sigortasında annem ve babam yada sadece annem yararlanabilirmi? acil cvp yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Malesef anneniz ve babanız yararlanamaz.


Cevapla Yeni Konu
06.02.2013 16:17:42
İhsan Dinar
ben 70 gün ssklıyım partime olarak çalışıyorum daha önce genel saglık sigortasından yararlandım bun ise sgk gittim annem ve babam yararlanırmı diye sordum sizden küçük varsa eger yeşik kartlısa olur denildi ama yok bide 431 lira gibi bi para yatırmam gerekiyormuş aylık 26 tl ödemem gerekiyormuş yardımcı olursanız sevinirimm ilginiz için teşekkürler şimdiden


Cevapla Yeni Konu
06.02.2013 16:19:56
İhsan Dinar
ben 70 gün ssklıyım partime olarak çalışıyorum daha önce genel saglık sigortasından yararlandım bun ise sgk gittim annem ve babam yararlanırmı diye sordum sizden küçük varsa eger yeşik kartlısa olur denildi ama yok bide 431 lira gibi bi para yatırmam gerekiyormuş aylık 26 tl ödemem gerekiyormuş yardımcı olursanız sevinirimm ilginiz için teşekkürler şimdiden


Cevapla Yeni Konu
11.02.2013 10:17:51
Barış Dündar
Merhaba 120 günlük sigortalıyım anne ve babamın benim sağlık sigortamdan faydanlanmaları için aktivasyon yaptırmak adına sgk ya başvurdum. Ancak 18 yaşından küçük çocukları olduğu için anne ve babamın benim sigortamdan faydalanamaycaklarını söylediler bu konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Yasada böyle bir durum yok.Malesef kurum bu şekilde yorumluyor.


Cevapla Yeni Konu
15.02.2013 21:45:18
Kagan Bozkurt
merhabalar sigortalı işçiyim.babamla annemin herhangi bi sosyal güvenceleri bulunmamakta ancak annem üvey bunların sgk hizmetlerinde benim üzerimden yararlanmaları nedir acilen cvp bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Babanız sizin üzerinizden sağlık hizmeti alır.Bunun için SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
15.02.2013 22:25:16
Kagan Bozkurt
cvp için teşekkürler peki annem yararlanabilir mi kanunda böyle bir hüküm var mı saygılar.

Anneniz yararlanamaz.


Cevapla Yeni Konu
17.02.2013 23:36:41
Ayhan Özden
yakın bir zamanda emekli olacağım.annem babam hiç bir kurumdan geliri yok.şu anda benim üzerimden sağlık yardımı alıyor.üzerlerine kayıtlı az da olsa tarla var.ben emekli olunca sağlık yardımı alabilirlermi.annem 75 babam 79 yaşında teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
22.02.2013 02:30:13
Hafize Ilıcak
merhaba babam sskdan emekli oldu bu işler için form doldururken çocuklar kısmına bizi yazdırdığı için -hiçbir işleme gerek kalmadan- onun sigortasına geçtiğimizi söylüyor bu doğru mu yoksa işlem yaptırması gerekiyor mu?Birde bir vefat durumunda maaşı benim alabilme hakkım var mı?

Siz evlenmzseniz ve çalışmaz iseniz Allah gecinden versin babanız vefaat ettiğinde yetim maaşı alırsınız.
Sisteme girip müstehak olup olmadığınızı görebilirsiniz.Müstehak gözükmez ise o zaman aktivasyon yaptırmanız gerekir.
www.sskemekli.com/son-12-ay-ssk-sorgulama.html
Bilgi Edinme Brimi
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger.../bilgi_edinme/

GSS Borcu Sorgulama Linki GSS PRİM-13
https://sgk.ziraatbank.com.tr
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇ


Cevapla Yeni Konu
01.03.2013 22:03:10
Musa Kaya
ben sigortalıyım 5.6 ay oldu. babam bağkurluu ama ödeme yapmadıgı için yararlanamıyor sağlıktann keza annem de yararlanamıyor ben annemii kendii üzerime alıp sağlıktan yarralanmak istiyoruz yani annemin yararlanmasını istiyorum ama kız kardesim 18 yasından küçük bi engelmidir ve ben nasıl yapıcam yardım edermisiniz ..

Anneniz ve babanız szin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.03.2013 15:06:53
Sinan Gorur
Slm sigortali ise basliyacam annem babam benden faydalanirmi

Gelir durumlarına bakılır.SGK na tahütname imzalayıp verilmesi şarttır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.03.2013 16:18:31
Sinan Gorur
Ozurdilerim daha once tarim sigortam vardi ama gelir durmjna bakmadan annem babam benden faydalaniyorlardi eski islem gecersizmi tesekkurler

Siz anneniz veya babanızın kimlik bilgileriyle sisteme girip müstehak olup olmadıklarını görebilirsiniz.
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇCevapla Yeni Konu
07.03.2013 23:33:43
Özlem Kaplan
merhaba benim sormak istediğim bir soru vardı ben sigortalıyım babamın benim sigortamdan yararlanmasını istiyorum ama bunu nasıl yapabilirim siz geliri olmaması gerekiyor diyorsunuz fakat araba alım satımı yapıyor kendisi belgelenebilir bir maaşı yok bağkuru da ödememiş bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Bağ-kur terki yapılmalı ve borcu ödenmiş olmalıdır.


Cevapla Yeni Konu
08.03.2013 11:07:50
Salih Aktaş
Merhabalar;

Kendi sigortamdan annemin sağlık ihtiyaçlarını karşılamak istiyorum. Lakin babamın bağ-kur u var ve borçlu durumda. Ben annemi kendi sigortamdan faydalanmasını sağlayabilir miyim ?

Cevap İçin Teşekkürler...


Malesef sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.Babanızın bağ-kur terki yapılmalı ve borcu ödenmelidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç
Cevapla Yeni Konu
12.03.2013 23:24:12
Yaren Aren
ben 4 yıllık sınıf öğretmeniyim.emekli sandığına bağlı devlet memuruyum.annem ve babam ayrıldılar.annemin bir geliri ve sosyal güvencesi yok.annem benim sosyal güvencemden faydalanabilir mi? bunun için ne yapmam gerekir? Ayrıca faydalanabildiği durumda maaştan herhangi bir kesinti-ödeme olur mu?

SGK na gidip anneniz için taaahütname doldurup imzalamanız gereklidir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.03.2013 12:26:41
Sinan Gorur
Slm babAmin bakur vardi odeme gucu olmadig indan durdurdu ben sigortaliyim annem babam benden faydalanirmi t


Cevapla Yeni Konu
13.03.2013 13:36:49
Sinan Gorur
Slm babam eski bakuru.var yatirma gucu o lmadigindan coktan beri durdurdu hic gel iri yok ben anneme bama ben bakiyorum sigortali iste calisiyorum benden faydalanir mi tesekurler

Babanız bağ-kur terkini yapmadan borcunu ödemeden anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.03.2013 13:39:23
Sinan Gorur
Slm babam eski bakuru.var yatirma gucu o lmadigindan coktan beri durdurdu hic gel iri yok ben anneme bama ben bakiyorum sigortali iste calisiyorum benden faydalanir mi tesekurler


Cevapla Yeni Konu
18.03.2013 10:59:15
Hakkı Askin Skin
benim babam in üzerine bir ticari araba kayıtlı ama gelir. i ona gelmiyo ticari olduğu için de herhal de esnaf bagkur oluyor muş annem benden yararlana bilirim i ne yapmam gerek

Bağ-kur primi ödeniyorsa yararlanır.


Cevapla Yeni Konu
22.03.2013 21:38:02
Nur Ozer
Mrhb babam bagkurluydu ancak prim odenmedigi ocin faydalanamiyordu ben sigortaliyim annemi uzerime aldim 2yildir tedavigoruyo budurumda benim basim agrirmi annemi uzzerimden dusursem yinede problem yasarmiyim bununla ilgili bilgilendirme yapilmadi bana acil cvp bekliyorum

Sayın Nur Özer
Babanızın bağ-kur terkini yapmadan anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Taahütname de yanlış bilgi verilmiş ise bu suç olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.03.2013 10:35:30
Emriye Ermiş
Merhaba ben teksilde çalışıyorum sigortalıyım annem ve babam sigortamdan yararlanabilir mi bunun için ne yapmalıyım. birde babam daha önce erkek kardeşimden dolayı sigortası vardı şimdi benim üzerimden olma sansı varmı cevap bekliorum teşekkür ederim.

SGK na gidip taahütname doldurmalısınız.Ayrıca kardeşiniz üzerinden olanın da sonlanması gerekir


Cevapla Yeni Konu
29.03.2013 11:21:10
Çetin Yılmaz
iyi günler anemle babam benim ssk dan faydalanıyordu yaşlılık maaşı aldıkları için iptal oldu
yeniden faydalansınlar diye yaşlılık maaşının iptalini nereye yapmam gerekiyor saygılarımla.

Başvuru ve sonlandırma aynı yere
Nereye, Nasıl Başvurulur?
022 sayılı Kanun uyarınca bağlanacak aylıklara ilişkin başvurular, kişilerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlıikametgâhının bulunduğu Vakfa yapılır.
Başvuruların şahsen ve yazılı olması esas olmakla birlikte başvuru işleminin kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde vekâletname örneği başvuru formuna eklenir.
2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanacak aylıklara ilişkin olarak Vakıflar tarafından yapılacak tüm iş ve işlemler sistem üzerinden 2022 modülü kullanılarak gerçekleştirilir.Cevapla Yeni Konu
29.03.2013 11:38:20
Çetin Yılmaz
annem ile babam benim ssk dan faydalanıyordu yaşlılık maaşı nedeniyle iptal oldu yeniden faydalanabilmeleri için yaşlılık maaşının iptalinini nereye yapmam gerekiyor teşekkür eederim

65 Yaş Üzeri Muhtaç Yaşlı Aylığı İçin Nereye ve Nasıl Başvurulur?

2022 sayılı Kanun kapsamında muhtaç vatandaşlarımıza yaşlı aylığı bağlama işlemleri, defterdarlık/malmüdürlükleri (Valilik/Kaymakamlık) aracılığıyla vatandaşlardan alınan başvuru evrakının, il/ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu – Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ ne ulaşmasının ve yapılan incelemenin ardından ilgili servisler tarafından evrak geliş sırasına göre yapılmaktadır.


Cevapla Yeni Konu
06.04.2013 20:50:01
Cengiz Onay
mearaba ben özel sektörde çalışanım sigortam 4 aydır var. ve annemde benim sigortamdan faydalana bilirmi..? teşekkürler..


Siz SGK gidip taahütname imzaladıktan sonra anneniz sizin üzerinizden sağlık hizmeti alır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.04.2013 10:33:13
Hüseyin Yılmaz
3 aydır memurum annemin hiç bir geliri yok benim sigortamdan nasıl yararlanabilir yapmam gerekenler konusunda beni aydınlatırsanız cok sevinirim şimdiden tesekkürler...

Sizin SGK na gidip taahütname doldurmanız gerekir.Bilginize.
1.Aylık gelirleri olmıyacak.
2.Gelir tutarı asgari ücretin net tutarından az olacak.
3.Diğer çocuklarından sağlık hizmeti almamış olacak.
Bunun için gelir tesbiti yapılması gerekir.(Kaymakamlık) Bilgilerinize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
07.04.2013 10:39:41
Hüseyin Yılmaz
mrb memulukj sigortamdan annem nasıl yararlanabilir hiç bir geliri yok ne yaomam konusunda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden tesekkürler


Cevapla Yeni Konu
08.04.2013 13:27:06
Çisil Akbaşlı
Annem bağkurlu fakat borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.ben kızı olarak annemi kendi siğortamdan baktırabilirmiyim.24 yaişında aktif sigortalıyım.
Cevapla Yeni Konu
08.04.2013 13:41:16
Çisil Akbaşlı
Annem bağkurlu fakat borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.ben kızı olarak annemi kendi siğortamdan baktırabilirmiyim.24 yaişında aktif sigortalıyım.

Malesef sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Bağ-kur terki yapılmalı ve borcu ödenmelidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç
Cevapla Yeni Konu
08.04.2013 18:02:56
Sunay Tekulus Ekulus
annem 72 yasinda hic bir geliri yok ve hic sigorta gunu bile yok hatta sigorta girisi bile acaba annemi nasil emekli ederiz babam 2 sene once vefat etti onun yaskalsik 740 gun sigorta gunleri vardi,annem bu gunlerden faydalanip emekli olabilirmi,veya hastalanirsa hangi hastane bakar bize nasil yarcimdi olursunuz.saygilar


Cevapla Yeni Konu
11.04.2013 23:20:17
Nesrin Vural
bana çok acil cevap verebilirmisiniz annem abimin üzerinden sgk lı olarak görünüyor abimde işten çıktı benim üstümden görünmesi gerkli ilaçları çok pahalı faakat ben evliyim evli olduğum halde görünebilir mi?

Abinizin sonlandırması sizin ise SGK na taahütname imzalamanız gerekir.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
16.04.2013 10:28:12
Murat Dal Al
merhaba ;

benım sıgortam var kız kardesım benden yararlanabılırmı ?

Malesef kardeşler arasında biri biri üzerinden sağlık hizmeti verilmez.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.04.2013 22:58:46
Muammer Dağı
Annem bakım aylığı alıyor fakat sağlıktan yararlanamıyor ben emekliyim annem benden yararlanabilir mi ?

Sizden yararlanırsa bakım aylığı düşer


Cevapla Yeni Konu
18.04.2013 21:21:10
Raşit Hamatoğlu
eşim alman vatandaşı ben türkiyede çalışıyorum eşim almanyada doğum yapacak benim sigortamdan eşim orada faydalanabilirmi


Cevapla Yeni Konu
19.04.2013 00:49:55
Muammer Dağı
Annem 65 yaş aylığı alıyorken sağlıktan yararlanıyordu.Şimdi ise 65 yaş aylığı kesildi bakım aylığı alıyor.Sağlıktan yararlanamıyor.Sağlıktan yararlanabilmesi için ne yapmamız gerekiyor.


Cevapla Yeni Konu
27.04.2013 16:46:11
Alev Fener
Annemin hiç bir geliri yok, kız kardeşimin sgk sı üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. Üç kardeş çalışarak biriktirdiğimiz para ile daire satın aldık. Tapunun annemin üzerine yapılması durumunda aldığı sağlık hizmeti İPTAL Mİ EDİLİR ? Saygılarımla. şimdiden teşekkür ederim.


Cevapla Yeni Konu
29.04.2013 11:56:20
Mustafa Sarı
anne ve babam sağlık hizmetleri konusunda benim üzerimden yararlanıyor onları kendi üzerimden nasıl düşürebilirim.

SGK na dilekçe vererek vermiş olduğunuz taahütnamenin iptalini isteyebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
29.04.2013 12:39:09
Mustafa Sarı
babam esnaf bağkurundan emekli oldu daha önceden pirim gün sayısı dolmuş tu fakat sağlıktan yararlanamıyordu o yüzden ben onrarı kendi saglık güvencem altına almıştım babam işmdi yaşını doldurdu ve maaşş almaya başladı ve ilk maaşını yeni aldı .peki şimdi onları üzerimden düşürmek için ne yapmam lazım bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

Sayın Mustafa Sarı
Babanıza emekli maaşı bağlandıktan sonra sağlık hizmetini kendisine ait olan dan alır.Siztemde de sağlık hizmeti değişikliği yapılmıştır.Bunu siteme girerek görebilirsiniz.Siz SGK na bir dilekçe yazarak vermiş olduğunuz taahütnamenin iptalini ve durumu belirtirsiniz.
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren
sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise
emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup
olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma
ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz


Cevapla Yeni Konu
30.04.2013 16:30:57
İrfan Kaymakcı
merhaba, beş aydır bağkurluyum babam daha önce abimin üzerinden sağlıktan yararlanıyordu, bir yıldır yeşil kartlı gözüküyor, 15 mayısta 65 yaşını dolduruyor, şu an benim üzerimden sağlıktan yararlanabilirmi ve nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler


Cevapla Yeni Konu
01.05.2013 22:15:55
Murat İnan
24.12.2012 Ssk girişim yapıldı. Anne ve Babamın benim Üzerimden yararlanmasını istiyorum. Babamın 41 günlük bir prim ödenmişliği var ve annem adına gss 641 Lira bir borç görünmekte. Gelir beyanı da vermiş bulunmaktayız. Ssk gidip sağlık taahütname verdiğimde annem bu borçtan muaf olur mu? Bu durum da ne yapmam gerekir.

Borcun ödenmesi gerekir.Siz taahütname imzalayıp SGK na verebilirsiniz.


Cevapla Yeni Konu
17.05.2013 14:16:38
Abdullah Doğan
babamı sağlıktan yararlandırmak için ne yapmam gerekiyor cevaplarsanız sevinirim

Durumu nedir.Cevapla Yeni Konu
20.05.2013 22:59:28
Tolga Somyürek
Sayın ilgili babam sezonluk işlerde belirsiz süreli kısa zaman`larda çalışmak`ta annem ev hanımı ben her ikisinide üzerime almak istiyorum annem, babamın çalıştığı zaman`larda onun ssk `sın dan faydalanıyor fakat babam yılda toplasan 3 ay sigortalı oluyor bu durumda ben onları üzerime alsam babam işe girince ne olur eger iptal oluyorsa bununla ilgi yönetmelik nedir cezası varmıdır. Ayrıca daha önce gss den faydalandırdım fakat her ay para yatırmak zorunda kalıyorum lütfen yardımcı olun bu durumda ne yapıla bilir.

Anneniz önce babanız üzerinden sağlık hizmeti almak zorundadır.Bu nedenle çalışmaya başlar ise sizin üzerinizden anne ve babanız sağlık hizmeti alamazlar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.05.2013 17:23:01
Semra Ak
ben özel bir şirkette calışıyorum annemin hiçbir saglık güvencesi yok babamın bagkur borcu oldugu için ben annemi baktıramıyorum bu konuda bana yardımcı olmanızı rica edrim.

Anneniz GSS için mürcaat etsin 39 TL ödeyerek sağlık hizmeti alır.Sizin üzerinizdan ve babanızın da borcu olduğu için bağ-kurdan sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.05.2013 17:34:09
Nazmiye Uyak
MERHABA ABLAMIN ÜZERİNE BAKKAL DÜKKANI VAR BAHKURA GİRİŞİ YOK ANNEM DE BAHKURUNDAN YARARLANA BİLİRMİ NE HİÇ Bİ GELİRİ VE SİGORTASI YOK

Ablanızın vergi kaydı olduğundan er geç bağ-kur girişi resen yapılır ve primlerini geçikme cezalısı olarak öder.Bunun için kendisi bağ-kur işlemini yapmak zorundadır.Primlerini ödedikten sonra kendisi ve aile bireyleri sağlık hizmeti alır.Annenizde şartları uyar ise o da yararlanır.(Gelir durumuna bakılır)SGK na taahütname verilir.


Cevapla Yeni Konu
08.06.2013 02:17:37
Tuğba Yüce
2 aylık hamileyken işten çıkartıldım 83 günlük sigortam var.işten çıkartıldıgım için cocuk parası veriliyomuş doktordanda raporum var sgkdan para alabilirmiyim?


Cevapla Yeni Konu
12.07.2013 23:03:14
Mehmet Saka
Merhabalar, babam ssk`dan emekli ve annem de babamın ssk`sından faydalanıyor. Ben devlet memurluğunda işe başlayacağım. Acaba annemi benim üzerimden emekli sandığından faydalandırabilir miyim? (annemin hiçbir geliri yok, üzerine kayıtlı bir evi var sadece)


Anneniz babanız üzerinden sağlık hizmeti almak zorundadır.Bu nedenle sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
13.07.2013 14:09:50
Aytac Yigit
Merhaba Ben 4c li çalışanım Yenı evlendım eşim daha önce babasının bag-kur guvencesınden faydalanırken şimdi benım üstümden faydalanacak degıLmı .? Babasının Bag-kur Unu düşürmesı gerekıyormu yoksa sistemde evlendıgınden dolayı Otomatık OLarak duşüyormu Bide sıgorta hızmetını sorgulattıgımda tescil kaydı tespiti 4 A da durumu aktif gözukuyor ..Babasının Bag-kur undan doLayımı yoksa Sigorta Guvencesının evlendıgımızden ötürü benim üstüme gecmesinden dolayımı bılgılendırırsenız sevınırım

Eşiniz sizn üzerinden sağlık hizmeti almaya başlar.Evlendikten sonra sistemde gözükmez ise SGK na gidip aktivasyon yaptırmalıdır.4/A sigortalı demek olduğundan sizin üzerinden hizmeti almaktadır.
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren
sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise
emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup
olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma
ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.07.2013 15:54:26
İpek Köse
Merhabalar.. Ben yaklaşık 5 aydır sigortalıyım. babam bağkurluydu daha sonra sigortalı oldu ama 10 aydır çalışmıyor ve sigortası da yatmıyor. Bu durumda annem ve babam benim sigortamdan yararlanabilirler mi? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

Gelir durumlarına bakılır. SGK na gidip taahütname doldurmalısınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.07.2013 08:20:25
Nilgün Kınık
KİŞİNİN 18 YAŞ ALTI KARDEŞİ VAR VE KİŞİ SSK LI ANNE BABANIN YEŞİLKARTI VAR.SSKLI ÇOCUK ANNE BABAYA SAĞLIĞINDAN FAYDALANDIRABİLİR Mİ


Cevapla Yeni Konu
26.07.2013 12:57:12
İsmail Kaymaz
İyi günler.. Babam şu an sigortalı bir işte çalışıyor. Emekli olabilmesi için primleri tamam yaşını beklemesi gerekiyor. Bu süre içinde işten ayrılıp sadece sağlıktan yararlanmasının bir imkanı var mı? Ya da emekli olana kadar işten çıkıp benim üzerimden sağlıktan yararlanabilir mi?

Gelir testi yaptırılarak uygun olursa sizin sigortanız üzerinden sağlık hizmeti alır.SGK na gidip taahütname imzalamanız gereklidir.Ya da GSS primi öder 40 TL civarında olabilir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.08.2013 10:49:27
Ayşe Hanım
iyi günler üzerimde ev tapusu var bunun dışında herhangi bir gelirim yok. acaba ssk`lı oğlumun üzerinden sağlık hizmeti alabilirmiyim ?

OĞLUNUZUN sgk NA GİDİP TAAHÜTNAME İMZALAMASI GEREKİR.BİLGİNİZE.Cevapla Yeni Konu
14.08.2013 21:01:35
Gülsüm Taşdelen
merabalar ben 2 aydır sigortalıyım ailemin sağlık güvencesi yok .. annem babam ve 22 yasındaki abim sigortamdan yararlanabilirmi ?

Anne ve babanın gelir durumuna bağlıdır.Sizin üzerinizden sağlık hizmeti alırlar.SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.08.2013 12:59:14
Engin Ayhan
Ben 5 aydır sigortalıyım. Annem ve babamın sosyal güvenceleri yok. Ben sgk ya gidip sigortamı yararlandırmak istedim, fakat ordaki memur 18 yaşından küçük kardeşin varsa olmaz dedi. Böyle bişey varmı?

Malesef SGK nun uygulaması belirtiğiniz şekildedir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.09.2013 20:44:15
Hakan Özcan
Merhabalar. Ben 2 aylık sigortalıyım. Babam şuan işsiz olduğundan sigortası yok.Annem ve babam benim sigortamdan yararlanabilir mi ? 18 yaşından küçük kardeşim var.Cevaplarınız için teşekkürler.


Küçük kardeşiniz olduğu için sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.09.2013 13:49:55
Salih Şimşek
Merhaba ben 2011 yılında göreve başlamış bir öğretmenim. Benim annemim üzerine olup ta 15 yıl çalıştırdığı bir bakkal dükkanı vardı. yalnız bu dükkanı açaren ve sonrasında hiçbir şekilde ne bağkur a ne de ssk ya giriş yapılmamış. geçenlerde annem sgk ya gittiğinde hiçbir kaydnız yok demişler. bu durumda annem benim sağlık güvencemden yararlanabilir mi? eğer yararlanabiliyorsa benim ne yapmam gerekiyor ?

2008 sonrası vergi oda sicil kayıtları var ise annenizin bağ-kurluluğu her zaman karşınıza çıkar.Borçlandırılır.Bağ-kur terki işlenmiş ise sizin üzerinizden sağlık hizmeti alır.Bunun için SGK na uğrayıp taahütname imzalamanız gerekir
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.09.2013 13:57:57
Mehmet
Mrb benim anem ve babamin yesilkartan yararlaniyorlar ama simdi onlari benim ssk dan yararlanmalarini istiorum ssk dan onlara 18 yasinda kùçük cucuklariniz oldugu için olmaz dediler bõyle bisey varmi acebe bilgi verirseniz mumnun olurum tsk ler

Yasa da bu durum olmamasına rağmen kurumun uygulaması bu yönde.


Cevapla Yeni Konu
03.10.2013 12:16:34
Sebahattin Gurlek
Merhaba Yasar bey. Memur olarak calisiyorum , anne ve babamin herhangi bi sağlık guvencesi yok. Babamin yillar once bi bagkur kaydı vardi primlerini odeyemedigi icin bi saglik guvencesine hak kazanamadi uzerime nasil alabilirim. ?

Babanızın bağ-kur terki yapılmış ise gelir durumlarına bakılarak sizin üzerinden sağlık hizmeti alırlar.Ancak sizin SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.10.2013 12:01:09
Ayşe Özdemir
Yaşar bey merhaba,
Annem ve Babam çalışmıyor fakat ben çalışıyorum
Şimdi annemin ameliyat olması gerek ve benim sigortamdan yararlanabilir mi ?
bunun için ne yapmam gerekiyor.

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
28.10.2013 15:21:17
Serpil Polat
Mrb ben serpil babam 2000 20001 yılında vefat etti ben 2008 yılında evlendim 3 kızım var yeşil kartlıyım babamın maaşından nasıl faydalanırım babm ssk lı idi annem maaşını alıyor durumumuz iyi değil kayın babamın evinde oturuyoruz babamın maaşından nasıl yararlana bilirim

Babanız üzerinden yetim maaşı alırsınız.Yetim maaşı alana da sağlık hizmeti verilir.Bilginize


Cevapla Yeni Konu
31.10.2013 23:54:43
Ferhat Durdu
annem diyaliz hasdası şu anda yeşil kartdan faydalanıyo annemin üzerine ev var annemi üzerime saglıktan faydalanmasını isdiyorum bu şartlarda ne yapabilirim acele cevaplarsanız memnun olurum

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
02.11.2013 18:37:43
Serpil Polat
Merhaba ben serpil 3 kızım var babam 2000 20001 yılında vefat etti eşim inşaat amalesi getir götür işi yapıyor babamın sk lı ben yeşil kartlıyım kayın babamın evinde oturuyoruz babamın maaşından faydalana bilirmiyim nasıl nereye sorabilirmiyim durumumuz iyi değil kimden öğrene bilirim yardımcı olurmusunuz cevap yazarmısınız

Evli olduğunuz için babanızın üzerinden yetim maaşı ve sağlık hizmeti alamazsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.11.2013 14:15:10
Serpil Polat
Merhaba belirttiğimgibi 3 kızım var peki tayyip erdoğn 3 çocuk yapın 5 tl vereceğini söylüyo nasıl ve nereden öğrene bilirmiyim cevap yazarmısıniz teşekkürler ben babamın maaşını çocuklarım için kullacaktım u


Siayesetçiler iki yüzlüdür.Bir görünen bir de görünmeyen yüzleri vardır.Bunlara güvenerek umut beklemeyiniz.


Cevapla Yeni Konu
16.11.2013 14:31:18
Müfit Cödel
anne ve babamın benim sigortamdan yararlanması için sgk ya gittim yetkili memur senin 18 yaşından küçük kardeşin olduğu için yararlanamaz dedi. böyle bir saçmalık varmı acaba?

Malesef yasada yok ama SGK bu şekilde uygulama yapıyor.18 yaşına kadar çocuklar devlet güvencesindedir.


Cevapla Yeni Konu
21.11.2013 16:27:16
Mustafa Tu
merhaba anne ve babamin benm sigortamdan faydalanmasi icin gereken sartlar neler bide iki tane 18 yasindan kucuk kardesim var bunlar engel oluyor mu?

18 yaş altı çocuklar var ise sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.12.2013 20:20:57
Fahri Yuksel
ortalama 6seneden beri ssklıyım ve annemı kendi ssk.kamdan gostermek ıstıyorum ama yardımcı olunmuyor

Annenizin gelir durumuna bakılır
Babanızın durumu etkendir.SGK
18 yaşından küçük kardeşiniz varsa malesef yararlanamaz.Cevapla Yeni Konu
15.12.2013 13:01:52
Doğukan
size bir konu hakkında danısmak istiyorudum; babamın emeklilği geldi ve artık çalışmıyor sadece yaşı dolmadığı için emeklilğini bekliyor. annemin bu zamana kadar hiç sigorta girişi olamamış ve çalışmıyor. şuan ben kendi üzerime bir dükkan açıp kendime sigorta yaptırınca onları kendi üzerimden sigortalı gösterebilir miyim acaba? yada bu anlattıklarımın dışında bilmem gereken bir şart, yada koşul var mı ? teşekkürler iyi günler

Anene ve babanızın sağlık hizmeti alması için Kaymakamlık(SYDV) gidip GSS için gelir testi yaptırmaları gerekir.Sizin üzerinden sağlık hizmeti alması için siz SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Gelir durumları da dikkate alınır.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
23.12.2013 11:11:43
Ebru Bru
MERHABA BEN ÖZEL SEKTORDE CALIŞIYORUM YAKLAŞIK 1,5 YILDIR SGK LIYIM BABAM DAHA ÖNCE BAGKUR ÖDUYORDU VE ARTIK ÖDEMIYOR BORCLU İŞCİ OLARAKTA ÇALIŞTI VE SSKLARI VARDI ARTIK KENDI İŞİNİ YAPIYOR VE SOSYAL GUVENCESI YOK ANNEMLE BENM SGKMDAN YARARLANABILIRMI GEREKLI EVRAKLAR NELERDİR.

Babanız bağ-kur terkini yapmış ise 18 yaş altı kardeşiniz de bulunmuyor ise anne ve babanın gelir durumuna bakılır.SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.12.2013 17:28:10
Ebru
annem çalışmıyor babam bagkur terkını yapmamış dahı olsa annemın sskdan yararlnmsı gıbı bı durumu yokmudur ? 23 yaşında abım var evde tek sgklı benım

Malesef babanız üzerinden sağlık hizmeti alması gerekir.Bu nedenle bağ-kur terki şarttır.Sizn üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.01.2014 09:58:46
Serpil
MERHABA; ANNEM DEDEMIN SİGORTASINDAN YARARLANIYORDU YANLIZ ŞİMDİ EVLENDİ EŞİ YEŞİL KARTLI DİREK ONUN SİGORTASINA GEÇTİ. YANLIZ ÖZEL BİR HASTANEDE DİYALİZ TEDAVİSİ GÖRÜYOR. BUNUN İÇİN SKK LI OLMASI LAZIM ABİM ANNEMİ KENDİ SİGORTASINA ALSA OLUYORMU? BABAMIDA ALMASI ŞART MI?

Abiniz üzerinden sağlık hizmeti alamaz.Eşi üzerinden alması gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.01.2014 17:13:50
İsmail Şan
merabalar
Ben devlet memuruyum.Annem ve babam daha önce benim sigortadan yararlanıyorlardı.Fakat daha sonra babam esnaf bağkuruna geçtiğindn iptal oldu.Şimdi ise bağ-kur borcunu ödeyemiyoruz.Bağ-kurunu sonlandırıp yeniden benim sigortamdan yararlanmasını sağlayabilirmiyiz.Bunu sağlamak için ne yapmalıyım.Cevaplarsanız sevinirim.Teşekkür ederim.

Sayın İsmail Şan
Babanız bağ-kur terkini yapmadan sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.Gelir durumuna bakılır uygun ise sizin SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
24.01.2014 12:31:10
Tuğba Ünal Nal
merhaba ben 4 yıldır sgk olarak çalişiyorum annem benim üzerimde benim siğortamdan yararlanıyor fakat bugun muayene olamadı siğortaya gttim ve annemin 3.000.00 küsür borçunun oldugunu sölediler kaymakamlıga başvurup itiraz dilekçesi yazın dediler nasıl bir dilekçe yazmam gerekir hocam yardim edebilirmisiniz .cevaplarsanız çok sevinirim teşekürler


.....Kaymakamlığı
SYDV Müdürlüğüne
Anenem (Adı soyadı)... benim sigortan üzerinden sağlık hizmeti almaktadır.Vakfınız tarafından...GSS borcu çıkarılmıştır.Bunun iptal edilmesini ve tarafıma bilgi verimesini saygılarımla arz ederim.


Cevapla Yeni Konu
14.02.2014 13:47:20
Ömer Polat
Merhaba,
Benim abim askeri personel yani uzman jandarma. Annemin şuan sosyal güvencesi yok herhangi bağkur kaydı veya borcuda yok. Abimin sigortası üzerinden faydalanması mümkün müdür ? Mümkünse nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Teşekkürler..

SGK na gidip taahütname imzalaması gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.02.2014 14:04:54
Nermin Işık
merhaba 2010 yılında sigortalı olarak çalışmaktaydım annem ve babam benim sigortam dan yararlanmaktalardı . daha sonra işten ayrıldım sigortam kesildi ailem yeşil kart kullandı şuan tekrar sigortam var otomatik olarak aileme de sigortam geçerlimidir yoksa tekrar başvuru yapmak zorundamıyım.

Tekrar baş vuru yapmalısınız.SGK na gidip taahütname imzalamalısınız.


Cevapla Yeni Konu
16.02.2014 14:10:58
Nermin Işık
MERHABA
2010 YILINDA SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMAKTAYDIM ANNEM VE BABAM BENİM ÜZERİMDEN SİGORTADAN YARARLANMAKTAYDI . İŞTEN AYRILDIKTAN SİGORTAM KESİLDİ AİLEM YEŞİL KART KULLANMAKTAYDI . ŞİMDİ YİNE SİGORTAM VAR OTOMATİK OLARAK AİLEM ÜZERİNDE SİGORTAM GEÇERLİ MİDİR YOKSA BAŞVURUYU YENİDEN YAPMAK LAZIM MI ?

Yeni baş vuru gerekir.Taahütname imzalayınız.


Cevapla Yeni Konu
16.02.2014 14:14:08
Nermin Işık
PEKİ BUNUNLA ALAKALI İŞ YERİMDEN BİR BELGE ALMAK GEREKLİ Mİ YOKSA DİREK SGK DA TAHHÜTNAME İMZALAMAK YETERLİMİ EK BELGE LAZIM MI ?


Cevapla Yeni Konu
16.02.2014 21:18:54
İnan Arvas
Merhaba şimdi benim sigortam var ve çalışıyor annem ve babam ile yaşıyorum annemin sigortası yok. Babamın isteye bağlı sigortası var ama hiç yatırmadı annem ve babam neden benim sigortam dan yararlanamıyor ? Ssk da bana 18 yaşından küçük kardeşiz varsa annen baban senin ssk dan yararlanamıyor diyorlar? Bu nasıl bir mantık ki?

Bunu anlamak mümkün değil.İsteğe bağlı sigorta bir yıl içerisinde yatırılmaz ise son yatırılan pirim tarihi dikkate alınarak sigorta sonlandırılır.


Cevapla Yeni Konu
03.03.2014 22:53:19
Saim
annem daha önceden babamın bağkurunda faydalanıyordu suan borcu oldugu için faydalanamıyor ben 1yıldan beri işçi olarak çalısıyorum

Sizin üzerinizden anneniz sağlık hizmeti alamaz. GSS için baş vurur ondan yararlanabilir.Babanızın borcundan dolayı.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.03.2014 00:22:38
M.emin Turgut
Yeni memur oldum. Annem ve babamın sigortamdan yararlanması için ne yapmalıyım....teşekkürler

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
09.03.2014 21:36:25
Selçuk E
Merhaba babam bağkur primini doldurdu bağkuru terk edip benim üzerimden sağlıktan yaralanabilirmi ssk lı olarak çalışmaktayim.

Bağ-kur terki yapıldıktan sonra gelir durumuna bakılır.Sizn SGK na gidip taahütname imzalayıp kuruma vermeniz gerekir.


Cevapla Yeni Konu
15.03.2014 22:40:48
Bayraktar Baş
merhaba benım gss borcum var ve ben lısansı ogrencısıyım babam vefat ettı ve emeklı degıldı annem babasından dolayı emklı şuan ben bu borcu sildirmek için annemin sigortasından yararlanabilirmyım yardımcı olurmusunuz

Annenin üzerinden sağlık hizmeti alamazsınız.Anneniz kendi emekli maaşı olmayıp yetim maaşı aldığı için.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.03.2014 23:00:29
Ayşe Çavuş
KOMŞUMUN ANNE VE BABASI OĞLUNUN SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANIYORDU BABA VEFAT ETTİ .ANNE ÜZERİNE TAPULU TARLA VAR FAKAT KİRA GELİRİ YILLIK 4000TL CİVARINDA ,ANNE 88 YAŞINDA BAŞKA HİÇBİR GELİRİ YOK OĞLU BENİM ÜZERİMDEN ARTIK YARARLANAMAZSIN DEMİŞ KIZIDA ÇALIŞAN ÖĞRETMEN KIZI ANNESİNİ ÜZERİNE ALABİLİRMİ?.OĞLU ÜZERİNDEN YARARLANMAYA DEVAM EDERSE SORUN OLURMU


Cevapla Yeni Konu
20.03.2014 13:53:26
Tufan Ali Kilic
Merhabalar ben sigortam var ve evliyim.annemin benim sigortamdan faydalanmasini istiyoyorum yanliz annemin uzerine kayitli 2 tarlasi var ama anneme bi faydasi yok annem benim sigortamdan faydalanabilirmi? geri donos yaparsaniz sevinirim...

Siz SGK na giderek taahütname imzalamanız gerekir.Annenizin geçimi sizin üzerinizden karşılanması gerekir.


Cevapla Yeni Konu
26.03.2014 19:58:17
Emrah Kılavuz Ilavuz
merhaba ben 24.03.2014 tarıhın de ıse başladım ve sıgortam da hemen başladı ben babamı ssk dan faydalanması ıcın ustume almam gerekiyor yalnız 01,04,2014 tarıhın de ssk ya gıdıp aktıvasyon yapabılırmıyım ?
8 günlük sigortadan sonra olurmu babamın amalıyatı olduğu ıcın haftaya oyuzden acele edıyorum bu konuda yardım cı olur musunuz ....

30 gün dolmalı ve sistem de de gözükmesi gerekir.


Cevapla Yeni Konu
01.04.2014 19:53:44
Derya Koç
merhaba babam kendını başkasının yanında calısıyo gösterip sigorta paasını kendısı yatırıyodu ıkı aydır ödeyemedi ve suan hasta parayı yatırsak da hemen aktif hale gecmıyo bu durumda ben annemi ve babamı kendi üstüme alabılır mıyım ben de ıkı aylık sigotalıyım ne yapmam gerekiyor acil cevap verebilir misiniz.

Sayın Derya Koç
Babanız fiili olarak çalışma yapmadan çalışıyor gösterilmesi çok yanlış.Bu durum tespit edilirse hizmetleri iptal edilir,ayrıca yapılan sağlık harcamaları da geri talep edilir.Ayrıca da işlem yaparlar.Anne ve babanın gelir durumlarına bakılır 18 yaş altında kardeşin bulunmuyor ise SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.04.2014 14:10:34
Mizgin Saglam
Merhaba benim 18 yaşından küçük kardeşlerim var ve babamın ameliyat olması için sigortaya ihtiyaç var kendisi şimdi calismiyor. Benim sigortamdan yararlanması mümkün mü?

Malesef kurum bu uygulamayı kabul etmiyor.


Cevapla Yeni Konu
20.04.2014 13:04:41
Uğur Ğur Serpici
ssk çalışanıyım annem şeker hastası annem benim sigortamdan emekli olurmu

Sizin üzerinden sağlık hizmeti alabilir.Şartları uygun ise.


Cevapla Yeni Konu
26.04.2014 11:30:54
Seher Ünal Nal
Merhaba ben ssk olarak çalışmaktayım ve evliyim anne babamın hiç bir sağlık güvencesi yok anne babamı kendi ssk dan yararlana bilirlermi

18 yaşından küçük kardeşiniz yok ise ve gelir durumlarına bakılır.SGK na gidip taahütname imzlamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
02.05.2014 13:25:06
Esma Temel
Babam çiftçi ve hiçbir sosyal güvencesi yok.Şeker hastası olan annem benim sigortamdan faydalanarak bakınabilir mi?

18 yaşından küçük kardeşiniz yok ise yararlanırlar.SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
09.05.2014 13:54:55
Fatma Kara
babam vefat etmeden önce bağkura borcu vardı ve biz bu borcu ödeyemedik.annem abimle kalıyor ve evde sigortalı calışan var diye dul maşı da vermiyorlar sigortası falan da yok acaba annem abimin sigortasından faydalanabilir mi bu borc engel olabilir mi?

Anneniz GSS için SYDV(Kaymakamlık) başvurursa sağlık hizmeti alır.


Cevapla Yeni Konu
09.05.2014 14:09:40
Mustafa Can
babam ölmeden önce bagkura yuklu bı mıktarda borcu vardı.ayrıcada babamın sigorta pirim günü de 5 bin iş gününden fazla babam sağken bagkur borcu karşısına cıktıgı için emekli olamadan öldü.biz bu işlemi nasıl yapmamız gerekir annemi sigortadan emekli yapmak için torba yasası affını bekliyoruz ama nasıl olacak bilmiyorum yardımınıza ihtiyacımız var nereye basvurduysak degişik şeyler söledıler bızde ikilemde kaldık.biri dedi bagkur borcunu sıfırlatıp hiç bir talepde bulunamazsınız bagkurdan dediler biri dedi bu borcu ödeyip annenız öle emeklı olması gerekir biri dedi reddi miras yapın babanızın butun borcları sılınır ne yapmamız gerekir bi yol gösterırsenız sevınırım simdiden teşekkür ederim size...

Sayın Musatfa Can
Siz torba yasayı bekleyiniz.Onun içeriğine göre hareket tarzını seçersiniz.Aksi halde şu an için bağ-kur borcunu ödemeden annenize dul maaşı bağlanmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
10.05.2014 09:34:03
Özlem Gül
Babam önceden sigortalıydı ama şimdi bağkura geçti ve bağkurunu hiç ödemedi ben sigortalıyım babam ve annem benim sigortamdan yararlanır mı yararlanabilmesi için ne yapılmalı ?

Malesef sizin sigortanız üzerinden sağlık Hizmeti alamazlar.Anneniz GSS için SYDV müracat edebilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
20.05.2014 11:26:52
Kübra
Babamın sigortası yok bağkuru var çalışıyor ama bağkuru ödemediği için aktif değil benim sigortamdan annem ve kardeşim faydalanabilirmi

Bağ-kur terki yapılmadan sizden yararlanamazlar.


Cevapla Yeni Konu
29.05.2014 13:59:20
Fikri Esmer
Ben sigortalı olarak çalışıyorum ama annem ve babam çalışmıyorlar hiç bir gelirleri yok benim üzerimden sağlık sigortası için yararlanabilirler mi. kanunlar değişmiş protokol alıp SGK ya başvuru yapılıyormuş var mı öyle bir şey ve nereden alıyoruz o protokolü.?

SGK undan alacağınız taahütnameyi doldurup imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
06.06.2014 13:33:14
Şenay Özdemir
peki üstüne mal varlığı olursa babanın yine yararlanabilirmi?

Gelir durumuna bakıyorlar.


Cevapla Yeni Konu
10.06.2014 20:55:47
Hamit Demir
ben 4 aydır fabrikada sigortalı çalışıyorum annemi daha önce baktırabiliyordum babam sigotasız bi ev var üstüne ama şimdi annem bakılamıyorum benden ne yapmam lazım nereye başvurmam lazım şimdiden teşekkürler

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Gelir durumuna bakarlar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.07.2014 12:05:08
İbrahim Şeker
MERHABA BEN 1.5 AYDIR SSK LI OLARAK CALISIYORUM.ANNEMİ KENDİ SİGORTAMDAN YARARLANDIRMAK İSTİYORUM FAKAT ANNEMİN BAGKURA BORCU OLDUGU İCİN YARARLANAMIYOR.ANNEMİ TAHAHHÜT DOLDURUP KENDİ ÜSTÜME ALSAM BENİM SİGORTAMDAN YARARLANABİLİR Mİ?

Malesef yararlanamaz.Bağ-kur terki yapılmalıdır.


Cevapla Yeni Konu
07.07.2014 14:36:39
İbrahim Seker
MERHABA BEN 1.5 AYDIR SSK LI OLARAK CALISIYORUM.ANNEMİ KENDİ SİGORTAMDAN YARARLANDIRMAK İSTİYORUM FAKAT ANNEMİN BAGKURA BORCU OLDUGU İCİN YARARLANAMIYOR.ANNEMİ TAHAHHÜT DOLDURUP KENDİ ÜSTÜME ALSAM BENİM SİGORTAMDAN YARARLANABİLİR Mİ?

Malesef yararlanamaz.Bağ-kur terki yapılmalıdır.

PEKI BAGKURDAN TERKİ YAPTIRMAM İÇİN BAĞKUR BORCUMUZUMU KAPAMAK GEREKIYOR.

Vergi kaydının sonlanması gerekir.
Cevapla Yeni Konu
14.07.2014 00:48:50
Nadiye Kurt
merhaba ben 2 aydır ssk lı olarak çalışıyorum. bekarım ve annemin ssk mdan faydalanmasını istiyorum annemin hiç bir geliri yok bababm da serbest meslek geliri belli değil. fakat anne ve babamın ikisinin de açık bağkurları var ama ikiside senelerdir yatırmıyor . benim ssk mdan faydalanmaları için ne yapılması gerek .?

Bağ-kur terklerini yapmadan sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.07.2014 15:03:35
Orhan Korkmaz
1-Aylık ve gelirinin olmaması,
2-Asgari ücretin, vergi ve sigorta primi düşüldükten sonra kalan net tutarından az gelirinin olması,
3-Diğer çocuklarından sağlık yardımı almaması
MERHABALAR DİĞER ÇOCUKLARDAN SAĞLIK YARDIMI ALMAMASINI AÇARMISINIZ..


Şartları tutuyorsa sadece bir çocuğu üzerinden yararlanabilir.İki çocuğundan da bu yardımı alamazlar.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
16.07.2014 16:31:27
Orhan Korkmaz
Yaşar bey teşekkür ederim bi sorun daha olacak 18 yaşından küçük kız kardeşim var annem ve babamın benim üzerimden sigortadan yani hastanelerden istifade etme şansı varmı?herhangi bir gelirleri yada aylıkları yok.

18 yaş altı kardeşiniz olduğu için annen ve baban yararlanamazlar


Cevapla Yeni Konu
18.07.2014 08:09:40
Erdem Erdat
mrb lar annem ve babam abimin sigortasından faydalanıyor.ben annem ve babamı kendi üzerime alıp sigortamdan yararlandırabilirmiyim..oluyorsa yapmam gereken nedir?

Önce abinizin sigortasından yararlanmaları sonlandırılmalı sonra sgk na gidip taahüt de bulunup imzalanmalıdır.Gelir durumlarına da bakılır.


Cevapla Yeni Konu
18.07.2014 10:19:15
Turgut Açıkgöz
5 günlük ssk lıyım daha önceden isteğe bağlı bagkur ödüyordum eşim annem babam benden faydalanıyor du şimdi ssk lı olunca beim üstüme otamatik geçiş yapmışlar mıdır şimdiden teşekkürler

Siz işe girdikten 30 gün sonra sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.Anneniz ve babanız için ise taahütname imzalamanız gerekir.SGK na gitmelisiniz.


Cevapla Yeni Konu
18.07.2014 17:52:13
Erdem Erdat
aday öğretmenim. zorunlu hizmetteyim. babama kanser teşhisi kondu(%40). ancak anne-babamın sigortası abimin üzerine olduğu için özür atamalarında herhangi bir hakkım olmadığı söyleniyor. abimin işi dolayısıyla memlekete gitme ihtimali yok. benim anne-babamın sigortasını üzerime yapmam için ne yapmam lazım. çok uzun sürermi yokssa abimin iş yerinden (hava k.) memlekete gidemeyeceğine dair yazı alsam yeter mi. (atamalara çok az kaldı)

Abinizin üzernden sağlık hizmeti alımının sonlandırması ve sizin SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Tabiki gelir durumlarında bir değişiklik varsa işleriniz olumsuz da olabilir.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
30.07.2014 21:43:40
Demet Erk
Merhaba.simdiden cevabiniz icin tesekkurler ben polis memuruyum.amnem ve babami ustume almak istiyorum sigorta olarak.isyerinden herhangi bi belge almam gerekiyomu yoksa direk sgk ya gidip islemleri halledebilirmiyim.

Gelir durumlarına bakılır. SGK na gidip taahütname doldurmanız yeterlidir.Kimlik bilgilerinin yanızda bulunması gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.08.2014 10:55:56
Hanım Bingül
merhaba ben 9 aydır sigortalı olarak çalışmaktayım toplam 266 günüm var annem benim sigortamla sağlık hizmeti alabilir mi ? üzerinde az bi miktar bağ tapusu var bu sorun yaratır mı? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler..

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Gelir durumuna bakarlar.Tapu önemli değil.


Cevapla Yeni Konu
05.08.2014 13:47:01
Ahmet Kocas
merhaba babam genel sağlık sigortalı olan üvey annem üzerinde sigortalı. ben ise sgk lıyım. babamı kendi üzerime almak istiyorum ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

SGK na gidip Taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
12.08.2014 11:03:42
Funda Unda
Merhaba,

yaklaşık 9 aylık sigortam var fakat yabancı uyrukluyum. Annemin de sigortadan faydalanmasını istiyorum.

Annem de yabancı uyruklu.

Hangi belgelre ihtiyacım var ve nereye başvuru yapmamız gerekiyor. Kadikoy - İstanbul`da ikamet ediyoruz.


Cevapla Yeni Konu
14.08.2014 10:13:18
Erkan Doğan
Eşim yabancı uyruklu ama Türk vatandaşlığına geçmeye hak kazanarak Türk vatandaşı oldu...kaynanam kocası ve başka çocukları olmadğığ için bizimle yaşıyor..eşim isteğe bağlı sigortalı olsa (bağ-kur) kaynanam eşimin (kızının) sigortasından faydalanabilir mi ??? SAYGILAR


Cevapla Yeni Konu
21.08.2014 15:27:23
Nazlı Özdemir
Merhaba,
Evli bir bayanım. Annem, kulağı duymadığı için üç ayda bir özürlü maaşı alıyor. Babam vefat etti annemin de hiçbir sağlık güvencesi yok. Annem benim sigortamdan yararlanabilir mi?


Cevapla Yeni Konu
23.08.2014 11:00:15
Yılmaz A.
ben bir öğretmenim anne ve babamın hiç bir sağlık güvencesi yok benim sağlık güvencemden nasıl yararlanabilirler şimdiden teşekkürler.

SGK na gididp taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
25.08.2014 21:26:42
Kadir Yıldız
6aydır calısıyorum annemı üstüme almak istiyorum yanlız babam
(2022) 65yas maası var. annemi üzerıme alınca babamın maası kesılır mi

Kesilir.


Cevapla Yeni Konu
27.08.2014 10:51:16
Dursun Şirin
merhabalar ben 6aydır bi firmada sigortalı çalışan biriyim babamın bagkur borcu 30.000tl 6 yıldır annem yararlanamıyor.annemin aylık ilaç gideri 200 tl ben annemi üzerime alamıyormuyum sigortadan yararlanması için.
teşekkürler


Malesef alamazsınız.Babanızın bağ-kur terki yapılmalı veya borcu ödenmelidir.Ancak GSS için anneniz baş vurabilir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
08.09.2014 11:53:43
Yildiz Nuriye
merhabalar annem ve babamin hic bir saglik sigortasi yok annem ilaclarini abimin sigortasi üzerinden alabilir mi? abim 6 yildir calisiyor tesekkürler

SGK na uğrayıp kardeşinizin taahütname imzalaması gerekir.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
09.09.2014 22:25:14
Mustafa Baldiran
Merhaba tsk dan calisiyorum annemi uzerime almakmak istiyorum benim ssk dan yararlanmasi icin ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim simden tesekkur ederim

18 yaşından küçük kardeşiniz yoksa SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
15.09.2014 20:24:44
Adnan Atilla
Anne mi baba mı kendi üzerim den baktıra bilir miyim ikisi genç suan babam çalışamıyor tütün ile uğraşıyorlar ama ikisi genç benim üzerinden bakılabilir mi birde kardeşim var bu benim icin cok onemli acil cvp

18 yaş altı kardeşiniz varsa anne ve babanız sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.09.2014 08:58:44
Seren Okur
Babam memur emeklisi Üniversiteyi bitirdim 2 yıldır işsizim bu güne kadar hiç sigortalı olmadım 25 yaşındayım şimdi geçici olarak 3-5 günlüğüne bir mağazada tezgahtar olarak işe başlamak istiyorum işten ayrıldığımda tekrar sağlık hizmetlerinden babamın üzerinden faydalanabilirmiyim?

Tekrar babanız üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
22.09.2014 23:48:13
Berrin
Merhaba ben 21 yaşındayım.Liseyi yarıda bıraktım okumuyorum ve çalışmıyorum.Babam emekli ben de onun sigortasındayım.Artık çalışmak istiyorum ama sigorta konusunda çok korkuyorum.İşverenim sigorta yapacak ama işten ayrıldığımda sigortam nasıl işleyecek?Diğer bir işe girene kadar primleri ben mi yatıracağım?Primleri yatırmadığımda sigortam işlemez mi yada borçlu çıkar mıyım?Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Siz çalışmaya başlayınca kendi sigortanız üzerinden işi bıraktığınız da ise tekrar babanız üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edersiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
24.09.2014 00:31:17
Berrin
Siz çalışmaya başlayınca kendi sigortanız üzerinden işi bıraktığınız da ise tekrar babanız üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edersiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


teşekkür ederim.Sonra babamın sigortasına geçmek için işlem yapılması gerekir mi?

Sistem otomatik devreye girer.


Cevapla Yeni Konu
25.09.2014 00:00:57
Aylin
Ben 20 yaşımdayım kendi sigortam olmadı önce annemin sonra babam emekli olunca onun sigortasına geçtim.Çalışmaya başlayacağım ama kısa süreler (3-4 ay) sonrasında sigorta durumum nasıl olacak?benim kendime ait sigortam olduğunda primleri ödemem gerektiği sigortamın işlemeyeceğini söylediler bu ne kadar doğru? işten ayrıldığımda işverenim sigortamı artık yatırmadığında sigortamın devamı için ne yapmam lazım?

Siz sigortalı işe başlayınca kendi sigortanız üzerinden işi bırakınca babanız üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edersiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.09.2014 23:25:53
Ayşenur
merhaba ben 22 yaşındayım okula gitmiyorum ve henüz çalışmıyorum babam emekli onun sigortasındayım.``İleride emekli olmak için kendi sigortan işlesin primleri ödersin gir çık yap` diyorlar.Siz de bir kaç kişiye çalıştıktan sonra tekrar babanın sigortasına dönülebileceğini yazmışsınız.
kız çocukların sigorta hakı nasıl işliyor?İşten ayrıldığımda babamın sigortasına geçtiğimde ileride emeklilik için isteğe bağlı mı prim ödemem gerekecek?Cevaplarsanız çok sevirim.

Siz isteğe bağlı sigortaya giriş yapar pirim ödeyerek emekli olursunuz.Siz çalışmaya başlarsanız kendi sigortanız üzerinden işten ayrılırsanız babanız üzerinden sağlık hizmeti alırsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
10.10.2014 00:45:02
Yücel Küçük
Merhaba yasar bey ben bir aylık inşaat mührndisiyim sigortamın bir ayı doldu babam bagkur borçundan dolayı bağlarını dondurmuş durumda...babam benim sigortamdan yararlanabilir mi bunun için ne yapmalıyım...teşekkürler

Bunun için sizin SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Gelir durumu araştırılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
15.10.2014 19:32:03
Tülay Pekbay
merhaba. ben yenı evlendım evlenmeden önce annem ve babam benim sığortamdan faydalanıyorlardı peki şimdi soy isim değişlikliğinden dolay faydalanabılecekler mı


Cevapla Yeni Konu
16.10.2014 04:13:19
Doğan Özben
Benim oğlum ssklı kendim ve hanım çalışmıyor . bazen ben zezonluk işte çalışıyorum iki oğlum var biri 18 ssklı biri 16 okuyor anne ve baba ssk dan faydalana bilirmiyiz teşekkürler. Yaşar bey. Cevap yazarsanız sevinirim.

18 yaş altı çocuk olduğunda kurum bu haktan yararlandırmıyor.Bilginize.Cevapla Yeni Konu
29.10.2014 16:37:34
Merve Demir
MERHABA

BABAM ÇALIŞMIYOR .AMA BAĞKURU VAR. ÖDEMİYOR. ANNEMİN SİGORTASI YOK ANNEMİ ÜSTÜME ALABİLİR MİYİM.

TEŞEKKÜRLER.

Malesef alamazsınız.Babanızın bağ-kur terki gerekir.Bilginize.Cevapla Yeni Konu
29.10.2014 21:36:14
Mehmet Ünver
merhabalar ben halen çalışan bir devlet memuruyum ve sosyal güvencemden yararlanan eşim ve bir oğlum var. Oğlum 01.02.1991 doğumlu ve üniversiteyi bitirdi, şuan tarih üzerine yüksek lisansa başladı. Burda benim sormak istediğim oğlum benim sosyal güvencemden yararlanabilecekmi, mesela benden dolayı yeşil pasaportu var ama şimdi iptalmı oldu bu.vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

Sayın Mehmet Bey
Yükseköğrenim; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimlerini kapsadığından, Kanunun öngördüğü 25 yaş şartını doldurmayan bir öğrenci, belirtilen durumların öğrenci belgesi ile belgelenmesi ve Kuruma başvurulması halinde sağlık aktivasyonu açılmaktadır.Sizin üzerinizden 01.02.2016 tarihine kadar sağlık hizmeti alır.Yanlarında yaşaması, evli bulunmaması ve iş sahibi olmaması halinde 25 yaşın ikmaline kadar çocuklar için yeşil pasaport alınabilecektir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.11.2014 14:25:49
Aslı Sevdik
merhaba annemin sağlık sigortası yok amelıyat olması gerekiyor benim ssk dan yararlanabilirmi? evliyim 2 yıldır çalışıyorum. 22 yasında erkek kardesım var 4 aydır çalışmakta sigortası mevcut.

teşekkürler,

SGK na gidip Taahütname imzalamanız gerekir.


Cevapla Yeni Konu
03.11.2014 16:51:12
Funda Unda
Merhaba,
yaklaşık 12 aylık sigortam var fakat yabancı uyrukluyum. Annemin de sigortadan faydalanmasını istiyorum. Annem de yabancı uyruklu.
Hangi belgelere ihtiyacım var ve nereye başvuru yapmamız gerekiyor. Kadikoy - İstanbul`da ikamet ediyoruz.

I- TÜRKİYE DE ÇALIŞMAKTA OLAN VEYA İŞYERİ BULUNAN YABANCI UYRUKLU SİGORTALILARIN SAĞLIK YARDIMLARI

Çalışma izni alarak veya işyeri açarak ülkemizde ikamet iznine tabi olarak bulunan yabancı uyruklu kimseler, kendileri veya çalışmakta oldukları işyerleri tarafından, yabancı uyruklu kimselere verilen geçici vatandaşlık numaralarına 30 günlük genel sağlık sigortası primi bildirilmesi, kendisi işveren ise ödemesi halinde kurumumuzdan sağlık yardımı alabileceklerdir.

II- TÜRKİYE DE ÇALIŞMAKTA OLAN YABANCI UYRUKLU SİGORTALILARIN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUKLARI EŞ, ÇOCUK, ANNE VE BABASININ SAĞLIK YARDIMLARI

Yabancı uyruklu sigortalılardan, yabancı uyruklu eşi, çocukları, anne ve babası için,

(09.09.2009 tarih 11741473 sayılı yazıda ve sosyal sigortalar işlemleri yönetmeliğinin 23. maddesinin 2. fıkrasını ikamet tezkeresi, geçici vatandaşlık numarası ve vatandaşı olduğu ülke konsolosluğundan kendi ülkesinde sosyal güvencesi olmadığına dair belge getirmesi istenmekte idi) 30.09.2009 tarih 27362 sayılı Resmi Gazetede, Kısa Vadeli Sigorta Kolları uygulama tebliğinde değişiklik yapılmış ve Kısa Vadeli Sigorta Kolları uygulama tebliğinin 23. maddesinin 2. fıkrasının (b) bendi vatandaşı olduğu ülke konsolosluğundan, kendi ülkesinde sosyal güvencesi olmadığına dair beyan ve taahhüt belgesi olarak değiştirilerek yabancı uyruklu sigortalının eş, çocukları, anne ve babası için kuruma kendi ülkesinde sosyal güvencesi olmadıklarını taahhüt belgesi ile taahhüt etmeleri halinde ikamet tezkersinde belirtilen sürelerle sınırlı olmak üzere (ikamet tezkeresi süresinin uzatılması halinde sağlık yardımları da tezkere süresi kadar uzatılır) bunlar da sağlık yardımlarından yararlanabileceklerdir. Ancak bunlardan anne veya babası Türkiye de ikamet etmeyen, ancak geçici süreler için Türkiye de kalanlar hakkında ilgili ülke konsolosluğundan gelirlerinin tespit hakkında yazı yazılacak bildirilen gelirler asgari ücretin net tutarından az ise aktivasyon işlemi yapılacaktır. Ayrıca beyan edilen gelirler hakkında şüphe duyulması, ihbar ve şikayette bulunulması halinde durum sosyal güvenlik denetim elemanlarına incelettirilerek sonucuna göre işlem yapılacaktır.


Cevapla Yeni Konu
05.11.2014 17:56:01
Aslı Sevdik
tahütname imzaladıktab sonra yararlanabilir yani öylemi?

teşekkürler,


Cevapla Yeni Konu
12.11.2014 19:05:41
Ali Kerim
Ben bir firmada SSK il olarak çalışıyorum
Annem babamdan 1 yıl önce boşandı
Boşandıktan sonra kızlık soyadına döndü
Benim sigortamdan annem faydalanabilir mi ?
Soyadı değiştiği için yapması gereken bir işlem var mı sigortadan faydalanmak için?

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
12.11.2014 23:17:20
Ali Kerim
Taahhütnameyi SGK na kim gidip imzalayacak ?
Ben mi annem mi ?

Sigortalı kim ise


Cevapla Yeni Konu
13.11.2014 12:24:46
Nergül Ak
benim eşim bikaç ay önce vefat etti. ondan kalan maaşı kullanıyorum esnaf bağkuru. kendi öz annem bakıma muhtaç ona ben bakıyorum. annem öldükten sonrada annemin maaşını ben çekebilr miyim yasal yollarla ? kısacası hem eşimden hem annemden kalan maaşı kullabilir miyim? bilgi verirsenz sevinrim şimdideen teşekkürler.Cevapla Yeni Konu
21.11.2014 20:59:07
Mustafa Ulu
Merhaba Yaşar bey
Babam esnaf yani bagkurlu(aktif) kuruma borcu var ve bu yüzden kendisinin ve annemin saglık güvencesi yok, ben ise sigortalı çalışanım bu durumda annemin benim üzerimden saglık güvencesi olabilirmi.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Babanız bağ-kur terki yapmadan sizin üzerinizden anneniz sağlık hizmeti alamaz.SDadece GSS için SYDV müracaat edebilir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
21.11.2014 23:50:37
Recep Ürün Rün
Babam 14 yil 1 aylik bagkur odemis ancak sgk dan odeme yapmadigi icin yasini beklemesini soylemisler bu surecte annemi tedavi ettirebilir miyim ya da babam 1959 dogumlu emeklilik icin daha kac yil bekler ?Simdiden tesekkurler

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Gelir durumuna da bakarlar.Babanızın şu an için sigortası veya bağ-kuru sonlanmış ise.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.11.2014 12:15:38
Melek Demir
merhaba annem bağkur ödüyor lakin birkaç aydır ödeme yapmadı ben devlet memuruyum annemin bağkurunu dondurup benim üzerimden sağlık güvencesi sağlayabilir miyim anneme ?

Bağ-kur terkini yapmadan sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamaz.


Cevapla Yeni Konu
29.11.2014 11:17:01
Nergül Ak
benim eşim bikaç ay önce vefat etti. ondan kalan maaşı kullanıyorum esnaf bağkuru. kendi öz annem bakıma muhtaç ona ben bakıyorum. annem öldükten sonrada annemin maaşını ben çekebilr miyim yasal yollarla ? kısacası hem eşimden hem annemden kalan maaşı kullaNAbilir miyim? bilgi verirsenz sevinrim şimdideen teşekkürler.

Malesef dul maaşı aldığınız için yetim maaşı da alamazsınız.Cevapla Yeni Konu
11.12.2014 16:23:32
İbrahim Kılıç Ilıç
TSK da çalışıyorum . anne ve babamın sağlık güvencesini kendi üzerime almak istiyorum . anne ve babam yeşil kartlı . Bunun için hangi yerlere gideceğim bide bizim ikametgahı çalıştığım yerdeki ile aktaracakmıyım . Herhangi bir evrak gerekiyor mu

SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.Gelir durumuna bakılır.Geçimi sizin tarafından karşılanmaları gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.12.2014 14:01:24
Rahime Nur Arslan
Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim ama her hangi bir sağlık güvencem yok. öğrenci belgesi alıp annemin ssk`sının üzerine kaydolabilir miyim ? yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

SİZ ÖĞRENİMİNİZ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE 25 YAŞINA KADAR ANNENİZ ÜZERİNDEN SAĞLIK HİZMETİ ALIRSINIZ.Öğrenci belgenizi alıp bir dilekçe ekinde SGK na vermeniz gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
14.12.2014 14:24:05
Rahime Nur Arslan
üniversite öğrencisiyim sağlık güvencem yok annemin sağlık güvencesinin( SSK) üzerine geçebilir miyim ? öğrenci belgesi alıp SGK ya mı gitmem gerekiyor ?

Evet belirtiklerini yapmanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
15.12.2014 17:55:05
Muhammet Tayyar
hocam dedem ve nenem ölen amcamda 125 lira civarı bir maaş ve ssk dan yaralanıyorlar ben halk arasında 65 lik maaşı olarak bilinen maaştan yararlanmalarını istiyorum ssk ları iptal olurmu saygılarımla

Sosyal güvenliği olmayanlar 65 yaş aylığından yararlanır.


Cevapla Yeni Konu
15.12.2014 18:54:52
Mehmet Zafer Şen
MERHABA.AİLEMİN BAĞKURU VAR AMA PRİMİNİ ÖDEYEMİYORLAR BEN ÖĞRETMENİM AİLEMİ SAĞLIKTAN FAYDALANDIRMAK İÇİN NELER YAPMAM GEREKİYOR?

Bağ-kur terki yapılmadan sizin üzerinizden sağlık hizmeti alamazlar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.01.2015 00:54:09
Orhan Yıldız
merhaba,ben meb de öğretmenim,babam ssklı annem de babamdan yararlanıyor,babam işten ayrılıp sosyal güvencesi olmadığında ben annemi kendi üzerimden sigortalı yaptırabilir miyim,bunun için ne yapmam gerekiyor?teşekkürler...

Siz SGK na gidip taahütname imzlamanız gerekir.Ancak geçimleri tarafınızdan sağlanıyor olmalı ve gelir durumları da dikkate alınır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.01.2015 14:20:13
Ayşe Deniz Eniz
60 gün pirimim var kendi anne babamın hiç bir geliri yok acaba benim üzerimdenanne babam sgk hizmeti alabilirlermi?cevaplarsanız sevinirim

Siz SGK na gidip taahütname imzalamanız gerekir.18 yaşından küçük kardeşiniz yoksa
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
05.01.2015 13:37:13
Esen Uslu Slu
7 aydır sgklı çalışıyorum annemi babamı sağlık hizmetinden yararlanmasını ıstiyorum ama babamın bağkur borcu görünüyor sigortamdan yararlanabilirmi şimdiden teşekürler

Malesef yararlanamaz.Bağ-kur terki yapmadıkça.


Cevapla Yeni Konu
18.01.2015 12:01:59
Ahmet İnan
merhaba benim oğlumun 16 yaşında sigortası var,anne baba olarak sağlıkta faydalanabilirmiyiz.? yalnız benim adıma daire var.!!

Sayın Ahmet İnan
1.Aylık gelirleri olmayacak.
2.Gelir tutarı asgari ücretin net tutarından az olacak.
3.Diğer çocuklarından sağlık hizmeti almamış olacak.
Bunun için gelir tespiti yapılması gerekir.(Kaymakamlık)
Bu şartlar tutarsa SGK na gidip oğlunuz taahütname imzalaması gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.01.2015 15:55:26
Sibel Aydın
merhaba benim sorum ; şu anda 30 yaşıma yeni girdim lise son sınıfta staj yaptıgımız için 2005 yılında bir ssk giriş ve çıkışı yapıldı okul tarafından bize1 ay kadarlık, daha sonra işe girdigimde 2010yılında ssk lı çalışmaya başladım ve 2014 yılında işten çıkartıldım şu anda işsizlik maaşından ve işsizlik SSK sından yararlanıyorum işsizlik maaşım bitince tekrar babamın ssk sından yararlanmak istiyorum işsiz oldugum için tekrar babamın ssk kasından yararlanabilirmiyim??

Siz babanız üzerinde tekrar sağlık hizmeti alırsınız.Otomatikman devreye girer.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.01.2015 16:16:41
Sibel Aydın Ydın
bilgilendirdiginiz için çok teşekkürederim Yaşar bey saygılar...Cevapla Yeni Konu
03.02.2015 01:00:16
Dilek Çuğaltan
merhaba.benim abim astsubay .annemle babam ayrı abim annemi kendi sigortasına almış.şu anda babamında sağlık durumu iyi değil.yeni yapılandırmayla bağkur borcunu yapılandırdı babam.çiftçi sigortasını iptal ettirdi.yaklaşıkta 1 yıl günü eksik emekli olabilmesi için.babamın şu anda hiç bir geliri yok.abim babamıda kendi sigortasına albilirmi.yada babamı damadı sigortasına albilirmi.lütfen acil cevap yzarsanız çok seviniriz.şimdiden çok teşekkürler.

Bağ-kurluluğu devam ettiği sürece oğlu üzerinden sağlık hizmeti alamaz.Yapılandırmanın ilk taksidini ödendiğinde kendi sigortasından yararlanır.Bağ-kur terki yapıldığında oğlu üzerinden sağlık hizmeti alır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.02.2015 20:52:48
Ahmet Gürbüz
Merhaba.

30 yaşında üniversite mezunu bir gencim ve şu an işsizim. Evde babamla ve 29 yaşındaki erkek kardeşimle birlikte, toplam 3 kişi olarak yaşıyoruz. Babam emeklidir, kardeşim ise engelli olup çalışamamakta ve babam üzerinden malülen sağlık hizmeti almaktadır.

Bir süre önce gelir testine başvurdum; bugün sonucu sormak üzere vakfa gittiğimde gelirimin G2 seviyesinden sonuçlandırıldığını öğrendim. Şok oldum çünkü G1 seviyesini umuyordum. G2 olarak tescil edilmesi için kişi başı gelirimin asgari ücret ile bunun iki katı arasında olması gerekir. Yani benim gelirimin minimum 1000tl olarak hesaplanmış olması gerekir, dolayısıyla 3 kişilik bir aile olduğumuz göz önüne alındığında toplam gelirin en az 3000tl olması gerekir ki benim seviyem G2 olsun. Bu da mümkün değil çünkü aile gelirimiz en fazla 2000tl, bu da 3`e bölündüğünde G1 seviyesinde çıkmam gerekir diyerek itiraz ettim.

Görevli memur bilgisayardan bakarak aile gelirinin 3`e değil 2`ye bölünerek hesaplama yapıldığını olduğunu söylediler. Nasıl olur biz 3 kişiyiz ben, babam, kardeşim dedim. "Sadece babanızla siz aile olarak değerlendiriliyorsunuz, kardeşiniz değerlendirilmiyor. Aile kavramının kanundaki tanımı gereği sisteme öyle girilmiş biz sisteme müdahale edemeyiz" dediler.

Kardeşim evli değil, ayrı bir ailesi yok, birlikte yaşıyoruz. Birinci derecede kanımdan olan kardeşim benim ailemin bir ferdi değildir de bostan korkuluğu mudur evde, yoksa ev hayvanı mıdır, yoksa evden dışarı atılması gereken bir yabancı mıdır? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Delirmek işten değil. Sizce bu işlem doğru mudur?

Saygılarımla.

GELİR TESPİTİNDE ESAS ALINACAK AİLE
Gelir tespitinde aile, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) kayıtlı aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babayı kapsıyor.
Başka bir deyişle aile içindeki gelirin tespitinde, aynı hane içinde yaşayan MERNİS kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ve genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babasından oluşan aile esas alınıyor.
Aynı hanede yaşamayan ve öğrenim nedeniyle başka bir hanede yaşayan evli olmayan çocuklardan 25 yaşını doldurmayanlar da gelir tespitinde aile içinde değerlendiriliyor.
Aynı hanede yaşayan aile bireylerinden genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişiler de gelir tespitinde dikkate alınacak. Ancak bu kişiler hakkında gelir testi sonuçlandığı tarihe göre herhangi bir işlem yapılmayacak.
Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin kanuni temsilcisinin eş, evli olmayan çocuk, ana ve baba dışında bir kişi olması halinde bu kişi gelir tespiti işleminde dikkate alınmayacak.
Gelir tespiti işlemlerinde hane olarak ADNKS`de yer alan adres dikkate alınacak. ADNKS`de yer alan adreste birden fazla aile olması halinde her bir aile için ayrı ayrı gelir tespiti işlemi yapılacak.
ADNKS sisteminde yer alan adreste yaşamayan ve genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olunan kişisi olan ana ve baba hakkında ise ayrı gelir tespiti işlemi yapılacak.

BİR ÖRNEK
Aynı hanede anne, baba, evli olmayan ve çalışmayan kız ve 18 yaşını doldurmuş erkek çocuk, evli erkek çocuk ve eşi ile teyzenin birlikte yaşadığını kabul edelim.
18 yaşını doldurmuş çalışmayan erkek çocuk için yapılacak gelir testinde;
l Anne, baba, evli olmayan ve çalışmayan kız ve 18 yaşını doldurmuş erkek çocuk birinci aile,
l Evli olan çocuk ve eşi ikinci aile,
l Teyze de üçüncü aile olarak dikkate alınacak.
18 yaşını doldurmuş çalışmayan erkek çocuk için yapılacak gelir testinde; evli olan çocuk ve eşi ile teyze dikkate alınmayacak.
Aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin üçte birine kadar olduğu tespit edilirse genel sağlık sigortası primlerini devlet ödeyecek. Kişi başına düşen gelir tutarı;
l Asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olursa, asgari ücretin üçte biri üzerinden,
l Asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında olursa, asgari ücret tutarı üzerinden,
l Asgari ücretin iki katından fazla olursa asgari ücretin iki katı üzerinden,
Yüzde 12 oranında genel sağlık sigortası primi ödenecek.
Tespit edilen gelire itiraz
SOSYAL yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından tespit edilen ve SGK`ya bildirilen; SGK tarafından da genel sağlık sigortalısına tebliğ edilen gelir tespiti kararlarına karşı, tebligatın yapıldığı tarihten itibaren onbeş gün içinde gelir tespitini yapan vakfa yazılı olarak itiraz edilebilir.
İtirazlar, itirazın vakıf kayıtlarına intikal tarihinden itibaren onbeş gün içinde, heyet tarafından karara bağlanarak alınan karar itirazda bulunan genel sağlık sigortalısına ve SGK`ya bildirilir.
İtiraz, genel sağlık sigortalılığına ilişkin prim tahakkuk ve tahsilat işlemlerini durdurmaz. İtiraz sonucunda prim ödeme yükümlülüğünde değişiklik olması halinde, gerekli iade ve mahsup işlemleri SGK tarafından yapılır.Yaklaşım DergisiCevapla Yeni Konu
04.02.2015 11:29:14
Ahmet Gürbüz
Verdiğiniz örnekte, "18 yaşını doldurmuş çalışmayan erkek çocuk" benim durumuma uyuyor. Açıklamanızda, " Anne, baba, evli olmayan ve çalışmayan kız ve 18 yaşını doldurmuş erkek çocuk birinci aile, " olarak dikkate alınır demişsiniz. 18 yaşını doldurmuş erkek çocuk olarak benim, evli olmayan ve çalışmayan kız kardeşim aile içinde değerlendiriliyor da, evli olmayan ve çalışmayan erkek kardeşim nasıl aile içinde değerlendirilmiyor? Ben bunu anlayamadım.


Cevapla Yeni Konu
20.03.2015 11:58:55
Furkan Elma
Kardesim benim sigortamdan yararlana bilirmi

Malesef yararlanamaz


Cevapla Yeni Konu
24.03.2015 20:33:02
Nurcan Bati
Mrb ben 5 aydır ssk li calismaktayim.Annem benim ssk dan yararlanabilir mi? Annemin hic bir guvencesi olmadigindan dolayi yardimci olmak istiyorum.Esimde ssk lı ve ne yapmam gerekiyor ilginize tesekkur ederim
Saygilar.....


Cevapla Yeni Konu
24.03.2015 20:48:17
Nurcan Bati
Mrb ben 5 aydir sskli calismaktayim. Annemin hic bir guvencesi olmadigindan dolayi annemi yararlanmis oldugum ssk dan yararlanabilir mi ? Esimde ssk li veya esimden yararlanabilir mi? Ilginize tesekkur ederim
Saygilarr


Cevapla Yeni Konu
31.03.2015 11:58:28
Funda Ayhan
Mrb annem devletten yardım alıyordu dulluk maaşı okuyan kardeşlerim için yardım ama şimdi kardeşim sigortalı işe girdi diye bütün yardımlar kesildi hiç bir gelirleri yok okuyorlar sigortadan çıksa tekrar alırmı. teşekkürler ilginize.

Tekrar müracat gerekir.


Cevapla Yeni Konu
14.04.2015 21:24:10
Alicann
1.5 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum babamın Bağkur u vardı sonrasında bi sirkete geçince ssk ya geçti sonrasında da işten çıktı ailemin su an sosyal güvencesi yok üzerime aldırmak istiyorum ama 16 yaşında kardeşim var alamazsın dendi neden acaba

Yasa da bu konuda açık bir madde yok.Ancak kurum bu şekilde uygulamaya devam etmektedir.Halbuki devlet 18 yaş altı kişilerin sağlık hizmetlerini ben karşılıyorum diyor.
Yaşar Gönenç


Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın
EtiketlerAnne ve Babaya Sağlık hizmeti