facebook azbuz twitter ff su wlive delicious Paylas

SPONSOR REKLAMLAR
Cevapla Yeni Konu
07.08.2010 12:11:46
Alev Turk
emekli maaşı devri
baba vefat ettiği için baba üzerinden alınan bi emekli maaşı payı var ve kişi çalışmaya başlıyor sigortalı olduğu için maaş anneye devrediliyor bu devir sırasında maaşta herhangi bir kesinti olur mu? cevap için şimdiden teşekkürler.


Cevapla Yeni Konu
07.08.2010 12:50:54
Rıza Mallı-sosyal Güvenlik Müşaviri
Merhabalar;
Başka hak sahibi yok ise annenin alacağı maaş %75`tir.
Rıza Mallı
Sosyal Güvenlik Müşaviri
www.rizamalli.com


Cevapla Yeni Konu
28.08.2010 11:20:20
Halil
Merhabalar benim sorum şöyle, Babam vefat ettiği için babamın maaşını annem ve kız kardeşim alıyor. 2-3 ay sonra kız kardeşim evlenecek. Maaşının tamamını annemin üzerine aktarabilirmiyizz? Hangi yolu izlemeliyiz?
Sayın Halil Bey
Kız kardeşiniz yetim maaşı aldığı için ceyiz yardımı alır.(24 aylık maaş tutarı)Kurum bu olayları izler,değerlendirir.Maaş oranını ona göre ayarlar.
Siz de kurumu bu konuda dilekçe yazarak da bilgilendirebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.08.2010 11:41:15
Halil
Yaşar bey peki çeyiz yardımını almazsa oranla ilgili bir değişim olabilir mi? Evlenmeden 1 ay önce dilekçe yazsak maaşının anneme aktarılması istemesiyle ilgili bişeyi değiştirir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla..

Sayın Halil Bey
Ceyiz parası ile maaş oranlarının bir bağlantısı yoktur.Yasal hakkını kullanman doğrudur.Bilgilerinize.


Cevapla Yeni Konu
12.09.2010 23:50:27
Yfr
30.07.2010da evlenen kardeşimin aldığı yetim maaşının anneme devredilmesi için internetten dilekçe veya form doldurup maaşın anneme devri ile ilgili işlem yapaqbilirmiyiz? teşekkür ederiz.

Cevapla Yeni Konu
06.11.2010 12:25:33
Ayşegül Kaya
babam memur emeklisi idi.babamın vefatından sonra maaşını annem-kız kardeşim ve erkek kardeşime bağladılar.
yalnız erkek kardeşim şu an polis okulunda okuyor.bu yüzden maaşının kesilmesi gerekiyormuş.anneme devri olurmu olursa nasıl bi dilekçe yazmamız gerekiyor.teşekkür ederiz.

Sayın Ayşegül Kardeşiniz okulundan öğrenci belgesi alacak.Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Tahsisler Dairesi Başkanlığına/Ankara adresine bir
dilekçe yazacak babasından dolayı yetim maaşı aldığını belirtecek.Ekteki öğrenci belgesinde görüldüğü gibi polis okulunda okuduğunu açıklıyacak.Yasa gereği
yetim maaşının kesilmesi için gerekli işlemin yapımasını isteyecek.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç
Yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren Polis akademisi öğrencilerinin, akademide geçen öğrenim süreleri, sigortalılık süresi olarak kabul edildiğinden(4/c sigortalısı olarak) 1 Ekim 2008 den sonra yetim aylıkları kesilmeye başlandı. Harp okulu öğrencilerinin yetim aylıklarının kesilmemesi yeni yasada geçici maddeyle hükme bağlandığından, öğrenim sürelerince 4/c sigortalısı sayılmalarına rağmen, yetim aylıkları kesilmiyor.
Polis akademisi öğrencileri açısından adaletsiz ve hukuki olmayan bu durumun farkına varan Kahraman Maraş Milletvekili Veysi Kaynak ve arkadaşlarının hazırladığı ve şu anda TBMM sinde yasalaşma sürecinde olan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun” teklifinin 8 ve 9 ncu maddelerince, Polis Akademisi öğrencilerinin yetim aylıklarının kesilmemesi ve kesilenlere 1 Ekim 2008 den itibaren kesilen aylıklarının geri ödenmesi öngörülüyor. Teklifin şu günlerde yasalaşıp Resmi Gazetede yayımlanmasından sonra, yeğeninizin talep etmesi halinde yetim aylığı tekrar bağlanır ve 1 Ekim 2008 den bu tarafa ödenmeyen aylıklar toplu olarak ödenir.

Ekrem Sarısu- Posta


Cevapla Yeni Konu
08.11.2010 14:41:29
Ayşegül Kay
cvplarınız için çok tşk ederim yalnız merak ettiğim bi konu daha var.kardeşimden kesilen bu maaş anneme devr edilirmi.

Sayın Ayşegül
Vefat edenin emekli maaşının aşağıda belirtilen kısmı hak sahibine bağlanır.

Sadece Eş = % 75,
Çalışan ya da Emekli aylığı alan eş = % 50,
Eş + bir yetim = % 60 - % 30,
Eş + iki yetim = % 50 - % 25, % 25
Sadece Tek yetim = % 50
İki yetim = % 40, % 40
Bilgilerinize.Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
15.12.2010 14:24:30
Didem
Merhaba,
Ben babamdam anneme kalan ve annemın vefatından sonra bana kalan maaşını devir almak için işlemlere başlayacağım. Maaş bağlandıktan kaç ay sonra ceyız parası alabılırım ya da alabilir miyim? Bu ceyız parasının alınması ve gerı odenmesı hakkında detaylı bilgi rica edebilirmiyim? Şimdiden cok teşekkürler.

erak edilen çeyiz parası ile ilgili SGK uygulamalarını soru cevap şeklinde Hazırladık:

SORU – 1: Çeyiz parası almak için nereye ve hangi belgelerle müracaat etmek gerekir ve çeyiz parası elden mi bankadan mı alınır?

CEVAP – 1: Çeyiz parasını alacak kız çocukları eğer 4/a (hizmet akdi ile çalışanların sigortalılığı) ve 4/b (kendi nam ve hesabına çalışanların sigortalılığı) sigortalılığı kapsamında iseler ya da 1 Ekim 2008’den sonra ilk defa memurluğa başlayanların kız çocukları iseler, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.

Evlenme ödeneği için resmi evlilik bağı kurulduktan sonra ödeneği alacak kişi (vekili de olabilir) dilekçe ile:

a) 4/a(SSK’lılar) ve 4/b(Bağ-Kurlular) kapsamındakiler , SSK ve BAĞ-KUR (4/a-4/b) Evlilik İkramiyesi Başvuru Dilekçesi,

b) 4/c (Devlet Memurları) kapsmında olanlar Devlet Memurları Evlilik İkramiyesi Başvuru Dilekçesi

İlgili illerdeki SGK il müdürlüklerine veya SGK merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Çeyiz parası almak için yukarıda belirttiğimiz yerlere bir dilekçe* ile birlikte müracaat edilmesi gerekir. Dilekçe ekinde evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse evlenme cüzdanının bir örneğinin de SGK’ya verilmesi gerekir. Nüfus kütüğüne işlenen evlilik işlemleri için ise, evlenme cüzdanının verilmesine gerek yoktur.

Çeyiz parasının elden alınması imkanı yoktur. Müracaat eden kişilerin ya kendileri tarafından açtırılan banka hesap numaralarına ya da SGK tarafından ikametlerine en yakın yerde açılacak banka hesap numaralarına yatırılmaktadır.

SORU – 2: Çeyiz parası alınmasında herhangi bir süre ve zamanaşımı şartı var mıdır?

CEVAP – 2: Çeyiz parası almak için başvuru mutlaka nikahın resmi kayıtlara intikal ettiği tarihten sonra olmak zorundadır. Nikahtan sonra olmak üzere her zaman için çeyiz parası almak üzere başvuruda bulunulabilir. 5510 sayıl Kanun’un 97. maddesindeki; “Kısa vadeli sigorta kollarından ve ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşer…” hükmünün gereği olarak, çeyiz parası beş yıl içinde istenmediği takdirde bu hak ortadan kalkmaktadır.

SORU – 3: Çeyiz parası almak için ne zaman müracaatta bulunulmalı ve çeyiz parasının başlangıç tarihi ne zamandır?

CEVAP – 3: Çeyiz parası almak için nikah tarihinden sonra başvuru yapılmalıdır. Çünkü çeyiz parası almak için kişinin evlenmiş olduğunun resmi bir belgeyle (nüfus kütüğü veya evlilik cüzdanı vb.) kanıtlanması gerekmektedir. Çeyiz parası, başvuru yapılan tarihi takip eden ödeme döneminden itibaren alınmaya başlanmaktadır.

SORU – 4: Çeyiz parası yalnızca bir evlilik için mi alınabilir?

CEVAP – 4: Çeyiz parası bir defaya mahsus olmak üzere yapılan bir sosyal güvenlik ödeneğidir. Çeyiz parasının birden fazla alınması mümkün olmamakla birlikte, ilk evlilikte alınması şartı da yoktur.

SORU – 5: Bir işverenin yanında sigortalı çalıştığı için müteveffa babasından yetim aylığı alamayan kız çocuğu işten çıkıp akabinde yetim aylığına bağlanıp ta evlenirse, çeyiz parası alabilir mi?

CEVAP – 5: Çeyiz parası almak için önemli olan husus, kız çocuğunun yetim aylığı alıyor olupta söz konusu bu aylığının evlenecek olması dolaysıyla kesilmesi gerektiğidir. Aksi takdirde, her evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmemektedir. Bu nedenden dolayı, işten ayrılıp ta yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı alırken evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmektedir. Ancak, yetim aylığına müstahak olduğu halde aylık almadığı bir devrede evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi mümkün değildir.

SORU – 6: Çeyiz parası alıp aylıktan çıkanların geride kalanlarının aylıkları ne zamandan itibaren güncellenmektedir?

CEVAP – 6: Çeyiz parası alan bütün 4/a sigortası kapsamındaki kişiler, 4/b sigortası kapsamındaki kişiler ile 1 Ekim 2008’den sonra ilk defa memur olan kişiler üzerinden çeyiz parası alan kişiler aylıktan çıktıklarında, aylık kapsamında kalan diğer hak sahiplerinin aylıkları 24 ay geçtikten sonra arttırılır. Örnek olarak, ölen bir SSK’lı kocanın geride aylık alan bir eşi bir de kız çocuğu varsa ve kız çocuğu çeyiz parası alarak aylıktan çıkmışsa annenin aylığı yüzde 25 oranında 24 ay geçtikten sonra arttırılır.

Çeyiz parasını 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı kapsamında çeyiz parası alarak aylıktan çıkan alan kişilerin aylık kapsamında kalan ana, baba, eş ve kardeşlerinin dul ve yetim aylıkları ise, 12 aylık sürenin geçmesi beklenilmeden hemen arttırılır.

SORU – 7: Çeyiz parası alarak dul veya yetim aylığı kapsamından çıkan bir kişi evlilik tarihinden birkaç ay sonra bir işyerinde çalışmaya başlarsa almış olduğu çeyiz parasını SGK bu kişiden geri ister mi?

CEVAP – 7: Yetim aylığı alan kız çocuğunun aylığının evlenme nedeniyle kesilmesi durumlarında çeyiz yardımı verilir. Yani aylığın evlilikten önce herhangi bir nedenle kesilmemesi ve devam etmesi gerekir. Bunun dışında çeyiz yardımını aldıktan sonra isterse bir ay sonra bile sigortalı olarak bir işte çalışsa dahi, verilen çeyiz yardımı geri alınmaz. Çeyiz yardımında evlilikten sonraki değil, evlenmeden önceki çeyiz yardımı almak için gerekli şartların taşınıyor olması önemlidir.

SORU – 8: Vefat eden annesi üzerinden yetim aylığı alırken, aylığı evlenmesi nedeniyle kesilen ve SGK’dan iki yıllık maaş tutarında çeyiz parası alan bir kişi iki yıl boyunca annesi üzerinden sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilir mi?

CEVAP – 8: 5510 sayılı Kanun’un 37. maddesinde, çeyiz parası alan kız çocuklarının 24 ay boyunca genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı sayılacakları belirtildiği için, çeyiz parası alan kız çocukları da iki yıl boyunca aylık aldıkları kişi üzerinden sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilirler. Ancak, çeyiz parasını 12 aylık tutarında alan, yani 5434 sayılı Kanun’un 90. maddesi kapsamında çeyiz parası alanların evlilik tarihinden itibaren 12 ay daha sağlık yardımlarından yararlanma olanakları yoktur.

SORU – 9: 1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kız çocuğu 1 Ekim 2008’den sonra evlenirse bu kız çocuğuna da çeyiz parası verilebilir mi?

CEVAP – 9: SGK’nın 2008/96 sayılı Genelgesi’nde; “Bağ-Kur sigortalılarından ölüm tarihi 5510 sayılı Kanun’un yürürlük tarihinden (1 Ekim 2008) önce olanların hak sahibi kız çocuklarının Kanun’un yürürlük tarihinden sonra evlenmeleri halinde, bunlara da Kanun’un 37. maddesi uyarınca evlenme ödeneği verilecektir.” hükmü gereğince, soruda belirtilen durumdaki Bağ-Kurlunun kız çocuğuna da çeyiz parası verilecektir.

SORU – 10: Emekli Sandığından evlenme ikramiyesini 12 ay üzerinden almıştım, yeni çıkan yasadan yararlanarak 24 ay üzerinden alabilir miyim?

CEVAP – 10:Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce aylığa girdiğiniz için evlenme ikramiyeniz 12 ay üzerinden ödenmiştir.

01.10.2008 tarihinden sonra aylığa girip evlenen kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadar ödenir.

01.10.2008 tarihinden önce aylık almaya hak kazananlar bu tarihten sonra evlenseler dahi Evlenme İkramiyesi tutarı maaşlarının 12 katı kadardır.

YASAL DAYANAK : 5510 sayılı Kanun 37. maddesi

5434 sayılı Kanunun 90. maddesi

(4/a-4/b SGK’ya tabi olanlar eski adıyla ssk- bağkur emeklilerinin kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadardır.)

SORU – 11:Evlenme ikramiyemi istediğim bankadan alabilir miyim?

CEVAP – 11:Evlenme ikramiyesi ödeme emri ile gönderildiği için sgk nın yaptığı anlaşma gereği sadece Ziraat Bankalarından ödenmektedir.Cevapla Yeni Konu
15.12.2010 14:26:26
Didem
Merhaba,
Ben babamdam anneme kalan ve annemın vefatından sonra bana kalan maaşını devir almak için işlemlere başlayacağım. Maaş bağlandıktan kaç ay sonra ceyız parası alabılırım ya da alabilir miyim? Bu ceyız parasının alınması ve gerı odenmesı hakkında detaylı bilgi rica edebilirmiyim? Şimdiden cok teşekkürler.


erak edilen çeyiz parası ile ilgili SGK uygulamalarını soru cevap şeklinde Hazırladık:

SORU – 1: Çeyiz parası almak için nereye ve hangi belgelerle müracaat etmek gerekir ve çeyiz parası elden mi bankadan mı alınır?

CEVAP – 1: Çeyiz parasını alacak kız çocukları eğer 4/a (hizmet akdi ile çalışanların sigortalılığı) ve 4/b (kendi nam ve hesabına çalışanların sigortalılığı) sigortalılığı kapsamında iseler ya da 1 Ekim 2008’den sonra ilk defa memurluğa başlayanların kız çocukları iseler, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.

Evlenme ödeneği için resmi evlilik bağı kurulduktan sonra ödeneği alacak kişi (vekili de olabilir) dilekçe ile:

a) 4/a(SSK’lılar) ve 4/b(Bağ-Kurlular) kapsamındakiler , SSK ve BAĞ-KUR (4/a-4/b) Evlilik İkramiyesi Başvuru Dilekçesi,

b) 4/c (Devlet Memurları) kapsmında olanlar Devlet Memurları Evlilik İkramiyesi Başvuru Dilekçesi

İlgili illerdeki SGK il müdürlüklerine veya SGK merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Çeyiz parası almak için yukarıda belirttiğimiz yerlere bir dilekçe* ile birlikte müracaat edilmesi gerekir. Dilekçe ekinde evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse evlenme cüzdanının bir örneğinin de SGK’ya verilmesi gerekir. Nüfus kütüğüne işlenen evlilik işlemleri için ise, evlenme cüzdanının verilmesine gerek yoktur.

Çeyiz parasının elden alınması imkanı yoktur. Müracaat eden kişilerin ya kendileri tarafından açtırılan banka hesap numaralarına ya da SGK tarafından ikametlerine en yakın yerde açılacak banka hesap numaralarına yatırılmaktadır.

SORU – 2: Çeyiz parası alınmasında herhangi bir süre ve zamanaşımı şartı var mıdır?

CEVAP – 2: Çeyiz parası almak için başvuru mutlaka nikahın resmi kayıtlara intikal ettiği tarihten sonra olmak zorundadır. Nikahtan sonra olmak üzere her zaman için çeyiz parası almak üzere başvuruda bulunulabilir. 5510 sayıl Kanun’un 97. maddesindeki; “Kısa vadeli sigorta kollarından ve ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşer…” hükmünün gereği olarak, çeyiz parası beş yıl içinde istenmediği takdirde bu hak ortadan kalkmaktadır.

SORU – 3: Çeyiz parası almak için ne zaman müracaatta bulunulmalı ve çeyiz parasının başlangıç tarihi ne zamandır?

CEVAP – 3: Çeyiz parası almak için nikah tarihinden sonra başvuru yapılmalıdır. Çünkü çeyiz parası almak için kişinin evlenmiş olduğunun resmi bir belgeyle (nüfus kütüğü veya evlilik cüzdanı vb.) kanıtlanması gerekmektedir. Çeyiz parası, başvuru yapılan tarihi takip eden ödeme döneminden itibaren alınmaya başlanmaktadır.

SORU – 4: Çeyiz parası yalnızca bir evlilik için mi alınabilir?

CEVAP – 4: Çeyiz parası bir defaya mahsus olmak üzere yapılan bir sosyal güvenlik ödeneğidir. Çeyiz parasının birden fazla alınması mümkün olmamakla birlikte, ilk evlilikte alınması şartı da yoktur.

SORU – 5: Bir işverenin yanında sigortalı çalıştığı için müteveffa babasından yetim aylığı alamayan kız çocuğu işten çıkıp akabinde yetim aylığına bağlanıp ta evlenirse, çeyiz parası alabilir mi?

CEVAP – 5: Çeyiz parası almak için önemli olan husus, kız çocuğunun yetim aylığı alıyor olupta söz konusu bu aylığının evlenecek olması dolaysıyla kesilmesi gerektiğidir. Aksi takdirde, her evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmemektedir. Bu nedenden dolayı, işten ayrılıp ta yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı alırken evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmektedir. Ancak, yetim aylığına müstahak olduğu halde aylık almadığı bir devrede evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi mümkün değildir.

SORU – 6: Çeyiz parası alıp aylıktan çıkanların geride kalanlarının aylıkları ne zamandan itibaren güncellenmektedir?

CEVAP – 6: Çeyiz parası alan bütün 4/a sigortası kapsamındaki kişiler, 4/b sigortası kapsamındaki kişiler ile 1 Ekim 2008’den sonra ilk defa memur olan kişiler üzerinden çeyiz parası alan kişiler aylıktan çıktıklarında, aylık kapsamında kalan diğer hak sahiplerinin aylıkları 24 ay geçtikten sonra arttırılır. Örnek olarak, ölen bir SSK’lı kocanın geride aylık alan bir eşi bir de kız çocuğu varsa ve kız çocuğu çeyiz parası alarak aylıktan çıkmışsa annenin aylığı yüzde 25 oranında 24 ay geçtikten sonra arttırılır.

Çeyiz parasını 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı kapsamında çeyiz parası alarak aylıktan çıkan alan kişilerin aylık kapsamında kalan ana, baba, eş ve kardeşlerinin dul ve yetim aylıkları ise, 12 aylık sürenin geçmesi beklenilmeden hemen arttırılır.

SORU – 7: Çeyiz parası alarak dul veya yetim aylığı kapsamından çıkan bir kişi evlilik tarihinden birkaç ay sonra bir işyerinde çalışmaya başlarsa almış olduğu çeyiz parasını SGK bu kişiden geri ister mi?

CEVAP – 7: Yetim aylığı alan kız çocuğunun aylığının evlenme nedeniyle kesilmesi durumlarında çeyiz yardımı verilir. Yani aylığın evlilikten önce herhangi bir nedenle kesilmemesi ve devam etmesi gerekir. Bunun dışında çeyiz yardımını aldıktan sonra isterse bir ay sonra bile sigortalı olarak bir işte çalışsa dahi, verilen çeyiz yardımı geri alınmaz. Çeyiz yardımında evlilikten sonraki değil, evlenmeden önceki çeyiz yardımı almak için gerekli şartların taşınıyor olması önemlidir.

SORU – 8: Vefat eden annesi üzerinden yetim aylığı alırken, aylığı evlenmesi nedeniyle kesilen ve SGK’dan iki yıllık maaş tutarında çeyiz parası alan bir kişi iki yıl boyunca annesi üzerinden sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilir mi?

CEVAP – 8: 5510 sayılı Kanun’un 37. maddesinde, çeyiz parası alan kız çocuklarının 24 ay boyunca genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı sayılacakları belirtildiği için, çeyiz parası alan kız çocukları da iki yıl boyunca aylık aldıkları kişi üzerinden sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilirler. Ancak, çeyiz parasını 12 aylık tutarında alan, yani 5434 sayılı Kanun’un 90. maddesi kapsamında çeyiz parası alanların evlilik tarihinden itibaren 12 ay daha sağlık yardımlarından yararlanma olanakları yoktur.

SORU – 9: 1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kız çocuğu 1 Ekim 2008’den sonra evlenirse bu kız çocuğuna da çeyiz parası verilebilir mi?

CEVAP – 9: SGK’nın 2008/96 sayılı Genelgesi’nde; “Bağ-Kur sigortalılarından ölüm tarihi 5510 sayılı Kanun’un yürürlük tarihinden (1 Ekim 2008) önce olanların hak sahibi kız çocuklarının Kanun’un yürürlük tarihinden sonra evlenmeleri halinde, bunlara da Kanun’un 37. maddesi uyarınca evlenme ödeneği verilecektir.” hükmü gereğince, soruda belirtilen durumdaki Bağ-Kurlunun kız çocuğuna da çeyiz parası verilecektir.

SORU – 10: Emekli Sandığından evlenme ikramiyesini 12 ay üzerinden almıştım, yeni çıkan yasadan yararlanarak 24 ay üzerinden alabilir miyim?

CEVAP – 10:Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce aylığa girdiğiniz için evlenme ikramiyeniz 12 ay üzerinden ödenmiştir.

01.10.2008 tarihinden sonra aylığa girip evlenen kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadar ödenir.

01.10.2008 tarihinden önce aylık almaya hak kazananlar bu tarihten sonra evlenseler dahi Evlenme İkramiyesi tutarı maaşlarının 12 katı kadardır.

YASAL DAYANAK : 5510 sayılı Kanun 37. maddesi

5434 sayılı Kanunun 90. maddesi

(4/a-4/b SGK’ya tabi olanlar eski adıyla ssk- bağkur emeklilerinin kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadardır.)

SORU – 11:Evlenme ikramiyemi istediğim bankadan alabilir miyim?

CEVAP – 11:Evlenme ikramiyesi ödeme emri ile gönderildiği için sgk nın yaptığı anlaşma gereği sadece Ziraat Bankalarından ödenmektedir.Cevapla Yeni Konu
18.12.2010 12:31:30
Gönül Uyar
merhabalar. size birşey sormak istiyorum. biz ölen eşimden dul ve yetim aylığı almaktayız. kayınpederimde almaktaydı. l5.12.2010 tarihinde vefat etti, maaşının kayınvalideme bağlanmasını istemiyoruz. ne yapmam gerekli bizim maaş durumumuz ne olur. yani bir artış söz konusumudur. Teşekkür ederim.


Cevapla Yeni Konu
23.12.2010 14:45:41
Gül Dağdeviren
çeyiz parası aldıktan sonra kardeşimin aylığı kesilirmi ve geri alınırmi


Cevapla Yeni Konu
26.12.2010 14:14:47
Mehmet Kese
merhaba ben daha önce üniversiteyi açıkögretimden okuyordum ve babamdan dolayı yetim maaşı alıyordum polis okulunu kazandım ve şuan polis okulunda okuyorum aylıgım kesildi ne yapmam lazım TEŞEKKÜRLER

Sayın Mehmet Kese


Yazı Boyutu: 12 14 16


Fatih Aksu
fatihaksu11@gmail.com
2010-07-15
Polis Akademisi Öğrencilerinin de Yetim Aylıkları Kesilmeyecek

5510 sayılı sosyal güvenlik reform yasasının yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008’den önce polis akademisinde okuyanlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 4 üncü maddesi kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar.

5510 sayılı kanunun geçici 4 üncü maddesi gereği, yetim aylıklarını 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun mülga hükümleri çerçevesinde alan polis akademisi öğrencilerinin aylıkları, öğrencilikleri devam ettiği müddetçe 5434 sayılı Kanunun 99 uncu maddesi gereği kesilmekteydi. Çünkü, 5434 sayılı Kanunun bahse konu 99 uncu maddesinde harp okulu öğrencilerinden yetim aylığı alanların aylıklarının kesilmeyeceği hüküm altına alınmışken, polis akademisi öğrencilerinin yetim aylıklarının kesilmeyeceğine yönelik bir hüküm bulunmamaktaydı. 5434 sayılı Kanunun 99 uncu maddesindeki bu hükümlerden dolayı bu zamana kadar harp okulunda okuyan öğrenciler yetim aylığını alabilirlerken, polis akademisi öğrencileri bu imkândan mahrum kalmışlardır.

İşte, harp okulu öğrencileriyle polis akademisi öğrencileri arasında oluşan bu adaletsizliğin giderilip harp okulu öğrencilerinin yetim aylıklarının kesilmemesi yönündeki hükme paralellik sağlanarak, 19.06.2010 tarihli ve 5997 sayılı kanunun 11 inci maddesiyle 5510 sayılı kanunun geçici 18 nci maddesine; “Polis Akademisinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin yetim aylıkları bu öğrenimleri süresince kesilmeksizin ödenmeye devam edilir.” hükmü eklenmiştir.

Bu hükümlerden, dolayı artık yani 19.06.2010 tarihinden sonra polis akademisinde öğrenim gören öğrencilerin 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı kanunu hükümleri çerçevesinde aldıkları aylıkları ve diğer ödemeleri (eğitim öğretim yardımı, ek ödeme vb.) öğrenimleri süresince kesilmeden ödenmeye devam edilecektir.

19.06.2010 tarihli ve 5997 sayılı kanunla polis akademisi öğrencilerine getirilen bu düzenleme son derece faydalı olmuş ve harp okulu öğrencilerinin bu konudaki haklarıyla paralellik sağlanmış ve eşitlik getirilmiştir.
Siz SGK na bir dilekçeyle mürcat et dilekçenize öğrenci belgeni ve kimlik fotokopisini ekleyiniz.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
29.12.2010 10:19:09
Nuriye Karaoglu Araoglu Samsun
18.03.1955 dogumlu Nuriye Karaoglu eşimden dolayı emekli maaşı alıyorum.oglumdan dolayı maaşımda kesinti oldu. oglumda şimdi üniversitede okuyor kesilen para ogluma geri verilirmi bu konuda yardımcı olmanızı isterim

Sayın Nuriye Karaoğlu
Oğlunuz öğrenime devam ediyorsa öğrenci belgesini bir dilekçeyle SGK na verirse yaşıda 25 i doldurmamışsa yetim aylığı alır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
31.12.2010 12:05:43
Arife Ateşoğlu
merhaba ben babamdan emekli maaşı alıyorum annem ölüğü için sadece iki kız kardeş alıyoduk ablam ewlendi 24 aylık çeyiz parası aldı haziran 2011 de bu süre bitiyor onun kesilen maaşından bana devir olacakmı ne kadar olacak ve ne yapmam gerekiyo tşk ederim


Cevapla Yeni Konu
04.01.2011 18:17:42
Aliesmer
Merhaba
ablam ve kız yeğenim vafat eden kocasından kalan emakli maaşını almaktalar. Fakat kız yegenim çalışmaya başlayacak ve sigortalı olacak ve tabi maaşı kesilecek bu kesinti otomatikman ablamın maaşına eklenirmi yoksa bizim yapmamız gereken bir başvuru varmı. Şimdiden teşekkür ederim.


Cevapla Yeni Konu
05.01.2011 22:54:10
Ayşen Poyraz
Babam ssk`dan emekli olmuştu.Vefat edince maaşı annem almaya devam etti.Annem de kısa bir süre önce vefat etti.Bense eşimden boşandım.Babamın emekli maaşını hak etme durumum var mıdır ? Emekli değilim ve gelirim yok.Teşekkür ederim.

Sayın Ayşen Poyraz
siz babanızdan dolayı yetim maaşı alırsınız.yetim maaşı aldığınız sürece de sağlık hizmeti alırsınız.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
08.01.2011 13:51:45
Salih Demir
meraba ben suan polis meslek yüksek okulunda okuyorum babamdan dolayı aldıgım yetim aylıgım kesildi. suan üniversteyi açıkögretimle okusam tekrar aylıgım baglanır mı yani hem polis okulunda hemde açıkögretim üniversitede okusam aylıgım tekrar baglanır mı lütfen cevap yazın şimdiden tesekkürler

Sayın Salih Demir
Açık öğretim de okuyan öğrenciler 25 yaşına kadar yetim aylığını alırlar.Kayıt yenilenmesi şartıyla.Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
17.01.2011 00:09:41
Coskun
Selam bir sorum olacaktı ablalarım yetim maası alıyordu evelndiklerinde ceyiz parası aldılar.Ve bunun süresi doldu ve dilekce verdiler kesintinin bitmesini ve maasın annemin üzerine devredilmesi için acaba oo kesildkten sonraki zaman zarfı içindeki parayı toplu olarak alabilirymiiz ? simdiden tesekkürler.

Başka yetim maaşı alan kalmamışsa annenizin dul maaşı oranı %75 çıkar.Bunu da kurum takip eder.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.01.2011 13:35:31
Hakan
Kayınvalidem eşinden boşandı. Validenin annesi memur emeklisiymiş 9 yıl önce vefat etmiş validenin maaşı yok.valide annesinin maaşına geçebilirmi geçerse ne kadar alır ve geriye dönük birikmiş para alabilirmi? nereye başvurması gerekir

Sayın Hakan
Kayın Validenız annesinden yetim maaşı alabilir.SGK na uğrayıp tahsis ve talep formu doldurması gerekir.Boşanma tarihinden itibaren zaman aşaımı 5 yıldır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.01.2011 13:26:14
Altan Eser
Açıköğretim lisesinde öğrenim görmekdeyim ve ölüm aylığı alıyorum 18 yaşımı doldurduğumda maaşın kesilme gibi bi durumu olur mu?
Erkek çocuk için; 18 yaşına kadar, lise öğrencisi 20 ve üniversite öğrencisi ise 25 yaşına kadar alabilir.Cevapla Yeni Konu
19.01.2011 17:38:07
Melahat
babam 2010 yılında vefat etti. Ben, abim ve annem yetim maaşı alıyoruz abim şuan 17 yaşında ve kız arkadaşı ile evlenmek istiyor eğer evlenirse abimin maaşı kesilirmi

Evlenirse yetim maaşı kesilir.


Cevapla Yeni Konu
25.01.2011 00:43:43
Ahmet Canikli
Annem ve Ben babamdan emekli(dul ve yetim maaşı alıyorduk) 18 yaşında benimki kesildi. 2 senedir açıköğretim üniversite okuyorum, 2 senelik toplu parayı alma şansım varmı ya da şu an da ne yapmam lazım tekrar bağlanması için

Sayın Ahmet Canikli
Öğrenci belgeseni alalım.Bir de SGK Müdüürlüğüne dilekçe yazalım.SGK na verelim.Tekrar yetim aylığı almaya başlarsınız.Biriken bir ödemeniz var ise bunuda size öderler.Zaman aşımı süresi 5 yıldır.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.01.2011 23:45:33
Duygu
aldığım yetim aylığı çalıştığım için kesildi.maaşın anneme devredilmesi için nasıl bir dilekçe yazmalıyım?dilekçe örneği yazabilir misiniz?teşekkürler..

Sayın Duygu
SGK bu düzenlemeyi yapmıştır.Siz de kuruma bir dilekçe yazın yetim maaşının ..tarihinde kesildiğini belirtin.


Cevapla Yeni Konu
31.01.2011 12:26:04
Onur Arslan
Merhaba, Ben annemi ve babamı trafik kazasında kaybettim.Biz iki erkek kardeşiz.Babam SSK ` dan emekli idi.Ben o zaman üniversite okuyordum ve kardeşim lise okuyordu.Babamdan kalan maaşın yarısı benim üzerime yatıryordu yarısıda kardeşimin üzerine yatıyordu.Yani maaş700 ise 350 si benim 350 si kardeşimin üzerine yatıyordu.Sonra benim okulum bitti.Maaş ta sadece kardeşimin üzerine yatan 350 lirayı almaya başladık.Benim üzerime yatan diğer 350 yatmadı.Bu şekilde belli bir sure devam etti.Gecen ay maası almaya gittiğimde kardeşimin üzerine 4000 kusur bi para yattıgını soylediler.Bu nedir dedim farklar yatmıs dediler.Kime sorduysam düzgün bilgi alamadım.Şimdi para elimde harmaya korkuyorum.Acıklamada maas odemesi yazıyor.Benim size sorum şudur:Bize toplamda 700 lira yatan maas ben kapsam dışına çıktığım zaman 350 ye düştü.Arada ki 350 liralık fark kardeşimin üzerine yatması gerekiyormuydu???Gelen bu toplu para bugune kadar yatmayan o 350 liranın toplam halimidir??Yani kardeşim 350 kusur bi rakam alıyor okudugu için onun alması gereken rakam 700 yada 600 olması gerekiyormuydu??Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

Sayın Onor Arslan
Yetim maaşı paylaşım oranı şöyledir: Tek yetim olması halinde % 50
- İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,dir.Görüldüğü gibi maaş arası fark %10 dır.Tek kişiye düştüğünde.Gönderilen paradan emin olmak istyorsanız SGK nun resmi sitesinde Bilgi edinme var.Buraya yazınız 15 gün içerisiinde siz bilgi ulaşır.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
10.02.2011 23:54:22
Arda Kubat
bn 24.11.1992 dogumluyum babadan ssk çalışan olarak gorunuyordum suan 18 yaşını doldurgumdan dolayı gorunmuyorm açık ögretim lisesi ögrencisyım bu durumu halk egıtım merkezıne basvursam ssk muaf olarak bildirsem olurmu ? yardımcı olursanız sevınırım tesekurler


Cevapla Yeni Konu
23.02.2011 11:21:22
Öznur Temiz
ben babamdan yetim maaşı alıyordum şimdi sigortalı bi işe girdim anneme devretmek için dilekçe öğreniği paylaşırmısınız ? çok acil

Siz SGK na sigortalı işe girdiğinizi belirtiniz dilekçeye kimlik fotokopisini ekleyiniz.Gerekli işlem kurumca yapılır.
Bilginize.


Cevapla Yeni Konu
23.02.2011 11:23:47
Öznur Temiz
ben babamdam yetim maaşı alıyordum simdi sigortalı bi işe girecegim maaşın anneme aktarılması için dilekçe örneği paylaşırmısız ?
Cevapla Yeni Konu
01.03.2011 19:28:37
Filiz Koç
BABAMDAN ÜVEY ANNEMLE BİRLİKTE, BOŞANMIŞ OLDUGUM İÇİN EMEKLI SANDIGINDAN YETIM MAASI ALIYORUM. ÖZ ANNEM 2 YIL ONCE VEFAT ETTI VE ANNEM SIGORTADAN EMEKLI İDİ , ŞUAN BASVURSAM ONDANDA YETIM MAASI ALABILIRMIYIM? YOKSA SADECE BIRININ MAASINIMI ALABILIYORUM?BIRINI TERCIHMI ETMELIYIM


Cevapla Yeni Konu
09.03.2011 17:26:44
Nurşen Erfidan
Eşim vefat ettiği için ben ve oğlum eşimin emekli maaşı alıyorduk. Oğlum, 20 yaşını doldurmasına rağmen liseyi bitiremedi. Oğlum maaş almaya devam edebilir mi? Teşekkürler..

Malesef devam edemez.Üniversiteye giderse 25 yaşına kadar devam eder.Açık öğretimde de geçerlidir..


Cevapla Yeni Konu
29.03.2011 22:58:29
Nuran Turan
merhaba kolay gelsın bende ne zaman emekli olabilirim ve ne zaman emeklilik maaşı hak edebilirim 14 09 1996 işe giriş tarihim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsın

Önce Hizmetiniz ne kadar ona bakalım.

SGK nun resmi sitesine e-Devlet şifresi ile girerek TC numaranızdan öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk hizmetinizi izlersinizCevapla Yeni Konu
01.04.2011 22:21:40
Emre Şahin Ahin
efendim 18 yaşındayım açık liseye devam etsem yetim maaşı kesilirmi almaya devam edermiyim


Cevapla Yeni Konu
05.04.2011 19:48:30
Cihan Çolak
babam emekli polis bir internet cafe açtık 3 aydan 3aya maaş alıyor 3 maaştır 1500 tl kesinti var nedeni nedir?


SGK nun resmi sitesine e-Devlet şifresi ile girerek TC numaranızdan öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağ-kur hizmetinizi izlersiniz Emekli maaşını ve kesintileri izlersizniCevapla Yeni Konu
10.04.2011 12:48:54
Seher Yılmaz
merhabalar annem ve ben 1999 da ölen babamın emekli maaşını alıyoruz yanlız babanem dedem öldükten sonra oda babamın maaşından almak istiyor bunu yapabilirmi şimdiden teşekkür ederim


Cevapla Yeni Konu
21.04.2011 10:18:36
Mesut Bal
BABAM KANSER HASTASIYDI VEFAAT ETTİ. ANNEM VE 15 YAŞINDA ERKEK KARDEŞİM MAAŞ ALIYOR AMA BABAMIN ALDIĞI MAAŞTAN EKSİK ALIYORLAR BU NORMAL Mİ . BİRDE KARDEŞİM OKUYOR OKULU BİTİRİNCE VEYA 18 YAŞINI DOLDURUNCA MAAŞI NI ANNEMİN ÜZERİNE DEVİR EDEBİLİYORMUYUZ. BU KONUDA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR. BİLGİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Sayın Mesut Bal
Rahmetlei babanızın emekli maaşının %50 si annenize %25 .%25 Çocuklara verilir.Yetim aylığı alan olmazsa annenizin maaşı %25 artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.04.2011 17:56:39
Ayla Işık
Merhaba ben eşimden boşandım sigortam yok babamın sigortasına geçebilirmiyim.


işsiz kalan ya da boşanan kız çocukları, önceden olduğu gibi anne-babasının üzerinden sağlık hizmeti alabilecektir. Torba kanunla yapılan bu düzenleme kız çocuklarını sevindirmiştir. Bilgilerinize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
25.04.2011 17:28:26
İbrahim Şen En
Ben SSK emeklisiyim. Benim vefatım halinde dul kız kardeşim benim emekli maaşımı alabilir mi?

Kardeşiniz alamaz.


Cevapla Yeni Konu
29.04.2011 16:45:53
Ramazan Metin Etin
annem ve kız kardemiş babamdan dolayı ssk`dan maaş alıyordu. kızkardeşim 12.04.2006 tarihinde evlendi ve çeyiz yardımı aldı. Kızkardeşimin aldığı maaş hala bu güne kadar annemin tarafına aktarılmadı. Kızkardeşimin almış olduğu maaş annemin tarafına aktarılır mı? Kanun maddesini yazarak cevaplarınız memun olurum. Teşekkür ederim.

Ceyiz parası 24 ay tutarındadır.Bu sürenin tamamlanmasından sonra annenizin maaşı %25 artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Dul ve yetim maaşı paylaşım oranları 5510 sayılı yasa gereği.Cevapla Yeni Konu
01.05.2011 10:32:32
Ali Çınar
babam ssk dan emekli idi vefat etti annem ve kız kardesim ile dul yetim maaşı alıyorduk.benimki okul bitince kesildi simdi kız kardesimde evlendi kız kardesimin aldığı maaş anneme aktarılırmı hangi belgeler ile nereye nasıl bir muracaat etmemiz gerekiyor aktarılma imkanı varsa bu sure nekadar surer tesekkurler

Sayın Alı Çınar
Yetim maaşı alan kalmamışsa annenizin dul maaşı %25 artar.SGK bu düzenlemeyi kendisi yapar.Yine de bir dilekçe yazılır.kimlik fototkopisi eklenir.SGK na gönderilir veya verilir.Ceyiz parası almışsa 24 ay sonra annnizin maaşı artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.05.2011 11:53:23
Şenol Saraçoğlu
BABAMIN VEFATINDAN SONRA MAAŞIN ANNEM VE KIZKARDEŞİME DEVRİ KONUSUN DA SGK YA BAŞVURU YAPTIK .NE ZAMAN MAAŞ BAĞLANIR SAYGILARIMLA..

SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi edinme birimine konuyu yazınız.Bilginize


Cevapla Yeni Konu
13.05.2011 01:19:21
Mihraç Gezer
baba vefat ettiği için baba üzerinden bi emekli maaşı payı alıyorum ve iş kur tarafından 6 ay surecek olan sıgortalı bir işte çalışmaya başladım babamın maasını anneme aktarmak ıcın dılekce yazdım bu maası gerı alabilmek için hangi yolu izlemeliyim cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler.


Cevapla Yeni Konu
17.05.2011 21:04:43
Arzu Yıkılmaz
MERHABALAR SİZDEN BİR KONUDA YARDIM İSTİYORUM BABAM 1999 DA VEFAT ETTİ BABAMIN SİGORTASINDAN YARARLANABİLİYORUM FAKAT 05.05.2011 İTİBARIYLA SİGORTALI İŞE GİRMİŞ BULUNMAKTAYIM VE BENİM BUNU SGK YA DİLEKÇE İLE BİLDİRMEM GEREKLİMİ EĞERKİ GEREKLİYSE BABAMDAN ALDIĞIM MAAŞI ANNEME DEVRETMEK İSTİYORUM FAKAT BEN NE YAZICAĞIMI HİÇ BİLMİYORUM BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM SAYGILARIMLA TŞK EDERİM

Siz SGK na bir dilekçe yazınız Kimlik fototkopisini de ekleyiniz.Yeni sigorta numaranızı da belirtiniz.Kurum tarafından işlemler yapılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
20.05.2011 11:00:46
Yunus
Merhaba Hocam,

Ben babamın emekli maaşını almaktayım lakin bir süre sonra üniversiteden mezun olacağım bu emekli maaşını ne zamana kadar alabileceğim?

Annem ile babam resmi nikah kıymamışlar zamanında bu maaşı annem, maaş benden kesildikten sonra alabilecek mi?

Şimdiden Teşekkür ederim...
Öğrenimin devam ettiği sürece 25 yaşına kadar alacaksınız.Mezun olunca kesilir.
Anneniz malesef alamaz.Evlilik bağı yok.Bilginize.Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
24.05.2011 11:35:37
Mehtap Doğan
ben ,kardeşim yetim aylığı alıyoruz annemde dul aylığı ben yeni sigortalı işe girdim benim aylığım annem ve kız kardeşime devredilir mi.

Devredilmez.Annenizin dul maaşı yetim maaşı alan kalmayınca artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
31.05.2011 21:00:50
Kemal
Merhaba;
Sağ olan emeklinin aldığı maaşı kendi isteğiyle, sağ eşine veya çocuklarından birine devri söz konusu olabilir mi?
bununla ilgili ne gibi bir işlem gerekmektedir?
Teşekkürler...

Devir işlemi yapılamaz.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
01.06.2011 23:01:01
Nurcan Coşkun
MERHABA,
ANNEM VE İKİ KARDEŞİM BABAMIN MAAŞINI EMEKLİ SANDIĞINDAN ALMAKTAYIZ. ŞİMDİ BEN EVLENMEK ÜZEREYİM, ÇEYİZ PARASINI BANA YATAN TUTARIN 24 KATI OLARAK MI YANİ BABAMIN TOPLAM MAAŞININ 24 KATI OLARAK MI ALACAĞIM. BEN ŞU ANDA 190 TL AYLIK ALMAKTAYIM. TEŞEKKÜR EDERİM,


Cevapla Yeni Konu
05.06.2011 18:48:47
Suna Alkan
babamız emekli sandığından emekli üvey annem erkek kardeşim ve ben (kız) maaş alıyoruz erkek kardeşim 18 yaşını ocakta doldurcak acıköğretim lisesine kayıt yaptırırsa 20 yaşına kadar alabilirmi?erkek kardeşimin maaşı kesildiğinde benim maaşım artarmı teşekkürler.


Cevapla Yeni Konu
07.06.2011 22:28:43
Ayla Akter
merhaba ben babamin vefati dolayisiyla tek kiz evlat oldugum icin maasini almak istiyorum fakat nereye nasil basvuracagimi bilmiyorum ne yapmam gerekiyor?

Siz SGK na uğrayıp talep formu almalısınız.


Cevapla Yeni Konu
13.06.2011 13:05:36
Sema Öz
.babamın maaşı evlendiğim için kesildi.anneme aktarılması için dilekçe yazmam gerekiyormuş.dilekçeyi örneği verebilirmisiniz.Cevapla Yeni Konu
17.06.2011 19:16:42
Hilal Öge
babamdan vefat etmeden emekli olmuştu maaşı annemle bana kaldı bende şimdi evlenince anneme kalıcakmı acaba şimdiden teşekkür ederim nolur cevap bekliyorum

Annenizin maaşı %25 artacak.


Cevapla Yeni Konu
17.06.2011 19:29:12
Hilal Öge
verilen 24aylık çeyiz parası annemden kesilirmi teşekkür ederim

Sizin aldığınız yetim maaşı üzerinden hesaplanır.Ayrıca annenizin dul maaşından kesilmez.24 ay sonra annenizin dul maaşı başka yetim maaşı alan yoksa %25 artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.06.2011 01:22:36
Emre Gülgün
ben babamdan emekli maaşı alıyordum 19 yaşındayım ve liseden yeni mezun oldum.bu ay maaş yatmamış.okuldan bu ay mezun olduğum için bu ayki maaşında yani haziran maaşının da yatması gerekmez mi?


Cevapla Yeni Konu
24.06.2011 23:42:04
Elmas Güdü
merhaba ben sözleşmeli öğretmenlil yaparken yetim aylığı alıyordum.şimdi kadrolu oldum.aldığım yetim aylığının anneme aktarılması için ne yapmam gerekiyor?

SGK bunu kendisi yapar.Siz sadece bir dilekçeyle durumu bildirin.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.07.2011 14:05:58
Bahri Barım
merhabalar ben, 2 kardesım ve annem vefat eden babamdan emekli maaşı almaktayız.okulum bitince bana ait olan maaş diğer kardeşlerimi ve anneme aktarılır mı?diğer kardeşleriminde okulları bitince onların maaşı anneme aktarılır mı?


Cevapla Yeni Konu
09.09.2011 12:30:55
Volkan Taylı
Merhaba .
Ben vefat eden annemden maaş alıyordum . İki yıllık üniversite boyunca maaşımı aldım şimdi açıktan üniversiteye devam etmek istiyorum maaşım tekrar bağlanırmı ?

Yüksek öğrenime devam ettiğin sürece 25 yaşını tamamlayana kadar yetim maaşı ve sağlık hizmeti alırsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
09.09.2011 12:55:20
Ayşe Ktr
merhaba ben gazi kızım bi konu hakkında yardım almak istiyorum... açık öğretim okumayanlar tütün ikramiyesınden yararlanabılıyormu ve ayrıca burs alabılıyormuyuz...Cevapla Yeni Konu
15.09.2011 02:30:23
Mehtap Demirel
merhaba. ablam annem ve ben babamdan ölüm maaşı alıyoruz ablam bu yaz evlendi ve çeyiz parası aldı. bende sigortalı bir işe girecegim benim maaşım anneme aktarılacak mı? bunun için ne yapmalıyım. bir kesinti olur mu?
yazdıklarımıza göre biz ablam evlenmeden önce %50 %25 %25 olarak maaş alıyormuşuz bu durumdan sonra anneme aktarılan maaş % kaç olur?

Anneniz %75 ini alır.


Cevapla Yeni Konu
19.09.2011 11:11:58
Kadir Özdemir
Merhaba annem vefat ettiği için babam ablam ve ben maaşını alıyorduk ablam evlendi kesildi babam almaya devam ediyor,ben ege üniversitesinde okuyorum ancak aynı zamanda 4 b li sağlık memuruydum şimdi kadroya geçtik yani emekli sandığına,1 yıldır 4 b liydim 4 b li olduğum dönemde maaşı aldım ankaraya mail attım babama devredilmesi için gelen cevap erkekler sigortalı çalışsalar dahi 25 yaşına kadar okudukları sürece maaş alırlar idi,ben şimdi tekrar öğrenci belgeesi alıp maaş talebinde bulunayım mı(yaz döneminde kesildi şimdi öğrenci belgesi alıp göndereceğim)


Cevapla Yeni Konu
25.09.2011 16:18:54
Mustafa Çelebi
12.09.1984 gerze doğumluyum.12.09.2002 yılına kadar merhum babamdan kalan maaşının bir miktarını ben alıyordum 18 yaşımdan sonra kesildi ben bunla alakalı anneme devredilsin diye hiç bir işlem yapmadım ben dilekçe yassam bu kesintiyi anneme verilirmi şimdiden teşekkürler.

SGK bu işlemi yapmıştır.Siz yine de kuruma bir dilekçe ile bilgi verin.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.09.2011 13:49:45
Caner Sezer
Babamdan yetim aylığı almaktaydım. Üniversiteyi bitirdim. Haziran sonunda aylığım.kesildi. Emekli sandığına 8 ağustosta dilekçe gönderdim. aylığımın anneme aktarılması için; geri cevap gelmedi Annem benim kesilen aylığımı alabilirmi? Ne yapmalıyım cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

SGK bu işlemi yapmıştır.Cevapla Yeni Konu
30.09.2011 22:40:57
Ahmet Musa
Merhaba;

Ben rahmetli babamın emekli maaşını almaktayım okulum yakın bir zamanda bitecek;

1. Hem üniversite okuyup hem de bir yerde (SSKlı) çalıştığım takdir de maaşım kesilir mi?
2. Çalıştığım zaman SSK haklarımdan annem (annem ile babam arasında resmi nikah yok) yararlanabilir mi?
3. Annem aile tablomda görünmüyor sadece ben ile babam varız. Nedeni nedir acaba?

Şimdiden teşekkürlerCevapla Yeni Konu
02.10.2011 22:45:31
Musa Uğur Mercan
selam ben 27.06.2011 tarihinde yüksek öğrenim kurumundan mezun oldum .babam ssk emeklisi idi ve vefat etti.annem -ben ve kız kardeşim maaşını almaktaydık.ben mezun olduktan sonraki ağustos ayında maaşımın annemin üzerine devri için başvurdum.bu geçen süre içinde aldığım maaşları tekrar geri yatırmak zorunda mıyım? yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca yatıracaksak da bu parayı ptt ye mi yatırmak zorundayım?(not:maaşı ptt den almaktaydım.)


Cevapla Yeni Konu
03.10.2011 15:21:27
Mustafa Kemal Er
babam vefat ettigi için yetim maaşı baglandı. okulumu bitirdim. yaşım şu an 24. annem ve ablam maaş alıyor. kuruma dilekçe verdim. maaşımın annemin hesabına aktarılmasını istedim. fakat 4 aydır maaş alamıyorum. para annemın hesabına da gecmedi. ne yapmam gerekıyor. lütfen yardımcı olur musunuz?

Sizin yetim maaşınız kesilmekle annenizin maaşı artmaz.Yeim maaşı alan hiç kalmazsa annenizin dul maaşı %25 artar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.10.2011 20:57:35
Mustafa Kemal Er
anlıyorum. cevap verdiginiz için teşekkür ederim. peki ailede su anda bır tek kişi kalıyor, yetim maaşı alan.
benım aldıgım maaş kesildigi için su anda tek yetim %50 anne % 50 alması gerekıyor. 5510 sayılı kanuna göre.
benım aldıgım maaşın kardeşime aktarılması gerekmez mi? kuruma konı ıle ilgili bir dilekçeyle basvurdum. kardeişimin maaşında bır artıs olmadı. 4 ay oldu. belırlı bır suresı var mı maaşın aktarılmasının. gecen sure zarfında alınmayan maaşlar da aktarılır mı hesaba ?

Dul maaşı yetim maaşı alan yoksa %75
İki yetim olursa %25 %25 dul maaşı alan %50
Bir yetim %25 dul maaşı %50 şeklinde dağlır.Cevapla Yeni Konu
03.10.2011 20:57:47
Mustafa Kemal Er
anlıyorum. cevap verdiginiz için teşekkür ederim. peki ailede su anda bır tek kişi kalıyor, yetim maaşı alan.
benım aldıgım maaş kesildigi için su anda tek yetim %50 anne % 50 alması gerekıyor. 5510 sayılı kanuna göre.
benım aldıgım maaşın kardeşime aktarılması gerekmez mi? kuruma konı ıle ilgili bir dilekçeyle basvurdum. kardeişimin maaşında bır artıs olmadı. 4 ay oldu. belırlı bır suresı var mı maaşın aktarılmasının. gecen sure zarfında alınmayan maaşlar da aktarılır mı hesaba ?


Cevapla Yeni Konu
08.10.2011 14:19:00
Cansın Yağcı
ben polis kızıyım annemle babam ayrılmış ben küçükdüm ve şimdi evleniyorum babamemekli polis hayatta ben çeyiz parası alabiliyormuyum ve alırsam nereye başvurmamlazım

Ceyiz parası yetim maaşı alanlara verilir.Anne veya babanın vefatından sonra.


Cevapla Yeni Konu
09.10.2011 18:02:49
Esra Özden Zden
merhabalar ben ceyiz paramı aldım fakat nikahtan öncekı maaşım içerde kalmıs ceyız paramla birlikte onuda verdıler fakat geri alabılırler diye bı duyum aldım ustelik faiziyle alırlarmıs sizcede öyle olurmu?


Cevapla Yeni Konu
09.10.2011 21:57:18
Levent Yılmaz
ANNEM VE KARDEŞLERİM BABAMDAN KALAN EMEKLI MAAŞINI BOLÜŞTÜ ANNEM YUZDE 50 KIZ KARDEŞİMYUZDE 25 ERKEK KARDEŞİM YUZDE 25 İNİ ALDI ERKEK KARDEŞİM 18 YAŞINI DOLDURDU BUAY MAAŞI KESİLDİ KESİLEN MAAŞI ANNEME DEVREDERMİ ANNEMIN YUZDE 50 OLAN MAAŞI YUZDE 75 ÇIKARMI YOKSA KIZ KARDEŞİMEMİ DEVREDER ŞİMDİDEN TEŞEKKURLER

Yetim maaşı alan kalmazsa annenizin dul maaşı %25 artar.


Cevapla Yeni Konu
14.10.2011 19:42:13
14.10.2011ali.ataklı
MERHABA.BABAM1YILÖNCEVEFATETTİ.BABAMIN.BAGKUR.AYLIGINI.ANNEMLE.EVLENMEMİŞ.KIZ.KARDEŞİME.BAGLADILAR.FAKAT.KIZ.KARDEŞİM100.DE.50.ÖZÜRLÜ.3.AYLIK.ÖZÜRLÜ.MAAŞI.ALIYORDU.BAGKURDAN.AZ.MİKTAR.AYLIK.ALDIGI.İCİN.ÖZÜRLÜ.MAAŞI.DURDURULDU.BU.BAGKUR.AYLIGI.TEKRAR.KIZ.KARDEŞİMDEN.ANNEME.AKTARILIRMI.AYRICAKIZKARDEŞİMİN.AYLIGI.BAŞLAMASI.İCİN.NERE.BAŞVURACAM.BİRDE.KARDEŞİM.ANNEMİN.ÜZERİNDEN.SAGLIKTAN.YARARLANIRMI.YARDIMCI.OLURSANIZ.SEVİNİRİM.SAYGILAR.SUNAR.TEŞEKKÜR.EDERİM


Cevapla Yeni Konu
16.10.2011 17:59:00
16,10.2011ali.ataklı
"MERHABA.BABAM.1.YIL.ÖNCE.VEFAT.ETTİ.BABAMIN.BAGKUR.AYLIGINI.ANNEMLE.EVLENMEMİŞ.KIZ.KARDEŞİME.BAGLADILAR.FAKAT.KIZ.KARDEŞİM.100.DE.50.ÖZÜRLÜ.RAPORU.VAR.KIZ.KARDEŞİMİN,3.AYLIK.ÖZÜRLÜ.MAAŞI.VARDI.KESİLDİ.BABAMIN.BAGKUR.MAAŞINI.TEKRAR.KIZ.KARDEŞİMDEN.ANNEME.AKTARTA.BİLİRMİYİM.ANNEM.TEK.MAAŞ.ALSA.BİRDE.KARDEŞİM.ANNEMİN.SAGLIK.SİGORTASINDAN.FAYDALANA.BİLİRMİ.KARDEŞİMİN.3AYLIK.MAAŞI.BAGLANA.BİLMESİ.İCİN.NERE.BAŞVURACAM.BENİ.BİLGİLENDİRİRSENİZ.SEVİNİRİM.TEŞEKKÜR.EDERİM.


Cevapla Yeni Konu
19.10.2011 07:36:56
Hüseyin Pelit
Babam vefat ettiği için bağkurdan maaş alıyordum yaş doldurduğum için kesildi açıköğretim üniversite okuyorum aylık tekrar verilmeye başlarmı bana?

Öğrenim belgesini SGK na bir dilekçeyle teslim ettiğinde 25 yaşına kadar yetim maaşı alırsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
19.10.2011 21:31:49
Ali.ataklı.19.10.2011
14.10.2011.16.10.2011.YAZIMA.CEVAP.VERİN.TEŞEKKÜR.EDERİM.


Cevapla Yeni Konu
21.10.2011 13:47:29
Sevilay Yapal Apal
MERHABA BEN BABAMIN VEFATINDAN DOLAYI MAAŞ ALIYORDUM. FAKAT İŞE BAŞLADIĞIM İÇİN MAAŞIM KESİLDİ. ANNEME DEVRETMEK İSTİYORUM. DİLEKÇE YAZDIM SGK` YA FAKAT HANGİ FAXA YOLLAYACAĞIMI BİLMİYORUM. YADA HANGİ ADRESE? LÜTFEN Bİ CEVAP VERİRMİSİNİZ... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

SGK Sigorta işleri genel Müd.Sigorta ve emeklilik işlemleri Daire Bşk.Necati Bey Cad. No:37 Sihıye/Ankara


Cevapla Yeni Konu
21.10.2011 14:23:29
Sevilay Yapal
ÇOOOOOOOOOK TEŞEKKÜR EDERİM UFAK Bİ SORUM DAHA OLACAKTI. KARGO İLEMİ YOLLANIYOR ACABA ?

Taahütlü mektupla PTT ile gönderiniz.


Cevapla Yeni Konu
21.10.2011 14:45:58
Sevilay Yapal
BİDE BANA BU NUMARAYA FAX YOLLANA BİLECEĞİ SÖYLENDİ DOĞRU BİR NUMARAMIDIR ACABA? İNTERNETTE ÇOK BAKTIM FAKAT BULAMIYORUM

YADA SGK Sigorta işleri genel Müd.Sigorta ve emeklilik işlemleri Daire Bşk.Necati Bey Cad. No:37 Sihıye/Ankara BU ADRESE KARGO YOLU İLEMİ YOLLAYACAĞIM ?

Burası SGK nun bir sitesi değildir.Bizler boş zaman buldukça arkadaşların sorunlarını cözmeye uğraşıyoruz.Siz SGK na uğrayabilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.10.2011 18:59:49
Şermin Tümoğlu Ümoğlu
mrb.babam vefat ettikten sonra anneme maaşı bağlandı ve benimde almam gerektiğini söylediler evrakları hazırlayıp ankara gönderildi 2ay oldu henüz bir cvb gelmedi nereden öğrenebilirim.tşkler.

Sayın Şermin
Siz SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi edinme birimine yazınız.15 gün içinde bilgi verilir.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
01.11.2011 19:34:41
Melek Ayyıldız
ıyı gunler.Kamuda calısken vefat eden babamdan emeklı aylıgı almaktaydım.evlendıgım zaman ceyız yardımı aldım 12 ay gecmesıne ragmen annemın maasınde bır degısıklık olmamıstır.benım maasımın anneme aktarılması ıcın ne yapmamız gerekır yardımcı olursanız sevınırız.kolay gelsın.

Annenizin emekli maaşı yoksa ve başka yetim maaşı alan da kalmamışsa annenizin dul maaşı oranı %50 den %75 çıkar.Ayrıca siz çeyiz parası aldığınız için bunun tutaRI bittikten sonra maaşa katkısı olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
03.11.2011 10:04:02
Mustafa Ödemiş
babamdan yetim maaşı alıyordum 25 yaşını doldurduğum için aylığım şubat 2011 de kesildi fakat aylık anneme bağlanmadı hala tekrar dilekçe yazsam geriye dönük ödeme yapılırmı? bideşu dilekçenin bi örneğini yazarsanız sevinirim . teşkler

Yetim maaşı alan başka kimse yoksa annenizin dul maaş oranı %75 çıkar.Cevapla Yeni Konu
03.11.2011 10:31:04
Cengiz Alp
merhabalar,
polis meslek yüksek okulu öğrencisiyim.
babam 6 ay önce vefat etti.
anneme maaş bağlandı. ben de SGK`dan yetim aylığı talep edebilir miyim?
yukarıda yazılanlara baktım ama torba yasadan bu konuda bir değişiklik oldu mu acaba bilgi verebilir misiniz?
iyi çalışmalar.


Cevapla Yeni Konu
04.11.2011 13:22:56
Eren Erdem
Merhabalar,
Geçmiş dönemde açıköğretim lisesine 6 ay gittim ve mezun oldum bu yıl üniversiteyi kazandım ve yetim maaşı bağlandı.. açıköğretim lisesi öğrencisiyken yetim maaşına hiç bir şekilde başvurmamıştım o döneme ait belgeleri sgk`ye ulaştırırsam, o 6 aylık maaşı alma şansım var mı?


Cevapla Yeni Konu
04.11.2011 13:53:50
Eren Erdem
Merhabalar,
Geçmiş dönemde açıköğretim lisesine 6 ay gittim ve mezun oldum bu yıl üniversiteyi kazandım ve yetim maaşı bağlandı.. açıköğretim lisesi öğrencisiyken yetim maaşına hiç bir şekilde başvurmamıştım o döneme ait belgeleri sgk`ye ulaştırırsam, o 6 aylık maaşı alma şansım var mı?


Cevapla Yeni Konu
14.11.2011 16:04:23
Sibel Bayrak
Annem 2330 sayılı Kanun kapsamında şehit dul ve yetimleri maaşı alıyor. Erkek kardeşim de şimdiye kadar alıyordu. 18ini doldurunca lise bitince Temmuz ayı itibarıyle maaşı kesildi. Eylül ayında polis okuluna başladı. Annem kardeşimin öğrenci belgesiyle maaş ve senede 1 kez alınan eğitim tütün ödemesi için başvuru yaptı. Başvursuna red cevap geldi. Polis okulunda okuyanlara maaş ve eğitim tütün ödenmediği yazılmış.
polis akademisinde okuyanlar maaş ve tütün alıyor. SSK`lı bir yakkınımız da eşini kaybetti oğlu polis okulunda o da maaşını alıyor. Polis okulunda okuyana ödenmiyorsa SSK`dan maaş alan yakınımız nasıl alıyor?, polis akademisinde okuyanla polis okulunda okuyan arasında neden farklı uygulamaya tabi? Ortada bir yanlışlık mı var? Ne yapmalıyız?Cevapla Yeni Konu
14.11.2011 16:12:45
Nurten Albayrak
ben eşimin vefatından dolayı emekli sandığından dul yetim maaşı alıyorum. annem de babamın vefatından dolayı bağkur dan aylık alıyordu. şimdi annem de vefat etti. ben babaım bağkur aylığını da alabilir miyim?

Siz dul maaşı aldığınız için babanızdan da yetim maaşı alamazsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
16.11.2011 09:28:19
Cemal Yılmaz
babam bağkurluydu vefat ettikten sonra annem ve kız kardeşlerim maaş aldılar fakat ben kendi adıma tarım bağkuru yatırdığım için maaş alamadım.sonradan üniversiteye yerleşince kaydımı durdurdum .ve şimdi de açıköğretim okumaktayım.sigorta kaydımı durdurduğum yıldan bu zamana kadar olan ölüm aylıgının alabilirmiyim.ilginize şimdiden teşeküürler...


Cevapla Yeni Konu
22.11.2011 10:29:45
Cngiz Sadık
Babam 6 ekim`de vefat etti. Bu tarihten onceki emekli maasini mirascilari olan annem, ablam ve ben nasil aliriz?
Ziraat bankasindan memurlar bu maas emekli sandigina geri gider, sonra size yollanir dediler, ama olumunden onceki maasi hakedilmis bir maas. Ziraat bankasina vesaret belgesini gosterip bu maasi cekemiyormuyuz?

Veraset ilamı ve diğer işlemler tamamlamadan vefaat edenin maaşından para çekilmez.Hesap kişiye aittir.


Cevapla Yeni Konu
29.11.2011 09:39:08
Fadime K.
merhabalar,
Babamdan kalan maaşın %25 ben alıyordum fakat sigortalı bir işe başladıgım için maaşım kesildi. bu maaşın annemin üzerine geçmesi için ne yapmam gerekiyor. cevap için şimdiden teşekkürler...

Siz bir dilekçeyle işe başladığınızı SGK na belirtmeniz yeterlidir.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
15.12.2011 20:25:52
İbrahim Özgür Özdemir
merhaba,
18 yaşımı doldurdum bir yüksek okulda öğrenim görürken annemden kalan yetim ayliğini alıyordum suanda okulum
bitti ve açık öğretimden üniversite 3. sınıfan devam ediyorum açık öğretimde okurkende bu maaştan yararlanabiliyormuyum? yaşım suanda 20

25 yaşına kadar yetim maaşı alırsınız.Sağlık hizmeti de verilir.Öğrenim belgeni bir dilekçe yazarak SGKna veriniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.12.2011 01:44:09
Uğur Antekeli
iyi günler ben 23 yaşındayım babam annem vefat edince ikinci evliliğini yaptı bu sırada vefat etti ikinci hanımına maaş bağlandı ben bu maastan bir pay alabılırmıyım bu arada annemde vefat etti.. suan ben sigortalı olarak calısıyorum ve acıköğretim okumak istiyorum eger acıköğretim okursam veya okumazsam babamın maasını alabılırmıyım bu konud BILGI LUTFEN...

Siz çalıştığınız için yetim maaşı alamazsınız.Anneniz memur emeklisi değilse.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
18.12.2011 18:37:11
Cem Çağlar
Biz babamdan kalan emekl maaşını 1 dul 2 yetim olarak almaktaydık benim maaşım kesildi ve anneme bağlanmadı ve siz yukarda 1 dul 1 yetim aylığının %60 - %30 olarak yazmışsınız annemin ve kardeşimin aylığının %15 kadar artması gerekmiyormu...


Cevapla Yeni Konu
24.12.2011 10:08:57
Gülşen Türkekul
merhaba babam sgk dan emekliydi vefat etti annemle ben dul ve yetim maaşı alıyorduk ben evlendim çegiz parası için derekli işlemleri başlattık ben çegiz parasını alınca benim aldıgım maaş anneme aktarılıyomu yoksa 24 ay boyunca annem benim maaştan aktarılacak olan kısmı alamıyomu ve alırsa ne kadarını alabilecek ben çegiz parası aldıgım için benim maaşım 24 ay boyunca anneme aktarılmazsa annemin maaşı kesilip madur olmasını istemiyorum çegiz parası alınca annemin maaşına benim maaşım aktarılırmı teşekkür ederim

Siz çeyiz parasını aldıktan 24 ay sonra annenizin dul maaşı %0 oranından %75 oranına çıkar.Siz çeyiz parası almakla annenizin maaşından kesilmez.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.12.2011 17:42:48
Selçuk Lekesiz
Merhabalar;
Teyzemin Eşi Vefat Etti SSK dan Emeklilik Devri İçin Gerekli Belgeler Ankara SSK Kurumuna Gönderildi Fakat İnternette Teyzemin İsim Ve Soyismi İle Takip Etmek İstediğimde Evrak Bulunamadı Yazısı Çıkıyor.
Çok Uzun Zaman Oldu Sonuçlara Nasıl Ulaşabilirim.
Teşekkürler Saygılar.

SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine durumunu yazınız.15 gün içinde bilgi verilir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
29.12.2011 16:03:03
Gülşah Keskin
merhaba ben babamın vefatından sonra ssk dan emekli maaşı almaya başladım 7 ay öncede evlendim ve bu maaşı annem ve babaannemde alıyordu fakat benim maaş kesildiği halde onların maaşında bir artma olmadı yukarda çeyiz parası bittikten sonra diye yazılar var peki bu maaş babanneminkinide etkileyecekmi yani onun ki de artıcakmı dilekçe vermemiz gerekiyormu teşekkürler şimdiden..


Cevapla Yeni Konu
11.01.2012 14:09:40
Gizem Buğan
merhabalar..
babamdan yetim maaşı alıyordum fakat sigortalı bir işe girdiğim için maaşım kesildi.yeni düzenlemeler geldiği için dilekçe vermedim.sigorta girişini bugün yaptım ve aynı gün maaşımın annemin üzerine geçmesi için dilekçe vermeye gittiğimde maaşım durdurulmuş gözüküyordu.bunun için tekrar bir işlem yapmam gerekiyor mu? tekrar dilekçe yazmama gerek var mı ya da kendiliğinden hallolur mu? şimdiden teşekkürler..

Siz yine de SGK na işe girdiğinizi belirten bir dilekçe verinDul ve yetim maaşı paylaşımını SGK izler ve gerekeni yapar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.01.2012 14:16:24
Gizem Buğan
merhaba.. ben babamdan emekli maaşı alıyordum fakat sigortalı bir işe girdiğim için maaşım kesildi.sigortamın yapıldığı gün maaşımın anneme geçmesi için dilekçe vermeye gittiğimde yeni sistemden dolayı maaşım durdurulmuş gözüküyordu.bu durumda tekrar dilekçe vermem gerekiyor mu ya da maaşın annem üzerine ya da kardeşlerim üzerine geçtiği kendiliğinden belli olacak mı? şimdiden teşekkürler..


Cevapla Yeni Konu
21.01.2012 17:01:37
Güngör Turan
merhaba... benım baba emeklı memur ıdı vefat etti.lisedeyken babamdan kalan maaşı alıyordum. öğrenciliğim bitince maaşım kesildi. ben su anda polis okulunda okuyorum bi dilekçe ve öğrenci belgemi göndersem maaşımı tekrar almaya başlayabilir miyimm?? cevap yazarsanız çok mutlu olurum.. Teşekkür ederim.

Sadece Polis akademisi öğrencileri için bir ayrıcalık var.

(Değişik: 28/5/2003-4861/20 md.) Harp okulları, fakülte ve yüksek okullarda Türk Silâhlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askerî öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay nasb edilmek üzere temel askerlik eğitimine tâbi tutulan adaylar;

Fakülte veya yüksek okullar ile meslek yüksek okullarında kendi hesabına okuduktan sonra muvazzaf subay veya astsubay nasb edilen veya askerlik hizmetini müteakip muvazzaf subay veya astsubaylığa geçirilenler;”

Bu madde ibaresine göre; 5434 sayılı Kanuna göre memur statüsünde olanlar arasında polis meslek yüksek okulları ile polis akademileri bulunmamaktadır.

5434 sayılı Kanunun ilgili hükümlerinde yer alan madde ibarelerine göre vefat eden devlet memuru anne veya babalarından yetim aylığı alan çocukların aylıkları, memur statüsünü kazanmaları halinde ödeme işlemleri yapılmamaktadır.

Durum böyle olunca, vefat eden devlet memuru anne veya babalarından ötürü yetim aylığı alan çocuklardan polis meslek yüksek okulları veya polis akademilerinde öğrenime başlamaları halinde devlet memurluğu sıfatını kazanmadıklarından ötürü aylıklarını alabiliyorlardı.

Ancak, polis akademisi ile fakülte ve yüksek okullarda Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrası ( e ) bendi ile devlet memurluğu statüsünde sayılmışlardır.

Durum böyle olunca da daha önce devlet memurluğu sıfatını kazanmadıklarından yetim aylıklarını alan polis meslek yüksek okulu öğrencileri ile polis akademisi öğrencilerinin yetim aylıklarını alamamaları gibi bir durum ortaya çıkmıştır.

5510 sayılı Kanunla bir düzenleme daha yapıldığı, bu düzenlemenin yer aldığı 35 inci maddesinde; “Ancak bu Kanunun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (d) ve (e) bentlerinde belirtilenlerden öğrenci olanların sigortalı sayılmaları, bağlanan aylıkların kesilmesini gerektirmez” ibaresinden polis meslek yüksek okulu ve polis akademisi öğrencilerinden yetim aylığı alanların aylıklarının kesilemeyeceği görülmekle birlikte, bu ibarenin yalnızca 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 2008 yılı Ekim ayı başından sonra devlet memuru olanların vefatları sonrası bunlardan yetim aylığı alan çocukları kapsamına aldığı da anlaşılmaktadır.

Bu şekilde karmaşık gibi görünen bu konuda kanuni düzenleme yapılmıştır. 16/06/2010 tarihli ve 5997 sayılı “Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”

MADDE 10 – 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinin beşinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Ancak, Polis Akademisinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin yetim aylıkları bu öğrenimleri süresince kesilmeksizin ödenmeye devam edilir.”

MADDE 11 – 5510 sayılı Kanunun geçici 18 inci maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Polis Akademisinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin yetim aylıkları bu öğrenimleri süresince kesilmeksizin ödenmeye devam edilir.”
Yaşar Gönenç

Cevapla Yeni Konu
23.01.2012 13:45:54
Betül Akdaş
babam 2011 de vefat etti.annem ve 2 kardeşimin maaşları bağlandı ama ben 5 ay sonra başladım çekmeye.5 ayın parasını toplu alabilirmiyim.dilekçemi yazmam lazım.şimdiden tşkler


Cevapla Yeni Konu
15.02.2012 15:33:44
Aydın
Merhaba..

1.sorum ; Babamdan kalan dul ve yetim maaşı alıyordu annem ve ablam.Ablam da vefat etti Bu durumu hangi evraklarla nereye başvurarak belirtmem lazım. Ayrıca ablam hiç evlenmediği için herhangi bir çeyiz vs. yardımı almamıştı bu durumda anneme devredilecek kanununi bir yardım var mı ?

2.sorum ; emekli sandığına bağlı anne ve babadan yetim aylığı kalan kişi ayrıca ssk dan dul aylığı alabiliyor mu ? Yani Hem emekli sandığı hemde ssk .

Teşekkürler.

Sayın Aydın
1.Annenizin dul maaşı oaranı yetim maaşı alan kalmamışsa ve kendi emekli maaşı da yksa %50 oranından %75 oranına çıkartılır.Bir dilekçe ile SGK na ablanızın vefaat ettiğini bildirmeniz yeterlidir.
2.SSK dan da dul aylığı alır.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
16.02.2012 11:46:05
Feyza Öztüç
MRHB BABAM 2007 YILINDA VEFAT ETTİ BEN ÇALIŞTIĞIM İÇİN PARA ALMADIM AMA ANNEME BAĞLANDI MAAŞ BİR SÜRE SONRA İŞTEN ÇIKTIM BABAMIN MAAŞINA BAŞVURDUM MAAŞIN BAĞLANMASI BİRAZ UZUN SÜRDÜ BİRİNCİ AYLIĞI DAHİ ALAMADIM EVLENMEMDEN DOLAYI, CEZA İŞLEMİ VARMIŞ ÇEKTİĞİM ZAMAN ANNEMİN MAAŞINDAN KESİLEN PARALAR ŞU ANDA PTT ÇEKMEM ÜZERE BİRİKİYOR AMA NE BEN NEDE ANNEM FAİZİYLE ALINDIĞINI BİLMEMİZDEN DOLAYI ÇEKEMİYORUZ DİLEKÇE YAZDIK 3 KEZ SGK YA ... ANNEMİN KESİLEN BU MAAŞI KENDİSİNE EKLENECEKMİ LÜTFEN CEVAP YAZIN BAŞVURMADIĞIMIZ YER KALMADI NET BİR CEVAP ALMAK İSTİYORUM HERKES BAŞKA KONUŞUYOR..

Sayın Feyza Özdinç
Anneniz babanızdan dul aylığı siz de yetim aylığı alıyorken bunun oranı Annenizin dul maaşı oranı %50 sizin yetim maaşı oranı da %25 dir.Siz yetim maaşı almadığınızda annenizin dul maaş oranı %75 olmalıdır.(Annenizin ayrıca kendi emekli maaşı yoksa)Siz evlendikten sonra yetim maaşı almamanız gerekir.SGK bunu keser annenizin oranına ilave eder.Siz şimdi SGK nun internete bulunan sitesintesinde ki Bilgi Edinme Birimine bu durumu yazınız.15 gün içinde elektronik ortamda siz bilgi verilecektir.Yasa gereğidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.02.2012 11:48:15
Fatma Ak
Yetim maaşımı anneme aktarmak istiyorum.Annem de emekli sandığına bağlıydı.Babam da emekli sandığına bağlıydı.Ne yapmam gerekeiyor.TeşekkürlerCevapla Yeni Konu
17.02.2012 12:08:37
Fatma Ak
Merhabalar.Babam emekli sandığına bağlıydı vefaat etti.Annem de emekli sandığına bağlıydı.Ben yetim maaşımı anneme aktarmak istiyorum.ne yapmam lazım teşekkürlerCevapla Yeni Konu
17.02.2012 13:04:41
Fatma Akıncı
Merhabalar.Babam emekli sandığına bağlıydı vefaat etti.Annem de emekli sandığına bağlıydı.Ben yetim maaşımı anneme aktarmak istiyorum.ne yapmam lazım teşekkürler

SGK na bir dilekçeyle mürcaat etmelisiniz.Cevapla Yeni Konu
21.02.2012 18:16:19
Özcan Alkan
yetim aylıgımı anneme devrolması için 4 ay önçe dilekçe gönderdim hala devrolmadı


SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine yazınız 15 gün içerisinde elektronik ortamda bilgi verilir.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
28.02.2012 10:20:34
Banu Türk
MERHABALAR; BEN YETİM AYLIĞI ALMAKTAYIM. İŞE YENİ BAŞLADIM VE SİGORTAM YAPILDI İŞE GİRİŞİMİ NE ZAMANA KADAR ANKARA SGK YA DİLEKÇE GÖNDEREBİLİRİM VE DİLEKÇEYİ NE ŞEKİLDE YAZMAM GEREK BY KONUDA HİÇ BİR BİLGİ BULAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ VE BİR DİLEKÇE ÖRNEĞİ YAYINLARSANIZ ÇOK İYİ OLUCAK.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.


Cevapla Yeni Konu
02.03.2012 17:02:27
Yasin Kılıç
merhabalar benim babam emkli suan hayatta ama emekli maaşını tamamen anneme devrtmek istiyor acaba böyle bişey mümkünmüdür şimdiden teşekkürler

Bu mümkün değildir.


Cevapla Yeni Konu
12.03.2012 21:10:45
Yusuf Usuf
merhaba mefat etmiş babamdan emekli maaşı alıyorum 18 yaşını doldurduğum için kesildi anneme geçmesi için ne yapmam lazım

SGK bu işlemi yapar.Sizden başka yetim maaşı alan yoksa annenizin ayrıca emekli de değilse dul maaş oranı %50 den %75 oranına çıkar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
17.03.2012 11:54:13
Abdullah Ekin
Merhabalar Anne ölen kocasının BAğkur emeklisi maaşını almaktadır. Fakat aldıkları maaş geçinmeleri için yeterli değil birde evlenememiş iki tane de kızı var. Anne kocasından kalan Bağkur maaşını kızlarına devredip yaklaşık 1 yıl önce ölen annesinin BAğkur maaşını alabilir mi? Bunun için nasıl bir yol izlenebilir. Teşekkür ederim...


Cevapla Yeni Konu
21.03.2012 15:40:09
Rukiye Al
babam vefat etti ben ve kız kardeşim sigortalı calışıyoruz ben evlendim ayrıldım kardeşim bekar maaşımızı anneme nasıl devredecegiz neyapmalıyız teşekkür ederim.

Sayın Ruhiye Al
Anneniz dul maaşı olarak %50 oaranın de iki yetim var ise %25 `%25 oranında yetim maaşı alıyorsunuz.Çalışmaya başlayına yetim maaşlarınız kesilir.Yetim maaşı alan kalnazsa annenin dul maaşı oranı %75 çıkar.Bir yetim dhi kalsa %50 %25 oranları geçerlidir.Yetim maaşı alan da sağlık hizmeti alır.İşe başladığınız SGK na bir dilekçe ile bildirmeniz ve kimlik fotokopisini de bu dilekçenize eklemeniz yeterlidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.03.2012 01:10:28
Halime
kızımı 1 buçuk sene önce evlendirdim, çeyiz parası almadım, ona rağmen kızımın maaşı üstüme geçmedi ne yapmam lazım, geriye dönük maaşlarıda alabilirmiyim.bilgi veririseniz sevinirim acil

Sayın Halime Hanım
Evlenen kızınızdan başka yetim maaşı alan varsa sizin maaşa yansımaz.Yetim maaşı alan kalmamışsa sizn de ayrıca emekli maaşınız yoksa dul maaşınızın oranı %50 den %75 oranına çıkar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.03.2012 13:23:21
Halime
1 buçuk senedir Maaşımda bi artış olmadı.ne yol önerirsiniz.saygılr.


Cevapla Yeni Konu
26.03.2012 20:09:07
Sümeyra Yüksel
merhaba ben babamı 8 yıl önce kaybettim ondan kalan yetim ve dul maaşını annme ve ben alıordum bundan 5 yıl önce de annemi kaybeetim şuan da evlenmek içn hazırlık yapıorum ben çeyiz parası alabilirmiyim nasıl bir başvuru yapmam gerekio

Yetim maaşı alırken evlenene ceyiz yardımı yapılır.Nikahdan sonra SGK talep formu ile müracat etmelisiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
31.05.2012 20:17:23
Hakan Demir
merhaba ben babamı 20 yıl önce kaybettim ondan kalan yetim aylığını üniversiteye başladığımdan itibaren alıyorum.şuan okulum bitmek üzere ben bir dilekçe yazmalı mıyım yazmam gerekiyorsa nereye ve ne şekilde yazmalıyım yoksa otomatikten maaşım kesilip annemin aylığına tekrardan eklenir mi şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim


SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
........... Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü`ne
..........Müdürlüğünüz ................... sicil numarası üzerinden babamdan dolayı yetim maaşı almaktaydım. ..../..../..... tarihinde öğrenimim sona ermştir... Babam üzerinden aldığım yetim maaşımın ..../.../...... tarihinden itibaren anneme (isim-soyadı) aktarılmasını arz ederim.

Yetim maaşı kesilmesi istenen _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Ad,soyad,imza,Tarih
Adı,soyadı-Tc.No:

Yetim maaşı aktaralılacak olan anne
TC - isim Soyadı
Adres:


Ek : Nüfusu Cüzdanı fotokopisi (sizin)

Bilginize Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
01.06.2012 23:42:27
Hakan Demir
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim...


Cevapla Yeni Konu
21.06.2012 09:22:44
Ece Kara
cok soru sordum biliyorum ama=) işten çıktığımda bu maaş tekrar bağlanır mı iptalini istersem???

Sayın Ece Bir önceki konuyu buradan izliyemiyorum.


Cevapla Yeni Konu
24.06.2012 16:05:58
Mehmet Sağlam
babam vefat edince emekli maaşını annem ve ben alıyorum. okul bu sene bitince emekli maaşımın kesildiğini öğrendim. kesilen emekli maaşımı anneme devrini yapabilir miyim. şayet devir yapabilirsem ne gibi işlemler yapmam gerekir.

Aşşağıdaki dilekçeyi SGK na vermeniz yeterlidir.Yaşar Gönenç

Yetim Maaşı Devir Dilekçesi
Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken,öğrenimim bittiği için kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza


Cevapla Yeni Konu
24.06.2012 19:19:00
Yıldıray Aksu
okulu bitirince babamdan kalan emekli aylığım kesildi. 23,06,2012 tarihinde emekli aylığı almam gerekiyordu. 22,06,2012 de kesildi. annemin üzerine devir yaptığımda annem bu ay ki benden kesilen maaşı da alır mı gelecek ay veya sonraki aylarda. ay veya aylardan gelen hakkımı annem alır mı? cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.

Yetim Maaşı Devir Dilekçesi
Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı öğrenimimi tamamladığımdan dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza
Bilginize.Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.06.2012 11:54:14
Zekiye Yalçın
merhaba benim sorum dedem 91 yılında vefat etti annem o dönemde duldu maaş anneminde talebiyle sadece annaneme bağlandı. annemde 95 yılında kendi emekliliğe hak kazandı eski kanunda kişi hem kendi hemde anna babasının aylığını alıyordu diye biliyorum. şu an ananemde vefat etti benim sorum şu annem babasının mamaşının bi kısmını 91 yılında vefat etmiş olduğundan dolayı alabilirmi?

SSK VE BAĞ-KUR’LU DUL KADINLARA EKSİK MÜJDE

SSİY’ye ye DÜN eklenen geçici 31 inci madde gereğince;

“GEÇİCİ MADDE 31 – (1) İştirakçiliği Kanunun yürürlük tarihinden (01.10.2008 gününden) önce başlayan, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi (Kamu görevlisi-memur-asker) kapsamındaki sigortalılar hariç olmak üzere, sigortalı veya hak sahiplerinin Kanunun yürürlük tarihinden önce;

a) Bir dosyadan gelir veya aylık almakta iken Kanunun yürürlük tarihinden sonra yeni bir dosyadan gelir veya aylığa hak kazanması halinde; eski ve yeni sigortalılık halinin aynı olması durumunda Kanunun 54 üncü maddesi, farklı olması durumunda ise Kanunun yürürlük tarihinden önceki kanunların mülga hükümleri uygulanır.

b) Birden fazla dosyadan gelir ve aylık almakta iken Kanunun yürürlük tarihinden sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylığa hak kazanması halinde, yeni bağlanacak dosyadaki gelir ve aylık miktarı da dahil olmak üzere (a) bendinde belirtilen şekilde mukayese işlemi yapılarak en düşük miktarlı dosya kapsamdan çıkarılır.

(2) (a) ve (b) bentlerine göre yapılan değerlendirme sonucunda, tercih durumları hariç olmak üzere sigortalı ve hak sahiplerine ödenecek gelir ve aylıklara ilişkin dosya sayısı ile gelir ve aylık miktarı, Kanunun yürürlük tarihinden önceki dosya sayısı ile gelir ve aylık miktarının altında olamaz.”

***AÇIKLAMA

Madde açıklamaya muhtaç. Deniyor ki, 1.10.2008 gününden önce kocadan veya ana-babadan dul veya yetim aylıklarından birisini alan kadınlar için, 01.10.2008 sonrasında da kocası veya ana-babası üzerinden dul yetim aylığı alma hakkı doğan kadına, her iki dul-yetim aylığı SSK’dan ise fazla olanı, birisi SSK, birisi Bağ-Kur’dan ise ikisi birlikte verilir.

Yani, hem kocası SSK’lı hem de ana-babası SSK’lı ise iki aylık yok, kocası SSK’lı, ana-babası Bağ-Kur’lu ise iki aylık var. Tersi durumda da kocası Bağ-Kur’lu, ana-babası SSK’lı ise yine iki aylık var.
Kaynak: http://www.alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=5348


Cevapla Yeni Konu
26.06.2012 16:30:48
Murat Bozkuş
merhaba benim lise haziran ayında bitti ve aylığım kesildi şu an ne yapmam lazım ben üniversite okumak istiyorum.. şu an annemin üstüne mi verilecek maaaş benden diploma ve bi dilekçe istediler b dilekçenin nasıl olması lazım ?

Ünüversiteye başladığınızda yetim maaşınız tekrar bağlanır.25 yaşına kadar öğreniminiz devam ettiği sürece bu maaşınızı alırsınız.
Lise bitiğinde ise dilekçe vermeniz gerekir.

Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken,lise öğrenimim sona erdiğinden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmzaCevapla Yeni Konu
26.06.2012 18:57:43
İbrahim Özdemir
babam vefat ettiğinden dolayı yetim maaşı alıyordum. Liseden sonra meslek yüksek okulunda okudum ve 18 haziran 2012 den itibaren stajım başladı ve stajda sigorta olduğu için benim maaşım kesildi. İki sorum olacaktı 1) maaşın dilekçe yollasam tekrar bana bağlanma ihtimali varmıdır ? 2) Benim maaşım kesildikten sonra maaşımın dilekçe yazıp anneme bağlanması gibi bir hakkımız varmıdır? şimdiden teşekkürler...

Siz öğreniminizi tamamladığınızdan yetim maaşınız bağlanmaz.Dilekçe yazarak annenizin maaşına aktarılmasını isteyebilirsiniz.Yaşar Gönenç
Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza
Cevapla Yeni Konu
29.06.2012 18:21:35
Nazlı Yıldız
merabalar kolay gelsin
kocam vefat ettii ssk olarak yuzde 50 yuzde 25 oğluma odeme yapılıyordu oglum 18 yasını doldurdu ve kesıldı suan da kocamın maasından yuzde 50 olarak yararlanıyorum oglumun yuzde 25 lık kısmının bı mıktarının donecegını soyluyolar sgk memurları ankara dilekçe yazıcaksın dedıler bu nasıl bi dilekçe yardımcı olurmusunuz

Sayın Nazlı Yılmaz
Oğlunuz bu dilekçeyi imzalayıp SFK na göndersin.Yaşar Gönenç
Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı 18 yaşını doldurduğumdan dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza


Cevapla Yeni Konu
03.07.2012 22:35:10
Ali Murat Petekci
merhaba ben 23 yaşındayım annemi ve babamı kaybettim.üniversite 4. sınıfta okuyordum okulum uzadı bu ay babamdan aldığım maaş kesildi.tekrar sigortalı olmak ve maaşımın bağlanması için ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler.

Siz bir dilekçe ekinde öğrenim belgenizi SGK na vermelisiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.07.2012 13:21:52
Bülent Uzun
merhaba geçen yıl annemi kaybettim üniversite okudugum için onun maaşını alıyorum galiba yetim maaşı oluyormus bu yıl 4.sınıfa geçtim yaşım 24 bu maaşı 25 yaşına girine kadar mı alacam yoksa 25 yaşımı doldurana kadar mı alacam yardımcı olursanız sevinirim.

Doğum tarihinizin üzerine 25 ilave ediniz öğreniminiz sürdüğü sürece 25 yaşına kadar alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
04.07.2012 14:00:17
Bülent Uzun
çok teşekkür ederim ilgilendiginiz için son bir sorum olacak peki bazı arkadaşlar üniversite okudukları için 25 yaşını doldurana kadar aldıklarını söylüyorlar onların maaş türü mü farklı acaba.

Ekrem Sarısu
ekremsarisu@yaklasim.com
Yüksek öğrenim gören 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alabilir
01 Ocak 2012

Soru: 2008’den beri yetim maaşı alıyorum. 2 yıllık üniversite bitirdim. Okul bitince maaşım kesildi. 2 yıllık başka bir üniversiteye kaydoldum. Fakat maaşımın bağlanmayacağı söylendi. 4 yıllık üniversite okuyanlar 25 yaşına kadar yetim aylığı alıyor. İkinci üniversite diye yetim aylığı bağlanmazsa dava açarsam, kazanma ihtimalim nedir? Emekli Sandığı yetim maaşı alanların SSK’lı bir işte çalışması sorun olur mu? Yunus ŞEVİK Cevap: Erkek çocuklar 18 yaşını, lise ve dengi okulda öğrenim görenler 20, yüksek öğrenim görenler 25 yaşını doldurana kadar anne veya babalarından yetim aylığı alabilir. 25 yaşınızı doldurmamışsanız üniversiteye kaydolduğunuzda, okuldan alacağınız öğrenci belgesiyle bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurmanız halinde, yetim aylığınızın bağlanması gerekir. Çünkü, yasada birinci, ikinci üniversite ayrımı yok.
25 yaş ayrımı var. Yüksek öğrenim görüldüğü sürece, 25 yaş dolana kadar yetim aylığı alınabilir. Başvurduğunuzda kurum aylığınızı bağlayacaktır. Bağlamazsa, İş Mahkemesi’ne dava açıp, başvuru tarihinden itibaren aylığınızın bağlanmasını yargı yoluyla sağlayabilirsiniz. Ancak, 25 yaşınızı doldurmuşsanız, yüksek öğrenim görseniz de yetim aylığı alamazsınız. Emekli Sandığı’ndan alınan yetim aylığı, sigortalı çalışmayla kesilmez.


Cevapla Yeni Konu
06.07.2012 10:19:29
Erdi Yıldırım
Merhabalar,

Bir sorum olacak, cevaplandırırsanız sevinirim. Babamdan anneme kalan maaşa (daha sonradan) okula kayıt yaptıran kardeşim, öğrenci olduğu için başvurmuş ve maaşın bir kısmı ona bağlanmış. Peki öğrenciliği bittiğinde kardeşimin aldığı maaşın akıbeti ne olacak, miktarın tümü anneme geri mi bağlanacak, yoksa kesintiler olacak mı. Ayrıca gelen kağıtta ne olduğuna anlam veremediğim bir cümle var; `Almanya`daki ikametiniz postaneye gelerek belirtiniz` şeklinde. Babamın Almanya ile hiç bir bağı yok çünkü.

Sayın Erdi Yıldırım
Yetim maaşı alan kalmazsa annenizinde kendi maaşı yoksa dul maaşı oranı %75 olur yetim maaşı alan varsa %50 oranına düşer.Öğrenciği kardeşinizin sona erdiğinde annenin dul maaşına eklenir.O not yanlış düşmüş olabilir.İkametgahınız burda ise bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
08.07.2012 20:23:47
Emine Özdemir
merhabalar, benim sorum babam 2006 yılında vefat etti annem ve babam ayrı olduğu için ben ve ablama ssk dan maaş bağlandı ablam evlendiği için 24 aylık çeyiz parasını aldı. Onun 2 senesi dolunca maaşın diğer kısmına hak kazanmış olacakmıyım?

Sizin yetim maaşı oranı tek olduğunuz için %50 oranına çıkar.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
11.07.2012 21:13:07
Elif Ay
merhabalar.babamdan kalan aylığı annem ve ben bölüşüyoruz.ben ssk lı bir işe gircem girmeden devretmem gerekiyor değil mi anneme maaşı ?birde nasıl devretcem nereye müracaat etcem yada dilcekçe göndercem ? ne kadar sürede geçişi olur ?


Cevapla Yeni Konu
25.07.2012 02:11:08
Mehmed Yılmaz
mrb bn 1 ay önce trafik kazası gecirdim kolum şuan sakat kaldı aylık işlemlerini hallettik kabul olmuş bnim sorum bn aydan ayamı maaş alcam yoksa üç aydan üç ayamı maaş alcam şimdiden tşk ediyorum


Cevapla Yeni Konu
15.08.2012 19:19:37
Mehmet Öztürk
Merhaba
Babamın vefatından sonra emekli maaşının %25lik kısmını öğrenci olduğumdan dolayı ben alıyordum ama SSK haziran ayından itibaren maaşımı kesti halen öğrenciyim ve yaşımda 24 normalde almam gerekiyor yani maaşı bunun için SSK`ya nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

Öğrenci belgesini alıp SGK na vermeniz gerekir.


Cevapla Yeni Konu
28.08.2012 23:45:54
İsim Yok
merhaba babam emkli sandığından emekli oldu maaşını anneme devretmek istiyor annemle ayrı degiller yasada böyle bir konu varmı acabaa

Malesef böyle bir devir hakkı yoktur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
30.08.2012 14:53:09
Neşe
Merhaba,

2 kardeşimle birlikte yetim aylığı alıyordum. Bu ay sigortalı bir işe girdim ve diğer sigortam kesilmiş. Anneme nasıl devrebilirim. Dilekçe örneği ile birlikte anlatır mısınız?

İyi günler.

Sayın Neşe
Siz aşşağıda örneği dilekçeyi doldurum SGK vermeniz veya göndermeniz gerekir.Yaşar Gönenç
Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
Ad-Soyad
İmza


Cevapla Yeni Konu
20.09.2012 17:05:11
Faruk Kılıç
Öncelikle sorulara cevab verdıgınız ıcın tesekkurler benım sorum şöyle 2 yyıllık bır unıversıte bıtırdım babamdan yetım aylıgı almaktaydım unıversıtem bıttıgı ıcın maasım ve sıgortam kesıldı asıl sorum açık ögretımden 4 e tamamlıcam ama arada kalan 3,4 aylık maasım var bunları nasıl tahsıs edebılırım yada edebılırmıyım?.

Öğreniminiz başlayınca yetim maaşı bağlanır.Öğrenci olmadığınız dönemin maaşını alamazsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
20.10.2012 12:05:08
İsmail Ertürk
iyi günler.
benim sorunum çok önemli değil ama babamın maaşının, zaten emekli olan anneme (çocukları da çalışıyor) devri için ne gibi belgeler gerekli başvururken.
ölenin arkasından yok veraset, yok bilmem ne bir sürü can sıkıcı işle uğraşmak zorunda kalıyor insan.
sgk ya bari giderken hazırlıklı gideyim. yüz kere uğraşmayayım.

Sayın İsmail Bey
Veraset işi ile dul ve yetim maaşı bağlanması açısından bir bağlantısı yoktur.Siz sadece SGK undan alacağınız tahsis ve talep formunu doldurmanız yeterlidir.Annenizin kimlik fototkopisini de buna ekleyiniz.Eminönüne yakınsanız yanıma uğrarsanız belgeler var ben doldururrum.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
20.10.2012 18:10:52
İsmail Ertürk
teşekkür ederim ilginize.
peki bi de şu var. babamın maaşı ayın 5inde yatmıştı 3 aylık ve bankada duruyordu. bu paradan kredi kartı kesilmiş.
ayın 16sında babam vefat etti. iki üç gün sonra annem atm`den o parayı çekmiş.
aklıma takıldı çekmekle hata mı ettik. o para geri istenir mi? vb...

İşlemler tamamlanmadan vefaat edenin kartından para çekilmez.Yanlış yapmış.


Cevapla Yeni Konu
20.10.2012 18:31:50
İsmail Ertürk
peki nolur şimdi. ne yapmak lazım. para harcanmadı elimzde duruyor. zira kredi borçlarını yatırıyordu normalde o parayla. ama zaten kredi kartı borcu da maaşından kesilmiş biz çekmeden.
şimdi ne yapmalıyız.
ayrıca babam 5inde maaş alıp 16sında öldüğü için 11 günlük dışındaki parayı geri mi vereceğiz.
teşkrlr.Cevapla Yeni Konu
23.10.2012 21:52:06
Fatih İçmeli
merhaba ben babamın vefatından dolayı emekli maaşı alıyordum.liseyi bitirdim ve maaşım kesildi .daha sonradan açıköğretime yazıldım tekrar dilekçe göndermem gerekir mi ayrıca öğrenci belgemi aralıkta alcakmışım elimde okuduğuma dair bir belge var eğer onu göderirsem kabul olur mu yada çğrenci belgemi alana kadar kalan paralarımı alabilirmiyim şimdiden teşekkürler.

Sayın Fatih İçmeli
Siz öğrenci belgenizi bir dilekçe ekinde(Tahsis ve talep formu) SGK na vermeniz halinde tekrar yetim maaşınız bağlanır.Bunu kuruma vermeden yetim maaşınız bağlanmaz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
28.10.2012 18:03:27
Emrah Yüzer
merhaba,ben babamdan dolayı yetim aylıgı alıyorum fakat bu yıl sonunda ögrencilik hayatım sona eriyor.bu duumda maasımı anneme devredebilrmiyim?yardımcı olursanız sevnirim..kolay gelsin

Öğrenciliğiniz bitiminde anneniz SGK devir işlemi yapar.Siz de dilekçe verebilirsiniz.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
29.10.2012 18:52:07
Leyla Demir
Merhaba,
Ben, üniversite 1. sınıf öğrencisiyim, annem ve 2 kardeşimle birlikte yetim aylığı almaktayım. Kasım ayında 18 yaşımı dolduruyorum. Bildiğim kadarıyla bana düşen payı artık kendim alacağım. Bunu için ne yapmalıyım. Herhangi bir bildirimde bulunmalı mıyım? Eğer gerekiyorsa doğum günümden önce mi, sonra mı yapmalıyım? Bu konuda yardımınızı rica ederim.

İyi Günler.

Sayın Leyla Demir
18 yaşınızı tamamladığınızdan kendi aylığınızı kendiniz almanız gerekir.Almış olduğunuz banka veya ptt ye uğramanız gerekir.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
30.10.2012 19:44:45
Leyla Demir
Merhaba,

İlginiz için teşekkürler. Bir önceki sorumun cevabına istinaden yazıyorum. Aynı durumu yaşayan birine sorduğumda Sgk` ya dilekçe yazdığını söyledi. Bu doğru mu, nasıl bir dilekçe olmalı? Yoksa maaş aldığımız ptt`ye bildirmemiz yeterli mi?

İyi Günler.

Sayın Leyla Demir
Sorunun öncesini izliyemiyorum.


Cevapla Yeni Konu
31.10.2012 21:29:38
Leyla Demir
Merhaba,
Ben, üniversite 1. sınıf öğrencisiyim, annem ve 2 kardeşimle birlikte yetim aylığı almaktayım. Kasım ayında 18 yaşımı dolduruyorum. Bildiğim kadarıyla bana düşen payı artık kendim alacağım. Bunu için ne yapmalıyım. Herhangi bir bildirimde bulunmalı mıyım? Eğer gerekiyorsa doğum günümden önce mi, sonra mı yapmalıyım? Bu konuda yardımınızı rica ederim.

İyi Günler.

Sayın Leyla Demir
18 yaşınızı tamamladığınızdan kendi aylığınızı kendiniz almanız gerekir.Almış olduğunuz banka veya ptt ye uğramanız gerekir.
Yaşar Gönenç


Merhaba,

İlginiz için teşekkürler. Bir önceki sorumun cevabına istinaden yazıyorum. Aynı durumu yaşayan birine sorduğumda Sgk` ya dilekçe yazdığını söyledi. Bu doğru mu, nasıl bir dilekçe olmalı? Yoksa maaş aldığımız ptt`ye bildirmemiz yeterli mi?

İyi Günler.
Sizin adınıza gelen parayı anneniz çekmekte idi.Bundan sonra da siz çekme yetkiniz vardır.


Cevapla Yeni Konu
21.11.2012 11:12:49
Selim Demir
merhaba benim bi sorum olacak babam emekli olmadan vefat etti ve malulen emekli oldu kız kardeşim ben ve annem maaş alıyorduk sigortalı işe girdim benim aldıgım maaşın ne kadarı anneme ve kız kardeşime akarılır çok acil cvp bekliyorum şimdiden teşekkürler. . .

Sayın Selim Demir
Yetim maaşı alan hiç kalmazsa ancan annenizin dul maaşı oranı %50 den %75 oranına çıkartılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
23.11.2012 12:35:23
Gül Kayacı
merhabalar..ben 2009 yılından beri babamdan yetim maaşı alıyordum.şimdi part time ücretli öğretmenliğe başladım ayda 6 gün sigorta yatması zorunlu bundan dolayı maaşım kesilecekmi..eğer kesilirsede açıköğretimden öğrenci olsam almaya devam edebilirmiyim..acil cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler...


Cevapla Yeni Konu
11.12.2012 11:47:19
Ahmet Tunçöz
MERABA BABAM 2010 YILINDA VEFAT ETTİ. ANNEM KIZ KARDEŞİM VE ERKEK KARDEŞİME EMEKLİ MAAŞI BAĞLANDI. KIZ KARDEŞİM EVLENDİĞİ İÇİN CEYİZ PARASI ALDI VE MAAŞTAN KESİNTİ YAPILMAYA BAŞLANDI. ERKEK KARDEŞİM AĞUSTOS 2012 YILINDA ASKERE GİTTİĞİ İÇİN MAAŞI DURDU. ŞUAN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ ERKEK KARDEŞİMİN MAAŞI ANNEME NASIL AKTARILMALIDIR. BİLGİNİZE İHTİYACIMIZ VAR.

İYİ GÜNLER...


YETİM AYLIĞI DEVİR DİLEKÇESİ
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
........... Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü`ne
..........Müdürlüğünüz ................... sicil numarası üzerinden babamdan dolayı yetim maaşı almaktaydım. ..../..../..... tarihinde evlenmiş bulunmaktayım.. Babam üzerinden aldığım yetim maaşımın ..../.../...... tarihinden itibaren anneme (isim-soyadı) aktarılmasını arz ederim.

Yetim maaşı kesilmesi istenen _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Ad,soyad,imza,Tarih
Adı,soyadı-Tc.No:

Yetim maaşı aktaralılacak olan anne
TC - isim Soyadı
Adres:


Ek : Nüfusu Cüzdanı fotokopisi (sizin)


Cevapla Yeni Konu
11.12.2012 12:00:51
Ahmet Tunçöz
sorum hala gözükmedi bi sorunmu var acaba?


Cevapla Yeni Konu
26.12.2012 14:59:53
Tuba Yiğit
merhaba ben eşimden ayrıldım ayrılalıda 16 yıl oldu benim babamın aylığından hiç bi meffatim yoktu taki babam ölene kadar babam öldükten sonra beni yetim aylığına bağlayıncaya kadar bu olayın üzerine beni annem şikayet etmiş maaşımı bölüyor diye babam ölelide 19 ay oldu maaşım kesildi ben eşimden resmen ayrıyım ama ikametimiz aynı gözüküyormuş haberim olduktan sonra ikametimide ayırdım şu anda ne yapmam gerekiyor çok çaresizim bu olayla ilgilenecekte hiç kimsem yok zaten maddi durumumda iyi deyil el işiynen temizliğinen geçin meye çalışıyorum ceza falan gelirse ben nasıl öderim aldığım yetim aylığınıda zaten ben yemedim annem elimden beni bilgilendirirsen çok memnun olurum saygılar.

Siz bir dilekçe ekinde SGK na tahsis ve talep formunu doldurup gönderin.Dilekçeniz de durumu özetleyiniz tekrar maaşınızın bağlanmasını isteyiniz.Olumsuz cevap geldiğinde dava açmaktan başka çareniz yoktur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.12.2012 15:10:16
Tuba Yiğit
sorumu yanıtlamadınız çokmu zor sodumCevapla Yeni Konu
30.12.2012 16:38:56
Fatma Şahin Ahin
ben yetim maaşı alıyordum kesildi beni şikayet etmişler boşandığı eşiyle yaşıyordiye ben ayrılalı15 yıl oldu babamın maaşınıda 19 ay oldu allalı nufustan aile toplum kağıdı aldım boşandığıma dağir sgk ya göndereyimmi kanıt olarak bilgilerinize arz ederim.

Siz SGK na bir dilekçe yazınız.Yetim maaşınızın tekrar bağlanmasını talep ediniz.Olumsuz cevap gelirse dava açmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
02.01.2013 09:22:41
Emin Dolmaz
Sizin Sayfanız aracılığıyla almış olduğum YETİM AYLIĞI DEVİR DİLEKÇESİ kız kardeşime doldurtarak 28 Eylül 2012 tarihinde Emeklilik daire işleri başkanlığına İade taahütlü gönderdim. Geçen süre içerisinde maaş bağlanmadı. Maaş bağlanması için daha ne kadar bekleyeceğiz yada ne yapmamız gerekli. Telefon aracılığıyla ulaşmaya çalışıyoruz ama bir türlü iletişim sağlayamadık. Bize verebileceğiniz bir telefon numarası olursa çok işimize yarayacak. Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Emin Dolmaz
Siz SGK nun internet de bulunan Bilgi Edinme birimin durumu yazınız 15 güne kalmaz elektronik ortam da bilgi verilir.Yaşar Gönenç
Bilgi Edinme Brimi
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger.../bilgi_edinme/


Cevapla Yeni Konu
25.01.2013 19:38:10
Murat Öksiz
mrb ben normal 2 yıllık üniversite okudum onlısans olarak babamın emekli maasını alıyodum o arada üniversite bittikten sonra acık ogretime kayıt yaptım maasın devamı için diekce yazdım ankara sgk ya cevap olumsuz geldi peki ne yaabilirim veya o maası ama gibi bi secenegim varmı yardımcı olursanız seviirim şimdiden tşk ederim.


Sayın Murat Öksüz
Erkek çocuklar 18 yaşını, lise ve dengi okulda öğrenim görenler 20, yüksek öğrenim görenler 25 yaşını doldurana kadar anne veya babalarından yetim aylığı alabilir. 25 yaşınızı doldurmamışsanız üniversiteye kaydolduğunuzda, okuldan alacağınız öğrenci belgesiyle bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurmanız halinde, yetim aylığınızın bağlanması gerekir. Çünkü, yasada birinci, ikinci üniversite ayrımı yok.Bilginize.

SGK uygulamasında kazandığınız bölüm ile bitidiğiniz bölümün devamı ise yani 3 sınıftan başlıyorsanız bir sorun çıkarmıyor.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.02.2013 11:40:26
Emin Dolmaz
Merhaba bir ay önce size bir mesaj daha bırakmıştım.(2 Mesaj yukarıda) Kız kardeşimin aylığının annemin üzerine devri ile ilgili. Sizinde yardımıyla sonuca ulaştım. Lakin şimdi sormak istediğim durum biraz daha karışık. Ocak 2013 te annemin hesabına yatan maaş tutarı 528 tl olarak görünüyor, bunun yanında kardeşimden dolayı birikmiş bir miktar yatırılmış. SGK sitesinde baktığımda annemin maaş bilgileri
Aylık Bağlama Oranı 57.90
Göstergesi 11225
Hisse Oranı 3/4
Aylık Başlangıç Tarihi 01.11.1996
Aylık Miktarı 744.60
Olarak görülmekte bu bilgiler ışığında maaş doğru oranda mı aktarılmış. Asıl sormak istediğim ise baktığımda intibak zammından yararlanamadığımızı gördük bunun sebebi nedir göstergeye göre (11225) zam almamız gerekmektedir. Bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Sayın Emin Dolmaz
Sizin bir önceki mesajlarınızı buradan izliyemiyorum.Hisse oranı %75 olarak belirlenmiş.Yetim maaşı alan olmadığı için.İntibak zammından yararlanmak için 5000 günden fazla prim şartı olmalıdır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.02.2013 19:04:26
İpek A
merhaba rahmetli annemden bağlanan emekli maaşını babam ablam ve ben bölüşüyoruz ablam sigortalı işte çalıştığı için maaşı kesildi şu an alamıyor.ablamın payını devralmak için ne yapmalıyım ben üniversite öğrencisiyim

Bu işlemi SGK kurumu kendisi yapar.Ancak siz de dilekçe verebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
07.02.2013 17:46:04
Sevgi Kunduracı
Merhaba ,
Babamın vefatından sonra , emekli sandığı aylığını annem ve kardeşim ile birlikte almaktaydık. Aynı zamanda ssk ya bağlı çalışanım ama aylığım kesilmemişti. Şimdi evlendim.

Soru1 : Maaşım artık anneme devredilmesi için ne yapmam gerekir , hepsi devrediliyor mu ?
Soru2 : Çeyiz yardımı alabiliyormuyum , ne yapmam gerekir?
Soru3 : Çeyiz yardımı alırsam anneme aktarılacak maaşta kesinti veya bekleme olacak mıdır?

Teşekkürler..

Sayın Sevgi Kunduracı
Siz evlendiğinizde yetim maaşınız kesilir.Bu işlemi ve devir işlemini SGK yapar.Yetim maaşı alırken evlenen kızlara ceyiz parası verilir.Nikah yaptıktan sonra müracaat formunu doldurmanız gerekir.Tek yetim maaşı alan siz iseniz annenizin dul maaşı oranı sizin ceyiz parası taksidi bittikten sonra %60 dan %75 oranına çıkartılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.02.2013 22:33:26
Kader Su
babamdan yetim aylığı alıyordum 18 yaşını doldurunca kestiler dilekçe gönderdim 4 aydır haber yok arıyorum telefonlara cevap vermıyorlar sağlıkdan da yararlanamıyorum ne yapmam gerekiyo 4 aydır annemle çektiğimiz sıkıntıyı biz biliyoruz.

Sayın Kader
Siz SGK nun internet de bulunan Bilgi Edinme Birimine durumu yazınız 15 gün içinde elektronik ortamda size bilgi verilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger.../bilgi_edinme/


Cevapla Yeni Konu
04.03.2013 18:15:55
Nazlı
Babamdn annem dul aylığı ,ben ve kız kardeşim yetim ağlığı alıyorduk.Ben bankada işe başladığım için dilekce verip aylığın anneme aktarılmasını talep ettim. Sgklı olarak calışmadığım halde aktarım hala gercekleşmedi.. Aydınlatırsanız sevinirim

Siz SGK nun internet de bulunan Bilgi Edinme Birimine durumu yazınız.15 gün içinde bilgi verilir.
Yaşar Gönenç
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger.../bilgi_edinme/


Cevapla Yeni Konu
21.03.2013 08:34:15
Sude Balcı
Merhaba , benim sorum emekli sandığıyla ilgili. Kendim ssk lıyım ve çalışıyorum ama emekli sandığından yetim aylığı alıyordum. Çeyiz parasını hak eder miyim ? Kamu görevlileri daire başkanlığı adresi Ankarada. Ankaraya gitmem mi gerekir , dilekçe postalasam olur mu ? Bir de çeyiz parası almazsam maaş payımı devretmek için nereye müracaat etmeliyim ?


Sayın Sude Balcı
Siz evlendiğinizde çeyiz parası alırsınız.Nikahdan sonra mürcaat formunu doldurup Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı/Ankara Tahütlü olarak gönderebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
26.03.2013 18:37:36
Aslı Yıldır
merhaba,benim eşim polis sürekli borç yapıyor ve benden gizliyor sonradan ögreniyorum bu borçları ben ödüyorum eşimin maaşını eşimin rızası olması taktirinde temelli üzerime geçirebilirmiyim?


Cevapla Yeni Konu
26.03.2013 18:38:04
Aslı Yıldır
merhaba,benim eşim polis sürekli borç yapıyor ve benden gizliyor sonradan ögreniyorum bu borçları ben ödüyorum eşimin maaşını eşimin rızası olması taktirinde temelli üzerime geçirebilirmiyim?

Malesef öyle bir uygulama yapılamaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
01.04.2013 16:04:25
Ss
merhaba ben ,üvey annem ve 2 kız kardeşim (üvey anneden) babamın vefatından dolayı yetim aylığı almaktaydık ben evlendim benim yetim aylığımı üvey annem ve kardeşlerime ödenmesini talep etmek için nasıl bir dilekçeyle başvurmam gerekir ilginiz için tşk ederim

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne
…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzdan …………………………… tahsis numarası ile gelir/aylık almaktayım.

…./…./20… tarihinde evlenmem nedeniyle tarafıma evlenme ödeneği ödenmesini arz ederim.

…./…./20…
Adı Soyadı
İmza

T.C. Kimlik No
(Sosyal Güvenlik Sicil No)
:
Adres :
Telefon :
:


Cevapla Yeni Konu
03.04.2013 13:42:28
Ahmet B.
Dedem yaklaşık 20 yıl kadar önce vefat etti ancak onun maaşını o zamandan beridir alan hiç bir kimse yok,50 yaşlarında bir amcam var o da kısmi olarak özürlü denilebilecek durumda o maaşı onun üzerine alma şansımız var mıdır ? Ayrıca 20 senelik zaman diliminden faydalanmadığımızdan ötürü geriye dönük bir hak iddiası olabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim.


%60 özürlü raporu olursa babasından yetim maaşı bağlanır.


Cevapla Yeni Konu
14.04.2013 16:46:57
Ceren K.
Vefat eden annemden, babam ve ben emekli maaşı alıyoruz. Babamın kendi emekli maaşı olduğu için annemden babama düşen emekli maaşının payını da ben almak istiyorum. Babamın rızası ile bundan böyle maaşı kendi üzerime geçirebilmem mümkün mü? Mümkünse nasıl yapılabilir? Yani dilekçe vs. gerekli ise nasıl bir dilekçe yazmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sayın Ceren Hanın
Tek yetim maaşı alan siz olursanız bunun oranı %50 olur.Toplamda ise bu durumda hak kaybınız ortaya çıkar.Diğer bir anlatımla babanızın almış olduğu oran siz tam yansıtılmaz.Babanız %50 sini siz de %25 almış olduğunuz için Toplamı %75 olduğu halde babanız almadığında sizin alacağınız %50 oranına düşer %25 azalır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
15.05.2013 15:01:33
Vecihe Bingöl
Merhabalar,ben emekli memurum,eşim vefat etti ben dul maaşı, öğrenci olan kızım ve oğlum yetim maaş (ssk dan)almaktayız. Çocuklarımın hususi pasaport alabilmeleri için yetim maaşı almamaları gerekiyormuş.Maaşlarını bana devredebilirler mi? Teşekkürler.

Çocuklarınız yetim maaşından feragat etse sizin almış olduğunuz dul maaşı artmaz.%50 oranın da almaya devam edersiniz.Yetim maaşları sizin maaşınıza eklenmez.

Danıştay Birinci Dairesinin 09.11.2000 tarih ve Esas No:2000/125, Karar No:2000/169 Sayılı Kararında her ne sebeple olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarından birinden emekli aylığı alan, ebeveyni vefat eden ya da ebeveyninden dolayı emekli aylığı bağlanan çocuklarının hususi damgalı pasaport almalarının mümkün bulunmadığına dair karara bağlamıştır.


Cevapla Yeni Konu
10.07.2013 12:47:52
Veysel B.
babam ssk emeklisi. babamdan dolayı ölüm maaşı alıyordum. öğrenim durumu bitti ve akabinde 15 ay boyunca ben bu maaşı almaya devam ettim. sgk bunu tespit etti ve benim aldığım ücreti faizi ile beraber benden geri aldı. şimdi benden geri alınan o aylara ilişkin ücretlendirilme anneme hiç ödenmedi. normalde ödenmesi gerekmiyor mu? (not: annem , bir erkek kardeşim ve ben maaş alıyorduk.)

Anenenizin dul maaşı ,yetim maaşı alan kalmaz ise o zaman %50 den %75 oranına çıkar.Sizin yetim maaşınız yansımaz.Kardeşiniz de almayınca o zaman annenizin maaşı artar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
31.08.2013 23:28:39
Mahire Çağlayan
merhaba benim babam iki evli yani bir eşi imam nikahlı benim annem imam nikahlı olan yalnız biz nüfüsta resmi nikahlı eşinin üzerine kayıtlıyız babam henüz emekli değil vefatından sonra anneminde maasından faydalanması mükünmüdür yada sağ iken bir kısmını bana devredebilir mi şimdiden teşekkürler.

Nikahlı eş ancak eşinden dul maaşı alabilir.Çocuklar da şartları uygun olur ise yetim maaşı alır.Bu nedenle anneniz babanız üzerinden dul maaşı alamaz.Devir işlemi de yapılamaz.Bilginize.
Yaşar GönençCevapla Yeni Konu
06.10.2013 16:35:50
Talat Günay
merhaba ben emekliyim emekli maaşımın sadece 200 liarasını çekebiliyorum geri kalan miktar emekli maaşını çektiğim kartta öylece kalıyor şubeden dahi alamıyorum napmam lazım lütfen yardımcı olun


Cevapla Yeni Konu
06.10.2013 16:37:33
Sevim Anca
Merhaba Benim Bazı Borçlarım Yüzümden Emekli Maaşımda Kesinti Oluyor Sürekli El Koyuyorlar Oğlumun Kızımın Yada Eşimin Üzerine Devredebilirmiyim ? Ve Devredersem El Koymaya Devam Ederlermi ?

Malesef maaş devri olmaz.


Cevapla Yeni Konu
07.10.2013 16:16:36
İslim Nalçacı
merhaba ben evlendigimden dolayı annem çeyiz yardımı aldı şimdi ise almış oldugum çeyiz yardımı 24 aylık süresi doldu aylıgımın tekrardan annemin üzerine aktarılması için nasıl bi dilekçe yazmalıyım veya örnek bi dilekçe varmı ?

Yetim Maaşı Devir Dilekçesi
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü
Tahsisler Dairesi Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
TC. No:
Ad-Soyad
İmzaCevapla Yeni Konu
11.10.2013 23:01:27
Rukiyekara
esim 1994 yılında vefat etti ondan kalan maası ben ve cocuklarım alıyorduk.cocuklarım 10 yıldır calısıyor ama ben onların maasının ustume gecmesi icin dilekçe vermem gerektigini şimdi ögrendim.geçmişte bana aktarılmayan miktarın ödenmesi ihtimali var mı ve bunun icin ne yapmam gerekir

Siz çalışmıyorsanız ve kendi emekliliğiniz de yok ise yetim maaşı alan kalmadığında sizin dul maaşınız %50 oranından %75 oranına çıkartılır.Bu işlemi SGK yapması gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
12.11.2013 01:57:07
Selim Öztürk
Merhaba Yaşar Bey, Babamın vefatından dolayı annem ve ben aylık alıyorduk. 22 yaşındayım ve üniversitem bitti. Annemin maaşının %75 e çıkarılması için gerekli eklerle birlikte başvuruda bulundum. 2 ay oldu ve evrak takibi sitesinde görünmemekte başvurum. Bu işlemler ne kadar sürebilir, ayrıca bir başvuru veya işlem takibinde bulunmam gerekir mi? Teşekkür ederim.

3 ay kadar sürmektedir.Anneniz çalışmıyor ve kendi emekliliği de yok ise %75 oranına çıkartılır.Siz çok erken yüksek öğreniminizi tamamlamışsınız ne mutlu.Ayrıca SGK nun sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine de yazınız 15 gün içinde elktronik ortamda bilgi verilir.Bilginize Yaşar Gönenç
Bilgi Edinme Birimi
http://uyg.sgk.gov.tr/bilgiedinmebasvuru/BasvuruAnaSayfaForm.do


Cevapla Yeni Konu
19.03.2014 15:32:49
Nebahat Aylin
Ben şu anda eşimden emekli oldum maaşımın %50si bana %25i 12 yaşındaki kızıma %25i ise 18 yaşındaki kızıma verilmektedir büyük kızım nişanlı ve evlencek onun evlenmesi durumunda maaşının kesileceğini ve benim maaşın %50sini küçük kızımında %25ini diğer kızımın hakkının düşeceğini söylediler öyle bişey olursa tekrar pay edilip ben maaşın %60ını küçük kızım ise %30nu mu alacak yoksa yine %50 ben %25 kü.ük kızım mı alacak bilginiz için şimdiden telekkürler.

Sayın Nebahat Aylin
Nışanlı kızınız mutlaka ceyiz parası almak için nikahtan sonra müracat etsin.Bunun sizin maaşlarınızda bir eksiltme yapmaz.Yine sizin dul maaşınızın oranı %50 kızınızın da %25 olur.Ta ki yetim maaşı alan olmadığında sizin dul maaşı oranı %75 olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
21.07.2014 18:11:52
Özcan Duman
Bne maaş devri ile ilgili dilekçe gönderdim fakat 2 ay oldu hala devrolmadı. Nüfus cüzdanı fotokopisi ile dilekçe gönderdim. Maaşın anneme bağlanması için

Sayın Özcan Duman
Sizden başka yetim maaşı alan varsa,Annenizin kendisi emekli veya çalışıyorsa annenizn dul maaşı artmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
27.07.2014 23:05:07
Sariye Açıkgöz
merabalar erkek kardeşim ve ben babamdan kalan maaşı alıyoruz. annem evlendiği için ikimize kaldı. ben şuan sigortalı bir işe başladım. kendi maaşımı erkek kardeşime devredebilir miyim? TEŞEKKÜRLER

Karedeşinizin yetim maaşı siz almadığınız da %40 dan %50 oranına çıkar.Diğer bir anlatımla %10 oranında artar.SGK bu işlemi yapar.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
02.10.2014 14:05:27
Yakup Aslan
4 yıllık universite mezunuyum acikögretimden tekrardan üniversite okuyorum yetim maasi alabilirmiyim 22 yasindayim

25 yaşına kadar alırsınız.Yasada birinci ikinci ünüversite ayırımı yoktur.Öğrenimi devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alır açıklaması vardır.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
05.11.2014 00:47:30
Berkan Ay
Merhaba benim 22 yaşındayım bayım babam öldüğü için yetim maaşı almaktayım açık öğretim okuyorum ama sigortalı işe başladım bunu bildirdim işe başlamanız maaş almanıza engel değil diye cevap geldi şuan evlendim bildirdim evlendiğimi ama hala 3 ay oldu maaş kesilmedi ne yapmalıyım 25 yaşına kadar gelip sonra çıkartmasınlar borç

Babanız hangi kurumdan emekli olmuştu memur mu idiCevapla Yeni Konu
06.11.2014 00:42:29
Abdullah Can
Öncelikle merhaba simdiden cevabiniz için tesekkur ederim. Ben 11.06.1996 dogumluyum su anda 18 yasindayim 2007 de vefat eden babamdan aylik almaktaydim ve yasimi doldurduktan sonra bir sigortali sirkete girdim ve acik lise okumaktayim belli bir sure sonra isten ciktim ve babadan kalan maas kesildi 2 ay civarinda maas alamadim ancak ankaraya dilekce yazdim toplu aldim ve su anda tamamen maas kesildi durumumda cok kotu bu maasi tekrar alabilmem icin veya anneme devretmek icin ne yapmaliyim lutfen . Simdiden tesekkur ederim.


Cevapla Yeni Konu
11.12.2014 22:29:58
Sevgi Pekşen
merhaba ben babamdan yetim aylıgı alıyordum işe girmek zorunda kaldıgım ıcın yetim aylıgımı dilekce vererek anneme gecırttım isten cıktım tekrar bbamdan maas almak için basvuru yapmadım annem alıyor suan dün evlendım ceyiz parası alabılırmıyım?

Önce yetim maaşı bağlatıp sonra nikah yapsanız alırdınız.Şimdi mürcat ile alamazsınız.
Yaşar Gönenç


Cevapla Yeni Konu
26.02.2015 12:25:09
Elif Arıcı
merablar bi sorum olucaktı babam öldü biz annemle babamdan kalan bagkur maaşını alıyoduk ben iki ay önce bir işe başladm dolayısıyla sigortam başladı anneme bu parayı aktarmadılar benim bi dilekce yazmam gerekiyormus nasıl yazıcam bana yardımcı olabılırmısın ?

Aşağıdaki dilekçe örneğine benzer bir dilekçe yazabilirsiniz.Bilginize.Yaşar Gönenç

Yetim Maaşı Devir Dilekçesi
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü
Tahsisler Dairesi Başkanlığı
Ankara

................ Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, SSK`lı işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
Tarih
TC. No:
Ad-Soyad
İmza


Cevapla Yeni Konu
25.03.2015 13:37:34
Arife Bulut
merhaba benim bi sorum olacakti ben babamdan yetim aylığı alıyorum.babam iki evlilik yapmış biri resmi diğeri de imam nikahlı. resmi nikahlı olan annem vefat etti ben gerçek annemle yani imam nikahlı olan annemle yaşıyorum.seneye evlenecem hayırlısıyla ve ben yetim maaşımı resmi nikahlı olan anneme devretmek istiyorum acaba bunun olması mümkün mü acil cevaplarsanız sevinirim. şimdiden cevabınız için teşekkür ederim..

Nikahsız olana dul maaşı bağlanmz..Bilginize.
Yaşar GönençKonu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın
EtiketlerDul ve Yetim Maaşı