Vefat eden eşin maaşı


Yazan: A. Ç - 23.08.2010 14:59:56

Eşim ve ben ssk emeklisiyiz. Eşim Mayıs 2008 de emekli oldu ve 19. 08 2010 da vefat etti. Emekli maaşı alma günü de her ayın 19u. Ağustos 19 da yatan maaşı nı bankadan çektim. Bundan sonrası için eşimin maaşını alma hakkım olacak mı?


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 23.08.2010 18:10:56
Sayın A.Ç
Eşinizin vefatı nedeniyle size dul maaşı bağlanır.Siz SGK Müdürlüğüne müracatla bu işlemi yaptırmış olmanız gerekir.
Bir kişi hem kendi maaşını hem de eşinden dolayı dul maaşını alır.Evlenmediğiniz sürece.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: İpek Yüksel - 27.09.2010 17:09:07
vefat eden eşimin ssk maaşı ptt ye yatıyor bankaya nasıl transfer ederim

Sayın İpek Yüksel
SGK nun resmi sitesinden bu değişikliği gerekli bilgileri girerek siz yapabilirsiniz.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: İpek Yüksel - 27.09.2010 17:22:18
sitede hangi menuyu kullanmalıyım yönlendirirseniz sevinirim
K MÜDÜRLÜKLERİNE GİTMEDEN YAPILABİLEN İŞLEMLER
SGK 2004 yılında e-bildirge sistemine geçtikten sonra emekli, sigortalı ve hak sahipleri birçok işlemi SGK Müdürlüklerine gitmeksizin internet üzerinden yapabilmektedir. Hastane ve ilaç paralarının emekli aylıklarından kesilmesi nedeniyle emeklilerimiz her ay farklı ücret alabilmektedir. Yapılan kesinti tutarı ile kesintinin fazla olup olmadığı emeklilerimizin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Oysa kesinti miktarını öğrenmek için SGK Müdürlüklerine gitmeye gerek yok.

EMEKLİ MAAŞI KESİNTİ MİKTARININ ÖĞRENİLMESİ
Emeklilerimiz maaşlarından yapılan her türlü kesintiyi SGK’nın kurumsal sitesi olan Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. KAYIT OL ® adresindeki emekli menüsü içerisindeki rehberlik hizmetleri butonu tıklanarak öğrenebilir. Maaştan yapılan kesintiyi sorgulayabileceğiniz adresin tam adı: Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. KAYIT OL ® dir. TC Kimlik numarası yazıldıktan sonra sorgula butonuna tıklandıktan sonra aylık döküm bölümündeki ay ve yıl kutucuğu seçilip sorgula butonuna basıldığı takdirde emekli kişi maaş tutarını, ek ödeme miktarını (vergi iadesi) yapılan kesinti miktarı ile kesintinin nedenlerini öğrenebilir dileseniz yazıcıdan bir çıktısını alabilirsiniz.

MAAŞ ALINAN BANKA DEĞİŞİKLİĞİ
SGK günümüzde birçok banka ile anlaşmış durumda. Geçmişte maaşlarını PTT ya da Devlet Bankası şubelerinden alanlar dilerse banka değişikliklerini internet üzerinden yapabilmektedir. Maaşınızı aldığınız bankayı değiştirme işlemi şu an için sadece ayın 11 ile 30 arası yapılabilmektedir. Banka değişiklikleri Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. KAYIT OL ® adresi üzerinden yapılabilmektedir. Banka değişikliği yapılabilmesi için öncelikle güvenlik ön planda tutulmuş. Bu işlemi yapacak emeklilerimiz önce SSK No, TC Kimlik No, Tahsis No, Daha önceki Banka adı, İli, Şubesi ve Hesap numarasını girdikten sonra sorgula butonunu tıklayacaklar sonrasında maaş almayı istedikleri yeni bankanın adı, ili, şubesini seçecekler akabinde değiştir butonuna basarak banka değişiklik işlemini gerçekleştireceklerdir. Adres satırına cep telefonu yada e-posta adresini yazanlara değişiklik bilgisi ayrıca mesaj olarak bildirilmektedir. Belirtelim ki; değişiklikler işlemin yapıldığı takip eden aydan başlamaktadır. Örneğin; banka değişikliği Temmuz ayında gerçekleştirilmişse Temmuz maaşı eski bankadan, Ağustos maaşı seçilen yeni bankadan alınacaktır.

SAĞLIK AKTİVASYONU SORGULANMASI
Sigortalı ya da emekliler sağlık yardımına müstahak olup olmadıklarını diğer bir ifade ile sağlık karnelerinin aktif hale getirilip getirilmediklerini internet üzerinden öğrenebilirler. 4/b sigortalıları Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. KAYIT OL ® adresi, 4/a sigortalıları ise Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. KAYIT OL ® adresine girerek TC kimlik numaralarını yazmak suretiyle sağlık yardımına müstahak olup olmadıklarını öğrenebilecek. Sağlık yardımına hak kazandığı halde müstahaklık provizyonu alamayanlar SGK Merkez Müdürlüklerine aktivasyon için gitmeleri kaçınılmaz olacak.

KİTAP TANITIMI
SGK uygulamalarının anlatıldığı önemli bir eserden bahsetmek istiyorum. Son Düzenlemeler Işığında Tahsis, Kısa Vadeli Sigorta, Genel Sağlık Sigortası ve Yurt Dışı Borçlanma Uygulamaları isimli kitabın yazarları SGK Başmüfettişi Cüneyt OLGAÇ ve Resul LİMON. Eserde konular sistematik olarak ele alınmış olup günlük hayatta karşılaşılabilecek soru ve sorunlara açıklayıcı, yol gösterici yanıtlar verilmiş. TES-İŞ Sendikası tarafından yayınlanan eser Türk sosyal güvenlik hayatında önemli boşlukları dolduracak kaynak niteliğine sahip. İlgi duyanların okumasını tavsiye ederim.

Şerif Akçan
Türkiye Gazetesi

Cevaplayan: Vildan Bayram - 07.10.2010 17:54:40
eşim 2007 de vefat etti ve 386 gün sigorta primi bulunuyordu ben bu yüzden sigortadan para alabilirmiyimCevaplayan: Derya İlem - 09.12.2010 20:31:13
Merhaba,
Arkadaşımın eşi 4 yıl önce emekli olmuştu. Bu sene eşi vefat etti. Arkadaşım bir yerde çalışmaya başladı fakat çevreden ona "eğer Sigortalı Olursan vefat eden eşinin emekli maaşı kesilir" denildi? Doğruluk payı var mıdır?

Sayın Derya İlem
Bir kişinin dul maaşı evlenince kesilir.İşe girince kesilmez.Size yanlış açıklama yapmışlar.Bir kişi hem kendi maaşını hem de eşinden dolayı dul maaşını
birlikte alır.Sadece yetim maaşı alan kişi çalışrsa yetim aylığı kesilir.Bilgilerinize.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Hümeyra - 10.12.2010 17:54:10
Yaşar ßey Derya İlemin sormuş oLduğu soru
DuL maaşı deiL eşinin emekLi maaşıdır. aynı sorunun cevaßını ßende merak ediyorum. Dul maaşı ile emekli maaşı aynı deiL diye ßiLiyorum_? doğrumu_? ve Vefat eden eşinin emekLi maaşını alan ßirisi eğer siqortaLı oLursa emekli maaşı kesiLir mi ?

Sayın Hümeyra
Bir kişi kendi hizmetleri sonucunda emekli olduğunda aldığı maaşın adı emekli maaşıdır.
Eşinden dolayı aldığı maaşın adı dul maaşıdır.eşinin ölümünde diğer eşe verilir.
Anne veya babanın ölümünde çocukların aldığı maaşın adı yetim maaşıdır.
Bir kimse hem kendi emekli maaşını alır.Eşinin ölümünde de dul maaşını alır.Yani hem dul maaşı hem de kendi maşını birlikte alır.
Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: M. Aslan - 16.12.2010 17:10:06
Devlet memuru olan babam vefat ettikten sonra halen devlet memuru olarak calısan annem onun maasını kardeslerimle beraber almaya başladı. Ancak yakın zamanda ek ödeme nedeniyle yapılan ödeme toplamının iadesi icin yazı geldi. SGK bu sekilde iade talep edebilir mi? Hangi yolu izlemeliyiz.

Sayın M.Aslan
Konuyu anlamadım.Babanızın vefatından sonra annenizin dul maaşı almasına bir engel yok.Şartları uygunsa çocukları da yetim maaşı alırlar.Ek ödeme yanlışlıkla gönderilmişse kurumun yazısında açıklama yapılması gerekirdi.Bilgilerinize.
Yaşar GönençCevaplayan: Fatih Çelik - 27.12.2010 11:18:08
babam sskdan 2002 yılında emekli oldu. annemin alacağı maaştan ne kadar kesinti olur

Cevaplayan: Leyla Atıcı - 18.01.2011 08:40:21
babam almanyadan emekli idi vefat etti almanyadan maaşı annem alıyor bende eşimden ayrıldım maaş alabilirmiyim

Cevaplayan: Serkan Erkan - 15.02.2011 09:14:36
babam geçen hafta vefat etti . ben halen okuyorum annemde emekli babam akbanktan emekliydi bu durumda maaşını alabilir miyiz

teşekkürler

Sayın Serkan
Anneniz babanızdan dolayı dul maaşı alır.siz de yetim maaşı alırsınız.Yetim maaşı alanlar sağlık hizmeti de alır.
Siz SGK na uğrayarak tahsis ve talep formını doldurup kuruma vermelisiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayse Bayraktar - 15.02.2011 10:40:49
yurt dışından borçlanma yolu ile emekli olan kişinin ölümü halinde eşine dul maaşı bağlanır mı?


Sayın Ayşe
Emeklilikte ayırım yapılmaz eşe dul maaşı bağlanır.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şaban Ünal - 19.02.2011 18:44:51
Merhabalar,benim 2 dul kızkardeşim rahmetli babamdan maaş alıyordu,kardeşimin birisi vefat etti 16.02.2011 tarihinde.23.02.2011 maaşını çocuklarının çekme hakkı varmı
teşekkürler

Malesef cockları alamazlar.


Cevaplayan: Şükrü Pekmezci - 22.02.2011 21:22:36
merhbalar,ben 27 yaşındayım,babam 12/02/2011 tarihinde vefat etti, rahmetli babam bağ-kur`dan borçlu emekli oldu,daha önce ormancılık yaparak 13 yıllık ssk primi var,şuan bağ-kur`dan emekli,ancak babam vefat ettiğinden, Annemin babamın emekliliğinden faydalanabilecek mi? Sorum şu: Annem hem Bağ-kur`dan,hem ssk `dan emekli maaşı alabilecek mi? ...ve dul maaşı alabilir mi? ilgilenirseniz...şimdiden teşekkürler.....iyi çalışmalar..

Eşlerden biri vefaat ettiğine diğer eş hem kendi maaşını hem de eşinden dul maaşını alır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şükrü Pekmezci - 23.02.2011 20:49:30
YAŞAR BEY,sizi tekrar rahatsız ediyorum,Annem EV HANIMI kendi emekliliği yok,Babam HALKBANKASI`ndan kredi çekerek BAĞ-KUR`dan emekli olabilmişti,bankadan çekilen kredi babamın emekli maaşı`ndan kesiliyordu yani babam emekli maaşını alamıyordu,babam 12/02/2011 tarihinde vefat etti,herhalde bankadan çekilen kredinin hayat sigortası olduğundan emekli maaşından `KESİLMEZ` diye düşünüyorum. (Soru 1)....ANNEM BAĞ-KUR`dan emekli maaşı alabilecekse,maaşın (%yüzde) kaçını ALABİLECEK.... (Soru 2)...... DUL MAAŞI`nı SSK`dan mı? yoksa BAĞ-KUR`dan mı? alabilecek,eğer belli bir miktar ise ne kadar DUL MAAŞI alabilecek.... (Soru 3) BABAM`ın ZONGULDAK, ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ`nde ORMANCILIK yaparak 13 yıllık SSK primi var, ``ANNEM, BAĞ-KUR emekli maaşı ve DUL MAAŞI`nın yanı sıra,SSK`danda EMEKLİLİK maaşı ALABİLİR Mİ?``... yada SSK`dan ne yönde haklarımız var........Bizi konu ile ilgili aydınlatırsanız seiniriz... İletişim: Şükrü PEKMEZCİ GSM:05388196094 İyi Çalışmalar......
1.Anneniz yetim maaşı alan yoksa babanızın maaşının %75 ini dul maaşı olarak alır.Bunun için SGK na uğrayıp tahsis talep formunu doldurmanız gerekir.
2.Babanızın banka borcunu varislerin ödemesi gerekir.Annenizin aylığına banka yansıtır.
3.Anneniz babanızın tabi olduğu kurumdam dul maaşı bağlanır(bağkur)
4.Annenize SSK dan maaş bağlanmaz.Babanızın hizmet birleştirmesinde emekli olurken bağkur ve SSK hizmeti birleştirilmiştir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hasan Kara - 03.03.2011 12:03:52
babam bağkur emeklisi anneminde bağkura kaydı var ve emekli olması mümkün eğer geriye dönük borçlarını öderse. babam vefat ettiğinde annem bağkurdan hem kendi maaşını hemde dul maaşı alabilirmi.

Bir kişi hem kendi emekli maaşını hem de dul maaşını birlikte alır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Yılmaz - 18.03.2011 14:54:52
Babam Sosyal Sigortadan emekli olmuştu,babam 02/04/2000 yılında vefat etti ,Bende eşimden 2010 yılında ayrıldım ve sigortalı olarak çalışmaktayım.Acaba Banada babamdam dolayı maaş bağlanır mı Acaba bilgilerinizi bekliyorum.ayilmaz23muhasebat.gov.tr

Çalıştığınız için yetim maaşı alamazsınız.

Cevaplayan: N.d - 18.03.2011 16:27:45
merhaba, eşimde bende emekli sandığı emeklisiyiz..eşimi 2 ay önce kaybettim.. hem kendi maaşımı hemde onun maaşında dolayı dul maaşı alabilirmiyim.. eğer alınabilirse dul maaşı eşimin emekli maaşının %kaçıdır...eğer ikisini alamıyor isem eşimin maaşı benmkinden oldukça yüksek onu tercih etme hakkım var mı

teşekkür ederim

Sayın N.D.
Siz hem kendi maşınızı hem de eşinizden dolayı dul maşınızı birlikte alırsınız.Kendi maaşınız tam eşinizn maaşının da %50 sini alırsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: B.k - 20.03.2011 11:07:51
YAŞAR BEY İYİ GUNLER
BEN BABAMI 03.03.2011 DE KAYBETTIM BABAM SSK DAN 2006 YILINDA EMEKLI OLMUSTU.BEN 26 YASINDAYIM SERBEST MESLEKLE UGRASIYORUM KARDESIM 21 YASINDA CALISMIYOR VE OKUMUYOR ANNEM ISE EVLET HASTANESINDE HEMSIRE OLARAK CALISIYOR EMEKLILIGI DOLDU ANNEM CALISIRKEN BABAMIN MAASININ YUZDE KACINI ALIR EMEKLI OLDUGUNDA YUZDE KACINI ALIR BU KONUDA BIZI BILGILENDIRIRSENIZ COK SEVINIRIM
İLGİNİZE TESEKKUR EDERIM

Yetim maaşı alan kalmamışsa anneniz çalışırken %75 ini emekli maaşı alırsa %50 sini alır.Yetim maaşı alan varsa enneniz %50 dul maaşı alır.

Cevaplayan: Emre Gokce - 27.03.2011 23:50:14
Merhaba
Ben emekli sandigindan emekliyim, esimi gecen sene kaybettim, Suan esimin maasini %50 sini ve kendi maasimi aliyorum, Esimin maasi benim maasimda oldukca yuksek, kendi maasimdan vazgecersem esimin maasini hepsini alabiliryim, veya yuzde kacini alabilirim . Simdiden tesekkurler

Böyle bir uygulama yoktur.Bunu değiştiremezsiniz.Bilginize.

Cevaplayan: Cibran Kulani - 31.03.2011 14:50:00
Merhabalar
Babam 1973-1984 yillari arasinda Almanyada calismis ve sonra turkiye ye donus yapmistir,1992 yilinda vefat etmistir.Annem su anda Bagkurdan Maas aliyor ve babamin turkiyede sigortali calismisligi bulunmamaktadir, Annemin geriye dönuk prim ödemesi yolu ile emekli olmasi mumkunmudur? Babamin o calistigi 11 Yillik yurtdisi calismasindan nasil faydalanabilir ? Simdiden tesekkurler

Cevaplayan: Ayse Kılıc - 18.04.2011 19:21:45
eşim 8sene sigortalı bi işte çalısırken hastalandı ve 2hafta önce vefat etti.6aylık evliydik çocuk yok bankadanda 7bin kadar kredi çekmişti sadece 6aydır ödeniyordu şimdi vefat etti bazı kişiler kredi borcu iptal olur ve ödediğinizi geri verirler diyo öncelikle onu sormak istedim ve ben eşimden 8 sene çalıştığı için tazminat ve dul maaşı alabilirmiyim teşekkürler.

Cevaplayan: Ayse Kılıc - 02.05.2011 21:10:16
eşim 8sene sigortalı bi işte çalısırken hastalandı ve 1 ay önce önce vefat etti.6aylık evliydik çocuk yok bankadanda 7bin kadar kredi çekmişti sadece 6aydır ödeniyordu şimdi vefat etti bazı kişiler kredi borcu iptal olur ve ödediğinizi geri verirler diyo öncelikle onu sormak istiyorum ve ben eşimden 8 sene çalıştığı için tazminat ve dul maaşı alabilirmiyim tazminatı ve bankadan geri verilecek parayı benden başkasına verirler mi lütfen cevap bekliyorum.

Cevaplayan: Hüsnü Alkan - 12.05.2011 15:27:23
BABAM 2006 YILINDA VEFAT ETTİ .SSK DAN PRİMİ DOLU OLDUGU HALDE YAŞINI BEKLERKEN HASTA LINDI VE MALÜLEN EMEKLİ OLDU MALÜLEN OLD İÇİN NORMAL ALMASI GEREKEN MAAŞTAN %30 AZ MAAŞ BAGLANMIŞTI VEFAT ETTİGİ ZAMAN MAASININ %50 SİNİ ANNEME %25 İNİ KARDEŞİME BAĞLADILAR. % 25 TEKRAR KESİNTİ OLDU BU MAAS TA BİZ YANLIŞLIK OLD. DÜŞÜNÜYORUZ %30+%25 KESİNTİYE UGRAMASI NOURMAL Mİ YANLIŞ LIK VAR MI GERCEKTEN YOKSA DOĞRUMUDUR.

Cevaplayan: Ayse Kılıc - 20.05.2011 21:21:30
yazdıklarıma hala cevap alamadım neden acaba 2 ay oldu cevap bekliyorum lütfen....

Cevaplayan: Emine Kara - 21.08.2011 03:30:52
Merabalar ben Almanya` da yasiyorum.Dulum ve 2 kücük cocugum var Türkiye`ye kesin dönüs yaparsam,dul ayligini,yetim ayligini ve cocuk parasini alabilir miyim.Ayrica Türkiye`de 5 yil calismisligim var. Cocuklar alman vatandasi ne yapmaliyim sartlar neler lütfen cevabinizi bekliyorum tesekkürler.

Siz çifte vatandaş iseniz Türkiyedeki hizmetleriniz göz önüne alınarak borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.Bunun için doğum tarihiniz ve ilk işe giriş tarihiniz ve hizmetlerinizin bilinmesi gerekir.Olayın incelikleri vardır.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Muazzez Güler - 24.08.2011 23:42:21
kız kardesim ve annem vefat eden babamın emekli maası alırken kardesim işe girdigi icin maası duduruldu annemin üzerine aktarılması icin dilekce gönderdik yaklasık olarak bir ay önce bu durumun sonuclanması nekadar sürer ? saygılar

Annenizin ayrıca kendi maaşı varsa dul maaşı artmaz.Yoksa yetim maaşı alan kalmamışsa %25 artar.SGK nun internetteki sitesinde bulunan Bilgi Edinme Birimine yazınız 15 gün içinde açıklama gelir.Bilginize.
Yaşar GönençCevaplayan: Yusuf Ziya Akşın - 09.10.2011 23:25:09
selamlar babam 1998 de ssk işci emeklisi olarak emekli oldu.babam 2011 ocak ayında vefat ett.vefat etmeden 1.050 maaş alacaktı ama vefatından sonra annem 840 almaya başladı.acaba intibak yasası olursa babam ne kadar maaş alabilir cevaplarsanız sevinirim.rahmetli babamın 7 binden fazla primi vardı.

İntibak yasası henüz tasarı aşamasındadr.İçeriği belli değildir.

Cevaplayan: Rasmusnemes - 14.10.2011 09:55:49
merhaba,
bir konu hakkında yardımızını rica edeceğim..
babam 2 hafta önce vefat etti. annem dul maaşı alacak. fakat annem sigortalı bir işe girdiği zaman babamın vefatından dolayı aldığı dul maaşı kesilir mi bu konu hakkında yardımcı olmanızı rica edeceğim. bu konuyla ilgili bir kanun var mı birde bunu merak ediyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Dul maaşı sigortalı işe de girse emekli de olsa hem kendi maaşını hem de dul maaşını alır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hatice Özsert - 18.05.2012 20:16:07
merhbalar ben eşimi 17 yıl oldu kaybedeli onda SSKmaaşı almaktayım babamınada bağkur maaş var 2008 de yasa gereği dul kadnların farklı kurumda iki maaş alcagını öğrendik fakaat heniz bağlanmadı eğer bağlanırsa geriye dönük para alabilirmiyim acaba kaç yıllk albilirim bunu öğrenmek istiyorum ilgileriniz için teşekkürler ..

Zaman aşımı süresi 5 yıldır.

Cevaplayan: H.d - 22.07.2012 09:52:49
mrb yaşar bey size bir sorum var biz babamdan yetim maası alıyorduk kardeşim 2007 yılında yası 18 doldurgundan kesildi ve benimde 2012 yılında kesildi yaşım 25 oldugundan maasımızı annemisin üzerine aktardık ama kardeşimizin 2007den bu yana almadık biriken parayı alma imkamımız varmı acaba varsa nasıl alırız bilgilerndirirseniz sevinirim şimdiden tşkler selamlar.

Kardeşinizin maaşı kesidikten sonra alamazsınız.Annenizin dul maaşı oranı %50 sizin yetim maaşlarınız ise %25 %25 şeklindedir.Bir yetim maaşı kesilsede oranlar değişmediği için bir hak idda edemezsiniz.Bilgimize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Pnt - 28.07.2012 12:41:04
MRB YAŞAR BEY annem emekiliydi ve maaş aldığı ziraat bankasından kredi çekmişti. 64 yaşında annemi kaybettik. kredi borcunu silerler ve banka ödenen paranın bi kısmını geri öder diyorlar. doğruluk payı var mı cvp verirseniz sevinirim.

Borç silinmez.

Cevaplayan: H.d - 31.08.2012 13:45:41
yasar bey benim yasım 25 doldurdugu için maasım kesilmişti annemin üzerine aktarcaz ama bir degişme olmadı annem aynı maasını alıyor.nekadar bi degişme olur acaba.

Annenizin kendi çalışması ve emekliliği yoksa dul maaşı oranı yetim maaşı alan kalmamışsa %50 den %75 oranına çıkartılır.%25 oranında artış olur.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: L M - 18.09.2012 16:11:47
ben ölen babamın maaşını alıyorum acaba ptt den kredi çekebilirmiyim

Cevaplayan: Lale Ş - 18.09.2012 18:07:49
merhaba babam vefat etti emekli maaşını kızı olarak ben alıyorum ptt den acaba bunun üzerinden ihtiyaç kredisi alabilirmiyim

Cevaplayan: İclal Yıldırım - 30.11.2012 19:36:55
2007 yılı mart ayında eşimi kaybettim.eşim vefat ettiğinde SGK dan emekliydi.bir erkek çocuğum var 27 yaşında devlet memuru.eşimin maaşı yüzde kaç oranında bağlanması gerekiyor?maaşı alacak tek şahıs benim.

Sizin emekli maaşını ve çalışmanız olduğundan %50 sini alırsınız.Aksi hallde %75 oranında bağlanır.

Cevaplayan: Serkan Kara - 08.12.2012 22:06:21
kocasının emekli maaşını alan kadınlar maaşın tamamını değil üçte ikisini alıyorlar diye biliyoruz . peki yılbaşından sonra yeni kanunlara göre maaşı kesilmeden üçte üçünü alabileceklermi?

Malesef bu şekilde bir uygulama olmayacak.

Cevaplayan: Cemil Dede - 16.01.2013 23:28:45
merhaba babam 25 yil önce vefat ettı 90 gün prımı oldugu ıcın maaş alamadık yenı bır kanun cıkmıs galıba bılgılendırırsenz sevınhrız

Askerlik borçlanması dahil 900 prim günününe tamamlanması gerekir.

Cevaplayan: Serkan Bakır - 26.02.2013 04:05:53
merhaba benim babam 10.04.2012 yılında vefat etti babamın 825 günü var 75 günü eksik Askerlik borçlanmasını ödesek annem emekli olurmu bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

Ancak SGK bu borçlanma ile 900 güne işlemini kabul etmiyor.Ancak dava açarak buna baş vurabilirsiniz.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Meltem Sadik - 29.03.2013 13:54:46
Annem ve babam bag-kur emeklisi idiler. Babam Aralık 2012de vefat etti. Sgk`ya ilgili basvuruları yaptık. Babamın vefatından sonra yatan ilk maas (dul maaşı oluyor herhalde) mikyari emeklilik maaşının 4te biri. Annemin kendi aldigi emeklilik maasi da her zamankinden 200 TL dusuk olmus. 1) dul maası bu kadar dusuk mu oluyor? 2) annemin kendi maasında neden dusme olmus olabilir? Çok tesekkurler

Anneniz hem kendi emekli maaşını hem de babanız üzerinden dul maaşı alır.Bu durumda Annenizin kendi emekli maaşı olduğu için babanız üzerinden aldığı dul maaşı oranı %50 olur.Kendi emekli maaşının düşmemesi gerekir.Sisteme kimlik bilgileriyle girip maaşları inceleyebilirsiniz.Bilginize.
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇ

Cevaplayan: Meltem Sadik - 29.03.2013 14:44:24
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Annemin vadeli hesabi oldugu icin dul ayligindan kesinti yapilmis olabilir mi? Bahsettiginiz web sitesine girdim. Dul ayligi 370 TL ama kesintisi de 340 TL diyor. Bu kesintinin ne oldugu yazilmamis. İlginiz icin tekrar tesekkurler.

Bunu ancak icra dairesinden öğrenebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mustafa Güler - 08.04.2013 13:38:48
merhabalar annemin babamdan kalan emekli maaşı var 1959 doğumlu bg göçmeniyiz 1991 den bşlangıç ssk sı var 447 primi bu durumda emekli olma şartı nedir bg de çalışmış olduğu primleride aktarabilirmi bilgilendirirseniz saygılar.

Cevaplayan: Belkıs - 18.04.2013 12:16:49
Yaşar bey ben Emekli Sandığına bağlı çalışan ama bekar biriyim.Babam Ekim/2010 yılında vefat etti.Fakat babam SSK lı olduğu olduğu için babam vefat ettikten sonra anneme dul maaşı bağlandı.Annem 5 ay emekli maaşını aldı.Annem de vefat etti.Ben hem çalışan ama bekarım babamın maaşını alamıyorum.Çalışan eş dul maaşı alıyorsa biz neden yetim maşı alamıyoruz.Bizlerinde mağduriyetinin giderilmesi için Bunun ilgili bir çalışma düzenleme varmı.Teşekkür ederim...

Bu adeletsizlikler kısa sürede giderilmeli kurumlar arası bir denge sağlanması gerekir.Babanız emkli sandığı meunsubu(memur) olsa siz sigortalı olsanız yetim maaşı alırsınız.Hatta ilerde emekli de olsanız bu yetim maaşı kesilmezdi.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yasin Çelik - 28.05.2014 15:26:48
merabalar benim 3hafta önce babam vefat etti ve aylığı anneme kaldı annem bu aylık üzerine kefilsiz kredi çekebilirmi

Banka ile görüşmeniz gerekir.

Cevaplayan: Derya Soylu - 10.07.2014 11:50:37
Merhaba benim babam1989 yılıda vefat etti.1986 yılıdan 119 gün sigortalı çalışmışlığı bulunuyor.20 ayda askerlik yapmış.annem babamdan dolayı nasıl emekli maşı bağlanır.Babam 1957 doğumlu.ne yapabiliriz teşekkür ederim

900 günü tamamlamadığından bu hakkımız bulunmamaktadır.600+119=719 gün eder.Yurt dışı hizmeti de varsa borçlanılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gamze Demir Emir - 17.01.2016 23:41:49
Vaat eden eşimin emekli maaşı ile ev kredisi alabilir miyim ?

İlgili bankayla görüşmeniz gerekir.

Cevaplayan: Ibrahim - 22.03.2017 01:04:10
Merhaba benim babam 1995 de vefat etti onun maasini aliyoruz simdiye kadar yeni bir yasa cikmis heralde bnde tam olarak bilmiyorum onun icin yaziyorum devlet bu maasi alanlardan vergimi yada baska bisey ufak para kesiyomus simdi bunu geri veriyolarmis dogrumu dogruysa nasil yapabiliriz

Böyle bir durum yoktur.

Cevaplayan: Arif Özdamar - 21.08.2017 15:11:42
merhaba bu yıl babam vefat etti. 1500 tl aykık alıyordu. dul ablam olduğundan 400 tl.sini alıyor anneme torunu bakıyor ve kendisine 800 tl verdiğini söylüyor.arada 300 tl olan farkı devlet kesiyormuş. böyle bir şey varmı bunu merak ettim. bilgi verirmisiniz.

Babanızın maaşının %50 si anenenize dul maşı %25 ni de kardeşinize yetim maaşı olarak verilir.%25 de devlete kalır. 750+375=1125 TL alınır 375 de devlete kalandır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Erhan Köylü Öylü - 15.09.2017 17:11:24
Annem babamdan kalan emekli maaşını ptt bank tan alıyordu.Kendiside geçen hafta rahmetli oldu birkaç ay çekemedigi içeride olan maaşını nasıl alırız.teşekkür ederim.

Veraset işleminden sonra varislere verilir.

Cevaplayan: Meral Genç - 14.10.2017 21:29:53
Vefat eden eşimden kalan maaşımın baglanabilmesi için üvey çocuklarımın imzasına gerek varmı maaşımı almama engel olabilirlermi

Gerek yoktur

Cevaplayan: Sevda Şentürk - 14.10.2017 21:50:36
Dedem 2 ay önce vefat etti ananeme maaşının bağlanması için çocuklarının imzası gerekiyormus dayım imza atmiyor ananem maaşını nasıl alabilecek

Cevaplayan: Senem Özsüer - 23.11.2017 08:52:23
Eşim 7 yıllık deniz ast subayıyken vefat etti. Çocuğumuz yok.
Ben şuan özel bir sektörde sgk`lı olarak çalışıyorum. Eşimin maaşını alabilirmiyim?
Alabilirsem yüzde kaçını alabilirim?
Teşekkürler

Maaşın %50 si dul maaşı olarak bağlanır.

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : Dul Maaşı