Torba yasa kıdem tazmınatı


Yazan: Kübra Şar - 19.03.2011 06:15:34

merhaba:
ben mayıs ayında evlenıyorum ve yaklasık 2 sene 8 aydır bı ıs yerınde calısıyorum.nısanda ısten ayrılıcam ama kıdem tazmınatımı alabılmem için ( evlılık nedenıyle kendıkm ısten ayrılıyorum ) sanırım nıkah yapıp ısyerıne basvurdugum takdırde tazmınat almaya hak kazanıyorum..ama bana soylenende yenı kanuna gore ıscı kendı ıstegıylede ısten ayrılsa tazmınat alabılecekmıs.boyle bırsey sozkonusumu ve yururluge gırdımı? ben tazmınat alabılmem ıcın ne yapmalıyım?lutfen benı acılen bılgılendırırmısınız


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Rıza Mallı-sosyal Güvenlik Müşaviri - 19.03.2011 17:54:49
Merhabalar;
Torba Kanunda kıdem tazminatı ile ilgili bir düzenleme yok.
Hangi hallerde kıdem tazminatı alınacağı 1475 sayılı yasanın 14. maddesinde sayılmıştır. Siz de evlendikten sonra işten ayrılsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.
Rıza Mallı
Sosyal Güvenlik Müşaviri

Cevaplayan: Dilara Çetintaş - 22.03.2011 20:41:58
merhabalar;
şöyle başlıyayım babam yaklaşık 14 yıl boyunca çalıştı daha sonra istifa etti emekli ikramiyesini almadı torba yasasında böyle bir madde var mı ne yapmamız gerekiyor emekli ikramiyesini almak için?

Malesef bu konuda bir iyileştirme maddesi yoktur

Cevaplayan: Nazan Tuğlaklı - 22.03.2011 20:46:58
merhabalar;
1 ekim 1983 de babam vefat etti bağkurluydu 18 kasım 2010 da emekli sandığından emekli oldum bekarım babamın maaşını alabilmem mümkün mü ve ne yapmam gerekir?

Malesef alamazsınız.

Cevaplayan: Serhat Açıkgöz - 23.03.2011 23:36:01
merhabalar
ben 1996 sigorta girişliyim 3956 iş günüm var kendi isteğimle işten ayrılırsam kımem tazmınatı alabileceğimi söylediler 7 senedir aynı şirkette calışıyorum sgk,ya gittim ilk sigortalı işte calışma yaşım 17 oldugundan dolayı seneye hak kazanaçagımı söylediler bu konuyla ilgili bilginizi rica ediyorum.(not 28/11/1979 DOGUMLUYUM)

Bu konuda tutarsızlık var.Kademeli geçişe tabi olanların 18 yaş öncesi ssk girişleri ve hizmetleri sayılıyor.Kıdem tazminatında 18 yaş şartı aranıyor.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Seyf Ali Harmanözü - 01.05.2011 00:40:43
Merhabalar efendim, ben 1989 sigorta başlangıcım var fakat stj döneminden bu giriş halen bu numaram üzerine devam etmekteyim yeni yasada ne zaman emekli olabilirim. Yeni torba yasasında 25 hizmet yılını dolduranlara bi defaya mahsus eski emeklilik olacak söylentisi var acaba ne kadar dogrudr bizleri aydınlatırsanız memnun kalacagız saygılar efendim.

Staj sigortası başlangıç olarak sayılmıyor.
SGK nun resmi sitesine e-Devlet şifresi ile girerek TC numaranızdan öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk hizmetinizi izlersiniz.Piriminizi ytıran işyerlerinin işyeri nosunu da görebilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Emel Can - 20.05.2011 22:56:46
merhaba 10/12/1981 doğumluyum.sgk girişim 16/06/1998 4350prim ve 13yıl aralıksız çalışmışlıgim var .2yıl sonra
tazminat alma hakkım olurmu?cevabınız için teşekkürler

Tazminat alma hakkınız olur.

Cevaplayan: Rıza Ateş - 30.05.2011 12:27:55
ben 1994 sigorta girişim 15 yıl sigortalılıgımı doldurdum primim 4600 kendim istifa etsem bütün haklarımı alabilirmiyim

SGK undan kıdem tazminatını alabilir yazısını alıp ondan sonra işleme başlayınız.bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Nihan - 31.05.2011 22:49:14
kolay gelsin bir sitede 10yıl ve 3600prim şartlarını tamamlayınca da tazminat alınabileceği yazılmış aslını ögrenebilirmiyim ayrıca 18 yaş öncesi kıdem tazminatını alırken sayılmıyo diye duyumlar alıyorum 16.5 yaşında sigortalı olduguma göre 10yılın üstüne 1.5yıl çalışma zorunluluğum varmı şimdiden teşekkürler

Sayın Nihan
09.09.1999 öncesi ssk girişi olan 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 gün pirimini tamamlayanlar SGK undan kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak kıdem tazminatı alabilirler.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Murat Önal - 01.06.2011 22:42:32
1995 ten itibaren sigortalıyım ve 5000 günlük primim var kıdem tazminatı alabilirmiyim ayrıca şirketim buna itiraz hakkı varmıdır kanunen...

Tamamen yasaldır.Siz önce SGK undan Kıdem tazminatı alabilir yazısı alın sonra işleme başlayın.Bilginize.

Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Elif - 14.06.2011 21:06:33
yavşar bey merhaba beni bir konuda aydınlatırmısınız 13yıldır çalışıyorum ve işimden ayrılmak istiyorum fon tasarısı yasası kabul edilirse biriken tazminatların şahsa ödenmeyip fona devrini okudum öyle iseyasanın kabul edilmesiyle ben 13yıldan işi bıraksam tazminatım fona mı devrolur,yanarmı benim gibi işten çıkmak için 15yıl bekleyenlerin beklememesi için bu bir imkana dönüşebilirmi oan alamasam bile fonda biriksin yani yeterki yanmasın tazminatım teşekkür ederim

Sayın Elif
Fon tasarısı hemen yasalaşacak diye bir durum söz konusu değildir.Bu konuyu merak etmeyiniz.Nihayet bir söylenti.
Sizin hakkınız daima korunur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Durdu Koyubekmez - 06.07.2011 13:32:34
8 YILDIR BİR FİRMADA ÇALIŞIYORUM SEBEBSİZ OLARAK İŞTEN AYRILICAGIM YENİ SGK HÜKÜMLERİNE VEİŞ HUKUKU HÜKÜMLERİNE GÖRE KIDEM TAZMİNATI ALABİLİRMİYİM. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.


siz ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.SSK girişiniz 09.09.1999 öncesi ise 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamışsanız SGK undan kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı alabilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Selda Serez - 08.07.2011 15:23:18
5 aylık kızım var ücretsiz izindeyim şu anda istifa edersem kıdem tazminatımı alabilirmiyim 3,5 yıldır aynı yerde çalışıyorum cevaplarsanız sevinirim ayrıca sağ gözüm yüzde beş görüyor veyüzde onyedi özürlülük raporum var teşekkürler

Cevaplayan: Kadir - 02.08.2011 09:40:50
8.senedir.özel.sektörde.çalışmaktayım.torba.yasasında.işi.kendim.bıraktıgımda.kıdem.tazminatını.alabilirmiyim

Malesef siz çıkarsanız alamazsınız.


Cevaplayan: Yeliz Til - 20.09.2011 17:29:33
merhaba ben 01.07.1997 tarihinde işe girdim ve 15 yıl 3600 günden işten ayrılacağımı bildireceğim. İşten ayrılmama yaklaşık 9 ay var bu süre içerisinde torba yasası devreye girerse benim ve benim gibilerin hali ne olacak yine hakedebilecekmiyiz yoksa uzun yıllar bekleyecekmiyiz teşekkürler

Kazanılmış haklara müdahale yapamazlar.

Cevaplayan: Bülent Gürkök - 07.10.2011 16:13:11
sgk bünyesideki narlıdere dinc bakım evide 5 yıl calışmış emekliliğimi kazadığım dan emekli oldun ancak kıdem ihbar senelik iznin vs re gibi soyal haklarım için bildirim de bulun dum girişim 07/06/2006 ckışım 30/06/2011 olmaüzere calışmı 01/07/2011 günü noterden emekli olduğumu da aps ile bildirdim bircevap alamadım şikayet dilek ceside yazdım sgk dan yine sonuc alamadım şimdiben nasıl bir yol izlersem kısa sürede alabilirim ve be şahsım olarak mahkeme acabilmem icin avukatsız çünki 1 miyonla 1.750 arası masraf talep ediyorlar yordımcı olur beni yönledirirseni sevinirim sagılarımla..

Cevaplayan: Bülent Gürkök - 07.10.2011 16:24:22
sgk bünyesideki narlıdere dinc bakım evide 5 yıl calışmış emekliliğimi kazadığım dan emekli oldun ancak kıdem ihbar senelik iznin vs re gibi soyal haklarım için bildirim de bulun dum girişim 07/06/2006 ckışım 30/06/2011 olmaüzere calışmı 01/07/2011 günü noterden emekli olduğumu da aps ile bildirdim bircevap alamadım şikayet dilek ceside yazdım sgk dan yine sonuc alamadım şimdiben nasıl bir yol izlersem kısa sürede alabilirim ve be şahsım olarak mahkeme acabilmem icin avukatsız çünki 1 miyonla 1.750 arası masraf talep ediyorlar yordımcı olur beni yönledirirseni sevinirim sagılarımla..

Cevaplayan: Yavuz Açıkgöz - 09.11.2011 11:44:36
özel bir şirkette 2 yıl dır çalışmaktayım.işten kendim istifa ederek ayrılsam kıdem tazminatını alabilirmiyim.kıdemi almak için gerekli şartlar nelerdir.bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Siz ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.İşverenin sizi işten çıkartması gerekir.Sigorta başlangıcınız 09.09.1999 öncesi ise ve 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 gün priminizi tamamlamanız gerekir.Bir de askere gidenler kıdem tazminatını alır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gülay Bay - 10.11.2011 20:58:49
merhaba ben 10.04.1995 tarihinde işe başladım ve 15 yıl ve 3600 günü üzerinde çalışmışlığım var. Sgk` ya başvurmayı şuan düşünüyordum. Ocak ayında torba yasası devreye girerse kıdem tazminatını hakedebilecekmiyim.? Bu hakkım fonamı aktarılacak?
Yoksa bu hakkımı kaybedermiyim? Şuan ne yapmalıyım sizce?

Kazanılmış hak yok edilemez.Müsterih olun.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bengü Bakangil - 14.11.2011 19:40:17
15 yıllık hizmet süremi doldurup kıdem tazminatı hakkımı hakettim. benim şöyle bir sorum olacak? torba yasası yürürlüğe girdiği zaman kazanılmış haklarımız yok edilmiyor anladığım kadarıyla. Peki bu haklar fona aktarıldığında istediğimiz zaman istifa edip kıdem tazminatımızı alabilecekmiyiz? tamamınımı alacağız yoksa 3 te 1 inimi alacağız. bilgilendirebilirseniz cok sevinirim... kolay gelsin....

Bu konu henüz açıklığa kavuşmadı.Kazanılmış hakkınız zayi olmaz.Merak etmeyin.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Mahmut Reçber - 19.01.2012 23:47:00
merhaba ben bir şirkette yaklaşık 7 yıldır calşışıyorum calıştşgımı şirket bizi bşka bir şirkete gecirmeye çalışıyor

ben ise orada calışmak istemiyorum eger kendi istegimle işten ayrılsam tazminatımı alabilirmiyim

yerdımcı olursanız sevinirim

İşverenin sizi çıkarmasında kıdem tazminatı alabilirsiniz.Aksi halde alamazsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mustafa Kaplan - 09.07.2012 19:54:24
mustafa kaplan su anda kamu kurulusunda calısı yorum buyasa nezaman yasalasır takrıbı olrak eğer yasalasırsa tazmınatımın bırkısmını alıp işten ayrılmadan işe devam edılecek dıye bır söylenti var izahını rıca ederm

Henüz bir tasarıdır.Kanunlaşması biraz zaman alır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Zekeriya Gözübüyük - 11.07.2012 12:48:29
ben şu an işten ayrıldım tazminatımı alabilirmiyim benim haklarım ölürmü lütfen cevaplayın dörtyıllık tazminatımvar yediyıl 0çalıştım aynı işyerinde

Siz ayrılırsanız kıdem tazminatı alamzsınız.İşverenin sizi işten çıkarması gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Veysel Yavuz - 13.07.2012 20:25:42
1998 yılında ssk başlangıcım var bugun işten çıksam tazmınat ALABILIRMIYIM saygılar

Alamazsınız.15 yıllık süre dolmamıştır.1998+15=2013

Cevaplayan: Anıl Orak - 03.03.2013 21:28:37
konut alalı 20 ay oldu duydugum kadarıyla son calıstıgım işyerinde 5 yılı doldurduktan sonra tazmınatı mı alabilirmıyım ev alanlar ıcın boyle yasa cıkmıs dogru mu

Malesef öyle bir yasa yoktur.

Cevaplayan: Hakan Korkmaz - 30.03.2013 17:55:12
Merhaba,01.01.1999 sigortalı işe girişim,2014 te 3600 günümü doldurduğumda çalıştığım şirketten tazminatımı alabilirmiyim.ayrıca başka bir şirkette çalışmaya başlasam tekrar kıdem tazmınatı hakettiğimde sgkdan yazı alıp aynı şekilde kıdem tazminatı alabılirmiym.kıdem tazmınatı alınca başka bir işe gırince 3600 üzerine devam edıyomu sigorta gırişım 1999 aynı kalırmı.

01.01.2014 tarihinde 3600 gün üzerinden tazminatınızı alırsınız.4 ve ya 5 ay sonra işe girerseniz bir sorun olmaz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Tarık - 21.11.2014 11:57:28
Mrb yaşar bey bizlerin merak ettiğimiz konu şudur iş yerinde 5 veya 10 sene çalışmışlığımız var bu yasa yürürlülüge girerse tazminatlarımızı ihbar yani tüm haklarımız biz alacakmıyız yoksa yasa kabul edildikten sonraki çalışma sürelerimizmi fona yansıyacak yasadn öncekilerimalacagız

Haklarınız korunur.Yeni yasa geriye doğru işlemez.

Cevaplayan: Tayfun Ayfun - 01.12.2014 13:53:11
5 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat ala biliyormuyum yeni torba yasada bununla ilgili bir madde varmı

Malesef alamazsınız.

Cevaplayan: Nazan Karabel - 12.02.2015 21:56:06
Aralık 2001 sıgorta gırısım var 2003 den berı kesıntısız sıgortam yatıyor kıdem tazmınatı ıcın nekadar surem var

1.4500 pirim günü 25 yıl sigortalılık süresi veya
2.7000 pirim gününüz tamamlanmalıdır.
Yaşar Gönenç

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : Kıdem tazminatı